Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.700.477 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
W tej materii sąd znawców jest nad wyraz zgodny: bóg do swego wyznawcy zawsze jest podobny
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2011, Luty (39)

Ewolucja
Ścisłe powiązania między robakami morskimi a człowiekiem ujawnione (28-02-2011)
Być może nie wyglądają podobnie, jednak według międzynarodowego zespołu naukowców dwa proste robaki morskie - Xenoturbellida i wirki bezjelitowe - mogą być bliżej spokrewnione ze złożonymi organizmami, takimi jak człowiek czy jeż morski, niż dotychczas sądzono. Zaprezentowane w czasopiśmie Nature odkrycie sugeruje, że nieodzowna jest gruntowna rewizja filogenetycznej historii zwierząt, ponieważ wskazuje, iż organizmy te nie zawsze miały tak prostą budowę jak obecnie. Królestwo zwierząt dzieli się na różne linie ewolucyjne. Obejmują one, między innymi protostomia, inaczej "pierwouste" i deuterostomia czyli "wtórouste". W przypadku protostomia pragęba, która ..(jeszcze 3984)»

Różności
Skandynawski model społeczny - inspirowany paradoksem (28-02-2011)
Czy system kapitalistyczny może bronić szczodrego systemu opieki społecznej? Czy bogate społeczeństwo może przyjąć zasadę równości? Czy kolektywizm może kwitnąć pod rządami indywidualizmu? Ależ oczywiście. Wydaje się na przykład, że kraje skandynawskie znalazły na to sposób. Według wyników ostatnich badań ta umiejętność pogodzenia potencjalnie sprzecznych koncepcji ma kluczowe znaczenie dla ich sukcesu gospodarczego. Badania, dofinansowane przez Norweską Radę ds. Badań Naukowych (RCN) i zaprezentowane 24 lutego, umożliwiły 10 skandynawskim naukowcom z rozmaitych ..(jeszcze 4930)»

Różności
Nauczyciele biologii w szkołach średnich w USA niechętni nauczaniu ewolucji? (26-02-2011)
Fasada Natural Sciences Museum w La Plata, Argentyna, sxc.huWiększość nauczycieli biologii w szkołach średnich w USA nie podchodzi z entuzjazmem do nauczania biologii ewolucyjnej w klasach. Jest tak, mimo mającej 40 lat historii orzeczeń sądów, które uznawały nauczanie kreacjonizmu i inteligentnego projektu jako łamiącego konstytucję. Politologowie z Penn State twierdzą, że obowiązkowe kursy z biologii ewolucyjnej dla przyszłych nauczycieli, połączone z częstymi kursami odświeżającymi dla już nauczających, mogą częściowo zaradzić takiemu stanowi rzeczy. "Istnieje ..(jeszcze 4588)»

Astronomia
Czy T Cha dała początek nowej planecie? (25-02-2011)
T Chamaeleontis (T Cha), młoda gwiazda tworząca właśnie układ planetarny, jest otoczona rodzimym dyskiem pyłowym, w którym jest luka. Międzynarodowy zespół astronomów, którego prace są częściowo finansowane ze środków unijnych, podjął próbę znalezienia przyczyny tej sytuacji. Dzięki przyjęciu innowacyjnego podejścia naukowcom udało się wykryć obiekt towarzyszący, który mógł oczyszczać swoją ścieżkę. Czy z T Cha wykluła się niedawno planeta? "Planety powstają z dysków materii wokół młodych gwiazd, ale przejście od dysku pyłowego do układu planetarnego następuje szybko i niewiele obiektów można uchwycić na tym etapie" - wyjaśnia Europejskie Obserwatorium Południowe ..(jeszcze 4985)»

Paleontologia
Nowe dane na temat struktury chemicznej skamielin (25-02-2011)
Brytyjsko-amerykańskiemu zespołowi naukowców udało się ujawnić za pomocą silnego mikroskopu strukturę chemiczną starożytnych skamielin. Odkryli, że nawet skamieliny datujące się na erę paleozoiczną, która trwała od około 542 do 251 milionów lat temu, zawierają chitynę i białko strukturalne. Substancje te są łatwo rozkładane przez mikroorganizmy. Naukowcy są przekonani, że ich odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Geology, mogą mieć ogromne znaczenie dla poznania skamielin organicznych. Pośród członków zespołu znaleźli się profesor George Cody z Laboratorium Geofizycznego przy Carnegie Institution for Science in Washington, USA, i profesor Andrew C. Scott w ..(jeszcze 3825)»

Paleontologia
We wczesnej kredzie zauropody miały się świetnie (24-02-2011)
Wyniki brytyjsko-amerykańskich badań wskazują, że skamieniałe kości odnalezione w kamieniołomie w amerykańskim stanie Utah okazują się należeć do nieznanego gatunku zauropoda. Opis nowo odkrytego rodzaju ukazał się w czasopiśmie Acta Palaeontologica Polonica. Charakterystyczna cecha nowego dinozaura? Naprawdę zapadająca w pamięć para (tylnych) kończyn. Naukowcy z Wlk. Brytanii i USA podjęli się klasyfikacji tego nowego przybysza z odległej przeszłości. W czasie analizy kości, które przypuszczalnie należały do osobnika dorosłego i młodocianego, naukowców zaintrygował niezwykły kształt kości biodrowej. ..(jeszcze 3937)»

Psychologia
Unijne badania nad procesami poznawczymi w środowisku instytucjonalnym (24-02-2011)
Pytanie o to w jaki sposób formułujemy sądy i podejmujemy decyzje w różnych środowiskach zaprząta umysł wielu osób. Zespół z kierunku filozofii Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Hertfordshire w Wlk. Brytanii uzyskał dofinansowanie z UE na zbadanie tego zagadnienia i znalezienie odpowiedzi na wspomniane pytanie. Badania uzyskały wsparcie w postaci grantu sieci szkolenia wstępnego Marie Curie (ITN) o wartości 524.646 EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR). Naukowcy z kierunku filozofii, współpracujący z kolegami z Europy i USA, wykorzystają nowoczesne narzędzia, takie jak technologie symulacyjne i modelowanie, aby ustalić, co dokładnie powoduje ..(jeszcze 3069)»

Nauki o Ziemi
Niepozorne mszywioły mogą uratować klimat przed efektem cieplarnianym (23-02-2011)
Naukowcy z Polski, USA i Wlk. Brytanii odkryli na podstawie analizy próbek organizmu morskiego zebranych w czasie słynnej wyprawy na biegun południowy w 1901 r., że polarne biotopy obniżające zawartość dwutlenku węgla w atmosferze mogą się zwiększać. Zdaniem zespołu mszywioły rozwijały się systematycznie do 1990 r., kiedy to ich liczba podwoiła się. Zaprezentowane w czasopiśmie Current Biology odkrycia dostarczają nowych informacji na temat sposobu przechowywania dwutlenku węgla (CO2) w dnie morskim i mogą ułatwić geologom i ekologom prognozowanie zmian klimatu. Mszywioł badany przez naukowców to Cellarinella nutti (C. nutti) - odżywiający się filtracyjnie ..(jeszcze 4711)»

Medycyna
Wirusy w cukrzycy przyklepane (22-02-2011)
Od dość dawna już uczeni sugerują, że rozmaite wirusy mogą pełnić istotną rolę w patogenezie cukrzycy typu 1 pojawiającej się najczęściej wśród dzieci i młodzieży. Jest to podtyp cukrzycy związany z autoimmunologicznym uszkodzeniem komórek β wysepek trzustkowych produkujących insulinę - hormon niezbędny do kontrolowania metabolizmu glukozy w organizmie. O ile genetyczne predyspozycje są podczas rozwoju tej choroby kluczowe, czynniki środowiskowe zdają się być niezbędne do pełnego ujawnienia się schorzenia i wśród tych właśnie czynników środowiskowych mieściła się teoria wirusowa, bazująca na silnych przesłankach, jakkolwiek nie do końca dotąd udokumentowana. Pierwsze ..(jeszcze 3643)»

Zdrowie
Niepożądane konsekwencje diet niskokalorycznych (22-02-2011)
sxc.huSpory odsetek ludzi w krajach rozwiniętych podejmuje w pewnym momencie życia wysiłek przejścia na dietę odchudzającą. Niestety, patrząc dalekosiężnie, w ponad 80% przypadków wysiłki owe nie przynoszą pożądanych efektów. Obecnie uwaga naukowców skupiona jest na opracowaniu farmaceutyków ograniczających apetyt i wpływających na metabolizm. Tymczasem zrozumienie reakcji organizmu podczas ograniczenia podaży kalorii pozostaje niewystarczające. Pankevich z zespołem (2010) zainteresowali się fizjologicznymi i behawioralnymi zmianami zachodzącymi u myszy poddanych 25-procentowej ..(jeszcze 2912)»

Biologia
In vitro - jedyny ratunek dla zagrożonych gatunków dzikich kotów? (22-02-2011)
Zespołowi Laboratorium Zapłodnienia Pozaustrojowego w Katedrze Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu udało się przeprowadzić udane zapłodnienie pozaustrojowe kota domowego. W grudniu 2010 roku w Katedrze Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otwarte zostało Laboratorium Zapłodnienia Pozaustrojowego kierowane przez dr. hab. Wojciecha Niżańskiego. Już w pierwszych dniach działalności jednostki przeprowadzone zostało pierwsze udane zapłodnienie pozaustrojowe kota domowego, które udało się właśnie potwierdzić. ..(jeszcze 2274)»

Różności
W pogoni za ulotnym blaskiem barw z obrazów impresjonistów (22-02-2011)
Obrazy Vincenta van Gogha ciemnieją i nikt nie był w stanie znaleźć przyczyny tego zjawiska - do tej pory. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że to prawdopodobnie światło słoneczne jest odpowiedzialne za uruchamianie reakcji chemicznej w żółcieni chromowej, farbie wykorzystywanej przez holenderskiego mistrza postimpresjonizmu, zmieniając ją na ciemny brąz. Odkrycia zostały zaprezentowane w czasopiśmie Analytical Chemistry. Naukowcy, pracujący pod kierunkiem ekspertów z Belgii, Holandii i Włoch, wykorzystali superczułe, promienie rentgenowskie o mikroskopijnych wymiarach w Europejskim Ośrodku Synchrotronu Atomowego (ESRF) we Francji i w ośrodku Synchrotronu ..(jeszcze 4849)»

Astronomia
Para bliźniaczych sond po raz pierwszy uchwyciła pełny obraz Słońca (21-02-2011)
Para bliźniaczych sond misji kosmicznej STEREO (Obserwatorium relacji słoneczno-ziemskich), wystrzelonych w październiku 2006 r., dotarła szczęśliwie do miejsca swojego przeznaczenia. Po raz pierwszy sondy uchwyciły 360° obraz sąsiadującej z nami gwiazdy. Przez cztery lata sondy poruszały się w przeciwnych kierunkach wzdłuż orbity Ziemi, aby dotrzeć do położenia po dwóch przeciwległych stronach Słońca. Eksperci z CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique), Obserwatorium Paryskiego oraz Uniwersytetów Paris-Sud 11, Pierre et Marie Curie, Paris Diderot i Toulouse 3, przy wsparciu francuskiej, rządowej agencji kosmicznej CNES (Centre National d'Études ..(jeszcze 3281)»

Różności
Chińczycy zrzynali od polskich uczonych (20-02-2011)
Z prac uczonych z Politechniki Wrocławskiej skopiowano obszerne fragmenty tekstu i algorytm symulacji, które opublikowano w znanym brytyjskim czasopiśmie "Journal of Physics A: Mathematical And Theoretical". Plagiatu dopuścili się autorzy z Chin. IOP Publishing - wydawca periodyku, który znajduje się na tzw. liście filadelfijskiej*, przyznał, że plagiat jest ewidentny i zmusił autorów do wydrukowania sprostowania. Ukazało się ono w "Journal of Physics" w lutym 2011. Doprowadzenie do opublikowania sprostowania trwało blisko 1,5 roku. W swojej publikacji z 2009 r. Lei Hang, Aigo Song i Jun He nie podali jako tekstu źródłowego dwóch prac, ..(jeszcze 2050)»

Nanotechnologia
Metody komputerowe w ocenie toksyczności nanocząstek (20-02-2011)
13 lutego 2011 roku na łamach prestiżowego czasopisma "Nature Nanotechnology" ukazał się artykuł prezentujący pierwszy na świecie model ilościowych zależności pomiędzy strukturą chemiczną a toksycznością nanocząstek tlenków metali. Praca podsumowuje badania prowadzone na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach współpracy pomiędzy naukowcami z Pracowni Chemometrii Środowiska (Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego): doktorem Tomaszem Puzynem i mgr Agnieszką Gajewicz oraz Interdisciplinary Center for Nanotoxicity ..(jeszcze 1777)»

Fizyka
W Krakowie ruszył atomowy wzorzec czasu dla jednego z najdokładniejszych zegarów świata (19-02-2011)
Od 2008 roku polscy fizycy pracują nad skonstruowaniem optycznego zegara atomowego, urządzenia o wyjątkowej dokładności, mylącego się zaledwie sekundę na kilkadziesiąt miliardów lat. W Zakładzie Fotoniki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego właśnie uruchomiono ostatni z trzech kluczowych podzespołów zegara: atomowy wzorzec czasu, zbudowany z użyciem zimnych atomów strontu.Sam zegar ruszy jeszcze w tym roku. Budowa polskiego optycznego zegara atomowego, urządzenia o precyzji wyjątkowej w skali świata, wkrótce wejdzie w końcową fazę. W Zakładzie Fotoniki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego grupa prof. dr. hab. Wojciecha Gawlika właśnie uruchomiła ..(jeszcze 4805)»

Biologia
W ławicy rybom raźniej (19-02-2011)
Czy wielkość stada ma wpływ na szybkość i trafność podejmowania decyzji, na przykład w sytuacji zagrożenia, przez zwierzęta bytujące w większych zbiorowościach? Naukowcy od dawna podejrzewali, że mogą tu zachodzić pewne powiązania, ale nadal brakuje wystarczająco rzetelnych dowodów naukowych na poparcie tej tezy. Ponadto, pozostawało kwestią nierozstrzygniętą, jaki jest mechanizm stadnego podejmowania decyzji - na przykład, czy podejmowanie decyzji w stadzie należy raczej do wąskiej grupy liderów, za którą podąża reszta osobników, czy też decyzje podejmowane są w jakiś inny sposób, a jeśli ..(jeszcze 4159)»

Wydarzenia
Europejska Rada ds. Badań Naukowych wybiera bazę Scopus (19-02-2011)
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) zdecydowała się na SciVerse Scopus. Scopus to największa baza abstraktowo-indeksowa literatury recenzowanej, która jako jedyna zawiera informacje na temat sztuki i nauk humanistycznych. SciVerse Scopus pomoże ERC monitorować i nagradzać pracę naukowców na całym świecie. ERC działa w ramach 7 Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technologicznego (Seventh Framework Programme) w dziedzinie badań naukowych. Przez najbliższe 4 lata konsultanci ERC będą korzystać z danych dostarczanych przez SciVerse Scopus, które w połączeniu z systemem informacji badawczej umożliwiają monitorowanie projektów badawczych ..(jeszcze 4794)»

Technika
Układ okresowy kształtów (18-02-2011)
Finansowany ze środków unijnych zespół naukowców postanowił wyposażyć matematyków w ich własny układ okresowy... kształtów. Naukowcy z Imperial College w Londynie (ICL), Wlk. Brytania, współpracują z kolegami z Australii, Federacji Rosyjskiej i Japonii nad identyfikacją podstawowych elementów składowych wszystkich możliwych kształtów we wszechświecie w trój-, cztero- i pięciowymiarze oraz nad analizą wzajemnych powiązań tych komponentów. Trzyletni projekt jest częściowo finansowany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN), której granty są przyznawane za pośrednictwem ..(jeszcze 4060)»

Astronomia
Charakterystyczny strój Andromedy (16-02-2011)
Międzynarodowy zespół astronomów obrał sobie za cel galaktykę Andromedy, naszą bliską sąsiadkę, i obserwował mrowie gwiazd, które nakreśla gruby dysk gwiazdowy. Zważywszy na fakt, że gwiazdy te są starsze od tych tworzących cienki dysk Andromedy, oczekuje się, że odkrycie to poszerzy zakres badań nad formowaniem się i ewolucją galaktyk takich jak nasza. Odkrycia zespołu zostaną opublikowane w najbliższym numerze czasopisma Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Podobnie jak Droga Mleczna, nasz galaktyczny dom, Andromeda jest dużą galaktyką spiralną - ..(jeszcze 3075)»

Różności
Czy piękno wszechświata może przyciągnąć dzieci do nauki? (15-02-2011)
Podnoszenie atrakcyjności nauki w oczach małych dzieci to jeden z priorytetów UE. Mając to na uwadze UE przyznała grant o wartości 1,9 mln EUR na program edukacyjny EUNAWE - jednostka programu Świadomość Wszechświata (UNAWE) - który dąży do pobudzenia wśród małych dzieci w wieku od 4 do 10 lat, zwłaszcza pokrzywdzonych przez los, zainteresowania nauką i technologią. Projekt EUNAWE (Czerpanie z Międzynarodowego roku astronomii - uświadamianie małym dzieciom istnienia wszechświata) został dofinansowany z tematu "Kosmos" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. W ciągu trzech lat program EUNAWE będzie pobudzać wśród dzieci zainteresowanie nauką i zachęcać je do ..(jeszcze 3917)»

Zdrowie
Spożywanie ryb-wegetarianek ma dobroczynny wpływ na organizm (15-02-2011)
Czy żywienie ryb warzywami może przełożyć się na jakość i bezpieczeństwo żywności? Według unijnych naukowców, istnieje taka możliwość. Naukowcom z projektu AQUAMAX (Zrównoważone akwapasze na rzecz optymalizacji korzyści zdrowotnych dla konsumentów ryb hodowlanych) udało się zastąpić warzywami karmę pochodzenia morskiego w hodowli łososia i troci, bez uszczerbku dla właściwości zdrowotnych produktów spożywczych. Projekt AQUAMAX otrzymał 10,5 mln EUR z tematu "Jakość i bezpieczeństwo żywności" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Zespół AQUAMAX, pracujący pod kierunkiem norweskiego Krajowego Instytutu Żywienia i Owoców Morza (NIFES), zbadał zalety odżywcze ..(jeszcze 4395)»

Fizyka
Milowy krok w poszukiwaniu kilograma (14-02-2011)
Naukowcy policzyli atomy w krysztale krzemu z niespotykaną dotychczas dokładnością, czyniąc ogromny krok naprzód w staraniach zmierzających do zdefiniowania kilograma (kg) na podstawie stałych fizycznych. Prace, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Physical Review Letters, zostały częściowo dofinansowane ze środków unijnych za pośrednictwem projektu IMERA Plus (Wdrażanie metrologii w Europejskiej Przestrzeni Badawczej - plus). Projekt IMERA Plus, który otrzymał 21 mln EUR z budżetu "Koordynacja działalności badawczej" Siódmego Programu Ramowego ..(jeszcze 4992)»

Ekologia
Skutki globalnego ocieplenia odczują również bogate kraje (14-02-2011)
Gdy mowa o skutkach ocieplenia klimatu, zwykło się zwracać uwagę na straty, jakie ten proces i jego bezpośrednie i pośrednie konsekwencje mogą spowodować w krajach rozwijających się. Można więc było w ostatnim czasie przeczytać doniesienia naukowe o powiązaniach zmian klimatycznych z sytuacją polityczną na kontynencie afrykańskim, czy też o wpływie zmian klimatycznych na dynamikę procesu migracji ludności w różnych częściach świata, np. na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem. Stosunkowo mniejsza jest świadomość, że proces ocieplenia klimatu może uderzyć w dobrobyt i szanse rozwojowe ..(jeszcze 3511)»

Różności
Polskie przedsiębiorstwa mają problemy z innowacyjnością (13-02-2011)
Problematyka innowacyjności była i pozostaje nadal kluczowym elementem rozważań związanych z rozwojem tak Polski jak i Unii Europejskiej. W opublikowanym w marcu 2010 r. komunikacie "Europa 2020 - Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającemu włączeniu społecznemu" określającym nowy, długookresowy program rozwoju społeczno-gospodarczego Unii, który zastąpił Strategię Lizbońską, rozwój oparty na wiedzy i innowacjach to jeden z trzech kluczowych priorytetów. Wiąże się z tym także, określony przy tej okazji, ambitny cel systematycznego poprawiania warunków prowadzenia ..(jeszcze 7043)»

Medycyna
Medycyna niekonwencjonalna a menopauza (10-02-2011)
Symptomy menopauzy z pewnością nie należą do najprzyjemniejszych doznań w życiu kobiety. Uderzenia gorąca, zawroty głowy, niepokój i inne objawy wegetatywne, takie jak bezsenność czy nocne poty potrafiłyby każdemu poważnie dać się we znaki. W związku z tym nie należy się dziwić, że wiele kobiet, poszukując różnego rodzaju sposobów na poradzenia sobie z tym problemem, może przypadkowo zetknąć się z preparatami ziołowymi i suplementami diety, które - jak niesie fama i reklama - są "całkowicie naturalne", a "w 100% skuteczne", i to wszystko bez konieczności "bezmyślnego trucia się chemią". ..(jeszcze 7533)»

Ewolucja
Zaawansowana technologia wskazuje na ewolucyjne pochodzenie węży (09-02-2011)
Skąd pochodzą węże? Zespół europejskich naukowców odkrył, że współczesne węże wykształciły się na drodze ewolucji z jaszczurki lądowej, a nie z tej zamieszkującej morza. Odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie Journal of Vertebrate Paleontology, mogą pomóc naukowcom w poznaniu ewolucji węży, która pozwoliła im przepełznąć zygzakiem różne ścieżki w czasie swojego istnienia na tym świecie. Naukowcy z Niemiec i Francji wykorzystali innowacyjną technikę obrazowania rentgenowskiego dostępną w Europejskim Ośrodku Synchrotronu Atomowego (ESRF) w Grenoble, aby wygenerować trójwymiarowe obrazy (3D) jednej z niewielu skamielin węża z kończynami. Obrazy pokazują, że ..(jeszcze 3689)»

Neuronauki
Zdalna komunikacja neuronów za pomocą pól elektrycznych (09-02-2011)
Naukowcy byli przekonani, że neurony w mózgu komunikują się za pośrednictwem fizycznych połączeń zwanych synapsami. Jednakże finansowani ze środków unijnych neuronaukowcy odkryli solidny dowód na to, że neurony komunikują się również ze sobą za pomocą słabych pól elektrycznych, a odkrycie to może pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób biofizyka daje początek poznaniu. Badania, których wyniki ukazały się w czasopiśmie Nature Neuroscience, zostały częściowo dofinansowane z projektu EUSYNAPSE (Od molekuł do sieci - poznawanie fizjologii i patologii synaptycznej w mózgu na podstawie modeli myszy), który otrzymał 8 mln EUR z tematu "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia ..(jeszcze 4585)»

Antropologia
Człowiek mógł dotrzeć na Półwysep Arabski bezpośrednio z Afryki już 125 tysięcy lat temu (09-02-2011)
Zdjęcie satelitarne Półwyspu ArabskiegoArcheologowie od dawna spierają się co do przypuszczalnej daty pierwszego przejścia współczesnego człowieka z Afryki na Półwysep Arabski, choć wyniki większości badań naukowych sugerowały jak do tej pory, że exodus miał miejsce około 60 tysięcy lat temu. Jednakże artefakty wykopane niedawno w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) przeczą tej teorii i sugerują, że człowiek mógł dotrzeć na Półwysep Arabski bezpośrednio z Afryki już 125 tysięcy lat temu. Te przełomowe wyniki badań zostały niedawno opublikowane w magazynie "Science". ..(jeszcze 3610)»

Neuronauki
To samo zachowanie, różne mózgi u młodocianych i dorosłych szczurów (08-02-2011)
Kora czołowo-oczodołowa u człowieka, źródło: Wikimedia CommonsPomiar poziomu aktywności pojedynczych neuronów w mózgach szczurów pozwolił na opis uderzających różnic między dorastającymi i dorosłymi szczurami, mimo że osobniki z obu grup wiekowych zachowywały się podobnie w trakcie zadania, w którym zdobywały atrakcyjną nagrodę. To odkrycie może stanowić pewną wskazówkę co do neurologicznego podłoża skłonności do pewnych zachowań w wieku dorastania i szczególnej podatności na występowanie zaburzeń psychicznych w tej grupie wiekowej. Z wielu dotychczasowych badań wynika, ..(jeszcze 4867)»

Różności
O złożoności problemu internetowego groomingu (07-02-2011)
Jak pokazują wyniki nowych badań dofinansowanych ze środków unijnych, seksualni drapieżcy wykorzystują Internet do nagabywania, czyli tzw. "groomingu", młodych ludzi w celu ich wykorzystania, a dzieci używające seksualnie sugestywnych nazw profili i mniej powściągliwe w czasie surfowania w Internecie są znacznie bardziej narażone na stanie się ofiarą internetowego groomingu. Wcześniejsze badania poświęcone analizie seksualnego wykorzystywania dzieci ujawniły, że przestępcy całymi miesiącami zaprzyjaźniali się z młodą osobą, nawiązując czasami kontakt z jej rodziną, aby realizować proces wykorzystania. Internet całkowicie to zmienił. Przestępcy mogą wybrać ..(jeszcze 4970)»

Genetyka
Naukowcy zidentyfikowali sekwencję genetyczną wariantów strukturalnych (06-02-2011)
Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zidentyfikować sekwencję genetyczną 28000 wariantów strukturalnych (SV). Przełomowe badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie "Nature", w efektowny sposób ukazały bardzo szczegółową mapę zmienności strukturalnej genomu człowieka. Naukowcy mogli wykorzystać mapę do ustalenia przyczyn genetycznych chorób człowieka i podjąć próbę wyjaśnienia, dlaczego niektóre części genomu człowieka podlegają mutacji częściej niż inne. Ostatecznie genetycy kliniczni będą w stanie ograniczyć swoje poszukiwania do mutacji wywołujących choroby. Naukowcy przeanalizowali dane 185 genomów człowieka, których sekwencjonowanie ..(jeszcze 3914)»

Różności
Dobra edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna - to się opłaca! (06-02-2011)
W okresie niemrawego wychodzenia z gospodarczej i finansowej zapaści rządy i samorządy na całym świecie nadal skrzętnie liczą każdy grosz (i cent) i nieufnie spoglądają na jakąkolwiek pozycję po stronie wydatkowej budżetów. Ponieważ edukacja dzieci i młodzieży stanowi zazwyczaj spore obciążenie dla publicznych finansów, nic dziwnego, że właśnie tutaj najczęściej poszukuje się oszczędności, które uznaje się za stosunkowo mało dotkliwe społecznie i w niewielkim stopniu ryzykowne politycznie. Działając w takich okolicznościach, naukowcy prowadzący ewaluację różnorakich programów i innych ..(jeszcze 7279)»

Różności
Europejscy liderzy innowacyjności - Polska w dolnej części stawki (05-02-2011)
22@Barcelona, Źródło: F4EWydajność innowacyjna w UE cały czas wzrasta dzięki postępowi, jaki poczyniły państwa członkowskie, ale UE nadal pozostaje w tyle za Japonią i USA - według pierwszej edycji nowej "Tablicy wyników w zakresie innowacji" (IUS). Unia Europejska musi zacząć łatać swoje luki innowacyjne, aby doścignąć światową konkurencję i utrzymać przewagę nad konkurentami, w tym Brazylią, Chinami, Indiami i Rosją tam gdzie to możliwe. Choć grupa UE-27 nadal prowadzi przed Indiami i Rosją, to czuje już gorący oddech Brazylii i Chin, które depczą jej po piętach. Intensyfikacja ..(jeszcze 4308)»

Medycyna
Bakterie jelitowe mają kluczowe znaczenie dla rozwoju i funcjonowania mózgu (05-02-2011)
Bakterie żyjące w jelicie wydają się mieć wpływ na rozwój mózgu i zachowanie osób dorosłych - według wyników nowych badań dofinansowanych ze środków unijnych, które zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Odkrycia sugerują, że kolonizacja naszych jelit przez drobnoustroje we wczesnym okresie życia może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowego rozwoju mózgu. Wyniki badań mogą mieć również znaczenie dla naszej wiedzy na temat zaburzeń psychicznych. Źródłem unijnego wsparcia prac był projekt TORNADO (Cele molekularne otwarte na regulację przez florę jelita - nowe ścieżki doskonalenia diety na rzecz optymalizacji ..(jeszcze 3850)»

Psychologia
Dzieci posiadają świadomość dominacji społecznej już od 10 miesiąca życia (04-02-2011)
Wyniki nowych badań amerykańsko-duńskich pokazują, że w wieku 10 miesięcy dzieci są już świadome dominacji społecznej i wiedzą, że kiedy dwie osoby popadają w konflikt to większa prawdopodobnie weźmie górę. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie "Science", sugerują że albo rozumienie dominacji społecznej jest naszą cechą wrodzoną albo rozwijamy tę umiejętność w bardzo wczesnym wieku. Zdolność do identyfikowania osób bardziej dominujących pomaga dzieciom poznać strukturę swojego środowiska społecznego i daje im wskazówki w interakcjach z innymi. Hierarchie dominacji zapewniające niektórym osobnikom większy dostęp do żywności, partnerów i innych zasobów występują ..(jeszcze 4679)»

Ekologia
Chemia pyłku może mieć istotne znaczenie w ograniczaniu apetytu pszczół (03-02-2011)
Osmia ribifloris, Źródło: USDAJednym z najważniejszym zadań pszczoły jest zbieranie pyłku. Co jednak chroni kwitnące rośliny otoczone brzęczącym rojem przed utratą zbyt dużej ilości pyłku? Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Szwajcarii pokazują, w jaki sposób kwitnące rośliny uzupełniają swoje strukturalne mechanizmy obronne wykorzystując broń chemiczną, aby powstrzymać pszczoły przed zebraniem nadmiernej ilości pyłku. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie ''Functional Ecology'' Brytyjskiego Towarzystwa Ekologicznego.          Claudio Sedivy z Instytutu ..(jeszcze 4211)»

Psychologia
Czy szympansy przechodzą żałobę? (03-02-2011)
Źródło: Wikimedia Commons    Przełomowe badania przeprowadzone w Holandii rzucają nowe światło na zachowanie szympansicy po utracie potomka. Zaprezentowane w czasopiśmie ''American Journal of Primatology'' wyniki badań ujawniają, że szympansica wykazuje zachowanie, które nie jest zazwyczaj obserwowane w stosunku do żywego potomka. Odkrycia wyposażają zoologów w kluczowe informacje na temat sposobu, w jaki najbliżsi nam naczelni dowiadują się o śmierci. <p style="text-align: ..(jeszcze 5409)»

Psychologia
Poziom samokontroli w dzieciństwie może mieć poważny wpływ na powodzenie życiowe w wieku dorosłym (01-02-2011)
Kształtowanie umiejętności panowania nad sobą, radzenia sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak gniew, a także nabywanie umiejętności rozsądnego odkładania przyjemności na później (co w żargonie naukowym bywa nazywane zdolnością ''odraczania gratyfikacji") od wieków pozostawało ważną częścią wychowania dzieci i młodzieży przez dom rodzinny, jak też przez inne instytucje społeczne pełniące funkcje wychowawcze, takie jak szkoła czy organizacje dziecięco-młodzieżowe. Mimo względnej liberalizacji, z jaką mamy do czynienia w dziedzinie stosowanych współcześnie metod wychowawczych, rozwijanie tych kompetencji pozostaje nadal bardzo istotnym elementem procesu wychowania; pozostaje ..(jeszcze 9921)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26242 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365