Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.900.682 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 732 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Wprawdzie nie istnieje zatem wiedza pewna na temat świata, ale też najwyraźniej człowiek wiedzy takiej nie potrzebuje. Dobrze potwierdzone hipotezy wystarczają do działania.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Meridia – wycofanie leku z rynku w USA (12-10-2010)

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) poinformowała w dniu 08.10.2010, że firma Abbott Laboratories zgodziła się na całkowite wycofanie z rynku leku przeciwko otyłości o nazwie Meridia - pod tą nazwą preparat jest również dostępny w Polsce.

Abbot Laboratories zgodziły się wycofać lek z rynku w Stanach Zjednoczonych, ponieważ badania kliniczne wykazały, że przyjmowanie głównej substancji czynnej wchodzącej w skład preparatu, mianowicie sibutraminy, skutkuje wzrostem ryzyka wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.

"Nie można niczym usprawiedliwiać dalszej dostępności leku na rynku, zwłaszcza biorąc pod uwagę bardzo niewielką osiąganą za jego sprawą utratę wagi i związane z jego przyjmowaniem ryzyko zawału serca i udaru - mówi dr John Jenkins, dyrektor Office of New Drugs w FDA's Center for Drug Evaluation and Research (CDER) - Lekarzom zaleca się zaprzestanie dalszego przepisywania leku, a pacjenci powinni zaprzestać jego przyjmowania. Pacjenci powinni zwrócić się do swojego dostawcy usług medycznych o zapewnienie dostępu do alternatywnych programów utraty wagi lub utrzymania wagi ciała na dotychczasowym poziomie".

Lek o nazwie Meridia został dopuszczony na rynek amerykański w październiku 1997, jako preparat wspomagający odchudzanie u pacjentów cierpiących z powodu otyłości. Dopuszczenie leku było możliwe w oparciu o wyniki badań klinicznych, które wskazywały, że wyższemu odsetkowi pacjentów przyjmujących sibutraminę udało się stracić co najmniej 5% dotychczasowej wagi ciała, niż to było w przypadku pacjentów z grupy placebo, którzy polegali jedynie na diecie i wykonywaniu ćwiczeń fizycznych.

FDA zwróciła się o wycofanie leku z rynku po zapoznaniu się z wynikami raportu Sibutramine Cardiovascular Outcomes Trial (SCOUT). Projekt SCOUT został zainicjowany jako element badań klinicznych prowadzonych nad lekiem już po dopuszczeniu go na rynek europejski, w celu monitorowania wpływu sibutraminy na układ sercowo-naczyniowy. SCOUT realizowany był w latach 2003-2009 w Europie, krajach Ameryki Łacińskiej i Australii. Badania objęły ponad 10 tysięcy osób obu płci. Wyniki badań wykazały, że w grupie pacjentów przyjmujących sibutraminę występuje o 16% wyższe ryzyko poważnych zaburzeń pracy serca, zawału serca, udaru, zatrzymania pracy serca i zgonu, niż w grupie pacjentów przyjmujących placebo. Ponadto stwierdzono bardzo niewielką różnicę pod względem wskaźników utraty wagi ciała między obiema grupami (ok. 2,5%).

"Pacjenci biorący udział w europejskich badaniach SCOUT różnią się pod pewnymi względami od pacjentów, którym zaleca się przyjmowanie leku w Stanach Zjednoczonych; jednakże te doniesienia, w połączeniu z innymi dostępnymi danymi na temat bezpieczeństwa przyjmowania leku, wzbudziły poważne wątpliwości co do bezpieczeństwa leku Meridia we wszystkich grupach pacjentów" - mówi dr Gerald Dal Pan, dyrektor Office of Surveillance and Epidemiology w CDER.

[Tłumaczenie/opracowanie: C. O. Reless]

Źródło:
FDA Drug Safety Communication: FDA Recommends Against the Continued Use of Meridia (sibutramine)
Abbott Laboratories agrees to withdraw its obesity drug Meridia


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (4)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26288 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365