Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.142.429 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 415 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Doprawdy, nie imponują mi zbytnio ludzie, którzy oświadczają: "Spójrzcie na mnie! Jestem tak wspaniałym tworem, że wszechświat musiał mieć jakiś cel". Nie, wspaniałość tych ludzi wcale mnie nie olśniewa.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Antropologia
Człowiek mógł dotrzeć na Półwysep Arabski bezpośrednio z Afryki już 125 tysięcy lat temu (09-02-2011)

Zdjęcie satelitarne Półwyspu ArabskiegoArcheologowie od dawna spierają się co do przypuszczalnej daty pierwszego przejścia współczesnego człowieka z Afryki na Półwysep Arabski, choć wyniki większości badań naukowych sugerowały jak do tej pory, że exodus miał miejsce około 60 tysięcy lat temu. Jednakże artefakty wykopane niedawno w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) przeczą tej teorii i sugerują, że człowiek mógł dotrzeć na Półwysep Arabski bezpośrednio z Afryki już 125 tysięcy lat temu. Te przełomowe wyniki badań zostały niedawno opublikowane w magazynie "Science".

Naukowcy pracujący pod kierunkiem Hansa-Petera Uerpmanna z Eberhard Karls Universität Tübingen w Niemczech i Simona Armitage'a z Royal Holloway Uniwersytetu w Londynie w Wlk. Brytanii zakwestionowali tradycyjne myślenie o przybyciu Afrykanów na Półwysep Arabski po odkryciu starożytnego kompletu narzędzi na stanowisku archeologicznym Jebel Faya w ZEA. Twierdzą, że zestaw narzędzi przypomina technologię wykorzystywaną przez pierwszych ludzi w Afryce Wschodniej a nie rzemiosło, jakie rozwinęło się na Bliskim Wschodzie.

Zdaniem dr Armitage'a komplet narzędzi, w którym znalazły się stosunkowo prymitywne toporki oraz różnorodne skrobaki i dziurkarki, sugeruje że innowacja technologiczna niekoniecznie oznaczała dla pierwszych ludzi migrację na Półwysep Arabski. Obliczył wraz ze swoim zespołem wiek narzędzi z kamienia za pomocą datowania luminescencyjnego.

To stosunkowo nowa metoda datowania stanowisk archeologicznych i materiałów, która polega na pomiarze ilości energii świetlnej uwięzionej w kryształach minerałów. Naukowcy ustalili, zgodnie ze swoimi wcześniejszymi sugestiami, że artefakty mają około 100 tysięcy - 125 tysięcy lat, wnioskując że ludzie mogli dotrzeć na Półwysep Arabski już 125 tysięcy lat temu, raczej bezpośrednio z Afryki niż przez Dolinę Nilu czy Bliski Wschód.

"Ci współcześni pod względem anatomicznym ludzie - jak ty czy ja - ewoluowali w Afryce około 200 tysięcy lat temu, a następnie zaludnili pozostałą część świata" - stwierdza dr Armitage, dodając że odkrycia "powinny stanowić impuls do ponownej oceny sposobów, dzięki którym współczesnym człowiek stał się gatunkiem globalnym". Przejście współczesnego człowieka z Afryki na Półwysep Arabski najprawdopodobniej było częścią migracji, która rozeszła się po Europie i Azji po Australię.

Dr Uerpmann wraz ze swoim zespołem również przeanalizował dane na temat poziomu morza i zmian klimatu w regionie w czasie ostatniego okresu międzylodowcowego, około 130 tysięcy lat temu. Naukowcy ustalili, że cieśnina Bab al-Mandab, która oddziela Arabię od Rogu Afryki, zwęziła się z powodu niższego poziomu morza, umożliwiając bezpieczną przeprawę przed nastaniem ostatniego okresu międzylodowcowego i na jego początku. W owym czasie Półwysep Arabski był znacznie bardziej wilgotny niż obecnie z większą pokrywą roślinną oraz siecią jezior i rzek. Taki krajobraz zdaniem naukowców umożliwił pierwszym ludziom dostęp do Arabii, a następnie do regionu Żyznego Półksiężyca w Zachodniej Azji i Indiach.

"Archeologia bez epok jest jak puzzle pozbawione wycięć - masz wiele pojedynczych skrawków informacji, ale nie jesteś w stanie ich połączyć, aby powstał większy obraz" - wyjaśnia dr Armitage. "Na stanowisku Jebel Faya epoki ujawniają fascynujący obraz, wedle którego migracja współczesnego człowieka z Afryki nastąpiła znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono, dzięki globalnym wahaniom poziomu morza i zmianom klimatycznym na Półwyspie Arabskim".

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Armitage, S.J., et al. (2011) The Southern Route 'Out of Africa': Evidence for an Early Expansion of Modern Humans into Arabia. Science 331: 453-456. DOI: 10.1126/science.1199113.


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26245 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365