Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
193.488.377 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 231 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Ralph Waldo Emerson - Szkice 1.
Prentice Mulford - Źródło twojej siły

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Racjonalne wychowanie czyni człowieka mniej szczęśliwym, aby jego otoczenie było mniej nieszczęśliwe.

Dodaj swój komentarz…
Piotr Napierała - hmm
Jako badacz oświecenia nie pamiętam by ktoś kiedykolwiek twierdził ze kręcili się ono tylko wokól humanistyki. Moznaby dodać cos o projektach Tyzenhauza. Ale teza iż oświecenie polskie zaczelo sie za Ciołka jest nieprawdziwa. Jednak konarski leszynski edukacja itd to już startuje za Sasów
Autor: Piotr Napierała  Dodano: 12-11-2014
Reklama
Mariusz Agnosiewicz - odp   1 na 1
Oświecenie to nie jednostka działająca na rzecz zmian w czasie Nocy Saskiej. Ani nie kilka jednostek. Oświecone jednostki były de facto w każdej epoce, choć miały różną siłę przebicia.  Polskie Oświecenie to ruch naprawy Rzeczypospolitej, a ten zaczął i rozwinął się od Poniatowskiego. Wcześniejsze jaskółki były preoświeceniowe.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 12-11-2014
Tanaka - Oświecenie to jednak tylko marzenie.
Pełna zgoda, że patrzenie na historię przez pryzmat wykutych imion królów i dat bitew nie jest ani nauką historii, ani - tym bardziej, bo efekt jest przeciwny do formalnie przyjętego - jej rozumieniem. Patrzenie przez pryzmat rozwoju stosunków ekonomicznych i społecznych jest znacznie nośniejsze, trafniejsze i cenniejsze poznawczo. Ten tekst jest pod tym względem bardzo wartościowy.
Jednak nie zmienia on mojej opinii o tym, że - właśnie - Oświecenia w Polsce niemal nie było.  To co Pan pisze, panie Mariuszu, to marzenia: piękne i prawdziwe fragmenty na tle ogólnego sprzeciwienia się przez Polskę i Polaków oświeceniu. Pierwszy temu winny jest Kościół katolicki.
Chciałbym tylko przypomnieć, że istotne Oświecenie to edukacja, wolność osobista, wolność myśli i badań, wolność stosunków gospodarczych i podróży, a więc zmiana stosunków społecznych - o pękanie okowów religii dławiącej umysły i ciała. Oświecenie to szybki rozwój miast i urbanizacji, gospodarki, uniwersytetów, nauki i wynalazków , stosunków pieniężnych, banków itd. A wszystko w odniesieniu do upodmiotowienia człowieka. W Polsce Polakiem był tylko szlachcic. Nie chłop, nie zbieg do miasta, nie mieszczanin.  Dlatego mimo pewnych pięknych zdarzeń, Polska nie zaznała Oświecenia.
Autor: Tanaka  Dodano: 18-11-2014
Roman Stanisław Adler - Brakowało takiej racjonalistycznej...   2 na 2
... syntezy o polskich dziejach. Od lat staram się przypominać o kształtowaniu kultury pracy w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Śląska, m.in. na łamach miesięcznika "ATEST - Ochrona Pracy" i na blogu "TROPY" (romaquil.blog.onet.pl). Ostatnio też w obszernym artykule/cyklu - zapoczątkowanym w piśmie społeczno-kulturalnym "Własnym Głosem" Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury www.wlasnymglosem.pl/uploads/czasopisma/wg_89.pdf oraz www.wlasnymglos(*)/czasopisma/wg-90_91_inter.pdf Cieszę się, że ten kierunek zainteresowań historycznych trafił również na stronę "Racjonalisty". Życzę sukcesów w kolportażu/sprzedaży tego cennego opracowania. Pozdrawiam autora...
Autor: Roman Stanisław Adler  Dodano: 18-11-2014

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365