Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.883.320 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 472 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Drugą część życia człowieka mądrego absorbuje uwalnianie się od głupot, przesądów i mylnych opinii nabytych w części pierwszej.
 Nauka » Astronomia » Budujemy własny teleskop

Teleskop newtonowski – co to jest?
Autor tekstu:


Rycina 1. Schemat budowy teleskopu newtonowskiego. Teleskop składa się z trzech głównych elementów: zwierciadło główne (1), zwierciadło wtórne (2) i wymienny okular (3).

Teleskop newtonowski, zwany również reflektorem, to obecnie najbardziej popularny rodzaj teleskopu, który do skupiana promieni używa wklęsłego zwierciadła na spodzie tubusa. Promienie od niego odbite, docierają do zwierciadła wtórnego, skąd kierowane są do okularu, przez który patrzy obserwator. Okulary można wymieniać, ustawiając tym samym odpowiednie powiększenie i pole widzenia. Reflektory są relatywnie tanie w przeliczeniu na aperturę w porównaniu z refraktorami — teleskopami zbudowanymi z soczewek. Przede wszystkim jednak mogą być wykonane za pomocą podstawowych narzędzi i przez każdego.


Rycina 2. Oto LEM, teleskop newtonowski na podstawie Dobsona o średnicy zwierciadła 203 mm oraz światłosile f/5.8 (nazwany ku pamięci Stanisława Lema). Budowa teleskopu tak naprawdę nigdy się nie kończy — zawsze są jakieś pomysły, aby go usprawnić i udoskonalić.Rycina 3. A oto dowód, że teleskop taki można wykonać z kartonowej tuby, sklejki, blachy, pianki, plastikowych rurek, kilku śrub i czegokolwiek co będzie spełniało swoją funkcję.


Co można zobaczyć przez reflektor o średnicy zwierciadła 203 mm >>> Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Co można zobaczyć przez reflektor o średnicy zwierciadła 203 mm?
Materiały i stanowisko pracy

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (9)..   


« Budujemy własny teleskop   (Publikacja: 12-06-2006 Ostatnia zmiana: 29-06-2006)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Marcin Klapczyński
Ukończył biologię molekularną na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował jako Research Specialist in Health Science w Department of Anatomy and Cell Biology na University of Illinois w Chicago. Obecnie pracuje jako Associate Cell Biologist / Histologist w Abbott Laboratories (Illinois). Specjalizuje się w ekspresji białek 'od zera', hodowlach linii komórkowych, symulacji in vitro procesów zachodzących w komórkach. Jego pasją jest teoria ewolucji, w szczególności ewolucja systemów biochemicznych i pochodzenie życia we Wszechświecie.

 Liczba tekstów na portalu: 22  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 1  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Wykonanie statywu Dobsona, złożenie i kolimacja teleskopu
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 4838 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365