Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
177.177.819 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 1396 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Chrystus jest tym, co najpiękniejsze w naszym życiu, wszystkie marzenia, które chcielibyśmy realizować z ukochaną osobą na życiowej drodze. Jeśli ktoś mówi: ja chcę ślub humanistyczny, to oznacza - mnie jest Chrystus niepotrzebny"
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
O złożoności problemu internetowego groomingu (07-02-2011)

Jak pokazują wyniki nowych badań dofinansowanych ze środków unijnych, seksualni drapieżcy wykorzystują Internet do nagabywania, czyli tzw. "groomingu", młodych ludzi w celu ich wykorzystania, a dzieci używające seksualnie sugestywnych nazw profili i mniej powściągliwe w czasie surfowania w Internecie są znacznie bardziej narażone na stanie się ofiarą internetowego groomingu.

Wcześniejsze badania poświęcone analizie seksualnego wykorzystywania dzieci ujawniły, że przestępcy całymi miesiącami zaprzyjaźniali się z młodą osobą, nawiązując czasami kontakt z jej rodziną, aby realizować proces wykorzystania. Internet całkowicie to zmienił. Przestępcy mogą wybrać swoją ofiarę z dużej grupy młodych ludzi.

Europejski projekt walki z internetowym groomingiem, dofinansowany przez Komisję Europejską z programu "Bezpieczniejszy Internet Plus", dąży do podniesienia świadomości tego zjawiska oraz wyposażenia młodych ludzi w narzędzia do bezpiecznego korzystania z Internetu. Ustaliwszy trzy typy "uwodzicieli" partnerzy projektu twierdzą, że teraz potrzebne jest wprowadzenie ustawodawstwa w całej Europie, aby przeciwdziałać zagrożeniu, jakie stwarzają dla obywateli. "Internet nie ma granic geograficznych" - podkreślają.

Naukowcy badali to zagadnienie, przeprowadzając wywiady ze skazanymi internetowymi uwodzicielami w Belgii, Norwegii, Wlk. Brytanii i Włoszech. Początkowe wyniki projektu, realizowanego pod kierunkiem National Centre for Social Research (NatCen) w Wlk. Brytanii, pokazują że przestępcy nie zachowują się w ten sam sposób. Można wyróżnić co najmniej trzy odrębne typy uwodzicieli: "wypaczone przywiązanie", "przestępca elastyczny" i "hiperseksualny".

"Te nowe dane brzmią jak głośne ostrzeżenie, że potrzebnych jest jeszcze więcej działań, aby zapewnić młodym ludziom bezpieczeństwo w wirtualnym świecie" - podkreśla Stephen Webster z NatCen. "Wprowadzenie przez portale społecznościowe przycisku 'ratunku' [ang. panic button] oraz praca wykonana na rzecz podnoszenia wśród młodzieży świadomości zagrożeń w Internecie to doskonałe działania, ale wyniki tych badań mówią nam, że przyjmowanie podejścia 'uniwersalnego' już nie wystarczy. Chcemy promować te odkrycia, aby zaznaczyć początek nowego etapu reagowania na ten problem".

"Wypaczone przywiązanie" odnosi się do uwodziciela, który jest przekonany, że pozostaje w romantycznym i świadomym związku z młodą osobą, którą uwodzi. Wbrew powszechnemu wyobrażeniu internetowego uwodziciela, ten typ przestępcy ujawnia swoją tożsamość ofierze i nie wykorzystuje nieprzyzwoitych zdjęć dzieci. Poświęca ogromną ilość czasu na zaprzyjaźnienie się z ofiarą zanim się z nią spotka twarzą w twarz.

"Przestępca elastyczny" korzysta z wielu tożsamości w Internecie, dostosowując styl uwodzenia do swojego celu. Ten typ przestępcy może, ale nie musi wykorzystywać nieprzyzwoite zdjęcia, postrzegając osobę uwodzoną jako dojrzałą seksualnie. Jego celem nie zawsze jest spotkanie się z młodym człowiekiem w świecie rzeczywistym.

Przestępca "hiperseksualny" zajmuje się gromadzeniem jak największej liczby nieprzyzwoitych zdjęć dzieci i dzieleniem się nimi. Ten typ zwykle stanowi element internetowej sieci przestępców seksualnych, którzy są bardzo mało, jeżeli w ogóle, zainteresowani spotkaniem ofiary twarzą w twarz. Naukowcy twierdzą, że ten typ uwodziciela najprawdopodobniej używać będzie rozmaitych tożsamości lub erotycznej nazwy profilu i zdjęcia, aby nawiązać szybki kontakt z młodą osobą.

"Partnerzy projektu są przekonani, że problem można rozwiązać poprzez walkę z pozbawiającym zahamowań oddziaływaniem środowiska internetowego na uwodzicieli i młodych ludzi. "Musimy zdać sobie sprawę z tego, że środowisko internetowe pozbawia zahamowań zarówno młodych ludzi, jak dorosłych i że młodzież wykazuje zachowania seksualne znacznie wcześniej niż bywało to dotychczas" - zauważa Webster, kierownik zespołu ds. przestępczości i sprawiedliwości przy NatCen. "Te dowody mówią nam, że niektórzy młodzi ludzie nieświadomie ułatwiają zadanie internetowym uwodzicielom, wybierając seksualną nazwę profilu lub wykazując zachowania seksualne wobec ludzi spotykanych w Internecie".

Profesor Antonia Bifulco z Uniwersytetu Kingston w Londynie, Wlk. Brytania, która brała udział w projekcie, powiedziała: "Młodzi ludzie powinni być uczeni, na czym polega odpowiednie zachowanie w Internecie, opierając się na pracach organizacji CEOP [ang. Child Exploitation and Online Protection Centre] oraz Childnet. Jednym z niepokojących odkryć był zakres, w jakim młodzi ludzie używają nazw i zdjęć o zabarwieniu seksualnym. Często nie zdają sobie sprawy, że będą one dostępne w całej cyberprzestrzeni, pozostając przez to przez długi czas magnesem dla uwodzicieli".

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS

W tym roku dzień 8 lutego obchodzony jest jako Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

Dzień Bezpiecznego Internetu 2011


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25465 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365