Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.944.474 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 275 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu; będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań"

Dodaj swój komentarz…
Michałek - Dlaczego niekonkretnie?
Autor rozpisał się na temat zjawiska które można opsiać w kilku zdaniach - globalizacja to pojawienie się łączności i tańszy transport w skali globalnej. Łącznośc w postaci telegrafu pojawiła się w XIX wieku, tańszy transport w postaci statków parowych i kolei też w tym samym okresie. I od tego czasu różnice na świecie mogłyby zacząć się wyrównywać, to co produkowano w jednym kraju można by rozwieżć po całej planecie, ludzie też mogliby względnie tanio podróżować z kraju do kraju, gdyby nie wmieszały się rządy. Zablokowały granicę, nałożyły haracze i cła na przewożone towary, tak że dzisiaj, jakieś sto lat po rozpoczęciu procesu globalizacji wielkim wydarzeniem jest zniesienie ceł na niektóre towary na kawałku Europy. W zasadzie wszystko jest ładne, można sobie po świecie jeżdzić, ale pod warunkiem że wpuszczą nas do kraju docelowego i wypuszczą z domu. Pracy w innym kraju bez specjalnych pozwoleń otrzymać też nie można, przewóz większości towarów jest obłożony kontyngentami i limitami, co dowodzi że wolnego handlu jako takiego nie ma, wygrał biurokratyczny system administracyjny. Co prawda jest swoboda komunikacji. Można wysyłać listy i nawet prowadzić wideokonferencje, ale ograniczenia w transporcie ludzi i towarów wydają się przez to jeszcze bardziej uciążliwe.
Autor: Michałek Dodano: 03-06-2005
Reklama
Krzysztof Stankiewicz - W odpowiedzi coś konkretnego.
Mylisz przyczyny ze skutkami. Środki techniczne umożliwiły uruchomienie procesów globalizacji ale się na nich nie kończą. Globalizacji nie przeszkadza i nigdy przeszkadzać nie będzie brak swobodnego przepływu ludzi. Należy też pamiętać, że globalizacja jest zjawiskiem wielowymiarowym i jakikolwiek redukcjonizm nic nie da w próbie jej zrozumienia (wymiar ekonomiczny jest jednym z nich, od niego się globalizacja zaczyna), co niestety widać po twoim komentarzu. Polecam zgłębienie literatury tematu (patrz np. Bibliografia).
Autor: Krzysztof Stankiewicz Dodano: 06-06-2005
Asia - brawo :)
Praca rzetelna i przejrzysta. Godna uwagi...na pewno z niej skorzystam!
Autor: Asia Dodano: 13-12-2006
daria
przed globalizacją nie ma ucieczki,"ruszyła maszyna i pędzi po szynach...",ale ostatnią stacją nie będzie wszerz i wzdłuż ujednolicony świat,pamiętajmy o tym,że ludzie nawet w najbardziej ujednoliconej rzeczywistości będą różnie postrzegać to co ich otacza,będziemy się różnić bezwzględu na zasięg i siłę procesu globalizacji
czytało się ok,po przeczytaniu masa myśli,wniosków,w skali 1na 5 to 5
Autor: daria Dodano: 03-01-2007
Karusia - dziękuje
bardzo dziękuje za ten artykuł. Jest świetny i bardzo mi pomógł do mojej pracy zaliczeniowej. jedyny taki artykuł w internecie. ma wszytko czego potrzebowałam:) dziękuje
Autor: Karusia Dodano: 18-12-2007
trojanuch - artukul - bomba
Artykul pierwsza klasa, extra odniesienia - bardzo pomogl w nauce do egzaminu. Dzieki wielkie dla autora!

Jesli moglbym cos zasugerowac - fajnie by bylo napisac tez cos wiecej nt. lokalizmu, nowego komunitaryzmu i nowej religijnosci - mysle ze uzupelniloby by to i tak swietnie nakreslony obraz przeksztalcen kulturowych jakim podlega globalizujacy sie swiat.

Bardzo podobal mi sie fragment dotyczacy etnokrajobrazow - przeksztalcen jakim podelga kultura na skutek tradycji kultywywanych przez przybywajacych 'wloczegow'.
Generalnie jednak wymiana kulturowa miedzy 'centrum' a 'peryferiami' jest dosc specyficzna - pobieramy (glownie poprzez absorbcje do pop-kultury) pewne artefakty - takie jak taniec, stroj a w zamian oczekujemy przyjecia 200-letniego dorobku oswieceniowego (ktorego jakos nie bylismy w stanie zaszczepic sila w okresie kolonialnym) od systemu wartosci po ustroj polityczny :).
Autor: trojanuch  Dodano: 25-02-2009
mada - globalizacja
W końcu ktoś poruszył temat
globalizacji bo od kiedy przeczytałam o tym artykuł na
gospodarka.netbird.pl/a/9350,1 chciałam dowiedzieć się
czegoś więcej a znalezienie rzetelnych informacji wcale nie jest
takie proste jakby się wydawało. Może ktoś podrzuci i więcej
informacji, z góry dziękuję.
Autor: mada Dodano: 02-07-2009
corbett - give review on world culture heritage
Jim Corbett National Park, the first word which comes to our mind after listening to this word is Jungle Safari/jeep Safari.
Jim Corbett Safaris are world renowned and tourists from all over the world visit Jim Corbett National Park for Jim Corbett Safari.
you can admire different-2 animals through corbett safari. For best packages check out now at
corbettexpert.com/jim-corbett-safari.php
Autor: corbett  Dodano: 15-02-2018
Atulya Hospitality - Place where Hospitality is Culture !!
Jim Corbett has became the best tourist destination in India. Jim Corbett is one of the largest reserve forest, having so many wildlife species. check the website for more details atulyahospitality.com/destination/jim-corbett/
Autor: Atulya Hospitality  Dodano: 15-07-2020
Deepa Sharma - Kerala Tour Packages
Incredible Journey have the privilege to serve Kerala Tour Packages to guests ranging from corporate to leisure travelers, Honeymooner, Solo Traveler, Families. We customize the packages as per our guests requirements. Kindly go through the www.incrediblej(*)ys/india-tour-packages/kerala/
Autor: Deepa Sharma  Dodano: 25-07-2020

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365