Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.955.818 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 277 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wszystkim, którzy przyjdą po mnie, oznajmiam na piśmie, że nie mam w co wierzyć na tym świecie i jedynym wyjściem jest absolutne zapomnienie. Chciałbym zapomnieć o wszystkim, całkowicie, zupełnie, nic już nie wiedzieć o sobie ani o tym świecie. Prawdziwą spowiedź można pisać tylko łzami. Ale moje łzy zatopiłyby świat, tak jak mój wewnętrzny ogień podpaliłby go. Nie potrzebuję żadnej podpory,..
« Felietony i eseje  
Wiedza w Boga
Autor tekstu:

Oto krótka lekcja logicznego myślenia dla ludzi wiary. Ma ona rozgraniczyć pojęcia „wiara" i „wiedza". Może poniektórzy „głosiciele prawdy" zastanowią się nad tym czego nauczają i jak to się ma do zdrowego rozsądku.

Przejdę od razu do istoty. Nie można mówić „wiem, że Bóg coś tam…", wtedy należałoby jednocześnie mówić: „wiem w Boga". Wiara pozostaje sobą, jeśli nie mamy dowodów na istnienie czegoś, a dalej uznajemy jego istnienie.

Jeśli coś wiesz, to znaczy, że jest to jasne, a jeśli wiesz podaj dowód, że tak jest, ponieważ wiedza jest wiedzą, jeśli można ją udowodnić. W innym przypadku jest to domysł, przypuszczenie — WIARA !!!

Jeśli wierzysz, nie musisz udowadniać. Jednak nie dziel się swą niewiedzą z innymi, ponieważ możesz wprowadzić ich w błąd. Do wiary trzeba dochodzić samemu, jednak nigdy NIE MOŻNA przekroczyć granicy i powiedzieć: WIEM ! Dowiadywać się wiary, to już nie wiara, lecz nauka, a wiary się uczyć nie można. Przekraczając tę granicę MUSISZ dać dowód, w przeciwnym razie nie myślisz logicznie, co jest objawem ciężkiego schorzenia zwanego głupotą.

To tak jakby uczyć pięciolatka, że może latać. Ty w to możesz wierzyć, ale nie próbujesz. Gdybyś wiedział to byś skoczył, ale nie masz dowodu, nie próbujesz. On skoczy !!!

Dlaczego chrześcijanin nie popełni samobójstwa WIEDZĄC, że pójdzie do nieba? Kościół zabezpieczył się na taką ewentualność i powiedział, że najpierw trzeba zaznać życia ziemskiego, by w pełni docenić królestwo boże (które to może wyglądać jak piekło, jednak pasterz WIE, więc stado słucha, a owca jako stworzenie nierozumne nie ma raczej ambicji, by zrozumieć gdzie się ją prowadzi, chociażby była to rzeźnia.

Jeśli słowa te trafią do wierzących, znaczy to, że zaczynają myśleć...


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Zdjęcie
Uwagi o respektowaniu wartości chrześcijańskich

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (17)..   


« Felietony i eseje   (Publikacja: 17-05-2002 Ostatnia zmiana: 18-01-2004)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Janusz Węgierski
Publicysta Racjonalisty.

 Liczba tekstów na portalu: 3  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Boska natura czyli powrót Rousseau
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 119 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365