Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.754.064 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Technologia, w wielu znaczeniach, jest najwyższą ekspresją ludzkości.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Biologia
Rafa koralowa w Kielcach, czyli tajemnicza historia świętokrzyskiego (08-10-2014)

Budowle przypominające współczesne rafy koralowe, tropikalne morze, morskie potwory i dinozaury, to wszystko przed milionami lat znajdowało się na terenie świętokrzyskiego. Takich nieodkrytych tajemnic wciąż jest w tym miejscu wiele - mówi PAP Michał Poros z Geoparku Kielce.

"Wyjątkowość regionu świętokrzyskiego polega na tym, że mamy tutaj nagromadzenie dużej ilości skał odsłoniętych na powierzchni. Dokumentują one 600 mln lat historii dziejów Ziemi. Jest to niespotykana sytuacja na skalę Polski i Europy" - powiedział PAP Michał Poros - kierownik Centrum Geoedukacji - Geopark Kielce.

Geologicznym klasykiem ze Świętokrzyskiego, który zawojował cały świat, są najstarsze na świecie ślady wyjścia kręgowców na ląd, czyli słynne tropy tetrapoda z kamieniołomu Zachełmie pod Kielcami. "Było to znalezisko kluczowe nie tylko dlatego, że było najstarsze, ale też zmieniało nasze pojmowanie miejsca wyjścia czworonogów na ląd. Dawniej sądzono, że czworonogi wyszły na ląd z jezior. W wyniku tego znaleziska okazało się, że to z morza wyszliśmy na ląd. Nie dość, że z morza, to jeszcze pod Kielcami" - wyjaśnił rozmówca PAP.

Ciekawym świętokrzyskim odkryciem są również znaleziska z Łagowa, gdzie paleontolodzy znaleźli bardzo duże nagromadzenie szkieletów ryb pancernych. Zdaniem Porosa, to kolejny ewenement, który może rozsławić Świętokrzyskie w świecie. "Znaleziono szczątki, które wskazują, że te zwierzęta mogły mieć kilkanaście metrów długości. To były prawdziwe morskie potwory, które pływały tutaj przed 360 mln lat"- opisał.

Choć nie każdy o tym wie, Świętokrzyskie to też mekka dinozaurów. Znajdujące się w Starachowicach Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura eksponuje znalezione tam tropy wczesnych płazów, gadów ssakokształtnych i dinozaurów. "Północne obrzeżenie Gór Świętokrzyskich było wprost zadeptane przez dinozaury. Można powiedzieć, że Świętokrzyskie to takie dinozaurze safari" - powiedział rozmówca PAP.

Na tym jednak nie koniec. "Ponad 360 mln lat temu, na terenie dzisiejszych Kielc i centralnej części Gór Świętokrzyskich rozciągały się budowle organiczne, przypominające współczesne rafy oraz tropikalne morze, wyglądające niczym wybrzeże Wysp Bahama. Turyści nam trochę niedowierzają, ale mamy na to dowody w postaci skamieniałości" - podkreślił Poros.

Tutaj - mówił Poros - gdzie się nie ruszy kamieniem, tam zawsze jakieś odkrycie się znajdzie. To pokazuje też trop tetrapoda. "Przez kilkadziesiąt lat ten kamieniołom był znany nauce i turystom. Nikomu nie przyszło do głowy, że niepozorne skały dolomitowe, które tam się odsłaniają, kryją w sobie taką tajemnicę. Takich tajemnic - ukrytych w skałach Gór Świętokrzyskich - jest jeszcze wiele. Trzeba tylko wytrawności badacza, dociekliwości naukowca, aby je odkryć. Takie odkrycie można potem wspaniale wykorzystać dla promocji regionu, co staramy się robić" - wyjaśnił rozmówca PAP.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26242 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365