Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.150.845 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 415 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Friedrich Nietzsche - Antychryst
Lucas L. Grabeel - Homo Sanctus. Opowieść homokapłana

Złota myśl Racjonalisty:
"Pokarmem umysłu jest poznawanie. Żądza nie trwania czy przetrwania, jak mówisz, lecz pędu, postępu, odkrywania nowych prawd, wydobywanie ich z głębin ziemi, z tkanki roślin, z atomów i z bezmiarów gwiazd, z własnych myśli wreszcie. Poznawanie wszechświata, poznawanie siebie i poznawanie swojej roli we wszechświecie. Tu jest źródło wszelkiej wiedzy, tu kryje się motor nauki. I jakże możesz zmusić..
 Państwo i polityka » Ekonomia, gospodarka, biznes

Prawo Parkinsona
Autor tekstu:

Większe pieniądze na pewno rozwiązałyby moje problemy finansowe. Tak często sobie mówimy. Czy tak jednak jest w rzeczywistości? Aby znaleźć właściwą odpowiedź na to pytanie, należałoby najpierw zapytać siebie: jakie nawyki kierują moim stosunkiem do pieniędzy? Czy potrafię oszczędzać pieniądze, zarabiając średnio lub nawet całkiem niewiele?

Czy raczej wydaje mi się to w ogóle niemożliwe, bo przecież zarabiam i tak „na styk": pod koniec miesiąca już prawie nic nie mam w portfelu, i na koncie debet, a do tego muszę często pożyczać od innych lub w banku. Wegetuję więc tak do pierwszego… na kolejną upragnioną wypłatę... Najdziwniejsze, że sytuacja ta powtarza się nawet wówczas, kiedy zarobię więcej pieniędzy, np. otrzymam jakąś premię lub podwyżkę!

Nie ma chyba takiego człowieka, który nie słyszałby o chorobie Parkinsona, ilu jednak z nas słyszało o prawie Parkinsona? Niewielu, prawda? Tymczasem prawo Parkinsona należy do najważniejszych praw rządzących pieniędzmi oraz ich gromadzeniem. Zostało sformułowane wiele lat temu przez angielskiego historyka i pisarza Cyrila Northcote’a Parkinsona (1909-1993) i wyjaśnia, dlaczego większość ludzi przechodzi na emeryturę, prawie niczego się nie dorabiając. Prawo to mówi, że ludzie bez względu na to, ile zarabiają, mają skłonność do wydawania wszystkiego, a nawet więcej niż zarabiają (ku uciesze, rzecz jasna banków, i innych instytucji finansowych, nie wyłączając lombardów).

Prawo Parkinsona wyjaśnia mechanizm pułapki, w jaką wpada większość ludzi na całym świecie. Przyczynia się ono niewątpliwe do zadłużania się, finansowych kłopotów i frustracji. Tymczasem nasza niezależność finansowa wymaga tego, by stale łamać to prawo (pierwsze następstwo prawa Parkinsona). A jeśli sprawimy, że nasze wydatki będą rosły wolniej niż nasze przychody, oraz gdy zaoszczędzimy i zainwestujemy powstałą różnicę (w aktywa, a nie pasywa!), wówczas zyskamy prawdziwą niezależność finansową (drugie następstwo prawa Parkinsona)! I to jest właściwy klucz — stosowany przez wszystkich bogatych ludzi na całym świecie — do finansowego sukcesu.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Oszczędzać, ale jak?
Pierwszy krok do powodzenia finansowego

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (3)..   


« Ekonomia, gospodarka, biznes   (Publikacja: 16-07-2005 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wojciech Rudny
Z wykształcenia pedagog i historyk. Wydawca i niezależny publicysta. Zmarł w 2010 r. w wieku 41 lat.

 Liczba tekstów na portalu: 64  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Najhojniej wynagradzający siebie politycy w Europie
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 4246 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365