Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
196.306.324 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29023 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 638 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Chrystus jest tym, co najpiękniejsze w naszym życiu, wszystkie marzenia, które chcielibyśmy realizować z ukochaną osobą na życiowej drodze. Jeśli ktoś mówi: ja chcę ślub humanistyczny, to oznacza - mnie jest Chrystus niepotrzebny"
Nowinki i ciekawostki naukowe
Zdrowie
Oleje rybie - zaskakujące wyniki badań (12-10-2010)

Zespół dr Jennifer Fenton z Michigan State University donosi, że w przeprowadzonych przez nich badaniach oleje rybie wywołują u myszy laboratoryjnych poważne stany zapalne jelita grubego a także ...raka jelita grubego. Wyniki badań są tym bardziej ciekawe, że do tej pory powszechnie uważało się, że kwasy omega-3 (zwłaszcza dokozaheksaenowy - DHA) wykazują działanie przeciwzapalne oraz sprzyjają zdrowiu serca i stawów.

Myszom, którym podano duże dawki tłuszczów rybich, wystarczały 4 tygodnie na rozwinięcie się raka jelita grubego na podłożu stanu zapalnego jelit. Co gorsze - mniejsze dawki również prowadziły do rozwoju choroby.

Obecnie większość lekarzy i naukowców stoi na stanowisku, że kwasy omega-3 i tłuszcze rybie u ludzi należy suplementować, gdyż większość ludzi wykazuje ich znaczne niedobory. W wielu dużych badaniach wykazano także bezpośredni wpływ kwasów omega-3 na zwiększenie długości życia i spadek ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Zespół dr Fenton twierdzi, że sam jest zaskoczony wynikami badań, ponieważ spodziewano się wręcz przeciwnych wyników badania. Tym bardziej, że udało się już wielokrotnie wykazać... przeciwzapalne działanie DHA.

W drugim etapie badań, zespół zapowiedział szczegółowe badania poziomu kwasów omega-3 u osób ze stanami zapalnymi jelit.

Wyniki badań nie po raz pierwszy przeczą temu, co wcześniej wielokrotnie udało się udowodnić. Wszystkim, którzy jednak pod wpływem wyników tych badań zamierzają przestać jeść ryby, radzę jeszcze się wstrzymać z wszelkimi pochopnymi decyzjami. Po pierwsze - nie wiem, czy można przenosić doświadczenia na myszach (w tym przypadku) na ludzi. Chociażby z tego powodu, że myszy (i inne gryzonie) nie żywią się rybami, a głównie ziarnami; dlatego przewód pokarmowy gryzoni i ludzi może całkowicie inaczej reagować na obecność kwasów omega-3. Na razie czekamy więc na kolejne wyniki badań zespołu dr Fenton - i pozostajemy przy diecie bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe.

[Maciej Zatoński]

Źródła:
1. Michigan State University
2. Science Direct


Maciej Zatoński

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (3)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26154 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365