Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.919.437 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Gdybym został królem świata, to bym się nazywał Walery Armata… Pewnie nic bym nie robił. Uważam, że najlepiej się ludziom nie wcinać. Pozostawić ich samym sobie, z ich własną aktywnością. Wtrącać im się w jak najmniej rzeczy. Zapewnić szeroko pojęte bezpieczeństwo, możliwość osądzania tych, którzy szkodzili by innym i nic więcej. Pozostawić sobie wpływ na wojsko, policję i sądy, a do niczego..
 Tematy różnorodne » Wolnomularstwo (masoneria)

Wolnomularze w telewizji: laicka równowaga
Autor tekstu: oprac. Elżbieta Binswanger-Stefańska

Opracowanie: Elżbieta Binswanger-Stefańska

Rozdział państwa od kościoła jest w wielu postępowych zachodnich społeczeństwach oczywistością. Jeśli nie wszędzie linia podziału jest jednakowo ostra, to dlatego, że każdy kraj ma swoja odrębną historię i to ona ciąży na przebiegu procesu sekularyzacji.

W Niemczech rozdział kościoła od państwa zapisano w konstytucji Republiki Weimarskiej. I to obowiązuje do dziś. Inna sprawa, że różnie z tym bywa w różnych landach. W niektórych mówi się raczej o „partnerstwie" i w praktyce może to oznaczać duży wpływ kościoła na politykę (na przykład podatków, nauczania itd.).

Zgoła inaczej jest we Francji. Od 1905 obowiązuje ścisły rozdział kościoła od państwa a samo państwo określa się od 1946 jako „republika świecka". Mimo tego, że ciągle ponad 80% Francuzów przyznaje się do wiary katolickiej.

W tym kontekście należy rozumieć burzę wokół wypowiedzi Sarkozy’ego w Arabii Saudyjskiej, który orzekł. że każda cywilizacja bazuje na czymś religijnym i że Bóg jest w myślach i sercach każdego człowieka i jest murem obronnym wobec głupoty i bezgranicznej pychy.

Lewicowa opozycja ostro skrytykowała tę wypowiedź: wobec faktu, że we Francji rozdział kościoła od państwa obowiązuje od 1905 roku wypowiedź Sarkozy’ego należy rozumieć jako wsparcie ścisłego związku w państwie arabskim między islamem a państwem. Polityk centrum Francois Bayrou wskazał na życie małżeńskie prezydenta (rozwód, ponowne małżeństwo), uważając to za paradoksalne, że prezydent z jednej strony opowiada się za liberalizmem, z drugiej flirtuje z religią.

Już po jego mowie przed Bożym Narodzeniem w Watykanie słychać było słowa krytyki. Tam z kolei mówił o swojej „pozytywnej laickości", która zostawia miejsce na religie w społeczeństwie.

Jednak krytyka wypowiedzi prezydenta wydała owoce. Dla równowagi, francuscy wolnomularze, główni obrońcy laickości we Francji, mają na wzór religii dostać swój czas w telewizji. Francuskie media podały, że Nicolas Sarkozy wydał odpowiednie zarządzenie. Wolnomularze byli z wizytą u prezydenta w ramach protestu przeciw jego wypowiedziom o religii w Watykanie.

Na dzień dzisiejszy w publicznej telewizji France2 swoje audycje mają katolicy, protestanci, muzułmanie, żydzi, prawosławni i buddyści. Wolnomularze mają czas antenowy w radio "France Culture".

Opracowane na podst. Laizismus in Frankreich


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Gdzie szukać masona?
Wolnomyślicielstwo a wolnomularstwo

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (13)..   


« Wolnomularstwo (masoneria)   (Publikacja: 18-02-2008 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 5743 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365