Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.547.080 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 342 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Bądź filozofem, lecz wśród całej swej filozofii pozostań człowiekiem.

Wpisz swój komentarz do wiadomości
Rafał Poniecki
Jakie pytania, takie odpowiedzi. Gdyby pytano, przy jakich wadach rozwojowych należy zabić noworodka, to dopiero mielibyśmy ciekawe odpowiedzi. A problem w tym, żeby wydawać pieniadze na leczenie, które bedzie dostępne dla wszystkich, a nie np. na zbrojenia. Wtedy nie będzie tak, że będą pacjenci z dobrym ubezpieczeniem, w przypadku ktorych przeprowadzać się będzie wszelkie możliwe badania - potrzebne i niepotrzebne - bo ubezpieczalnia zapłaci, oraz pacjenci z lichym ubezpieczeniem, przy których nie opłaci się chodzić. A tak niestety bywa. Inaczej mówiąc, nie chodzi o to, jak dzielić tort, żeby wszyscy byli zadowoleni, ale żeby ten tort wystarczył dla wszystkich.
Autor: Rafał Poniecki  Dodano: 14-09-2011
Reklama
Sarif - Selekcja
Uważam że takie dyskusje są potrzebne ponieważ trzeba naprawdę rozdzielić przy obecnym często ograniczanym dostępie do medycyny oraz dużym natężeniem pacjentów pacjentów na tych którzy mają pierwszeństwo w leczeniu. Na pewno dzieci leczyć pierwszorzędnie ponieważ to one będą w przyszłości nas utrzymywać i muszą jakoś wytrzymać do tego wieku, a potem leczyć dorosłych w wieku produkcyjnym ponieważ gdyby nie oni to nie mielibyśmy dostępu do codziennych potrzebnych rzeczy produkowanych przez ich grupę, a na samym końcu starszych ponieważ lepiej najpierw zająć się kimś kto będzie żył dłużej, a nie odkładać ich na bok i zajmować się każdym staruszkiem.
Autor: Sarif  Dodano: 14-09-2011
aljen - Trzy słowa. dwa desygnaty
1. Grundgesetz
2. Allgemeines Gleichbehandlungsgesetz (AGG)

Ad 1 - Zasada Powszechnej Równości (Allgemeiner Gleichheitssatz):

www.gesetze-im-internet.de/gg/art_3.html

Co prawda na temat wieku nic w tym paragrafie niemieckiej konstytucji nie ma. Ale tu działa punkt 2. AGG jest w ostatnich latach (uchwalona nie tak dawno) jedną z najskrupulatniej kontrolowanych społecznie i medialnie ustaw w Niemczech. Kto przeciw niemu wykroczy, musi się z reguły ciepło ubrać.

A tak swoją drogą to dopóki Krankenkassen pokrywają - w całości lub częściowo - koszta homeopatii, akupunktury, "tradycyjnej medycyny" takiej czy srakiej i podobnych szarlatanerii, to trudno mówić o jakiś kryzysie - nikt przy zdrowych zmysłach w kiepskiej sytuacji finansowej nie wydaje szmalu na bzdury.
Autor: aljen  Dodano: 15-09-2011
Andrzej Koraszewski   2 na 2
Kto mówi o zdrowych zmysłach polityków? Nie przesadzajmy. Pytanie, czy starczyłoby na wszystko dla wszystkich bez nakładów na szarlatanerię? Odpowiedź oczywiście jest jasna - w medycynie zawsze będziemy musieli ustanawiać priorytety. Zawsze trzeba będzie powiedzieć w pewnych przypadkach, że ta terapia jest dla tego pacjenta zbyt kosztowna. W tej sytuacji,my ludzie starsi i mocno starsi musimy zaakceptować, że lepiej wydać górę pieniędzy na leczenie pacjenta, którego rokowania są lepsze. Przykro mi, ale tani sentymentalizm nie zastąpi drogich leków i urządzeń, a na wszystko dla wszystkich nigdy nie starczy.
Autor: Andrzej Koraszewski  Dodano: 15-09-2011
DyktaFon - Zgadzam się z przedmówcą
Żadnego państwa nie stać i nie będzie nigdy stać na pełną opiekę. Po prostu z założenie jest to nie możliwe :)
Jednak dyskusje o pierwszeństwie dzieci są bardziej emocjonalne, niż logiczne. Bo logika mówi, że to są najdrożsi pacjenci: najdłużej będą kosztować, a nie przynosić korzyści. Najwięcej korzyści będą przynosić jednak osoby w wieku produkcyjnym. Ale uprzywilejowanie tej grupy jest jakoś ganione w odczuciu społecznym.
Myślę więc, że myślenie logiczne jest raczej niemile widziane w społeczności ludzkiej. I to nie tylko w tym temacie.
Jest też inne wytłumaczenie tego zjawiska: co innego deklaracja w odpowiedzi na zapytanie ankietowe, a co innego rzeczywiste zachowanie. I tu by ciekawe były obiektywne badania zachowań społecznych.
Autor: DyktaFon  Dodano: 15-09-2011
Wróć do wiadomości..

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365