Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.018.552 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 154 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Mam podobny do Lukrecjusza pogląd na religię. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niezliczonych nieszczęść dla gatunku ludzkiego".
 Biblia » Stary Testament » Analizy egzegetyczne ST

Utracona długowieczność
Autor tekstu:

Oto bezpośredni descendenci męscy pierwszego człowieka, wedle primogenitury i długość ich życia (Adam — 930 lat):

  • Set — 912

  • Enosz — 905

  • Kenan — 910

  • Mahalaleel — 895

  • Jered — 962

  • Henoch — 365

  • Metuszelach — 969

  • Lamek — 777

  • Noe — 950

UWAGA: Linia Kaina nie jest brana pod uwagę, gdyż nie jest ona pierwotną tradycją Księgi Rodzaju (patrz sprzeczności Genesis). Co ciekawe jednak pierwsi ludzie mają w niej podobnie brzmiące imiona jak w linii Seta (Adam — Kain — Henoch — Irad — Mechujael — Metuszael — Lamek).

Przeciętna długość życia pierwszych dziesięciu pokoleń ludzkich (Henoch nie jest brany przy wyliczeniach, ponieważ nie umarł, lecz został uprowadzony) wynosi, jak podaje mitologia żydowska, 912 lat. Co ciekawe, to nie Adam — pierwszy człowiek, najdłużej żył, lecz Metuszelach. Najstarszym ojcem pierwszego dziecka był Noe (Sem, Cham i Jafet urodzili mu się w wieku 500 lat !). Z kolei Mahalaleel i Henoch spłodzili pierwszych synów jeszcze jako dzieci — w wieku 65 lat.

Jakoś w czasach Noego Bóg doszedł do wniosku, że eksperyment z człowiekiem mu się nie udał (zbyt łatwo się buntował, zbyt często chadzał własnymi ścieżkami) i zamyślił sobie skrócić długość życia ludzkiego do 120 lat (jak nie może przywołać do posłuchu to przynajmniej się na nim odegra). Jak postanowił tak i uczynił mocą swej dumnej wyniosłości. I to jednak nie poprawiło boskiego humoru, wszak, myślał sobie, "...usposobienie ich jest wciąż złe (widzimy, że Bóg nijak nie panował nad swym tworem — po stworzeniu on miał się sam rozwijać, jednak sprawy potoczyły się odmiennie niż Bóg zakładał), żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się. Wreszcie Pan rzekł: ŤZgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi...ť" (Rdz 6, 5n; BT). Trzeba dodać, że zwierzęta nie zyskały w jego oczach więcej niż ludzie, bo i je postanowił zniszczyć. Jak wiemy, ocalił jednak Noego, gdyż ten był mu posłuszny, więc mniemał, że będzie dobrym początkiem nowej posłusznej rasy ludzkiej. Potomkowie Noego (a wszyscy się do nich zaliczamy) okazali się takimi samymi szubrawcami jak istoty zniszczone, kto wie czy nie gorszymi… Bóg więc znów obniżył jego witalność — prawie o połowę. Teraz doszliśmy do znanej nam długości życia, potwierdzonej większą liczbą źródeł niźli tylko mitologia żydów i chrześcijan. Mimo iż Bóg nadal bezlitośnie mścił się na człowieku (dżuma, cholera, gruźlica, AIDS...), ten postanowił się z nim zmierzyć — w wieku XX począł rozszyfrowywać swój skomplikowany kod życia — zwany naukowo kwasem dezoksyrybonukleinowym (DNA).


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Genesis czyli Stworzenie
Obce wątki w ST

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (5)..   


« Analizy egzegetyczne ST   (Publikacja: 08-07-2002 Ostatnia zmiana: 09-08-2006)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Mariusz Agnosiewicz
Redaktor naczelny Racjonalisty, założyciel PSR, prezes Fundacji Wolnej Myśli. Autor książek Kościół a faszyzm (2009), Heretyckie dziedzictwo Europy (2011), trylogii Kryminalne dzieje papiestwa: Tom I (2011), Tom II (2012), Zapomniane dzieje Polski (2014).
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 952  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 5  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Oceanix. Koreańczycy chcą zbudować pierwsze pływające miasto
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 1012 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365