Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.650.826 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Istnienie staje się, nieporównywalnie bardziej interesujące, gdy poszerza się nasz horyzont doznań, uczuć i przemyśleń. I gdy praktycyzm życiowy nie ogranicza widzenia świata do perspektywy tego co własne, jednostkowe. Nie wstydźmy się marzeń. Ich najgłębszym sensem jest bowiem pobudzenie nas do działania. Człowiek czynu stara się kształtować swoje życie na miarę własnych tęsknot i pragnień skrystaliz..
 Społeczeństwo » Młodzież, szkoła, studia

Szkołom wyznaniowym – dziękujemy
Autor tekstu:

W Wielkiej Brytanii trwa publiczna debata nad celowością istnienia szkół wyznaniowych, prowadzonych głównie przez religię katolicką, anglikańską i muzułmańską. Broni ich raport Centrum Studiów Politycznych napisany przez dziennikarkę katolicką Christine Odone, byłego wydawcę „The Catholic Herald". Przy takich poglądach autorki nie dziwi, że raport wynosi je wręcz pod niebiosa i głosi konieczność utrzymania sieci szkół wszystkich wyznań. Odone broni np. szkół muzułmańskich twierdząc, że rodzice będą bardziej skorzy do wysłania swoich dzieci do wyznaniowego liceum muzułmańskiego dzięki czemu dzieci emigrantów mogą ukończyć szkołę średnią. 

Brytyjskie Towarzystwo Humanistyczne, które najchętniej widziałoby włączenie szkół wyznaniowych do sieci publicznych określiło raport jako „wprowadzający w błąd" i „zupełnie błędny". W odpowiedzi podkreślono, że szkoły wyznaniowe działają na innych zasadach niż państwowe: mają prawo do dyskryminacji w przyjmowaniu uczniów oraz zatrudnianiu nauczycieli (także homoseksualistów) a także mają odmienne programy nauczania w których pojawiają się informacje sprzeczne z wiedzą naukową, zwłaszcza w przypadku seksualności człowieka i ewolucji. Niektóre szkoły prowadzone przez fundamentalistów stawiają w swym nauczaniu znak równości między teorią ewolucji a kreacjonizmem, co zdaniem obrońców nauki równa się stawianiu znaku równości między „teorią zapłodnienia" a „teorią bociana". 

Zdaniem ewolucjonisty profesora Roba Brooksa, wierzący w kreacjonizm studenci przedostali się już na studia z medycyny, biologii i nauk o Ziemi. Nazywa to największym sukcesem kreacjonizmu od jego powstania. Humaniści nieprzychylnym okiem patrzą także na dzielenie społeczeństwa według kryterium wyznania, jakie za tym idzie. Wicepremier Julia Gillard ostrzegła w lutym, że rozwój szkół wyznaniowych zagraża spoistości narodowej i może spowodować nieodwracalne podziały. Odrzucają także argument, że szkoły te prezentują wyższy poziom przytaczając badania wskazujące, że jest to efekt prawa tych szkół do wyboru uczniów. Mając je, szkoły wyznaniowe odrzucają dzieci z rodzin klasy niższej przyjmując te z klasy średniej, którym zapewniono lepsze warunki życia a tym samym — lepszy start.

Rząd we wcześniejszym raporcie, na który raport Odone jest odpowiedzią ujawnił, że w 15 na 80 zbadanych szkół dochodziło do nieprawidłowości przy przyjmowaniu uczniów, m.in. oczekiwano od rodziców „opłat" za przyjęcie lub podania danych osobowych, które potem sprzedawano. Niektóre miały także odmawiać przyjmowania dzieci niepełnosprawnych.

W badaniu z 2001 roku 80% ankietowanych uważało, że szkoły powinny być otwarte na dzieci ze wszystkich środowisk i wyznań. W 2005 roku 64% powiedziało „nie" państwowym dotacjom dla tych szkół. W tym samym roku w innym badaniu stwierdzono, że tylko 50% muzułmańskich ojców i 43% muzułmańskich matek posłało swoje dzieci do szkół muzułmańskich.

Debata i wytoczone argumenty raczej nie doprowadzą do nacjonalizacji szkół prywatnych, ale mogą zwiększyć nad nimi nadzór państwa. Pojawiły się już pomysły: podawanie do wiadomości kryteriów przyjęcia, przejrzystość finansowa co do wszystkich dochodów w tym od darczyńców, 20% uczniów przyjmowanych z innych środowisk, podjęcie działań zapobiegających podziałom społecznym, zakaz dyskryminacji na podstawie orientacji seksualnej.

W żyjącej w błogiej nieświadomości Polsce nadal obowiązują wytyczne Jana Pawła II: "Cieszy mnie fakt, że w Polsce powstaje coraz więcej szkół katolickich. Szkoły te należy popierać i stwarzać takie wartości, aby we wspólnocie z całym szkolnictwem w Polsce mogły przysłużyć się wspólnemu dobru społeczeństwa". Skoro należy, to dyskusji nie ma...


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Wyznania małolaty
Świadectwo – z dziennika abiturienta

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (24)..   


« Młodzież, szkoła, studia   (Publikacja: 06-07-2008 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Maciej Psyk
Publicysta, dziennikarz. Z urodzenia słupszczanin. Ukończył politologię na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2005 mieszka w Wielkiej Brytanii. Członek-założyciel Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów oraz członek British Humanist Association. Współpracuje z National Secular Society.

 Liczba tekstów na portalu: 91  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 2  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Monachomachia po łotewsku
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 5957 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365