Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
152.786.581 wizyt
Ponad 1061 autorów napisało dla nas 7295 tekstów. Zajęłyby one 28790 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Co z Brexitem?
będzie drugie referendum
będzie początkiem końca UE
zyska na nim Wielka Brytania
ostatecznie wzmocni UE
dużo hałasu o nic
  

Oddano 2126 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Co i rusz toczy się przez kraj lawina zorganizowanego debilizmu i niekiedy dociera tu, do nas, zwielokrotniona przez chytrość kolejnych szczebli państwowej mądrości."

Dodaj swój komentarz…
Michałek - Dlaczego niekonkretnie?
Autor rozpisał się na temat zjawiska które można opsiać w kilku zdaniach - globalizacja to pojawienie się łączności i tańszy transport w skali globalnej. Łącznośc w postaci telegrafu pojawiła się w XIX wieku, tańszy transport w postaci statków parowych i kolei też w tym samym okresie. I od tego czasu różnice na świecie mogłyby zacząć się wyrównywać, to co produkowano w jednym kraju można by rozwieżć po całej planecie, ludzie też mogliby względnie tanio podróżować z kraju do kraju, gdyby nie wmieszały się rządy. Zablokowały granicę, nałożyły haracze i cła na przewożone towary, tak że dzisiaj, jakieś sto lat po rozpoczęciu procesu globalizacji wielkim wydarzeniem jest zniesienie ceł na niektóre towary na kawałku Europy. W zasadzie wszystko jest ładne, można sobie po świecie jeżdzić, ale pod warunkiem że wpuszczą nas do kraju docelowego i wypuszczą z domu. Pracy w innym kraju bez specjalnych pozwoleń otrzymać też nie można, przewóz większości towarów jest obłożony kontyngentami i limitami, co dowodzi że wolnego handlu jako takiego nie ma, wygrał biurokratyczny system administracyjny. Co prawda jest swoboda komunikacji. Można wysyłać listy i nawet prowadzić wideokonferencje, ale ograniczenia w transporcie ludzi i towarów wydają się przez to jeszcze bardziej uciążliwe.
Autor: Michałek Dodano: 03-06-2005
Reklama
Krzysztof Stankiewicz - W odpowiedzi coś konkretnego.
Mylisz przyczyny ze skutkami. Środki techniczne umożliwiły uruchomienie procesów globalizacji ale się na nich nie kończą. Globalizacji nie przeszkadza i nigdy przeszkadzać nie będzie brak swobodnego przepływu ludzi. Należy też pamiętać, że globalizacja jest zjawiskiem wielowymiarowym i jakikolwiek redukcjonizm nic nie da w próbie jej zrozumienia (wymiar ekonomiczny jest jednym z nich, od niego się globalizacja zaczyna), co niestety widać po twoim komentarzu. Polecam zgłębienie literatury tematu (patrz np. Bibliografia).
Autor: Krzysztof Stankiewicz Dodano: 06-06-2005
Asia - brawo :)
Praca rzetelna i przejrzysta. Godna uwagi...na pewno z niej skorzystam!
Autor: Asia Dodano: 13-12-2006
daria
przed globalizacją nie ma ucieczki,"ruszyła maszyna i pędzi po szynach...",ale ostatnią stacją nie będzie wszerz i wzdłuż ujednolicony świat,pamiętajmy o tym,że ludzie nawet w najbardziej ujednoliconej rzeczywistości będą różnie postrzegać to co ich otacza,będziemy się różnić bezwzględu na zasięg i siłę procesu globalizacji
czytało się ok,po przeczytaniu masa myśli,wniosków,w skali 1na 5 to 5
Autor: daria Dodano: 03-01-2007
Karusia - dziękuje
bardzo dziękuje za ten artykuł. Jest świetny i bardzo mi pomógł do mojej pracy zaliczeniowej. jedyny taki artykuł w internecie. ma wszytko czego potrzebowałam:) dziękuje
Autor: Karusia Dodano: 18-12-2007
trojanuch - artukul - bomba
Artykul pierwsza klasa, extra odniesienia - bardzo pomogl w nauce do egzaminu. Dzieki wielkie dla autora!

Jesli moglbym cos zasugerowac - fajnie by bylo napisac tez cos wiecej nt. lokalizmu, nowego komunitaryzmu i nowej religijnosci - mysle ze uzupelniloby by to i tak swietnie nakreslony obraz przeksztalcen kulturowych jakim podlega globalizujacy sie swiat.

Bardzo podobal mi sie fragment dotyczacy etnokrajobrazow - przeksztalcen jakim podelga kultura na skutek tradycji kultywywanych przez przybywajacych 'wloczegow'.
Generalnie jednak wymiana kulturowa miedzy 'centrum' a 'peryferiami' jest dosc specyficzna - pobieramy (glownie poprzez absorbcje do pop-kultury) pewne artefakty - takie jak taniec, stroj a w zamian oczekujemy przyjecia 200-letniego dorobku oswieceniowego (ktorego jakos nie bylismy w stanie zaszczepic sila w okresie kolonialnym) od systemu wartosci po ustroj polityczny :).
Autor: trojanuch  Dodano: 25-02-2009
mada - globalizacja
W końcu ktoś poruszył temat
globalizacji bo od kiedy przeczytałam o tym artykuł na
gospodarka.netbird.pl/a/9350,1 chciałam dowiedzieć się
czegoś więcej a znalezienie rzetelnych informacji wcale nie jest
takie proste jakby się wydawało. Może ktoś podrzuci i więcej
informacji, z góry dziękuję.
Autor: mada Dodano: 02-07-2009
corbett - give review on world culture heritage
Jim Corbett National Park, the first word which comes to our mind after listening to this word is Jungle Safari/jeep Safari.
Jim Corbett Safaris are world renowned and tourists from all over the world visit Jim Corbett National Park for Jim Corbett Safari.
you can admire different-2 animals through corbett safari. For best packages check out now at
corbettexpert.com/jim-corbett-safari.php
Autor: corbett  Dodano: 15-02-2018

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365