Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.986.616 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3981 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Gdybym został królem świata, to bym się nazywał Walery Armata… Pewnie nic bym nie robił. Uważam, że najlepiej się ludziom nie wcinać. Pozostawić ich samym sobie, z ich własną aktywnością. Wtrącać im się w jak najmniej rzeczy. Zapewnić szeroko pojęte bezpieczeństwo, możliwość osądzania tych, którzy szkodzili by innym i nic więcej. Pozostawić sobie wpływ na wojsko, policję i sądy, a do niczego..
 Religie i sekty » Islam » Kobiety w islamie

Czytając Ayaan Hirsi Ali w Birmingham [3]
Autor tekstu:

Tłumaczenie: Krzysztof Achinger

Odmawiam uczestniczenia w modlitwie za plecami mężczyzny, lub bycia poddaną jakiejś segregacji; dlatego porzuciłam uczęszczanie do meczetów, nawet gdyby te pozwalały nam tam przychodzić! Jestem świecką brytyjską muzułmanką, która będzie wierzyć w to, w co chce wierzyć i co jest na ludzki sposób rozsądne i wyobrażalne. Mój islam jest prosty i bezpośredni dla mnie, nie muszę obnosić się z religią, by udowadniać, kim jestem. Islam musi się uwolnić od średniowiecznych teologii. Tylko wtedy muzułmańskie kobiety zostaną wyemancypowane; muzułmanie powinni rozpocząć kampanię przeciwko dżihadystom i ekstremistom, by odzyskać islam, tylko wtedy muzułmanie będą mogli powiedzieć, że islam jest religią pokoju. Obecnie rzeczywistość udowadnia coś zupełnie innego. Musimy wspólnie przełamać nasze milczenie przede wszystkim wobec politycznych i radykalnych islamistów.

To smutne, że ci, którzy odważyli się mówić prawdę często są zastraszani, mordowani i żyją w obliczu śmiertelnego zagrożenia, tak jak Ayaan. Dla mnie dowodzi to faktu, że w dzisiejszym świecie islam jest w poważnym błędzie. To jest to, co kocham w Ayaan — mówi to, co mówi, bez strachu i skruchy. Mówi to, co wielu z nas myśli, ale nigdy nie wypowiada przez wzgląd na zakorzeniony w nas strach. Musimy ją za to szanować.


1 2 3 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Odmowna odpowiedź na zaproszenie na Światowy Festiwal Nauki
Śmierć

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (4)..   


« Kobiety w islamie   (Publikacja: 10-05-2009 Ostatnia zmiana: 16-12-2010)

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Gina Khan
Brytyjska muzułmanka, która mieszka w Birmingham i prowadzi kampanię przeciwko ekstremizmowi. Bloguje na Butterflies and Wheels.

 Liczba tekstów na portalu: 2  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Fragmenty pamiętnika
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 6527 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365