Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.571.792 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 343 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
"Żyjemy w świecie rozbitych więzi; więzi rodzinnych, sąsiedzkich, lokalnych; zostały cwaniackie związki, które niektórzy czasem nazywają partiami. Pięcioprzymiotnikowy patriotyzm: romantyczny, religijny, wodzowski, nieudolny, nieuczciwy."
 Ludzie, cytaty » Voltaire

Voltaire: bandyckie pióro najdoskonalszego wcielenia szatana [2]
Autor tekstu: George F. Dillon

Nie trzeba dodawać, że zarówno w swych pismach jak i w swoim życiu był w najwyższym stopniu niemoralny. Żył bez wstydu, ostentacyjnie w jawnym cudzołóstwie. Śmiał się ze wszelkich ograniczeń moralnych. Głosił libertynizm i praktykował go. Był gościem i bywalcem dworu Fryderyka Pruskiego, gdzie przestępstwo osiągało niebywałe szczyty. Wreszcie, tchórz, kłamca, hipokryta i smakosz najniższych ludzkich instynktów, był w ostateczności, jak szatan, mordercą gdy tylko mógł nim być. W liście do Damilaville pisze on: „Wyznanie chrześcijańskie jest religią haniebną, podłą hydrą, która musi być zniszczona przez setki niewidzialnych rąk. Konieczne jest, by filozofowie wyszli na ulicę, by ją zniszczyć, tak jak misjonarze krążą po lądach i morzach, by ją głosić. Winni się odważyć na wszystko, zaryzykować wszystko, nawet dać się spalić, byle ją zniszczyć. Zgniećmy nędznika! Zgniećcie nędznika!"

Doktryna tak sprecyzowana przez niego, znalazła tragiczne urzeczywistnienie we Francuskiej Rewolucji, i będzie urzeczywistniana, kiedy tylko jego uczniowie będą posiadać dość sił i możliwości do działania. Nie mam wątpliwości, że jego nauki doprowadziły do wszystkich rewolucji obecnego (XIX) wieku, i doprowadzą do ostatecznego ataku ateizmu na Kościół. Jego nienawiść nie ograniczała się do katolicyzmu. Chrześcijanie wszelkich wyznań wyznaczeni byli przez niego do zniszczenia. Warto, by nasi chrześcijańscy bracia odłączeni, których raduje widok tryumfu jego uczniów nad Kościołem, rozważyli te oto jego słowa: „Chrześcijanie wszelkiego typu i zawodu to bardzo szkodliwe istoty, fanatycy, złodzieje, durnie, samozwańcy. Kłamią razem ze swoimi ewangeliami. To wrogowie rasy ludzkiej". O samym systemie chrześcijańskim pisze on: „Religia chrześcijańska w sposób ewidentny jest fałszywa. Jest to sekta, która winna przerażać każdego dobrego człowieka. Nie powinna być popierana nawet przez tych, którym daje władzę i zaszczyty." W istocie od jego czasów było szczególnym elementem polityki jego uczniów, by eksploatować nieszczęsne różnice między sektami chrześcijańskimi po świecie, a Kościołem, po to aby zrujnować jednych i drugich. Zniszczenie wszelkich form chrześcijaństwa jak i katolicyzmu to główny cel Voltaire’a, który pozostaje głównym celem jego następców. Oczywiście stawiają Kościół i Namiestnika Chrystusowego na pierwszej linii ataku dobrze wiedząc, że jeżeli uda się zniszczyć katolicyzm, wyniszczenie każdej innej formy chrześcijaństwa odłączonego będzie łatwe."

„Pisząc o Rewolucji Francuskiej Condorcet w swojej książce Życie Voltaire’a powiada: "Nie zobaczył wszystkiego co osiągnął, ale to wszystko co my oglądamy jest jego dziełem. Wnikliwa obserwacja ukazuje tym, którzy potrafią myśleć, że autorem Rewolucji Francuskiej był, bez wątpienia, Voltaire".

Zacząłem od omówienia Voltaire’a i jego nauki, by wprowadzić z większą jasnością temat, którym mam zająć uwagę Państwa dziś wieczór. Nigdy nie było zamiarem tego człowieka pozwolić, by jego nauki umarły, by skończyły się na przysłowiowym biciu piany pustosłowiem. Był zdecydowany zadbać, by jego złowieszcza ewangelia trwała i przyniosła jak najrychlej śmiertelne owoce. Nawet za jego życia mamy dowody na to, że spiskował ze wspólnikami w tym celu oraz że tajnie wypracował z nimi metody, przy pomocy których jego nauki mają dotrzeć do wszystkich warstw społecznych Europy oraz metody na zniszczenie ładu społecznego i chrześcijaństwa. Jak pisze o nim i o jego ludziach St. Beauve w Journal des Debats dnia 8 listopada 1852: „Wszelka korespondencja Voltairea i D'Alembert jest obrzydliwa. Cuchnie sektą, bractwem spiskowym, tajnym stowarzyszeniem. Z jakiego by nie spojrzeć punktu widzenia, nikomu nie przynosi honoru zasada kłamania, jak również pogarda dla tych, których się chce oświecić. 'Oświecić i nienawidzić rodzaj ludzki'. Oto niewątpliwie ich dewiza. 'Idźmy naprzód, bracia, szydząc z prawdy'. Oto ich stały refren". Nie tylko on i jego ludzie spiskowali w sposób, który mógłby naturalnie się wyłonić ze wspólnych poglądów i celów, ale ponadto, i to miało nieskończenie większe konsekwencje; jak tylko jego nauka była gotowa do rozpropagowania, demon powołał do życia najskuteczniejsze narzędzie z możliwych, by rozprowadzać te idee wśród ludzi i by niszczyć Kościół, cywilizację chrześcijańską i każdą istniejącą formę chrześcijaństwa. Było nim propagowanie wolnomularstwa wśród zdemoralizowanych nauką Voltaire’a oraz całego powiązanego z nim systemu tajnych ateistycznych organizacji."


1 2 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Religijne oszczerstwa i racjonalna apologia Wolter
Życie i twórczość

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (2)..   


« Voltaire   (Publikacja: 18-03-2005 Ostatnia zmiana: 17-10-2005)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 4019 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365