Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.887.631 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 730 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nierozsądny byłby zamiar odebrania ludowi jego szaleństwa! Można jednak wyleczyć z szaleństw tych, co rządzą ludem; nie pozwolą na to przynajmniej, by szaleństwa ludu stały się niebezpieczne. Zabobon wówczas tylko jest groźny, gdy ma za sobą monarchów i żołnierzy, wtedy bowiem staje się okrutny i krwiożerczy."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Psychologia
Unijne badania nad procesami poznawczymi w środowisku instytucjonalnym (24-02-2011)

Pytanie o to w jaki sposób formułujemy sądy i podejmujemy decyzje w różnych środowiskach zaprząta umysł wielu osób. Zespół z kierunku filozofii Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Hertfordshire w Wlk. Brytanii uzyskał dofinansowanie z UE na zbadanie tego zagadnienia i znalezienie odpowiedzi na wspomniane pytanie. Badania uzyskały wsparcie w postaci grantu sieci szkolenia wstępnego Marie Curie (ITN) o wartości 524.646 EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR).

Naukowcy z kierunku filozofii, współpracujący z kolegami z Europy i USA, wykorzystają nowoczesne narzędzia, takie jak technologie symulacyjne i modelowanie, aby ustalić, co dokładnie powoduje naszym mózgiem w czasie nabywania wiedzy poprzez rozumowanie, percepcję i intuicję.

Według przyjętego planu zespół przeprowadzi analizę na styku filozofii i psychologii w zakresie ekspresji kulturowej i zachowań. Badania stanowią część większego projektu, który analizuje interakcje społeczne z wielu rozmaitych perspektyw, od początku życia dziecka po jego dorosłe lata.

W ramach prac, których rozpoczęcie przewidziano na 1 marca, finansowani ze środków unijnych naukowcy opracują nowe narzędzia do pomiaru interakcji społecznej w środowisku instytucjonalnym. Naukowcy są przekonani, że wykorzystanie w tym projekcie symulowanych modeli, opierających się na danych pozyskanych z prac nad procesami poznawczymi, przyczyni się do rozwoju inteligentnego projektowania struktur instytucjonalnych.

"Badania te mają istotne znaczenie, ponieważ pomogą nam zrozumieć co działa, a co nie działa w sytuacjach, w których ludzie wykorzystują praktyki kulturowe oraz technologie do komunikowania się i rozwiązywania problemów w kontekście formalnym i nieformalnym" - wyjaśnia profesor Shaun Gallagher z kierunku filozofii Uniwersytetu w Hertfordshire. "Niniejsze badania mają znaczenie dla projektowania środowisk do komunikacji i pracy, które można wykorzystać w nauce, medycynie, inżynierii, biznesie, edukacji i rozmaitych instytucjach kulturalnych".

Zapewnienie zaawansowanej technologii i podniesienie dobrobytu obywateli to jeden z najważniejszych celów UE. Spada na nas codziennie grad wyzwań, a pomagając nam łagodzić wszelkie niepożądane skutki, UE umożliwia nam wniesienie pozytywnego wkładu do społeczeństwa jako takiego.

Granty ITN Marie Curie kierowane są do tych, którzy pragną zwiększyć swoje szanse jako początkujący naukowcy na rozwój kariery zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Kluczowym zadaniem jest przyciągnięcie młodych osób. Sukces buduje się poprzez ponadnarodowy mechanizm sieciowania, który skutecznie kanalizuje istniejący, wysokiej jakości potencjał szkolenia wstępnego w zakresie badań naukowych w państwach członkowskich UE i krajach stowarzyszonych.

Dzięki stworzeniu początkującym naukowcom szansy na doskonalenie swoich umiejętności badawczych oraz możliwości rozwoju kariery, mogą oni pomóc nie tylko w budowaniu prężniejszych sieci badawczych, ale także w rozwijaniu badań naukowych w całej UE.

W ostatecznym rozrachunku wsparcie badań naukowych takich jak te, które mają się rozpocząć na Uniwersytecie w Hertfordshire, pomaga w realizacji dążenia UE do stania się najbardziej dynamiczną i konkurencyjną na świecie gospodarką opartą na wiedzy. Kluczowe znaczenie w tych działaniach mają badania naukowe, innowacyjność i edukacja.

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26287 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365