Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.604.722 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Jestem przeciw religii, ale za religijnością. [...] Chodzi o to, że jestem przeciwny kultom zinstytucjonalizowanym oraz ich kapłanom. To siłą rzeczy musi się wyrodzić w biurokrację. Natomiast jestem zwolennikiem religijności, to znaczy uczucia religijnego, które jest bardzo bliskie, jeżeli nie identyczne, uczuciu artystycznemu. [...] Wiadomo zresztą z nauki, z historii, że u początków religii..
 Tematy różnorodne » PSR » Oświadczenia, apele

Racjonaliści o żywności modyfikowanej genetycznie (GMO)

Jesteśmy organizacją niekomercyjną i w żaden sposób niezwiązaną ani z producentami rolnymi, ani z innymi grupami, które mogą być narażone na materialne straty z powodu zakazu handlu GMO. Od szeregu lat propagujemy informacje ze świata nauki dotyczące badań nad genetycznie modyfikowanymi roślinami i nad korzyściami, jakie te innowacje w rolnictwie przynoszą ludzkości.

Genetycznie modyfikowana żywność nie jest już laboratoryjną nowinką. W wielu krajach jest dopuszczona do sprzedaży od kilku dziesiątków lat, a jej efektem jest radykalny wzrost plonów, ograniczenie kosztów produkcji żywności, znaczące ograniczenie stosowania pestycydów, produkcja nowych odmian roślin mających szczególne właściwości odżywcze, a w niektórych przypadkach również lecznicze, przystosowanie roślin do trudnych warunków glebowych i klimatycznych.

W ciągu tych kilkudziesięciu lat, kiedy żywność produkowana z genetycznie modyfikowanych roślin spożywana jest przez miliony ludzi i zwierząt, nie wykryto żadnych udowodnionych związków między spożywaniem tej żywności a jakimikolwiek chorobami.

Straszenie, że szkodliwość GMO może się ujawnić w dalszej przyszłości, nie znajduje żadnego uzasadnienia w faktach; podobnie jak żadnego uzasadnienia w faktach nie znajdują rozpowszechniane plotki, jakoby GMO było zagrożeniem dla środowiska.

Przypominamy, że nasza żywność jest genetycznie modyfikowana od 10 tysięcy lat, gdyż sztuczna hodowla roślin to nic innego jak nieustanne genetyczne ulepszanie.

Wcześniejsza rewolucja w rolnictwie była rewolucją chemiczną. Przy wszystkich swoich dobrodziejstwach, miała ona (i ma nadal) pewne strony ujemne, które dziś możemy ograniczyć wprowadzając rośliny genetycznie modyfikowane, które pozwalają zmniejszyć zastosowanie chemikaliów w rolnictwie.

PSR popiera wprowadzenie GMO zarówno do handlu, jak i do produkcji nie dlatego, że możemy na tym zyskać, ale z tego prostego powodu, że jest to racjonalne.

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Czy jeść GMO?
GMO szansa czy zagrożenie?

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (19)..   


« Oświadczenia, apele   (Publikacja: 03-03-2008 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 5769 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365