Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
161.169.719 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7320 tekstów. Zajęłyby one 28875 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy jesteś zadowolony/a z życia?
Tak
Nie
Nie wiem
  

Oddano 1964 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Gdyby Bóg istotnie liczył się dla swych kapłanów wielokroć więcej od wartości doczesnych, nie zabiegaliby o nie aż tak łapczywie.
 Czytelnia i książki » Recenzje i krytyki

Nie jestem wielbłądem [2]
Autor tekstu:

 

Na portalu Elbashayermożna za to znaleźć karykatury Mursiego sugerujące to, iż jest on także eksponentem Stanów Zjednoczonych, wzmocnione tezą, iż ponoć jego synowie ubiegają się o amerykańskie obywatelstwo (http://www.elbashayer.com/news-195309.html, http://www.elbashayer.com/news-195249.html). Jak to się ma do jego rzekomej chrystofobi, odpowiedzi tam nie znajdujemy. Jeśli zaś chodzi o domniemaną „popularność" tego portalu to sytuuje się on na 285 miejscu w Egipcie wedle Alexa.com. Zaś niski standing jego wiarygodności obrazują dane MyWothttp://www.mywot.com/en/scorecard/ElbaShayer.com.

Oczywiście to nie znaczy, że kandydatura Mursiego nie budzi uzasadnionych obaw Egipcjan (polecam ze wspomnianych gazet na przykład analizę sytuacji po I rundzie wyborów prezydenckich: http://english.ahram.org.eg/NewsContentP/36/43096/Presidential-elections-/Minervas-owl-flies-at-dusk-A-quick-reading-of-Egyp.aspx oraz http://www.egyptindependent.com/opinion/boycotting-runoff-revolution-not-my-conscience), ale z tego nie wynika, że należy wierzyć każdej „kaczce dziennikarskiej" czy w każdy internetowi hoax (jaką choćby okazała się niedawnej wiadomości o tym, że egipski parlament planuje zalegalizować nekrofilię), których spora liczba — pochodząca z różnych obozów politycznych — pojawiła się w trakcie ostatnich kampanii wyborczych w Egipcie, czy to na Facebooku, czy to w niszowych portalach internetowych.

6. Al Ghazali krytykę filozofii przeprowadził nie w al-Munqidh min ad-Dalal ale w Tahafut al-Falasifa, na które Awerroes odpowiedział słynnym Tahafutat-Tahafut (dla zainteresowanych — dzieła Ghazalego dostępne są za pośrednictwem http://www.ghazali.org/, traktat Awerroesa — http://www.muslimphilosophy.com/ir/tt/).

Tak duże nagromadzenie co najmniej nieścisłości w krótkim artykule, braku weryfikacji przywoływanych faktów (pomijając już kwestie przywołane powyżej, na początku tekstu) sprawia, że czytelnik zamiast ewentualną merytoryczną dyskusją musi zajmować się dziennikarstwem śledczym.

***

Oczywiście to nie znaczy, że wspomniany przez Andrzeja Koraszewskiego antysemityzm nie jest poważnym problemem wielu krajów muzułmańskich. Wręcz przeciwnie — jest nim. Nie znaczy to też, że plejada ideologiczna ruchów islamskich i świeckich w krajach muzułmańskim, wraz ze wszelkimi upiornymi planami i zbrodniami wielu z nich, nie jest ważkim tematem do rozmowy. Niestety jednak w warunkach przypisywania rozmówcy poglądów i braku rzetelności faktograficznej merytoryczna dyskusja na te tematy nie jest możliwa. Zmienia się ona bowiem w „udowadnianie, że się nie jest wielbłądem" i spory o fakty, co nie przystoi dżentelmenom.

Piszę ten tekst ze smutkiem i dużą przykrością, gdyż obawiam się, że kończy on zarówno moją prywatną korespondencję z Andrzejem Koraszewskim, jak i moją obecność na portalu racjonalista.pl, którą sobie dotąd ceniłem. Aby bowiem wymiana poglądów mogła byś sensowna należy zrezygnować z retorycznych posunięć, w szczególności tych polegających na przypisywaniu komuś poglądów, których on nie podziela.


1 2 
 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (32)..   


« Recenzje i krytyki   (Publikacja: 04-06-2012 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Maciej Kochanowicz
Socjolog - specjalizuje się w badaniach opinii publicznej i ewaluacjach programów społecznych. Muzułmanin - nieregularnie pisze blog bisurmanin99.blogspot.com.
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 6  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Dialog polskiego muzułmanina z polskim ateistą (Część II)
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 8088 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365