Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.114.826 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3579 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Słyszę czasami, że Polska ma do zaoferowania Zachodowi jakieś wartości moralne. Osobiście, jako mieszkaniec Zachodu, nie skorzystam. Jako przybysz z owej Polski czuję się trochę zażenowany. Na Zachodzie jest nie tylko więcej żywności i więcej dobrych towarów technicznych, więcej jest również miłości bliźniego."
 Religie i sekty » Nowe ruchy religijne

Iglesia ni Cristo
Autor tekstu:

`Iglesia ni Cristo` znaczy Kościół Chrystusa (w języku filipińskim). Mówimy tutaj o konkretnym Kościele założonym w 1914 roku przez Felix`a Manalo na Filipinach, dziś Kościół ten ma conajmniej 220 kongregacji w 67 państwach, oprócz Filipin. W 1969 roku podawali, że posiadają około 2,400 kongregacji na terenie Filipin, a w 1988 roku — ponad 220 kongregacji poza Filipinami.

`Iglesia ni Cristo` głosi w swoich naukach m.in., że Jezus nie jest Bogiem — tzn. jest synem i tylko synem Boga-Ojca, który jest wszechpotężny. To jest główna „wiadomość" przekazywana przez `InC`. Członkowie `InC` charakteryzują się ogromną pasją w szerzeniu swoich nauk. Z pewnością są też zwykle miłymi ludźmi.

`InC` posiada i szkoli znakomitych oratorów, aby głosili ich wiadomość i nauki `InC`. Ich głównymi „celami" są oczywiście katolicy i protestanci. W istocie większość ich nowych członków to eks-katolicy. Filipiny to bardzo religijny kraj — ponad 80 proc. populacji należy formalnie do Kościoła kat. Ponieważ katolicy to największe źródło nowych członków dla `InC`, Kościół ten ma bardzo dobrze „rozpracowany" katolicyzm i biegle zna wszystkie jego słabości. `Iglesia` sprzedaje swą wiadomość i doktryny nie przez udowodnienie własnych racji, lecz przez wykazanie jej braku u katolików

`Iglesia` krytykuje głównie nauczania Kościoła kat. dotyczące boskości Jezusa. Podobnie jak Świadkowie Jehowy, `Iglesia` uważa, że Jezus nie jest bogiem, lecz stworzonym bytem. W dodatku wskazują słusznie na brak Trójcy w Biblii.
`InC` nie podaje liczby swoich członków. W 1974 roku udało się jednak dzięki badaniom ustalić, że wynosiła ona ok. 1,4 mln. Możemy szacować dziś, iż sekta ma ponad 2 mln dorosłych członków. Na całym świecie ta liczba może sięgnąć kilku milionów. Jedną z głównych sił `InC` jest nacjonalizm filipiński, co oznacza, że jej siła poza Filipinami może tracić jeden z „magicznych" magnesów przyciągania


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Irwingianie
Dzieci Boga (Rodzina)

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (1)..   


« Nowe ruchy religijne   (Publikacja: 25-07-2002 Ostatnia zmiana: 06-09-2003)

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Krzysztof Dziubała
Zajmuje się religioznawstwem.

 Liczba tekstów na portalu: 41  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Koran i niewierni
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 1438 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365