Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.559.439 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 246 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Jeśli chcesz zaczynać rewolucję, to lepiej zacznij ją w swoim własnym domu i sposobie myślenia."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Chemia
Naukowe zbliżenia: Młodzi chemicy Warszawy i Cambridge zacieśniają współpracę (22-09-2014)

Na mapie Warszawę i Cambridge wciąż dzieli ta sama odległość. W chemii oba ośrodki naukowe są jednak coraz bliżej siebie - dzięki kolejnej edycji Spotkań Młodych Naukowców Warszawy i Cambridge "Przełamywanie Granic w Chemii".

Środowiska naukowe młodych chemików Warszawy i Cambridge ponownie miały okazję poszerzyć swą wiedzę, zacieśnić współpracę i wzmocnić więzi osobiste. W historycznych murach Uniwersytetu w Cambridge (UCAM) właśnie dobiegło końca dwudniowe 2. Spotkanie Młodych Naukowców Warszawy i Cambridge "Przełamywanie Granic w Chemii" (2nd Cambridge-Warsaw Young Scientists Meeting "Breaking Boundaries in Chemistry"). W jego trakcie poruszano wiele zagadnień z zakresu nanotechnologii oraz nowoczesnej chemii organicznej i nieorganicznej.

"W spotkaniu uczestniczyli najlepsi młodzi chemicy z czołowych instytucji naukowych Polski, m.in. z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Instytutu Chemii Organicznej PAN i Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, a także naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge - razem ponad 130 osób", mówi jeden z głównych inicjatorów spotkań, prof. Janusz Lewiński (IChF PAN, WCh PW).

"Inicjatywa zapoczątkowana w zeszłym roku w Warszawie znalazła niezwykle ciepły odbiór i poparcie naukowców oraz władz Wydziału Chemicznego w Cambridge, tworząc tym samym wspaniałe środowisko do organizacji tego wydarzenia. Zapewniło to wysoki poziom naukowy konferencji oraz bogaty program części kulturowej", uzupełnia prof. Dominic Wright z Uniwersytetu w Cambridge.

"Program naukowy był napięty, obejmował kilka wykładów plenarnych wybitnych naukowców z Cambridge i Warszawy oraz kilkadziesiąt prezentacji ustnych. Uczestnicy zaprezentowali też ponad 70 plakatów. Obserwowanie tak dynamicznie rozwijającej się współpracy, z efektami w postaci prezentacji wyników wspólnych projektów naukowych, było niezwykle interesujące", podkreśla doktorantka Anna Cieślak (IChF PAN), współorganizatorka obecnej edycji.


Uczestnicy drugiej edycji Spotkań Młodych Naukowców Warszawy i Cambridge "Przełamywanie Granic w Chemii". (Źródło: IChF PAN)

"Koleżanki i koledzy z Cambridge omawiali głównie tematy z zakresu chemii polimerów, związków makrocyklicznych, dynamicznych układów samoorganizujących, a także nanocząstek metalicznych, m.in. złota i srebra", mówi doktorant Michał Leszczyński (IChF PAN), zdobywca "Diamentowego Grantu" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "Grupa polska skupiła się natomiast na chemii materiałów funkcjonalnych, m.in. na syntezie i funkcjonalizacji nanocząstek metalicznych i półprzewodnikowych oraz organiczno-nieorganicznych materiałach porowatych".

Zagadnienia badawcze i nowe materiały omawiane podczas spotkania w Cambridge w przyszłości prawdopodobnie znajdą zastosowania w rozwiązywaniu problemów w kluczowych dziedzinach życia, m.in. w medycynie (inteligentne systemy terapeutyczne), energetyce (technologia wodorowa, fotowoltaika i superwydajne baterie) czy technologiach komputerowych. Wiele z omawianych materiałów miało ciekawe własności luminescencyjne lub przewodzące, ich użycie w przemyśle elektronicznym mogłoby więc znacząco usprawnić pracę diod i wyświetlaczy.

Ważnym elementem tegorocznego spotkania była także część nieoficjalna. Dzięki niej warszawscy chemicy mogli nie tylko poznać nieco lepiej samo Cambridge, ale także prowadzić swobodne rozmowy ze swoimi koleżankami i kolegami z Wysp.

"Wydarzenia takie jak Cambridge-Warsaw Meeting to wspaniałe połączenie nauki na najwyższym poziomie z zacieśnieniem więzi na stopie towarzyskiej. Obydwa czynniki są niezmiernie istotne z punktu widzenia nowoczesnego prowadzenia nauki poprzez tworzenie sieci powiązań między zespołami i jednostkami badawczymi", podkreśla Setu Kasera z grupy dr. Orena A. Schermana (UCAM), jednego z głównych organizatorów spotkania.

Obecne spotkanie w Cambridge było już drugim z cyklu "Breaking Boundaries in Chemistry". Podczas pierwszej edycji, zorganizowanej w marcu ubiegłego roku, w Warszawie gościła grupa blisko 30 młodych naukowców z Uniwersytetu w Cambridge. W kilkudziesięciu prezentacjach, wykładach i sesjach, przeprowadzonych wówczas w IChF PAN, uczestniczyło ponad 100 młodych naukowców z warszawskich jednostek naukowych. Pierwsze spotkanie zakończył integracyjny wyjazd 60-osobowej grupy z Warszawy i Cambridge na narty w góry Słowacji.

"Znakomita atmosfera obu dotychczasowych spotkań, sprzyjająca zacieśnianiu więzi zarówno naukowych, jak i osobistych pomiędzy środowiskami młodych, wybitnych chemików Warszawy i Cambridge, pozwala przypuszczać, że udało się nam zapoczątkować tradycję, która - taką mamy nadzieję - będzie się rozwijała przez wiele kolejnych lat", podsumowuje prof. Lewiński.

Oba spotkania środowisk młodych chemików Warszawy i Cambridge były możliwe dzięki właśnie dobiegającemu końca grantowi NOBLESSE. Grant ten, wartości ponad trzech milionów euro, jest jednym z największych przekazanych pojedynczej polskiej instytucji badawczej w ramach działania "Potencjał Badawczy" 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Najważniejsze zadania zrealizowane w ramach grantu przez IChF PAN to rozwój kontaktów naukowych Instytutu z ośrodkami zagranicznymi, organizacja międzynarodowych konferencji i spotkań oraz tworzenie nowych zespołów badawczych, kierowanych przez młodych naukówców. Zespoły te zajmują się zagadnieniami dotyczącymi m.in. nanostruktur kwantowych, biospektroskopii, bioczujników i zielonej nanotechnologii. Badania objęte grantem są realizowane przy zaangażowaniu naukowców z kilkunastu krajów Europy.

Uniwersytet w Cambridge to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych uniwersytetów na świecie. Może się pochwalić największą liczbą noblistów: tę prestiżową nagrodę otrzymało aż 65 jego absolwentów. Wśród uczonych, którzy pracują lub pracowali w Cambridge, znajdują się tak znane nazwiska jak: fizyk i kosmolog Stephen Hawking, odkrywcy struktury DNA Francis Crick i James Watson, współtwórca informatyki Alan Turing, odkrywca struktury jądra atomowego Ernest Rutherford, autor pierwszej unifikacji współczesnej fizyki James Clerk Maxwell, twórca teorii ewolucji Charles Darwin i twórca mechaniki klasycznej Isaac Newton. Roczny budżet Uniwersytetu w Cambridge jest porównywalny z połączonymi budżetami rocznymi wszystkich polskich instytucji naukowych.

Instytut Chemii Fizycznej PAN należy do najlepiej rozpoznawalnych instytutów Polskiej Akademii Nauk. Klasyfikowany w ścisłej czołówce krajowych ośrodków chemicznych, zatrudnia ponad 200 badaczy, którzy rocznie publikują niemal 200 prac naukowych w czasopismach z listy filadelfijskiej. IChF PAN współpracuje z ponad 40 uniwersytetami i instytucjami naukowymi z Polski i świata, m.in. niemieckim Instytutem Maksa Plancka, francuskim École Normale Supérieure, amerykańskim Uniwersytetem Harvarda i brytyjskim Uniwersytetem w Cambridge.

Źródło: Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26226 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365