Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.302.843 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3659 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Wiedza i rozum są dzisiaj tak zagrożone, jak to się niegdyś rzadko zdarzało, a wraz z nimi zagrożone jest także to, co ludzkie po prostu: być może samo człowieczeństwo."

Dodaj swój komentarz…
perun   1 na 1
@Jacku równie dobrze można porównać możliwości moje do Pudziana. Po co zaraz Maltę do Chin.  Chiny bogacą się  nie dlatego, że urzędnik chiński nakazuję lub zakazuje Chińczykowi gdzieś palić i jeść proste banany, ale dlatego, że Chińczykowi w jego interesy przestał wpieprzać się urzędnik. Gdy chiński urzędnik sterował działalnością gospodarczą Chińczyka, Chiny były w neolicie. To samo działo się w ZSRR i to samo dzieje się w Unii.
Poza tym kiedyś była taka zasada w prawie ''Chcącemu nie dzieje się krzywda'' Warto do niej wrócić. To czy ja chcę jarać maryche czy nie to tylko mój wybór i nikogo innego. Prohibicja w USA pokazuje, że na zakazach bogaci się tylko mafia. Poza tym w gospodarce liczy się innowacyjność i myśl. Nie te czasy gdy poziom gospodarki określało się tonami wytopionej stali.
@moniko przyznanie się do błędu to nic złego. A co do teizmu. Ateistyczny świat to utopia. Więc lepiej pozostać przy opinii Lukrecjusza. Jak motłoch chce wierzyć w latające smoki to niech wierzy. Podstawą powinno być prawo w sprawie religii takie jak za SPQR. Zresztą nie tylko w sprawie religii trzeba wrócić do rzymskiego prawa. Nie może być tak, że dzisiaj politycy zmieniają sobie prawo jak im pasuje na swój użytek.
Autor: perun  Dodano: 29-11-2011
Reklama
Andrzej Wendrychowicz - do Brzezińska43
Tylko nie umiejący pojąć znaczenia tych procesów optować będą za
państwami narodowymi, nie umieją się bowiem odnaleść poza haslami
nacjonalistycznymi, podobnie jak przebrzmiali już wladcy.


A co to jest w tych czasach państwo? Definicji tyle, co uczonych. Możemy nazywać to inaczej; regionem, krainą, określić współrzędnymi GPS... Ale, żeby od razu zwolenników zachowania odrębności narodowej nazywać nacjonalistami, to mam poważne wątpliwości :(
Autor: Andrzej Wendrychowicz  Dodano: 29-11-2011
monika.k   1 na 1
 @peterpol Wielomiliardowe dotacje unijne jednak w jakimś stopniu przyczyniły się do szybszego rozwoju naszego kraju oto przykład jak na propagandowo można wpływać na decyzję polityczne w demokracji. Ludziom wpojono dogmat dotacyjny a nie zauważa się, że to zwykły kredyt , którego rata się nie kończy. Tą ratą jest składka do UE , nawet jeśli teraz 3RP jest na plus w rachunku dostajemy-wpłacamy, to w perspektywie czasowej składka musi przewyższyć to co otrzymaliśmy i rachunek będzie ujemny. Więc te wielomiliardowe  dotacje to kredyt. Dodać jeszcze należy, że te dotację to pożywka dla biurokratycznych cwaniaków. @perun jestem pod wrażeniem szczerości, rzadko się zdarza zmiana z wychwalania do krytyki i przyznanie się do błędu. Życzę takowej zmiany w  ateizm/teizm :) 
Autor: monika.k  Dodano: 29-11-2011
Jacek Tabisz - @perun   1 na 1
Czyli, niech naprzykład monarchistyczna Malta, gdzie można palić papierosy i jest sama wolność opracowuje własne programy kosmiczne i rywalizuje na międzynarodowych rynkach z Chinami, Indiami, USA. Sukces gwarantowany ;-)
 
A tak szczerze, nie spodziewam się końca świata za 5 lat. Wartość pieniądza zmienia nie tylko rynek, ale też zaplecze polityczne. Kraj niemający znaczenia, choć wydajny ekonomicznie, może zostać zmuszony do kupowania towarów z zewnątrz, zaś jego własne towary mogą zostać obarczone wielokrotnymi cłami przez kraje o tysiące razy silniejsze.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 28-11-2011
mieczysławski - KRK i jedna owczarnia   1 na 1
KRK  z założenia jest kosmoplityczny i nie należy mu wierzyć, kiedy mówi, że jest obrońcą wartości narodowych, przykład z drugiej wojny światowej.Wierzący uwarzają kościół za ponadnarodowy i w czasach końcowych mają zaniknąć państwa i wszelka inna władza, katolicy w tej sprawie myślą podobnie jak muzułmanie.Unia Eropejska oparta na świeckich zasadach przez wierzących jest zaciekle atakowana, kosmopolityzm jest uważany za zdradę narodową, służenie okupantowi - Watykan - za przejaw patriotyzmu.
Autor: mieczysławski  Dodano: 28-11-2011
perun
@peterpol, Grecja dostała jeszcze więcej kasy z Unii niż my i tonie. Dziwne nie? Ludzie bogacą się dzięki pracy, a nie dotacjom. A Unia promuje socjal nie pracę.
W ogóle do dupy jest ten cały system zwany demokracją, gdzie rządzą nami idioci, pozbawiający nas wolności. Bo co to za wolność raz na 4 lata postawić se krzyżyk przy jakimś  ... jakby to ładnie napisać, niezbyt inteligentnym tłumoku. Np takim;
youtu.be/kZnFlVzUhgs , lub takim ;
youtu.be/PJfj2pKpJTg
Co jakiegoś urzędasa obchodzi czy właściciel restauracji pozwala w niej palić papierosy czy nie? Co jakiegoś nieroba z Brukseli obchodzi mleko jakie pije? Lubie pić zsiadłe i będe pił mimo ich debilnych zakazów.
PS. a pani monice muszę przyznać racje.W sprawie demokracji to ja byłem idiotą ;)
Autor: perun  Dodano: 28-11-2011
Piotr Napierała - @Peisert   2 na 2
Nie jestem żadnym rasistą, dokonują porównań miedzy cywilizacjami a nie krwią i ziemią; rasizm to absurd, mówiąc że wsyztscy są nieco rasstami mam na mysli, ze ludzie poszukują towarzystwa podobnych do siebie, bo innych się nieco obawiają. Czy pan jest  jednym z tych pustych krzykaczy antify, którym wsyztsko się kojarzy...:)? Natomiast uważam, ze interesu muzułmanów nie mus mnie nic obchodzić, zresztą nie umiem sie z nim identyfikować. Jestem Europejczykiem i nie chcę tu Euroarabii. Wartości zachodnie i sekularne - first, humanizm - second. Świat nie jest na tyle fair byśmy mogli pzowolić sobie na pięknoduchowstwo
Autor: Piotr Napierała  Dodano: 28-11-2011
peterpol - UE jest nam potrzebna   2 na 6
Potrzebujemy UE jak chleba i wody. Chciałbym krytykom Unii Europejskiej zadać pytanie: czym byłaby Polska bez UE ( pytanie zainspirowane przez Niesiołowskiego - czym  byłaby Polska bez kościoła katolickiego)? Wielomiliardowe dotacje unijne jednak w jakimś stopniu przyczyniły się do szybszego rozwoju naszego kraju. Trzeba uszanować to, że podatnik niemiecki czy francuski przykłada się do rozwoju Polski. Łatwo o tym zapominamy i tylko zauważamy te negatywne aspekty przynależności unijnej. Jednocześnie moim zdaniem za dużo oczekujemy od Europy. Unia to nie tylko dotacje. Za bardzo koncentrujemy się na tym ile dostaniemy od UE w następnym roku a za mało liczymy na swoje środki i innowacyjność. To nas może zgubić jak Grecję.
A co do nacjonalizmu to chyba sprawa jest oczywista. Bez liberalnej i tolerancyjnej Polski będziemy ułomkami tak gospodarczymi jak i kulturowymi na tle innych państw europejskich. Powiem tak: kibicujmy polskim piłkarzom a utożsamiajmy się z Europą.
Autor: peterpol  Dodano: 28-11-2011
brzezińska43   4 na 4
Historia wszystkich wojen, wszystkich państw ( w tym supermocarstw ) staje się niezrozumiala bez prześledzenia procesów gospodarczych. Nie jest możliwa żadna wizja zjednoczenia, bez rozpoczęcia jej od procesów gospodarczych. Jakie miejsce w nich zajmiemy zależy w dużej mierze od nas. Twierdzenie, że procesy spoleczne są wynikiem różnic religijnych jest myleniem przyczyn, choć niewątpliwie rządzący odwolywali się do nich, by " porwać " rządzonych.To latwiejsze niż tlumaczenie im konfliktu interesów, tym bardziej, że większość nie identyfikowalabe się z owymi interesami. Tak więc integracja europejska od tej kwestii musi zacząć. Temu też slużą ogromne pieniądze lożone na " wyrównanie różnic ". Nie ma możności zintegrowania organizmów gospodarczych nazbyt nierównomiernie rozwiniętych. Różnice światopoglądowe istnieją w każdym z państw i nie zanikną w wyniku integracji. Tylko nie umiejący pojąć znaczenia tych procesów optować będą za państwami narodowymi, nie umieją się bowiem odnaleść poza haslami nacjonalistycznymi, podobnie jak przebrzmiali już wladcy. Te nawolywania slużą utrzymaniu ich na powierzchni, na szczycie drabiny ewolucyjnej. Uleganie im to skazywanie siebie i kolejnych pokoleń na nieustanne konflikty interesów, a więc wojny, z wszystkimi ich konsekwencjami.
Autor: brzezińska43  Dodano: 28-11-2011
miech06 - @galvani i nie tylko
Kiedy czytam cokolwiek na typowych forach ultraprawicowych i potem zaglądam do racjonalisty, zauważam - niestety - pewne podobieństwa.
Piszę - niestety, bowiem pragnąłbym, aby atmosfera forum ludzi bliskich mi poglądami, od razu nastrajała mnie pozytywnie i pozytywnie odróżniała się od konkurencyjnońsci,.                                                                           
Autor: miech06 Dodano: 28-11-2011
Strojny   2 na 2
Jestem Polakiem. Jestem Europejczykiem. Jestem obywatelem Świata. Tworzenie podziałów to młyn na wodę nacjonalistów, anarchistów, faszystów i innego elementu. dziękuję
Autor: Strojny  Dodano: 28-11-2011
Andrzej Wendrychowicz   1 na 1
Bardziej Europejczykiem, to mniej Polakiem? A niby po co? Można przecież być bardzo najbardziej Polakiem i Europejczykiem jednocześnie. Nie ma żadnego powodu, żeby postępująca, wielce pożądana polityczno-gospodarcza integracja europejska miała oznaczać osłabianie tożsamości narodowej. Ja jestem za Europą z jedną walutą, jednym prawem podatkowym, jednymi normami technicznymi etc. Ale jednocześnie doskonale czuję się w skórze Polaka i nie mam zamiaru komukolwiek udowadniać swojej europejskości. Nie widzę powodu, żeby nawet 100%owa integracja gospodarcza musiała oznaczać takąż integrację kulturową i obyczajową; ba, uważam wręcz, że wtedy należałoby starannie pielęgnować tego rodzaju odrębności.  
Autor: Andrzej Wendrychowicz  Dodano: 28-11-2011
miech06 - @galvani i nie tylko   1 na 1
Kiedy czytam cokolwiek na typowych forach ultraprawicowych i potem zaglądam do racjonalisty, zauważam - niestety - pewne podobieństwa.
Piszę - niestety, bowiem pragnąłbym, aby atmosfera forum ludzi bliskich mi poglądami, od razu nastrajała mnie pozytywnie i pozytywnie odróżniała się od konkurencyjnońsci,.                                                                           
Autor: miech06  Dodano: 27-11-2011
Hans Kloss - Święta państwowe   1 na 1
Niektóre wymyślono celem przypomnienia poniżenia - klęski narodów albo państw. Święto państwowe Rosji wspomina rocznicę wygnania Polaków z Moskwy w 1612 roku. Święto 11 listopada wymyślili sobie Francuzi po poniżeniu i klęsce Państw Centralnych po I. Wojnie Światowej, za której wybuch i przebieg winę, jeśli można tu o niej mówić, ponosiły równo obie strony. Odbiło im się to krwawą czkawką, z podpisaniem kapitulacji Francji przez marszałka Petain’ a w 1940 roku w tym samym wagonie kolejowym, w którym podpisano kapitulację Niemiec 11 listopada 1918 r. II. RP „kupiła” to święto od Francuzów, choć mnie się ta data w żadnym stopniu z powstaniem niepodległej II. RP nie kojarzy. Rzecz w tym, że Polska to nie Francja. Przyjęcie tej daty przez III. RP jako kontynuację uważam za mocno chybione. Wypadałoby sobie wreszcie darować bogoojczyźniane i mocarstwowe machanie narodową chorągiewką i bagnetem. 11 listopada o godzinie 11:11 rozpoczyna się co roku karnawał w Kolonii, a w bieżącym szczególnie uroczyście, bo był to przecież 11.11.2011! Przebierańcy i nieprzebierańcy cieszą się w tym dniu życiem i piją piwo. Każdy ma taki 11.XI., na jaki sobie zasłużył...
www.koeln.de/bi(*)/galerie/111111karnevaljecken/
Autor: Hans Kloss  Dodano: 27-11-2011
monika.k   1 na 1
"Europa dla głosicieli tego rodzaju poglądów jest zła, bo za dużo tu różnych protestantów, modernistów katolickich, agnostyków i ateistów"- z tym się zgadzam, nie chodzi o ludzi, ale o konsekwencję, które rodzą się z tych idei, postaw. Cywilizacja Łacińska oparta na zasadach teistycznych została przez błędy  protestanckie i oświeceniowe  podważona , co w konsekwencji ideologicznej zrodziło takie potwory jak komunizm, faszyzm. Koncepcja bycia europejczykiem, a nie Polakiem jest kolejnym  utopijnym potworem technokratów od budowania nowego lepszego świata.  Budowanie tożsamości europejskiej  przypomina propagandowe pranie mózgów rodem z czasów socjalistycznej ojczyzny. Można wnioskować, że  komuna się nie skończyła tylko przepoczwarzyła w europejski garnitur. 
Autor: monika.k  Dodano: 27-11-2011
galvani - @dziwak   1 na 1
To co napisałeś brzmi jak utyskiwanie oburzonych religiantów, że Nergal podarł biblię a nie koran albo talmud. Ilu wyznawców Kryszny żyje w Polsce? Dlaczego ateistę miałoby nie obchodzić to co dzieje si w kościele, skoro ten zawsze okazywał agresję wobec ateistów. Szukanie czegokolwiek w biblii jest absurdalne, strata czasu i energii.
Autor: galvani  Dodano: 27-11-2011
Jarek B. - lumpeninteligencja   3 na 5
Miałkość polskich intelektualistów lewicowych jest wręcz porażająca. Nie dosyć, że w żadnym
stopniu nie przyczyniają się do jakiegokolwiek wzrostu gospodarczego ani też nie świadczą pragmatycznych usług to jednocześnie krytykują sektor gospodarczy, który ich żywi. Wypisują głupoty o jedności Europejczyków powstającej na nowym obszarze na którym skazą ma być polski patriotyzm. Narodowość to dla nich archaizm i zabobon bowiem społeczeństwa Europy podążają torem międzynarodowym. Nieroby z wybujałym ego jakie wynieśli z uniwersytetów, gdzie nauczono ich wymądrzania i pouczania innych potrafią tylko na piśmie spisywać swoje fantazje o tym kogo wygonić z Europy, kogo nagrodzić, ukarać, wyszydzać albo zamordować. Jednym chcą odebrać więcej, innym mniej po to by wyrównać wedle uznania choć w ogóle niczego nie produkują. Tych intelektualistów w ogóle nie obchodzi fakt, że powstaje gazociąg łączący Rosję z resztą Europy przy ominięciu Polski. Winne temu są "Bóg, honor i ojczyzna"  bo gdybyśmy byli Europejczykami, a nie Polakami to wiadomo, że już żaden amerykański polityk nie zadawał by pytania "what's the phone number to Mr. Europe". Banda nierobów, która specjalizuje się w pouczaniu ludzi jaki żyć by postępować właściwie. Zamordowali Boga tylko po to by zająć jego miejsce.
Autor: Jarek B.  Dodano: 27-11-2011
Jacek Tabisz - @coreless @Wojciech Peisert   2 na 2
@coreless. Znam trochę Indie. Zauważam tam różnych ludzi i różne idee. Nie wszyscy pojmują tam świat pragmatycznie. Wielu polityków w Indiach zginęło za reformy, które nie służyły tylko robieniu interesów, ale budowaniu bardziej otwartego, demokratycznego społeczeństwa. Wielu ludzi w Indiach walczy przeciwko dawnej oligarchii wysokich kast. O równość społeczną walczy się nawet w Indiach zbrojnie, często - niestety - zmieniając nawet najpiękniejsze idee w brutalny terroryzm. Ale nie tylko! Pisząc o silnej UE nie życzę absolutnie źle Indiom, czy Chinom. Zależy mi po prostu, aby to co wartościowe w Europie miało w nas dalszą kontynuację. Mówiąc "nas" mam na myśli nie tylko rodzonych, białych Europejczyków, ale i emigrantów, którzy przyjechali do Europy i zaczęli współuczestniczyć w jej rozwoju. Wbrew pozorom nie brakuje też takich emigrantów.
 
@Wojciech Peisert - popieram twój głos! Właśnie o takich niebezpiecznych, zbliżających się do rasizmu uogólnieniach napisałem między innymi w moim ostatnim artykule na Racjonaliście. Wiadomo, że należy krytykować naiwny postmodernizm wynikający z dogmatycznej polityki multikulti, ale przesada w drugą stronę zdarza się nader często i prowadzi do rasizmu, oraz nawoływania do łamania praw człowieka.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 27-11-2011
perun   4 na 4
Panie @mieczysławski gdyby Pana teoria była prawdziwa ZSRR istniało by do dzisiaj. Niestety naród sowiecki nie przetrwał kryzysu ekonomicznego ;) Prawo unijne ma taki sam sens jak prawo unijne w ZSRR. Tak jak ZSRR Unia traktuję mnie jak upośledzonego pouczając mnie i nakazując gdzie i co mam palić np. Uważając mnie za debila bez kultury, a właścicielowi restauracji wpieprza  się w interesy.
Autor: perun  Dodano: 27-11-2011
dziwak - analogia z Jugoslawia
jesli sie na sile i arbitralnie wtlacza kilka narodow do sztucznego tworu panstwowego jakim byla Jugoslawia to konsekwencja jest brutalna wojna o niepodleglosc - nie zyjmy utopijna wizja ze interesy Hiszpanii, Anglii, Niemiec czy Grecji beda tozsame, wiec jesli nie sa to zawsze bedzie dochodzilo do konfliktu przy ustalaniu najprostszych rzeczy, stad tez EU jako jeden twor panstwowy nigdy nie bedzie miec racji bytu (chyba ze wprowadzi sie zamordyzm jak w ZSRR)
Autor: dziwak  Dodano: 27-11-2011
mieczysławski - przedwiośnie   1 na 1
Przypomniała mi się szkolna lektura "Przedwiośnie" Żeromskiego. Polska odzyskuje niepodległość, a politycy malują wspaniałą przyszłość "szklane domy". Życie brutalnie weryfikuje te wizje - bezrobocie i bieda.Życie wyleczyło mnie z patriotyzmu. W praktyce nacjonaliści nie dają lepszego życia, najczęciej jest gorzej. Była Jugosławia i straszna wojna wewnętrzna - przez nacjonalizm.Swoboda komunikacji zbliża ludzi, turystyka, handel. Ogólnie na współpracy ludzie zyskują. Powstaje nowa świadomść "obywatela europy". Nacjonaliści wszelkimi sposobami bróbują zahamować ten proces, widać to w tworzonym prawie, które jest często sprzeczne z prawem unijnym. Geopolitycznie sytuacja od czasów wojny się znacząco zmieniła i tylko zjednoczona europa może przeciwstawić się nowym zagrożeniom.
Autor: mieczysławski  Dodano: 27-11-2011
libertyn - Najpierw Polak   2 na 4
Ja jestem przede wszystkim Polakiem a potem Europejczykiem. Nie jestem nacjonalistą ale trochę mnie to zniesmacza, to bycie najpierw Europejczykiem a potem Polakiem :(
Autor: libertyn  Dodano: 27-11-2011
dziwak - @ galvani - czym jest ateizm?   1 na 1
dla mnie dosc racjonalna przeslanka jest traktowanie WSZYSTKICH religii  w ten sam sposob - jako opartych na slepej wierze w cos czego sie nie da udowodnic (lub zaprzeczyc istnienia) - nie rozumiem dlaczego na tym portalu wiekszosc krytyki antyreligijnej jest skierowana przeciw kosciolowi katolickiemu, widzialem nawet artykul udowadniajacy wyzszosc judaizmu nad chrzescijanstwem (!), rownie dobrze mozna by sie "czepiac" ze kaplani hare kriszna piora mozgi wyznawcom przez nakazywanie im odmawiania mantry
zatem moje pytanie brzmi - dlaczego ateiste ma obchodzic to co mowi kosciol czy kaplani (jakiegokolwiek wyznania)? i zwiazane z tym nastepne - czy nie jest absurdalne szukanie sprzecznosci w biblii jesli z zalozenia KAZDA religia jest nieracjonalna?
Autor: dziwak  Dodano: 27-11-2011
urszula5 - Zjednoczenie - UE   2 na 2
Była bym naiwniakiem i ignorantem , licząc na zrownanie  dochodow wszystkich ludzi, jednak , mimo,że jestem antyklerykałem - powołam sie na Pismo Św. gdzie jak byk stoi : godzien  robotnik zapłaty swojej ! Nie mam pretensji o (niewiarygodnie!)wysokie dochody w niektorych dziedzinach gospodarki, ale los robotnika godnego zaplaty za pracę , powinien być priorytetem, bo wlaśnie ten szary, zwykly robol napedza gospodarke zakupami chleba,butow i innych podstawowych produktów. Przyslowiowy robol nie kupuje jachtow, samolotow i "wypasionych" willi, czy samochodow, ale powinien miec komfort pewnosci, ze starczy mu na zycie i zapewnienie tego zycia swojej rodzinie. Czy bankier sam sobie uszyje buty, albo upiecze chleb?- co najwyzej dowartościuje sie rzucajac sumke na Caritas - i ma z glowyi ma poczucie dobrze spełnionego "obowiązku"
Autor: urszula5  Dodano: 27-11-2011
coreless - @ J. Tabisz
Znasz Indie. Jest tam język bardziej uniwersalny niż język interesów?
Autor: coreless  Dodano: 27-11-2011
perun
Takie komentarze jak Twój Nanowo pokazują, że niektórzy przynajmniej jeszcze myślą.
Jak ktoś jest taki kosmopolita to niech w skali mikro postępuje tak samo jak chce, aby postępować w skali makro. To dokładnie takie same relacje. Niech będzie otwarty na innych, prowadzi otwarty dom, do którego każdy może sobie wejść i położyć się na kanapie przy okazji z lodówki wyciągając piwo na które właściciel domu zapracował.
Może jak trafimy na kulturalnego osobnika korzystającego z naszej otwartej dla każdego lodówki, to jeszcze pozwoli nam ów osobnik napić się trochę tegoż piwa z naszej puszki. Jak będzie ów osobnik miał poczucie humoru to powie -  że odlewając troszkę piwa właścicielowi domu - dotuję nas ;)
Autor: perun  Dodano: 27-11-2011
Jacek Tabisz - @coreless   2 na 2
Nie wszystkim rządzi pieniądz. Nie zależnie od wyników ekonomicznych, maleńka Francja/Niemcy/Polska nie będą miały w przyszłości nic do powiedzenia w dialogu z USA, Chinami, czy nawet Indiami. UE natomiast tak - będzie miała pozycję pozwalającą jej dyktować swoje warunki innym, a nie tylko przyjmować rozwiązania Chin, czy USA. Jeśli Europejczycy się nie zjednoczą zostaną wyłączeni z możliwości konstruowania rzeczywistości ludzkiej w przyszłości. To nie zależy tylko od pieniędzy i swobody handlu.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 27-11-2011
coreless   3 na 3
Dla mnie nie ma większej różnicy, czy ktoś jest "narodowo-ojczyźniany" czy "euroentuzjastyczny". Odmóżdża i jedno, i drugie.
Autor: coreless  Dodano: 27-11-2011
Nanowo   2 na 6
Niech szanowny autor, zrobi mały intelektualny eksperyment:

   Żeby rozwiązać problemy naszego społeczeństwa należy odrzucić idę indywidualnej własności mieszkań jako przestarzałą. Po co zamykać się w czterech ścianach i tworzyć niepotrzebne i szkodliwe bariery. Niech nasze domy będą otwarte niech każdy może przyjść i przespać się w naszym łóżku, opróżnić lodówkę i ustanowić swoje zasady w naszym mieszkaniu bo przecież tego wymaga walka z kryzysem, tak przecież będzie łatwiej...

Nie brzmi już tak wspaniale prawda?
A co ze zdaniem większości społeczeństw, czyżby prawo do decydowania o sobie też zostało zniesione...
Myślę, że autor i jemu podobni to forpoczta nowego i bardzo niebezpiecznego komunizmu.
Autor: Nanowo  Dodano: 27-11-2011
coreless   2 na 2
Korzenie Unii Europejskiej,  przypomnijmy - przez lata noszącej miano Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej - to dążenie do zniesienie ograniczeń w wymianie gospodarczej. Dopóki do tego projektu ekonomicznego nie przykładali paluchów nawiedzeni politycy, piejący w zachwycie "Odę do Radości", dopóty wszystko działało jak w zegarku. Nagle pojawiła się koncepcja, że Europa to wspólnota idei, wartości itp. Do Schengen przyjęto więc - w imię tych "wartości" - kraje z dziurawymi granicami, a do Strefy Euro - bankrutów i księgowych oszustów. Grecja, oczywiście znowu w imię "solidarności" nie może normalnie zbankrutować i wrócić na ścieżkę wzrostu, jak Argentyna czy Islandia, bo Niemcy i Francja, znowu w imię "solidarności" muszą ratować swoje banki (i tyłki ich bezklepkowych prezesów co przez lata ładowali pieniądze w papiery bez pokrycia). Takie są skutki tzw. "europejskiej tożsamości". Zalecam mniej bredzenia, a więcej pracy, najlepiej w handlu międzynarodowym lub przemyśle  - to doskonale prostuje poglądy na pewne sprawy, zwłaszcza na "dobroczyńców" z Brukseli, którzy zamiast tworzyć warunki, by ludzie mogli żyć jak chcą, tworzą takie warunki, w których mało komu się chce pracować i robić cokolwiek.
Autor: coreless  Dodano: 27-11-2011
Jacek Tabisz - Zjednoczenie UE   2 na 4
Zjednoczenie UE nie zostało zniszczone przez złych i zbyt wielu biurokratów. Nacjonalizmy są silne i proces ten idzie po mału. Sam w sobie jest racjonalnym i mądrym celem w przyszłości. My, Europejczycy uczymy się przez to tolerancji, zyskujemy większy potencjał do badań naukowych, rozwoju kultury, społeczeństwa etc. W relacji z sąsiadami stajemy się po prostu państwem - cywilizacją, a nie państwem opartym na symbolach, legendach historycznych i modlitwach. Jeśli cywilizacja europejska chce odgrywać rolę w przyszłości, musimy się jednoczyć. Czy warto?
 
W zjednoczeniu UE nie chodzi o to, by wszyscy byli tak samo bogaci - w żadnym kraju europejskim tak nie ma. Inicjatywy UE, w tym działalność jej biurokracji przedstawiane są najczęściej tylko w złym i dość ludycznym świetle ("nic nie robią, a mają wielkie pensje..."). Wystarczy pojeździć trochę po UE, aby zobaczyć, jak wiele jednak się dzieje i jak pracowici muszą być niektórzy europejscy urzędnicy.  
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 27-11-2011
Huckleberry Finn - Pan P. N. chyba wczoraj nadużył   2 na 2
Zarówno jego lista "12 narodów" (najlepszy jest czarno-afrykański), jak i obezwładniający swoją oryginalnością i wyrafinowaniem pogląd, że "każdy z nas jest po części rasistą", to prawdziwe intelektualne perełki.

Pan Napierała traci niepowtarzalną okazję na zostanie półbogiem prawicowej troglodyterii z Frondy. Oczami wyobraźni widzę na tym zacnym portalu artykuł p. Napierały pod tytułem "Wszyscy jesteśmy w pewnym sensie faszystami", albo "Każdy jest po trosze SS-manem" -- a pod artykułem dziesiątki pochlebnych komentarzy od faszystów i mentalnych SS-manów.
Autor: Huckleberry Finn  Dodano: 27-11-2011
Wojciech Peisert - @Piotr Napierała   2 na 2
Trudno o luz, gdy ktoś pisze rasistowskie teksty. Mnie przynajmniej to nie bawi. Do Niemców nic nie mam, inteligentny czytelnik zauważy, że to przykład.
Autor: Wojciech Peisert  Dodano: 27-11-2011
Koraszewski - federlizm i lokalność   2 na 2
Unia Europejska może się rozlecieć, chociaż z każdym rokiem jest to mniej prawdopodobne. Bardziej do "bycia Europejczykiem" przybliża nas wspólny pieniądz i brak granic niż tysiące zacnych ksiąg. Jednak słowo "federacja" straszy i z tego powodu starano się go unikać. Efektem brak stanowczej regulacji, czego na poziomie federacyjnym regulować nie wolno. Federacja nie przeszkadza lokalnemu patriotyzmowi (ani odradzaniu się nacjonalizmów), zwiększa ruchliwość i tym samym może zmniejszać siłę tych nacjonalizmów. Białostocki rasizm spowodowany został pojawieniem się tam uczelni i zdumieniem mieszkańców zabitej dechami dziury, że istnieją ludzie inni niż oni.
Nie należy upraszczać, ale  federacyjna Europa jest już faktem, a to przybliża nas do tego abyśmy częściej czuli się Europejczykami. (Nie łudźmy się jednak, że nie będzie sił odśrodkowych i chętnych do mobilizowania kiboli.)              
Autor: Koraszewski  Dodano: 27-11-2011
coreless   3 na 5
Naród i państwo to niebezpieczne urojenia, wczepiane dziecku metodą indoktrynacji ideologicznej w toku wychowania. Mnie osobiście i tzw. "Polska", i tzw. "Europa" nic nie obchodzi. Człowiek jest indywidualnością i przede wszystkim powinien myśleć o sobie; o zbiorowości - o tyle, o ile zabezpiecza jego interesy. Rozprawianie o jakimś tam abstrakcyjnym państwie, narodzie czy nawet superpaństwie i "supernarodzie" w oderwaniu od tego kontekstu życiowego i praktycznego uważam za nonsensowne. UE jest przede wszystkim przestrzenią wspólnych interesów, a przynajmniej była dotąd. Jeśli pozostanie przestrzenią wspólnych interesów, to przetrwa jako sensowny organizm polityczny; jeśli pozostanie tylko przestrzenią wspólnych abstrakcyjnych "wartości", to się rozleci. I bardzo dobrze.
Autor: coreless  Dodano: 27-11-2011
galvani   2 na 2
Jak czytam w komentarzu "zaznaczam, że jestem ateistą" a potem sączy się lament, że portal jest prymitywnie antyklerykalny to zapala się natychmiast jaskrawe światełko ostrzegawcze. Bardzo dobry tekst. Gratulacje dla autora.
Autor: galvani  Dodano: 27-11-2011
Rafał Poniecki   1 na 5
Dlaczego wyszli na ulice 11-go listopada?  No bo w tym dniu robaki wyłażą ze starego syra.
Autor: Rafał Poniecki  Dodano: 27-11-2011
dziwak - prymitywny antyklerykalizm   1 na 5
myslalem ze serwuja tu cos wiecej niz krytyka kosciola w stylu gazety Urbana - zaznaczam ze jestem ateista i jako takiego nie obchodzi mnie co mowia ksieza, rabini mullowie czy inni kaplani, dodam przy tym ze w Polsce obecnie nikt nie musi tego sluchac wiec jesli ktos to robi to chyba na na to ochote, dodatkowo z przykroscia zauwazam propagowanie nowej wiary - idea wspolnej, jednorodnej Europy ktora zapewni nam lepsza ochrone narodowej tozsamosci niz niepodlegla Polska - ci ktorzy sie nie zgadzaja z nowa religia sa oceniani jako faszysci lub w najlepszym wypadku osoby prymitywne z ktorymi nie warto polemizowac lecz najlepiej byloby ich "nawrocic" na te nowa wiary, nawet sila, przeciez to dla ich dobra
Autor: dziwak  Dodano: 27-11-2011
Piotr Napierała - zniszczyć narody nie   2 na 2
oznacza zniszczyć ludzi lecz chore mechanizmy wspólnoty. Mam na myśli przejęcie tych ludzi pod inne skrzydła, tj skrzydła lepszej cywilizacji a rasistą po trosze jest niestety  każdy:) Sam pan zapewne jest nieco rasistą, skoro czepia się pan obecnych Niemców za II wojnę św. Ja jeśli mam do kogoś o coś pretensje to o to co się dzieje teraz, a teraz koptowie są mordowani w egipcie. zresztą ja nie napisałem, że chciałbym by to się stało, tylko przewiduję, że świat będzie miał dosyć islamskiej nietolerancji i ekspansji. Poza tym co to za tekst ? : "zmuszony będę uznać"? jest pan szefem ONZ czy co?:) Trochę luzu człowieku.
Autor: Piotr Napierała  Dodano: 27-11-2011
Wojciech Peisert - Nienawidzę odpowiedzialności zbiorowej   1 na 3
Piotr Napierała: Przewiduję, że kiedyś np. w 2600 r. chińczycy lub euro-amerykanie zniszczą te kłopotliwe narody.

No to wyobraź sobie, że tam rodzą się i żyją normalni ludzie. Tacy sami jak my. Może są zniewoleni, otumanieni; a niektórzy zmuszeni do nienawiści o której mówisz... chcesz ich zniszczyć? A czemu nie chcesz zniszczyć za 500 lat Niemców - za II wojnę światową?

Słucham argumentu porównawczego. Jeśli go nie podasz, zmuszony będę uznać Cię za rasistę.
Autor: Wojciech Peisert  Dodano: 27-11-2011
Piotr Napierała - dobry i potrzebny  -1 na 9
tekst; osobiście uważam, że dziś na świecie istnieje de facto  12 narodów: europejski, amerykański, rosyjski, latynoamerykański, czarnoafrykański, islamski szyicki, islamski sunnicki, indyjski, chiński, buddyjsko-pozachińsko-japoński, północnokoreański i australijski. SPOSÓB ŻYCIA I MYŚLENIA  to kryterium według których powinno się je wyodrębniać, a nie krew, ziemia czy inne bzdury. Dostosujmy wreszcie język do stanu faktycznego. Zauważmy, że 12 narodów szanuje się nawzajem tylko 2 islamskie nie szanują nikogo:) Przewiduję, że kiedyś np. w 2600 r. chińczycy lub euro-amerykanie zniszczą te kłopotliwe narody.
Autor: Piotr Napierała  Dodano: 27-11-2011
urszula5 - do Jan Res   2 na 2
Zawsze jest jakieś ALE -  tym razem nie widze mozliwości ujednolicenia praw i obowiązkow, i egzekwowania odpowiedzialności od tych, ktorzy psuja ideę wspólnoty. Grekom trudno jest sie pozbyć roznych ulg( dla nas nie zrozumialych), krajom wysoko rozwinietym trudno by bylo zgodzić sie na wyrownanie dochodów w całej UE i jak widzimy to wszystko powoduje powstanie oburzonych i niewiele potrzeba , by zapalnik zadzialał. Rozumiem, ze rolą swiatowych bankow jest zachwianie finansami zwlaszcza w Europie, co moze spowodowac efekt śnieznej kuliu, bo niezadowolenie ludzi moze sie przerodzić w rewolucję i dalszej konsekwencji wojnę, a "nasza chata nie jest z kraja". Zbyt powazny problem, by sie nie bać.
Autor: urszula5  Dodano: 26-11-2011
Jan Res - Narodowcy   6 na 6
Jaką ideologię wyznają uczestnicy "Marszu Niepodległości" łatwo sprawdzić na ich portalach.  Warto tam zaglądać, aby wiedzieć czym może stać się Polska, jeśli uda się im zdobyć władzę. 
Demokraci popełniają ogromny błąd: dają prawo organizowania się swym zaciekłym wrogom. Ci natomiast nauczyli się z tego korzystać (podobnie, jak korzystają z zachodnich demokracji fundamentaliści islamscy).
Rozumieją to dobrze uczestnicy Kolorowej, reagują i chwała im za to.
 
@Urszula5: Może i utopia, ale przecież nie o to chodzi. Faktem jest, że UE eliminuje w dużym stopniu (jeśli nie całkowicie) możliwość powstawania zarzewi wojny w Europie, a samo to już jest gigantycznym osiągnięciem. Z czasem, jeśli UE przetrwa - czy tego chcemy, czy nie -
nastąpi ujednolicenie praw, obowiązków, poziomu życia...Z każdym rokiem widzimy postęp we wszystkich tych  dziedzinach. Gdyby nawet nie chciały tego rządy, to zapragną tego podróżujący obywatele: zbyt wiele ludzi podróżuje i porównuje, aby nie miało to wpływu na politykę.
Autor: Jan Res  Dodano: 26-11-2011
Paweł Stachowiak   4 na 6
Idea UE była piękna. Wolność podróżowania, swoboda w handlu.
Do tego niepotrzebna była biurokracja, która rozrosła się jak rak wydając coraz to nowe i coraz głupsze przepisy, obciążając dodatkowo budżety państw członkowskich.
Swoboda podróżowania i wolny wspólny rynek można załatwić stosownymi umowami międzynarodowymi, bez tworzenia jednego państwa. UE to jest sztuczny twór, który chyli się ku upadkowi i mam nadzieję że w najbliższych latach się rozpadnie.
Autor: Paweł Stachowiak  Dodano: 26-11-2011
urszula5 - Europejczyk czy Polak !   2 na 2
Raczej utopijne marzenie , by zjednoczona Europa stala jednym bytem. Zrownanie praw i obowiązków, jednakowe ulgi, jednakowe płace w jednakowych zatrudnieniach, jednakowy przelicznik socjalny, jednakowy wiek emerytalny, jednakowe traktowanie wszystkich symboli religijnych i narodowych, jednakowe podreczniki kształcenia, jednakowe warunki bytowe  itd.... oj marzenia, marzenia ...Jedni byli bardzo zadowoleni, inni nieszczęśliwi , bo jak tu oddac coś co ja mam komus kto tego nie ma. Raczej utopia- ale jaka piekna baśń !
Autor: urszula5  Dodano: 26-11-2011
Sarif   1 na 3
Zgadzam się w większości z autorem tekstu. Kiedyś idea państwa była zrozumiała, ale dzisiaj powinniśmy raczej pozbywać się podziałów wśród ludźmi ponieważ wszyscy jesteśmy tacy sami i należymy do jednej rodziny i nie powinno mieć miejsce zjawisko wywyższania jednego narodu ponad inny oraz swoich poglądów nad inne(oczywiście jeżeli ktoś ma mocne argumenty na poparcie swojego poglądu a ten drugi nie to ma prawo zarzucić temu drugiemu kłamstwo jak w wypadku konfliktu ateizm - religia ) a jeżeli ktoś się nie zgadza to najlepiej go skopać oraz wrzucić jego dane na redwatch itp. by inni też wiedzieli kogo zaatakować. Metody te są strasznie prymitywne jak ludzie którzy je stosują a tych było wielu na tzw. Marszu Niepodległości. Powinniśmy żyć w myśl zasady Wszyscy ludzie są sobie równi, choć wszyscy ludzie są różni   i nawet jeżeli ktoś się urodził w Polsce albo w Niemczech to nawet jeżeli się różnią od siebie w pewnych kwestiach to należą do jednej wspólnej rodziny ludzkiej a nie do jakiegoś większego plemienia czytaj państwo w którym musisz wielbić jedno godło , śpiewać jeden hymn , wyznawać jeden światopogląd i mówić jednym językiem .
Autor: Sarif  Dodano: 26-11-2011

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365