Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.168.676 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Czy zbyt nowoczesne byłoby spostrzeżenie, że nie ma w Dekalogu ani słowa na temat ochrony dzieci przez okrucieństwem i przemocą, nic o gwałcie, nic o niewolnictwie i nawet zająknięcia o ludobójstwie? (..) niektóre z tych wymienionych przewin w innych miejscach są wręcz rekomendowane.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wróć do nowinek
Antropologia

Nasza kultura rozwijała się przy ognisku (20-11-2014)
Ujarzmienie ognia wpłynęło na dietę naszych przodków i pomogło w rozwoju kultury, gdyż wieczorne spotkania przy ognisku sprzyjały bliskości i rozmowom. Potwierdzają to badania Buszmenów z Afryki, żyjących do dziś tak, jak żyli ich pradawni przodkowie. Dowody archeologiczne wskazują na to, że nasi przodkowie wykorzystywali ogień tylko sporadycznie do ok. miliona lat temu. Regularnie zaczęli go używać ok. 400 tys. lat temu. Płomienie pozwoliły im zakosztować pieczystego, utrzymywać na dystans nocne drapieżniki i... wydłużyły ich dzień.


<a href="http://galleryhip.com/around-the-campfire.html"

..(jeszcze 3999)»

Rolnicze zwyczaje przodków decydują, jacy jesteśmy (20-11-2014)
Różnice psychologiczne pomiędzy otwartymi i indywidualistycznymi ludźmi Zachodu, a bardziej kolektywnymi ludźmi Wschodu, mają wiele wspólnego z tym, co od tysiącleci uprawiają mieszkańcy danego regionu - czytamy w "Science". Potwierdziło to badanie różnic psychologicznych pomiędzy mieszkańcami północy i południa Chin, gdzie od stuleci lat uprawia się odpowiednio pszenicę i ryż. "Łatwo jest myśleć o Chinach jako o litej kulturze. Stwierdzamy jednak, że północ i południe Chin ma szalenie odmienną kulturę psychologiczną. Historia uprawy ryżu na południu wyjaśnia, dlaczego żyjący tam ludzie są bardziej kolektywni, niż mieszkańcy pszenicznej ..(jeszcze 3060)»

O grupach etnicznych i narodach z perspektywy antropologa (31-08-2014)
Czy grupy etniczne i narody przetrwają epokę globalizacji, a może nawet urosną w siłę? Jaką przyszłość mają społeczeństwa wieloetniczne? Co to znaczy, że narody są "wspólnotami wyobrażonymi"? Nad tymi i innymi pytaniami zastanawia się norweski badacz Thomas Hylland Eriksen w książce "Etniczność i nacjonalizm. Ujęcie antropologiczne". Eriksen, profesor antropologii społecznej Uniwersytetu w Oslo, przedstawia współczesny zarys badań nad etnicznością i narodowością. Jak zaznacza wydawnictwo, książka jest "kompendium wiedzy" o przedmiocie, przeznaczonym dla wszystkich zainteresowanych ..(jeszcze 4370)»

Co nam zdradzi fauna ludzkich zwłok (11-06-2014)
Entomolog potrafi ocenić datę śmierci człowieka z dokładnością do dwóch godzin. Pomagają mu w tym larwy, muchówki i chrząszcze, które przybywają na zwłoki w ściśle ustalonej kolejności, wabione przez określone substancje wydzielane przez rozkładające się ciało. Rozwiązanie skomplikowanej zagadki kryminalnej podczas Pikniku Naukowego w Warszawie przedstawiała dr Agata Kostro-Ambroziak z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Na swoim stanowisku naukowcy przygotowali dwa "ciała", w postaci leżących na podłodze manekinów.

..(jeszcze 3026)»

Muzułmanie i chrześcijanie mogą żyć zgodnie (19-02-2014)
Wbrew utartym opiniom zdarza się, że muzułmanie i prawosławni na Bałkanach współżyją na co dzień zgodnie, podtrzymując ponadreligijne więzi sąsiedzkie czy przyjacielskie. Świadczą o tym badania prowadzone w ostatnich latach w Macedonii przez antropologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr. hab. Marcina Lubasia. Antropolog - obecnie dyrektor Instytutu Socjologii UJ - prowadził na przestrzeni 5 lat (2006-2011) badania terenowe, których tematem było współżycie różnowierców - muzułmanów i prawosławnych - w zachodniomacedońskim regionie Dolna Reka. Centrum badań była wioska Rostusze, położona nieopodal granicy z Albanią i 50 km od miasta Gostivar.

..(jeszcze 5716)»

"Normalność" na psychiatrycznym wybiegu (16-01-2013)
Profesor filozofii Lars Fredrik Svendsen uważa, że bycie normalnym jest tak nieosiągalne jak bycie supermodelem na wybiegu. Profesor Svendsen z Uniwersytetu w Bergen (UiB) oparł swoją teorię na norweskim podręczniku diagnozowania schorzeń umysłowych, który opracowano z uwzględnieniem klasyfikacji DSM Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Kolejne wersje klasyfikacji DSM są krytykowane za stałe obniżanie ..(jeszcze 2265)»

Wpływ europejskiego podboju na rdzennych Amerykanów (24-01-2012)
Naukowcy z Niemiec i USA sugerują, że europejski podbój doprowadził do utraty ponad połowy populacji rdzennych Amerykanów. Wyniki badań rzucają nowe światło na schyłek autochtonicznej ludności. Eksperci przyznają, że kiedy Europejczycy po raz pierwszy pojawili się w Amerykach, rdzenni Amerykanie umierali na skutek toczonych walk lub z powodu chorób. Pytanie, jakiemu poświęcone były badania, dotyczy oddziaływania podboju na całą populację. Szeroko zakrojona analiza genetyczna wykazała przejściowe skurczenie się populacji o około 50%, które miało miejsce mniej więcej 500 lat temu. Odkrycia te potwierdzają dane historyczne, które wskazują, że europejscy osadnicy wywarli wpływ na ..(jeszcze 3314)»

Bez tajemnic - naukowcy odkryli, jak naprawdę rozwijała się czaszka człowieka (10-01-2012)
Antropologowie od dawna są przekonani, że zmiany w kształcie czaszki człowieka na przestrzeni czasu zachodziły niezależnie od siebie, ale nowe wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców pokazują, że jednak mogło być inaczej. Po przeanalizowaniu unikalnej kolekcji 390 czaszek przechowywanych w słynnej kostnicy kościoła katolickiego w Hallstatt w Austrii, zespół złożony z naukowców z Hiszpanii, Szwecji, USA i Wlk. Brytanii, odkrył, że zmiany uznawane dotąd za powstałe w wyniku odrębnych zdarzeń ewolucyjnych mogą być w rzeczywistości powiązane ze sobą. To oznacza, że czaszka jest faktycznie wysoce zintegrowanym elementem, a zmiana w ..(jeszcze 3823)»

Kto ma lepszego nosa? Badania wskazują na współczesnego człowieka (20-12-2011)
Finansowany ze środków unijnych zespół naukowców odkrył, że płaty skroniowe człowieka, które mają kluczowe znaczenie dla zmysłu powonienia, pamięci, języka oraz funkcji społecznych, są stosunkowo większe u Homo sapiens niż u Neandertalczyków. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Nature Communications wskazują, że współczesny człowiek ma lepszy układ węchowy niż Neandertalczyk. Badania zostały dofinansowane z projektu EVAN (Europejska antropologiczna sieć wirtualna), który otrzymał grant sieci badawczo-szkoleniowej Marie Curie (RTN) w wysokości 3,3 mln EUR z budżetu Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Encefalizacja - współczynnik mózgu do masy ciała - jest ..(jeszcze 3370)»

Naukowcy odkopują stanowiska potwierdzające migrację pierwszych ludzi do Arabii (06-12-2011)
Naukowcy od dawna utrzymywali, że populacje pierwszych ludzi rozprzestrzeniły z Afryki do Arabii w późnym plejstocenie, ale nigdy nie odkryli stanowiska archeologicznego w Arabii, które przypomina specyficzne afrykańskie rzemiosło... do teraz. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na okres migracji z Afryki jednych z pierwszych, współczesnych grup ludzi oraz na ich tożsamość. Wyniki podważają długo utrzymywane przekonania na temat okresu i drogi wychodzenia pierwszych ludzi z Afryki. Badania, które opisano w czasopiśmie PLoS ONE, zgromadziły naukowców ..(jeszcze 3853)»

Starożytne garnki zdradzają tajemnice kulinarne (23-11-2011)
Zespół europejskich naukowców, pracujący pod kierunkiem uczelni z Yorku i Bradford w Wlk. Brytanii, odkrył że ludzie modyfikowali swoje zachowanie raczej wolniej niż szybciej, jeżeli chodzi o przerzucanie się na inną metodę polowania czy zbieractwa. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) wyjaśniają tajemnicę tego przejścia na podstawie pozostałości w starożytnych garnkach. Naukowcy z Danii, Niemiec i Wlk. Brytanii przeanalizowali pozostałości potraw zachowane w 133 ceramicznych naczyniach z zachodnich regionów bałtyckich Europy Północnej, aby ustalić, czy te pozostałości pochodzą z organizmów lądowych, ..(jeszcze 3395)»

Badanie nawyków współpracy u dzieci i szympansów (09-11-2011)
Naukowcy dawno już zauważyli bliski związek ludzi i szympansów. Szczególnie interesujące są kognitywne wymogi podobnej do ludzkiej współpracy między szympansami. Niemniej w ramach badań europejskich odkryto, że koncepcja współpracy znacznie się różni w przypadku ludzi i szympansów. Odkrycia zaprezentowano w czasopiśmie Current Biology. Naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka (MPI) w Lipsku, Niemcy i Instytutu Psycholingwistyki (MPI) w Nijmegen, Holandia, zaobserwowali, że dzieci wolą pracować razem nad łamigłówką, niż głowić się nad nią samodzielnie. Szympansy nie wykazują takiej skłonności. W toku badań naukowcy ..(jeszcze 3094)»

Naukowcy odsłaniają tajemnicę pierwszych eksploratorów (12-10-2011)
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że autochtoniczni Australijczycy wywodzą się bezpośrednio z wczesnej ekspansji człowieka w Azji, która miała miejsce 70.000 lat temu. Odbyło się to co najmniej 24.000 lat przed ruchami populacji, które dały początek dzisiejszym Europejczykom i Azjatom. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Science, rzucają nowe światło na prehistorię naszego gatunku i oferują pierwsze spojrzenie na genom autochtonicznego Australijczyka. Naukowcy z Australii, Chin, Danii, Estonii, Francji, Holandii, Japonii, Kanady, Niemiec, ..(jeszcze 3279)»

Kryzys – nieunikniony etap w ewolucji rozwarstwionych społeczeństw? (02-10-2011)
W ciągu ostatnich lat obserwuje się narastanie społecznych i ekonomicznych nierówności zarówno między warstwami społecznymi funkcjonującymi wewnątrz społeczeństw, jak i między społeczeństwami różnych krajów. Przejawia się to między innymi zanikiem tzw. klasy średniej i zwiększaniem się przepaści w poziomie dochodów, wielkości zgromadzonego majątku i dostępie do różnego rodzaju zasobów między grupą ludzi najbogatszych a resztą populacji. Poszczególne kraje różnią się jednak natężeniem społecznych i ekonomicznych kontrastów, a dane historyczne wskazują, że silna stratyfikacja społeczna nie jest nieodzowną cechą w pełni funkcjonalnych systemów społecznych. ..(jeszcze 6535)»

Neandertalczycy wyginęli wcześniej niż dotychczas sądzono? (11-05-2011)
Naukowcy z Irlandii i Rosji odkryli, że Neandertalczycy prawdopodobnie wymarli wcześniej niż się powszechnie uważa. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie PNAS Online Early Edition, przedstawiają w nowym świetle teorię, według której powiązania między Neandertalczykami a współczesnymi ludźmi istniały przez tysiące lat. Odkrycia sugerują, że interakcje między nimi nie były ani nieograniczone, ani długofalowe, a współistnienie Neandertalczyków i współczesnych ludzi trwało zaledwie kilkaset lat. Istnieje nawet możliwość, że na niektórych obszarach Neandertalczycy wymarli zanim anatomicznie współcześni ludzie wyemigrowali z Afryki. Eksperci ..(jeszcze 4158)»

Człowiek mógł dotrzeć na Półwysep Arabski bezpośrednio z Afryki już 125 tysięcy lat temu (09-02-2011)
Zdjęcie satelitarne Półwyspu ArabskiegoArcheologowie od dawna spierają się co do przypuszczalnej daty pierwszego przejścia współczesnego człowieka z Afryki na Półwysep Arabski, choć wyniki większości badań naukowych sugerowały jak do tej pory, że exodus miał miejsce około 60 tysięcy lat temu. Jednakże artefakty wykopane niedawno w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) przeczą tej teorii i sugerują, że człowiek mógł dotrzeć na Półwysep Arabski bezpośrednio z Afryki już 125 tysięcy lat temu. Te przełomowe wyniki badań zostały niedawno opublikowane w magazynie "Science". ..(jeszcze 3610)»

Pochodzenie i wędrówki Romów (16-01-2011)
Poprzednie badania genetyczne, antropologiczne i lingwistyczne wykazały, że Romowie stanowią populację rozproszoną w całej Europie, której korzenie mogą sięgać subkontynentu indyjskiego. Lingwistyczne i antropologiczne dowody wskazują, że przodkami Romów były indoaryjskie grupy etniczne z północno-zachodnich Indii. Ostatnio pojawił się silny dowód genetyczny popierający słuszność tej teorii. Przeprowadzono badania nad mutacją powodującą pierwotną jaskrę wrodzoną i występującą głównie wśród Romów.

W nowym badaniu analizowano mitochondrialne ..(jeszcze 1163)»

Neandertalczycy żyli szybko i umierali młodo (19-11-2010)
Wyniki międzynarodowych badań pokazują, że neandertalskie maluchy dorastały znacznie szybciej niż współczesne dzieci. Naukowcy są przekonani, że dzieci neandertalskie szybciej osiągały dojrzałość, ponieważ musiały walczyć o przetrwanie w bardziej ryzykownych warunkach, podczas gdy ich najbliżsi kuzyni dorastali wolniej, ale cieszyli się dłuższym życiem. Odkrycia zostały zaprezentowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Zespół naukowców z Uniwersytetu Harvarda w USA, Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka (MPI-EVA) w Niemczech i Europejskiego Ośrodka Synchrotronu Atomowego (ESRF) we Francji, wykorzystał zaawansowane narzędzia, ..(jeszcze 3734)»

Zmysł dotyku a pierwsze wrażenie (29-07-2010)
Zgodnie z wynikami badań naukowych cechy fizyczne tego, co dotykasz, mogą znacząco wpływać na percepcję zupełnie niepowiązanych z tym wydarzeń, sytuacji, przedmiotów i osób. Na przykład trzymanie ciężkich przedmiotów może sprawić, że kandydat o pracę zostanie oceniony jako bardziej poważny; trzymanie szorstkich przedmiotów powoduje, że osoba na zdjęciu jest oceniana jako trudna w relacjach społecznych, a twarde przedmioty mogą wpływać na większą sztywność w negocjacjach. Od najwcześniejszego dzieciństwa używamy swoich dłoni do poznawania otoczenia i do budowania interakcji z otoczeniem. Nawet zanim jesteśmy zdolni do efektywnego wykorzystywania ..(jeszcze 3632)»

Długowieczność w XXI wieku (24-07-2010)
W ciągu ostatniego stulecia oczekiwana długość życia ludzkiego niemal się podwoiła. Przedstawiciele nauk społecznych badają wpływ starzenia się zarówno na życie jednostek, jak i funkcjonowanie całych społeczeństw. Goers: Dr Laura Carstensen założyła Stanfordzkie Centrum Długowieczności. Od ponad 20 lat jej działalność naukowa jest finansowana przez  Narodowy Instytut ds. Starzenia się (NIA). Ostatnio występowała w ramach cyklu Wykładów im. Matyldy White Riley, które odbywały się na terenie głównego campusu Narodowych Instytutów Zdrowia. Carstensen: Właśnie w związku z tym, że średnia oczekiwana długość życia uległa w ciągu ostatniego stulecia ..(jeszcze 4416)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26235 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365