Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.609.386 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) istnienie Boga jest z pewnością problematyczne, i bez błędnego koła nie można dowodzić istnienia Boga na podstawie jego domniemanych objawień, ponieważ wiarygodność twierdzeń o objawieniach wymaga wykazania, że są to rzeczywiście objawienia Boga.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Zdrowie
Oleje rybie - zaskakujące wyniki badań (12-10-2010)

Zespół dr Jennifer Fenton z Michigan State University donosi, że w przeprowadzonych przez nich badaniach oleje rybie wywołują u myszy laboratoryjnych poważne stany zapalne jelita grubego a także ...raka jelita grubego. Wyniki badań są tym bardziej ciekawe, że do tej pory powszechnie uważało się, że kwasy omega-3 (zwłaszcza dokozaheksaenowy - DHA) wykazują działanie przeciwzapalne oraz sprzyjają zdrowiu serca i stawów.

Myszom, którym podano duże dawki tłuszczów rybich, wystarczały 4 tygodnie na rozwinięcie się raka jelita grubego na podłożu stanu zapalnego jelit. Co gorsze - mniejsze dawki również prowadziły do rozwoju choroby.

Obecnie większość lekarzy i naukowców stoi na stanowisku, że kwasy omega-3 i tłuszcze rybie u ludzi należy suplementować, gdyż większość ludzi wykazuje ich znaczne niedobory. W wielu dużych badaniach wykazano także bezpośredni wpływ kwasów omega-3 na zwiększenie długości życia i spadek ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Zespół dr Fenton twierdzi, że sam jest zaskoczony wynikami badań, ponieważ spodziewano się wręcz przeciwnych wyników badania. Tym bardziej, że udało się już wielokrotnie wykazać... przeciwzapalne działanie DHA.

W drugim etapie badań, zespół zapowiedział szczegółowe badania poziomu kwasów omega-3 u osób ze stanami zapalnymi jelit.

Wyniki badań nie po raz pierwszy przeczą temu, co wcześniej wielokrotnie udało się udowodnić. Wszystkim, którzy jednak pod wpływem wyników tych badań zamierzają przestać jeść ryby, radzę jeszcze się wstrzymać z wszelkimi pochopnymi decyzjami. Po pierwsze - nie wiem, czy można przenosić doświadczenia na myszach (w tym przypadku) na ludzi. Chociażby z tego powodu, że myszy (i inne gryzonie) nie żywią się rybami, a głównie ziarnami; dlatego przewód pokarmowy gryzoni i ludzi może całkowicie inaczej reagować na obecność kwasów omega-3. Na razie czekamy więc na kolejne wyniki badań zespołu dr Fenton - i pozostajemy przy diecie bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe.

[Maciej Zatoński]

Źródła:
1. Michigan State University
2. Science Direct


Maciej Zatoński

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (3)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26241 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365