Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.038.098 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4005 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Smierć sama w sobie nie jest straszna, lecz tylko nniemanie, że jest straszna, jest straszne."

Dodaj swój komentarz…
RadRado   3 na 3
"podstawowe zasady liberalnej demokracji
zabezpieczone są fundamentalnymi zasadami unijnymi" Przypominam, że Unią kieruje 19 urzędników, których się nie wybiera w powszechnych wyborach, i których nie można zwolnić. Ci sami urzędnicy nie interesują się głosem demos, co pokazali przy wprowadzaniu europejskiej konstytucji, którą odrzucono w 2 referendach, następnie zmieniono jej nazwę, a po kolejnym przegranym referendum powtarzano je do skutku, a następnie wprowadzono. Co do sytuacji w samej Polsce - dopóki nie ma jednomandatowych okręgów wyborczych, dopóty nie będzie w sejmie posłów, którzy faktycznie cieszą się popularnością, teraz wszystko zależy od miejsca na liście, które bynajmniej nie jest wybierane w powszechnych wyborach a ustalane z góry. Mógłbym tak dłużej wnikać w detale, ale konkluzja jest taka: system w którym się znajdujemy zachowuje tylko z grubsza pozory demokracji i stąd moje pytanie - jak można go zmienić demokratycznie? Jeśli to w ogóle jeszcze możliwe, to obawiam się, że może być trudne, co w połączeniu z recesją bardzo silnie kusi pójściem na skróty w obalaniu systemu, skoro demokratycznie praktycznie się nie da.
Autor: RadRado  Dodano: 20-11-2012
Reklama
KarolG - @RAdRado   2 na 2
Mamy jednomandatowe okręgi do senatu. I co to zmieniło?
Co do miejsc na liściach, to proponuję przeczytać Ordynację Wyborczą do Sejmu. Z pierwszych miejsc jest może łatwiej, bo wyborcy, którzy w ogóle nie znają kandydatów pewnie wybiorą jedynkę. Jednak z punktu widzenia Ordynacji nie ma to znaczenia.
Autor: KarolG  Dodano: 20-11-2012
Anna Salman   2 na 2
Zarówno skrajny nacjonalizm jak i atysemityzm nieźle się miały przez cały okres komuny (bo przecież 1968 r. to nie był "wypadek przy pracy"), przypudrowane jedynie ówczesną odmianą poprawności politycznej. Nie bardzo wierzę też, że UE nas obroni przed dalszym rozwojem
tych form aktywności politycznej. Przecież te nastroje odżywają w wielu krajach Europy, w tym w Rosji. Są reakcją na kryzys i dość mdłe próby jego przezwyciężania podejmowane w Brukseli oraz przez rządy lokalne.
 
@RadRado - w normalnej demokracji głosuje się na programy, nie na ludzi, stąd nie ma większego znaczenia, kto wchodzi z listy. Nasze partie programów nie mają, jedynie garść sloganów (chyba, że uwzględnimy kilka standardowych haseł powtarzanych co cztery lat i nigdy nie realizowanych), a politycy to po prostu celebryci. Okręgi jednomandatowe jeszcze bardziej zabetonują scenę polityczną, przez co dadzą jeszcze większą władzę liderom partii.
Autor: Anna Salman  Dodano: 21-11-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365