Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.886.737 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 472 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Kościół będzie jeszcze przez jakiś czas bronił prawa do współdecydowania w kwestiach etyki; jednakże coraz mniej ludzi jest przekonanych o wartości wyjaśniającej oferowanych przezeń modeli.
« Felietony i eseje  
Idą święta...
Autor tekstu:

W grudniu każdego roku ponad miliard Chrześcijan obchodzi rocznicę narodzin żydowskiego kaznodziei, któremu przypisywane są, między innymi: spacerowanie po powierzchni wody, zamiana wody w wino, tworzenie chleba i ryb z niczego i ożywianie zmarłych. Co więcej, rzeczony cudotwórca urodzony miał być legalnie z dziewicy i umrzeć na okres trzech dni, aby potem reanimować się.

Jedyny dowód na prawdziwość tych cudownych wydarzeń znajduje się w księdze, napisanej przez jego wielbicieli, kilkadziesiąt lat później. Ta sama księga opisuje mówiące po ludzku krzaki, cudowne otwarcie się wód Morza Czerwonego, oraz obracanie nieposłusznych osób w bloki soli. W nagrodę za bezkrytyczną wiarę w te i inne cudowności, duchy chrześcijan nie będą straszyć żyjących, ale udadzą się do nieba, aby pławić się w wiecznej szczęśliwości, bo na wybór będzie już za późno. Nie wcześniej jednak, niż wymieniony kaznodzieja powróci na Ziemię na czele armii aniołów, aby stoczyć zwycięski bój z siłami nieczystymi.

Podobne opowieści, nie poparte najmniejszym dowodem, mogą wzbudzać podnietę u nieletnich widzów filmu „Conan Barbarzyńca", jednak setki milionów dorosłych, na pozór zrównoważonych ludzi, ochoczo obchodzą Boże Narodzenie bez ujawniania śladów sceptycyzmu. Po święcie ci sami ludzie powrócą do odpowiedzialnych zajęć, jak gdyby nie zaszło niebezpieczne zachwianie w ich odbiorze rzeczywistości.

Zacierają na tę zbiorową psychozę pulchne dłonie proboszcze-duszpasterze. Zapachnie w domostwach pastą do butów i podłóg a w świątyniach kadzidłem. Jak pastuszki do żłobu popędzą wierni na pasterkę i z powrotem na drugi dzień z rana. Zadzwonią i zaszeleszczą na tacach datki ogarniętej tępym zachwytem trzody. Będzie na kawałek dachu kościoła i cały urlop za morzami. Przy święcie takim nic nie znaczą czarne koty, albo drabina zostawiona przez malarza w kruchcie kościoła. Nie mają bowiem mocy zabobony nie tak dawne, wobec potęgi antycznych guseł. A niezadługo Wielkanoc.

Życzymy dobrego wypoczynku w dni wolne od pracy.

*

„Horyzont", Numer 6, Brisbane, grudzień 1998


 Zobacz także te strony:
Dni świąteczne: polski katolicyzm nadprogramowy
Wielkanoc zmartwychwstania
O świętach i świętowaniu
 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
O świętach i świętowaniu
Dni świąteczne: polski katolicyzm nadprogramowy

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (1)..   


« Felietony i eseje   (Publikacja: 18-03-2005 Ostatnia zmiana: 06-04-2007)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Witold Ryniuk
Publikował w "Horyzoncie". Mieszka w Australii

 Liczba tekstów na portalu: 7  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Rozważania świąteczne
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 4016 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365