Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.055.185 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 292 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Mam podobny do Lukrecjusza pogląd na religię. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niezliczonych nieszczęść dla gatunku ludzkiego".
Komentarze do strony Buddyzm - narodziny i ekspansja

Dodaj swój komentarz…
Matylda923
Dziękuję bardzo za porządne streszczenie tej religii...
Autor: Matylda923  Dodano: 04-08-2023
Reklama
bąkowski - komentarz z prośbą
Dziękuję za ciekawy artykuł. Którego autorka nie rozwinęła zbytnio wątku zawartego w pierwszej połowie tytułu. A ponieważ jakoś nie mogę się dokopać do wyczerpujących informacji o myśli prebuddyjskiej i jej wpływu na dharmę Buddy, proszę więc o pomoc kto łaskaw.
Autor: bąkowski  Dodano: 22-01-2009
rigpa - ...   2 na 2
nie podoba mi się ten artykuł, obiegowe zdania, obiegowa opinia, liczyłam, że autor zgłębi tematykę
Autor: rigpa Dodano: 01-10-2008
joanna - brawo, brawo, brawo, dla ego!   3 na 3
No dobrze, ulżyło Panu? Ego się dostatecznie rozdęło? Widać już wcześniej było dość pokaźnych rozmiarów, bo nie raczył Pan zauważyć, że tekst jest z gatunku popularyzatorskich (doprawdy nie każdy czytelnik wirtualny musi posiadać tak oszałamiającą wiedzę, jak Pan), a przy tym opowiada nie o buddyzmie "w ogóle", tylko - jak tytuł podaje o narodzinach i ekspansji, czyli o historycznych "momentach" (o wierze w innych buddów piszę w innym miejsu). Czy prace, które Pan podaje, zmieniły np. nazwę rejonu, w jakim buddyzm się narodził? A z drugiej strony, cóż to za przytyk, że tekst Słuszkiewicza pochodzi z książki, w tytule której figuruje słowo "zarys"? Zna Pan prace Słuszkiewicza? A Schayera? No, nie pochodzą z "nowoczesnych czasów". więc pewnie nie. A prof. indologii H. Wałówska, z wykładów której korzystałam przy pisaniu tego i innych tekstów? Fakt, Jackiem Sieradzanem nie jestem, i o buddyzmie wszystkiego nie wiem, ale dostatecznie dużo, by napisać ten tekst. Uważa Pan, że wie więcej - proszę napisać własny. Uważam Pana argumenty za chybione.
Autor: joanna Dodano: 03-06-2006
korektor - banaly, banaly, banaly   2 na 2
Piszac napredce; niestety cala powyzsza publikacja jest powtarzaniem/cytowaniem sztampowych "przeterminowanych" pogladow. Pomijajac kwestie, iz nie zachcialo sie pani nadmienic iz buddow bylo wielu - nie tylko Siakjamuni, nota bene: gdy Siakjamuni nauczal zyli jeszcze kontynuatorzy nauk poprzedniego buddy Kasjapy, to calosc tego "dziela" swiadczy raczej o niezrozumieniu zagadnienia. Radzilbym wiec zamiast powielac przestarzale i oklepane opinie zajac sie wspolczesnymi publikacjami takich autorow jak chociazby; Per Kvaerne, David Snellgrove, John V.Bellezza, Anne C.Klein, Tadeusz Skorupski, Yasuhiko Nagano, Charles Ramble etc etc bo dzieki takiej lekturze moze w koncu przestanie sie uwazac, iz Indie jako takie sa kolebka buddyzmu i to, wbrew obiegowej opinii, znacznie starszej niz 2500 lat. To ze autorka przedstawia sie jako etnolog i religioznawca (sic!) jest tylko powodem do wstydu i sporego zazenowania. Powolywanie sie na ksiazki takie jak Zarys dziejow religii wydanej w po raz pierwszy w 1968r. jest juz kuriozalne i swiadczace o ignorancji. Pani Joanno - apeluje, chyba juz czas przewietrzyc i odkurzyc swe poglady, nieprawadaz? :)
Koncze zyczac milej lektury i poglebiania wiedzy w tej fascynujacej dziedzinie religioznastwa, jak niewatpliwie jest buddyzm i jego tzw. prebuddyjskie korzenie.

"Zyczliwy" ;)
Autor: korektor Dodano: 12-05-2006
DeVoy - Samospalenie
Podobno w Atenach jeszcze w naszej erze pokazywano mijsce gdzie dokonał samospalenia mnich buddyjski na znak protestu przeciwko wyprawie Aleksandra do Indii. Często jest również powtarzany motyw podróży Jezusa do Tybetu w okresie gdy w Biblii brak o Nim wiadomości. Podobno mnisi z klasztoru w którym przebywał odwodzili Go od pomysłu powrotu przewidując że źle się to skończy.
I mieli rację :-)
Autor: DeVoy Dodano: 11-10-2005
mietek - .
Jaka jest najlepzsza książka\książki o Buddyźmie? Chodzi mi o typowo wschodnie podejscie do ty spraw.
Autor: mietek Dodano: 03-09-2005
Joanna - Odp
Witam,
Zasadniczo tekst dotyczył innej problematyki, dlatego też nie zatrzymywałam
się nad podobieństwami między posatciami Buddy i Jezusa. Ksiązkę Kerstena i
Grubera znam i doceniam, choć nie ze wszystkim sie zgadzam. Pozdrawiam.
Joanna
Autor: Joanna Dodano: 30-04-2005
Robin - Podobienstwa
Podobienstwa pomiedzy postaciami Jezusa i Buddy siegaja dalej niz pisze autorka tekstu. Warto zajrzec do ciekawej ksiazki "Pra Jezus", autorzy stawiaja tam teze, ze nauki Jezusa to przerobina lekko doktryna Therawady.
Autor: Robin Dodano: 28-04-2005

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365