Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
169.144.800 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7337 tekstów. Zajęłyby one 28957 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 1020 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Żadna religia nie utrzymuje się dzięki argumentacji; jej wyznawcy czerpią siły z uczucia spokoju i pewności, jakie daje poczucie, że czyni się to, co słuszne. Kto zaś czyni to, co słuszne, może, w myśl obietnicy, zawsze spodziewać się nagrody.
« Nauka  
Próba podwójnie ślepa [3]
Autor tekstu:

Podwójnie ślepa próba zrewolucjonizowała współczesną medycynę. Wiele dawnych przekonań odeszło dzięki tej metodzie do lamusa. Mnóstwo pseudonaukowych poczynań medyków z przeszłości przestało zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.

Przekonanie, że współczesna medycyna musi opierać się na badaniach z wykorzystaniem podwójnie ślepej próby nosi nazwę Evidence Based Medicine, co znaczy Medycyna Oparta o Dowody.

Zgodnie z założeniami EMB środki medyczne czy terapie, które nie przeszły przez rygorystyczne testy z wykorzystaniem podwójnie ślepej próby nie mogą być przedstawiane jako efektywne leczenie. Dotyczy to zarówno indonezyjskich ziół, świecowania uszu, chińskiej medycyny naturalnej czy też dowolnego aspektu szeroko stosowanej medycyny konwencjonalnej.

Niestety, medycyna alternatywna do dziś nie przedstawiła dowodów skuteczności z wykorzystaniem podwójnie ślepej próby. Jeśli już do jakichś testów doszło, jak np. akupunktura, bądź chiropraktyka, alternatywa poniosła klęskę. Niecierpliwie też czekam, kiedy próbie zostanie poddana moja ulubiona cudowna mikstura — Alveo, która ostatnio przeżywa ponowny renesans. Śmiem twierdzić, że wiem jaki będzie wynik i chętnie założę się z tymi, którzy obstawiają drugą opcję. Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że bez względu na to, której ze stron kibicujemy, nie jesteśmy w stanie nic zrobić, co mogło by zaburzyć wyniki testu. (Parafraza tekstu Richarda Dawkinsa zamierzona.)


1 2 3 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Psycholog neguje psychoterapię
Co jest , a co nie jest, czarnymi kartami kościoła

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (27)..   


« Nauka   (Publikacja: 08-04-2010 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Jacek Gargasz
Informatyk, pracuje w Glass's Information Services (Australia). Przez sześć lat pracował na Monash University, Deakin University oraz Swinburne University.
 Strona www autora
 Numer GG: 3335

 Liczba tekstów na portalu: 5  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 1  Pokaż tłumaczenia autora
 Poprzedni tekst autora: Trzeszczące kręgosłupy
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 7244 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365