Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.797.614 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 465 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"... w nauce istnieje potrzeba podawania rzeczy w wątpliwość; jest bezwzględnie konieczne, jeśli w nauce ma się dokonywać postęp, żeby niepewność była podstawowym stanem ducha. Żeby dokonać postępu w rozumieniu, musimy wykazać się pokorą i pogodzić się z tym, że nie wiemy. [...] Prowadzi się badania z ciekawości, ponieważ coś jest nieznane, a nie dlatego, że zna się odpowiedź. Zbierając naukowe..
Komentarze do strony W stronę państwa świeckiego

Dodaj swój komentarz…
Jan Grabiński   4 na 4
Zmiany mentalnościowe są najtrudniejsze, a laicyzacja społeczeństwa i państwa jest właśnie zmianą mentalności większości (znaczącej) naszego społeczeństwa. Dlatego zabierze nam to wiele czasu, ale moje dzieci, mam nadzieję, będą wychowywać swoje dzieci w innej, lepszej atmosferze.
W sytuacji, kiedy Jarosław Zbawpolskę ewidentnie słabnie i traci wpływy na swoją sektę, rozczłonkowanie "prawej" strony sceny politycznej spowoduje szybszą utratę jej znaczenia i KK straci znaczącego poplecznika politycznego. Mam nadzieję, że to spowoduje, że kilka innych partii przestanie się umizgiwać do kościoła, bo nie będzie większego zagrożenia z tamtej strony, a zyski też będą wątpliwe. Może wtedy się coś zmieni w stosunkach Rzeczypospolita-KK.
Autor: Jan Grabiński  Dodano: 22-10-2013
Reklama
sabek - Jak policzyć owieczki   6 na 6
Jak policzyć owieczki? Jest na to prosty sposób, na który episkopat najpierw się zgodził, a potem wycofał: "datek" w zeznaniu skarbowym PIT. Proponowany model odpisu podatkowego jest wysoce ułomny, ale lepiej taki, niż żaden - pod warunkiem równoczesnej likwidacji funduszu kościelnego. Odpis ten bowiem uszczupla dochód budżetu państwa, czyli dobro wspólne wszystkich. O wiele lepszy i sprawiedliwszy byłby dodatkowy podatek, przekazywany potem kościołowi, na wzór niemiecki. Albo hybryda obu tych sposobów obywatel da, to państwo tyle samo dorzuci. We wszystkich przypadkach dalej będą to jednak szacunki, dające jednak jakieś pojęcie o rzeczywistych preferencjach.
Autor: sabek  Dodano: 22-10-2013
miech06   2 na 2
Autora proszę o wybaczenie drobnej uwagi, że w języku polskim "zważyć" i "zwarzyć" to słowa o całkiem różnym znaczeniu, natomiast meritum artykułu zasługuje na jednoznaczne poparcie.Wzór niemiecki podatku kościelnego wydaje mi się wystarczająco sprawdzonym, by nie szukać oryginalnych rozwiązań. A przy tym od razu mamy jako tako obiektywny miernik znaczenia każdego z kościołów w społeczeństwie i jego moralnego prawa wypowiadania się w imieniu tegoż społeczeństwa.
Autor: miech06  Dodano: 23-10-2013
Piotr Napierała - katolicy kulturowi
40-50%, prawdziwi 35% , ateiści 10-15 %, reszta innowiercy tak bym to widział.
Autor: Piotr Napierała  Dodano: 25-10-2013

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365