Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
177.224.830 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 1411 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jeżeli obraz świata nie jest wzięty (oczywiście niebezkrytycznie) z nauki, do teologicznych lub filozoficznych rozważań wnikają rozmaite - intelektualnie podejrzane - źródła ludzkiej wyobraźni.
« Felietony i eseje  
Chrześcijaństwo i satanizm [2]
Autor tekstu:

Proszę sobie na kartce papieru wypisać, co realnego zawdzięczam wierze w daną religię. Proszę wykluczyć sprawy pochodzenia emocjonalnego, bowiem modlitwy stanowią źródło emocji dla każdego człowieka wychowanego w rożnych kulturach i wierzeniach, nawet bardzo od siebie się różniących. Oczywiste więc jest, że powtarzanie słów modlitwy słyszanej od dziecka będzie budziło w człowieku większe emocje niż modlitwa wymyślona np. przez siebie. Wspomniana modlitwa do archanioła dla hindusa, czy Indianina Ameryki, będzie nic nie wartą paplaniną — proszę wziąć to pod uwagę, bowiem człowiek i tylko człowiek nadaje sens i moc słowom tworzącym modlitwę. Prawdopodobnie Jezus powiedział „Po owocach ich poznacie" — jakie to owoce wydal Watykan przez 2000 lat. Smaczne czy gorzkie ?

Oczywiście szaremu człowiekowi chrześcijaństwo jawi się jako religia dobra i przyjaźni, tak samo jak dziadowski proszek do prania dobrze zareklamowany. Chrześcijaństwo musiało wykreować się na religię dobra, ponieważ inaczej nie przetrwałoby nowoczesnych czasów ! W średniowieczu i starożytności nie było wcale takie dobre — gdyby dzisiaj istniał taki twór- już dawno zostałby unicestwiony. Jak sądzicie, kto przyczynił się do upadku Imperium Rzymskiego ? Czy myślicie, że Wandalowie i inne plemiona germańskie tak po prostu postanowiły najechać Rzym, splądrować całe miasto doszczętnie, a kościoły chrześcijańskie pozostawić w spokoju, tak dla kaprysu, żeby było ciekawiej?!!! Oni udali się przed oblicze papieża po zapłatę ! Watykan już wcześniej przygotował cały ten proces najazdu, informując dokładnie wodzów germańskich o posterunkach i pozycjach głównych sił militarnych Rzymian.

Chrześcijaństwo to religia stworzona wybitnie przez ludzi z ich wszystkimi wadami, chciwością itd., z odrobiną dobroci (przecież nie każdy ksiądz to zły człowiek — wręcz przeciwnie wielu dobrych ludzi zasila szeregi Watykanu — nie poradziłby on sobie bez tych dobrych, działających bezinteresownie i przykładnych ludzi). Jeśli religia ta pochodziłaby od Boga trwałaby ona nieprzerwanie w swych stałych poglądach. Nie używałaby manipulacji i przemocy. Jak coś co wyrosło na przemocy i zakłamaniu może nazywać siebie jedyną prawdziwą religią?!


1 2 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Co mówi polski inteligent gdy mówi: Jestem wierzącym i praktykującym katolikiem?
Czego uczą na religii?

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (8)..   


« Felietony i eseje   (Publikacja: 13-06-2002 Ostatnia zmiana: 06-09-2003)

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Sanchon
Publicysta.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 478 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365