Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
187.922.201 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7363 tekstów. Zajęłyby one 29029 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5492 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Czysta wariacja ta demokracja."
 Państwo i polityka » Energetyka

Geopolityczne znaczenie Syberii [6]
Autor tekstu:

***

Po zakończeniu wojny pięć milionów żołnierzy i cywilów ewakuowano z kontynentalnej Azji na wyspy japońskie. Wysiedlono też rdzennie japońską ludność z Wysp Kurylskich Klęską przypieczętowały wyroki zapadłe przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym dla Dalekiego Wschodu (IMTFE), znanym także jako Tokio Trial. Miał miejsce 3 maja, 1946.

***

Na przeciwległym krańcu Syberii w rejonie Morza Kaspijskiego zasobność złóż ropy naftowej szacowana jest do 33 miliardów baryłek Dysponuje nimi głownie Azerbejdżan, Kazachstan i Turkmenistan, oraz położone nieco bardziej na północ Tatarstan i Baszkirostan. Dwa pierwsze kraje wcześniej czy później zostaną najprawdopodobniej członkami Unii Europejskiej. Federacja Rosyjska ma dostęp do zaledwie 12% linii brzegowej Morza Kaspijskiego i to utrudniony na skutek znanej sytuacji na Kaukazie. Iran balansując na krawędzi amerykańskiej interwencji, ma bardzo ograniczone możliwości eksportu ropy którą można by wydobyć w należącym do niego szelfie tego morza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzorując się na sprawdzonych i dobrych rozwiązaniach w przeważającej większości tureckojęzyczne państwa i narody w których następuje renesans islamu uniezależniły się ostatecznie od byłego kolonialnego suwerena. Arabską kartę już od dość dawna rozgrywają z korzyścią dla siebie Rosjanie. Turcy wśród Arabów mają nie najlepszą opinię. I vice versa. Chyba wcześniej niż pod koniec przyszłej dekady cena ropy osiągnie 100 USD za baryłkę. [ 1 ] Być może będzie to początek globalnego kryzysu energetycznego. Pozbawienie do tego czasu moskiewskich biurokratów możliwości sterowania kurkami rurociągów którymi będzie płynęła syberyjska, kazachska, tatarska czy azerska ropa wyjdzie Rosjanom na zdrowie.

Witold Zglenicki: „Człowiek, który
uczynił z Baku naftowe Eldorado", Pionier eksploatacji podmorskich złóż ropy. W 1900 Szach Persji za odkrycia geologiczne na terenie tego
kraju wyróżnił go Orderem Lwa i Słońca. W swoim testamencie
zapisał na naukę polską (częściowo też rosyjską) dochody ze swoich pól
naftowych. Po przewrocie bolszewickim w Rosji pola naftowe należące do
fundacji Kasy im. Mianowskiego zostały przez bolszewików wywłaszczone
bez odszkodowania. W ten sposób przestał istnieć kapitał „Polskiego
Nobla". Pomnik przy rafinerii PKN Orlen w Płocku. Fot. Adam Kliczek / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0
1. Witold Zglenicki: „Człowiek, który uczynił z Baku naftowe Eldorado", Pionier eksploatacji podmorskich złóż ropy. W 1900 Szach Persji za odkrycia geologiczne na terenie tego kraju wyróżnił go Orderem Lwa i Słońca. W swoim testamencie zapisał na naukę polską (częściowo też rosyjską) dochody ze swoich pól naftowych. Po przewrocie bolszewickim w Rosji pola naftowe należące do fundacji Kasy im. Mianowskiego zostały przez bolszewików wywłaszczone bez odszkodowania. W ten sposób przestał istnieć kapitał „Polskiego Nobla". Pomnik przy rafinerii PKN Orlen w Płocku. Fot. Adam Kliczek / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0

Warto pamiętać, że na Zakaukaziu i w basenie Morza Kaspijskiego już przeszło 100 lat temu wielu polskich inżynierów prowadziło prace kartograficzne, budowało drogi, koleje i rurociągi oraz wnosiło wspaniałe rezydencje dla naftowych magnatów w Baku. Wśród nich gwiazdą pierwszej wielkości był Witold Zglenicki, pionier wydobycia ropy naftowej spod morskiego dna czyli off shore. Car rosyjski zasłużonego naukowca i technicznego wizjonera obdarzył rangą pułkownika i prawem dzierżawy roponośnych działek położonych w rejonie Bibi Ejbat i Półwyspu Apszerońskiego. Dziś administruje nimi SOCAR, państwowa firma na której czele stoi członek rodziny prezydenta Azerbejdżanu. Witold Zglenicki umierając przeszło sto lat temu pozostawił legat. Dochody z działek którymi administrowali po jego śmierci Rotszyldowie miały być przeznaczone na rozwój nauki i kształcenie młodzieży. Kasa im. Mianowskiego otrzymała kwoty znaczące. Stanowiły wielokrotność nagrody Nobla.

***

Warto przestudiować mapę z zaznaczonymi głównymi strumieniami rozpływów ropy naftowej z bogatych kazachskich złóż TENGIZ. Najtaniej i najdogodniej jest ją transportować na wschód do Chin. Rurociąg TENGIZ -SIAN znacznie może przyśpieszyć proces przemieszczania centrum cywilizacji naszej planety do basenu Pacyfiku.

***

Prognozy dla Rosji są zatrważające. Jej potencjał demograficzny maleje o średnio 800.000 rocznie Najdalej do połowy obecnego wieku liczba jej obywateli będzie mniejsza niż mieszkańców Jemenu, a wyznaniem większości stanie się islam. Zelimchan Jandarbijew, zamordowany przez agentów FSB poeta i prezydent Czeczenii, przewidywał, że imperium może zostać uratowane, jeśli zielona flaga Proroka zawiśnie na Kremlu. Powoływał się na precedens Bizancjum. Obecnie czci Allacha co najmniej 27 milionów obywateli Federacji Rosyjskiej i ich ilość znacząco z roku na rok się powiększa. Warto pamiętać, że w 1926 r. gdy eksterminacja prawosławnego duchowieństwa szła w państwie bolszewików pełna parą Stalin zgodził się, aby w Kazaniu wzniesiono wspaniały Nakabanny Meczet na pamiątkę tysiąclecia islamizacji Środkowego Powołża.

***

Warto, aby obywatele Rzeczypospolitej sobie uświadomili, że interes ekonomiczny i genetyczne korzenie narodów wywodzących się z Wielkiego Stepu zarażonych bakcylem sarmackiej wolności są spoiwem dużo mocniejszym niż deklaracje o rzekomym słowiańskim braterstwie z nacją od której tak bardzo się mentalnie różnimy. Sarmaci przybyli z Północnego Iranu wędrując Wielkim Stepem. Joachim Lelewel twierdził, że byli naszymi przodkami. Odziedziczyliśmy po nich nie tylko same wady. Dlatego też zakładając, że geopolityczne abecadło nie jest obce elitom politycznym RP należy jak najserdeczniej wymościć gościniec do Unii Europejskiej dla ex-wrogów spod Chocimia i Wiednia. Pamiętajmy, że jedynym krajem, który nie uznał rozbiorów Rzeczypospolitej było Imperium Ottomańskie.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej..
 Zobacz komentarze (8)..   


 Przypisy:
[ 1 ] Tekst nadesłany do publikacji w 2009

« Energetyka   (Publikacja: 01-06-2013 Ostatnia zmiana: 02-06-2013)

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Witold Stanisław Michałowski
Pisarz, podróżnik, niezależny publicysta, inżynier pracujący przez wiele lat w Kanadzie przy budowie rurociągów, b. doradca Sejmowej Komisji Gospodarki, b. Pełnomocnik Ministra Ochrony Środowiska ZNiL ds. Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpat Wschodnich; p.o. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Rurociągów; członek Polskiego Komitetu FSNT NOT ds.Gospodarki Energetycznej; Redaktor Naczelny Kwartalnika "Rurociągi". Globtrotter wyróżniony (wraz z P. Malczewskim) w "Kolosach 2000" za dotarcie do kraju Urianchajskiego w środkowej Azji i powtórzenie trasy wyprawy Ossendowskiego. Warto też odnotować, że W.S.M. w roku 1959 na Politechnice Warszawskiej założył Koło Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli.   Więcej informacji o autorze

 Liczba tekstów na portalu: 49  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Kaukaz w płomieniach
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 8992 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365