MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #169
Nakład: 38003 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2012-02-29 do 2012-03-18

Spis treści:

Cytat tygodnia

Zdarzyło się, że obywatele wrocławscy nie dozwalali, abyśmy do katedry sprowadzali piwo do picia spoza miasta, gdyż, jak wiecie piwo tam [we Wrocławiu] wyrabiają podrzędne i wielki jest w lecie brak napoju. Z powodu tego, jak i z powodu innych praw kościoła, które rada miasta w czasie wakansu na stolicy biskupiej zaprzeczyła, powstał spór między kapitułą i obywatelami miasta i z tej przyczyny zachowywany był interdykt kościelny.
Biskupi kapelan Mikołaj z Poznania


Aktualności i ogłoszenia

Minęła 12. rocznica funkcjonowania portalu Racjonalista. Choć jesteśmy przede wszystkim racjonalistycznym magazynem publicystycznym i informacyjnym, to po tych dwunastu latach jesteśmy jednocześnie czymś więcej...

Na 12 urodziny otrzymaliśmy od Makaronii: Dla mnie ta strona to taka wielka ulga - oaza spokoju, czuję się tu jak w domu - w końcu znalazłam ludzi, którzy myślą racjonalnie - w tym zwariowanym świecie. Dziękuję, że jesteście! :)

Patronaty Racjonalisty

Wydano w Polsce Dawkinsa, Hitchensa, Denneta. Brak było Sama Harrisa. Oto brakujące ogniwo Nowego Ateizmu w języku polskim: KONIEC WIARY. RELIGIA, TERROR I PRZYSZŁOŚĆ ROZUMU - 33 tygodnie na liście bestsellerów New York Timesa, ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy, przetłumaczona na kilkanaście języków - w Polsce pod patronatem Racjonalisty.

Czytaj fragment: Wojna z grzechem

Po raz kolejny Racjonalista patronuje Festiwalowi Nauki w Dąbrowie Górniczej, który odbędzie się w dniach 19-25 marca. Obecnie zrobiła się z tego pokaźna impreza naukowa. Czytaj więcej...

Racjonalista objął także patronat medialny nad polską trasą koncertową francuskiej ateistycznej kapeli metalowej L'ESPRIT DU CLAN (Paryż). Pod koniec 2011 wydali Chapitre V: "Drama". Tegoroczna trasa obejmie cztery miasta (Gdynia, Bydgoszcz, Poznań i Zieloną Górę)

Manifest ewolucyjnego humanizmu (Michael Schmidt-Salomon), niemiecki bestseller ateistyczny, wreszcie w języku polskim! Pod patronatem portalu Racjonalista oraz PSR. Manifest przedstawia idee nowego humanizmu opartego na faktach naukowych i otwartości wobec najnowszych wyników badań ze wszystkich dziedzin nauki. Zobacz książkę: http://www.racjonalista.pl/ks.php/k,2155

Czytaj fragment: Dziesięć propozycji humanizmu ewolucyjnego

Inne

Portal Onet pomógł nam w promocji ceremonii humanistycznych. Tekst Ceremonia według własnego przepisu opublikowany został kilka dni temu na stronie głównej Onetu i przyszłym tygodniu planowana jest powtórna jego publikacja na stronie głównej największego polskiego portalu internetowego.

Sukcesy wolnej myśli: Polska homeopatia na drastycznej diecie. Jak podaje portal pharma.info.pl, rynek leczenia wodą z cukrem spadł w ostatnim roku aż o 16%. Od kilku już lat stale spada sprzedaż mikstur homeopatycznych w Polsce. Polacy coraz rzadziej dają sobie wciskać wodę z cukrem jako lekarstwo.

Od niedawna portal Racjonalista dostępny jest również na e-czytnikach

W ramach muzycznego akcentu w tym tygodniu polecamy utwór Kler w wykonaniu Bass Massive ft. 2Najz. Jest to pierwszy klip Drum and Bassowego duo z Trójmiasta. Klip powstał na przełomie wielu miesięcy na ulicach Trójmiasta i, jak podają wykonawcy, nie ma na celu obrażania jakichkolwiek uczuć.

Wydawnictwo Racjonalisty

W najnowszym Focusie Historia (nr 3) jest pozytywna recenzja o naszym Królu apostacie. Polecamy!

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
 17. Karol Wojciechowski: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności
 18. Andrzej Zieliński: Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza
 19. Mariusz Agnosiewicz: Kryminalne dzieje papiestwa

Koszulki i bluzy Racjonalisty

 1. Szkarłatne A
 2. Wiara w człowieka
 3. Gott ist tot - Nietzsche
 4. Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru
 5. Koszulka racjonalisty
 6. Latający Potwór Spaghetti FSM t-shirt
 7. Biblia a Google
 8. Fan club Jezusa
 9. Złota Rybka Darwina
 10. Wiedz, że coś się dzieje
 11. Dino Ateo
 12. Too stupid to understand science? Try religion!
 13. Atom ateizmu

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)

Kalendarz Racjonalisty
Wyimki z marca:
1 III 1562 – masakra hugenotów w Wassy, początek wojen religijnych we Francji
14 III Dzień Liczby Pi
17 III 2000 – zbiorowe samobójstwo sekty Ruch Przywrócenia Dziesięciu Przykazań Boga w Ugandzie
20 III 1995 – sekta Aum Shinrikyo dokonała zamachu w tokijskim metrze
25 III 1811 – Percy Bysshe Shelley został usunięty z Oxfordu za publikację "Niezbędność ateizmu"
27 III 1309 – Papież Klemens V ekskomunikował Wenecję i wszystkich jej mieszkańców
Zamów kalendarz na 2012

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl

Fundusz Racjonalisty

Jeśli uważasz, że działalność Fundacji Wolnej Myśli oraz portalu Racjonalista warta jest Twojego wsparcia, będziemy wdzięczni za darowiznę na realizację naszych celów statutowych

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
InInne formy płatności: dotpayNowe teksty

Gra Anioła - Ziemowit Ciuraj (18-03-2012)

Jest to książka bez dwóch zdań wyśmienita, napisana w określonym stylu, bogatym w wysmakowane ornamentacje, które w żaden sposób nie przeciążają lekkości i naturalności akcji, pociągająca swoim rytmem i zapraszająca czytelnika, by z ciekawością oczekiwał, jakiż to ponury widok wyłoni się spoza kolejnego załomu labiryntu, w który autor wiedzie swoją ofiarę - czytelnika.
Czytaj...

 

Martwe geny smaku u mięsożernych - Jerry Coyne (18-03-2012)

Ceiling Cat wie, że doprawdy nie potrzebujemy więcej dowodów na ewolucję, ale oczywiście po prostu zalewają nas, bowiem Ewolucja jest Faktem. Najnowszy - i jaki miły - to raport o "martwych" (tj. istniejących, ale nie funkcjonujących) genach na receptory smakowe u niektórych mięsożernych.
Czytaj...

 

Wrocławski ciemnogród - Radosław S. Czarnecki (17-03-2012)

Wrocławskie wydanie "Gazety Wyborczej" (z dnia 16.03.2012) informuje, że grupa radnych miejscowego ratusza ostro zaprotestowała przeciwko planowanemu na czerwiec br. koncertowi znanej irlandzkiej wokalistki folkowej Sinead O'Connor. Koncert ma się odbyć w ramach trzydniowej imprezy pod nazwą WrocLoveFest (okazją ku temu jest doroczne Święto Wrocławia).
Czytaj...

 

Problem - Omar Dakhane (17-03-2012)

Straciłem już mnóstwo czasu dyskutując z wieloma ignorantami i za każdym razem dochodziłem do tego samego wniosku: ci ludzie są zaprogramowani tak, by pozostać w mroku ignorancji, nawet jeżeli udają, że jest inaczej. Ten fakt potwierdza także to, że mamy tak wielu "nauczycieli" wpajających trujące idee swoim uczniom, już zresztą zatruwanych tym samym jadem od dzieciństwa. Ten jad prowadzi do większej ilości terrorystów lub zwolenników terrorystów.
Czytaj...

&   

Bóg Nr 17 i ntropiczne dylematy fizyki - Stanisław Krystyn Tyrlik (16-03-2012)

Jak zauważył Leonard Susskind, profesor fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Stanforda: "Zasada antropiczna wywołała więcej zamieszania i zbytecznego filozoficznego bełkotu niż cokolwiek innego, co w ostatnim okresie przedostało się z kuluarów nauki do opinii publicznej". Do zasady antropicznej przede wszystkim jednak namiętnie przyczepili się teologowie. Temat został podjęty przez PSR Warszawa.
Czytaj...

 

Nie lękajcie się! - Przemysław Prekiel (16-03-2012)

Wszyscy jesteśmy pokoleniem JP II! A jednak coś się zmienia. To, co za życia polskiego Papieża wydawało się nie do pomyślenia - bądź było tematem rozmów bardzo wąskiej grupy ludzi - dziś wchodzi do mainstreamu. Książka Piotra Szumlewicza  "Ojciec Nieświęty wydana nakładem wydawnictwa "Czarna Owca" najlepiej chyba obrazuje złożoność pojęcia "pokolenie Jana Pawła II".
Czytaj...

 

Nowoczesne państwo, archaiczna demokracja - Mirosław Woroniecki (16-03-2012)

W żadnym programie partii politycznych okupujących ławy sejmowe nie można doszukać się intencji rozwoju demokracji, zwiększania udziału obywateli w podejmowaniu najważniejszych decyzji w państwie czy chociaż wprowadzenia możliwości wyrażania stanowiska większości, które nawet jeżeli byłoby niezgodne z przyjętymi zobowiązaniami międzynarodowymi stanowiłoby przecież ważną wskazówkę dla rządzących określającą stopień przyzwolenia dla działań władzy, czy świadczącą o poziomie świadomości społecznej w sprawie, w której stanowisko większości jest wyrażane.
Czytaj...

 

Zakład Pascala jako rosyjska ruletka - Stanisław Witecki (15-03-2012)

Trzeba się zakładać, nie ma wyboru. Taką tezę stawia Pascal w swoim słynnym dialogu mającym przekonać do wiary w Boga. Czy rzeczywiście trzeba, a jeżeli tak, to czy najlepszym wyjściem jest obstawianie karty z boskim wizerunkiem? Czy tak silnie do dziś przekonująca do wiary gra nie przypomina rosyjskiej ruletki i to takiej, w której większość komór wypełniona jest nabojami?
Czytaj...

 

Pszczoła z charakterem - Anna Kurcek (15-03-2012)

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois odkryli niedawno, że pszczoły miodne mają własną osobowość. Czym się jednak ekscytować? Znana wszystkim, pracowita i ciekawa świata Pszczółka Maja oraz leniwy Gucio są na to najlepszym dowodem. Problem w tym, że ich zachowanie jest stereotypowe, to znaczy pozostaje ściśle związane z klasycznymi rolami narzuconymi przez wewnętrzną hierarchię ula.
Czytaj...

 

Sens życia - Jacek Tabisz (14-03-2012)

To wbrew pozorom zabawny i nieco dziwaczny temat. Nie chodzi mi tylko o film Monty Pythona pod tym samym tytułem, czy też żartobliwy wątek dotyczący sensu życia zawarty w powieściach Adamsa. Ogólnie o sensie życia słyszę zazwyczaj od ludzi wierzących, którzy stykając się z materialną rzeczywistością odwracają głowę i z zamkniętymi mocno oczami bronią czegoś, co nazywają "sensem życia".
Czytaj...

 

Iluzja wolnej woli - Sam Harris (14-03-2012)

W książkW książkach The End of Faith oraz The Moral Landscape pokrótce omawiałem kwestię iluzoryczności wolnej woli. Od tego czasu otrzymałem od czytelników setki pytań i komentarzy i dowiedziałem się co stanowi kwestię sporną w mojej argumentacji. Z przyjemnością przedstawiam więc moje ostateczne przemyślenia na ten temat w formie krótkiej książki Free Will, którą można przeczytać w ciągu jednego wieczoru.br>Czytaj...

 

Nawrócony na Zachodnim Brzegu - Andrzej Koraszewski (13-03-2012)

Dziś w nocy zawarte zostało porozumienie o zawieszeniu broni. Informację przekazał izraelski minister obrony, a porozumienie zostało wynegocjowane z Egiptem. Od piątku do wtorku na Izrael spadło ponad 200 rakiet, z tego ponad 180 zostało wystrzelonych przez członków organizacji Islamski Dżihad.
Czytaj...

 

Odrobina wiedzy jest niebezpieczna - PZ Myers (13-03-2012)

Kiedy porównujemy sekwencje genomowe trzech spokrewnionych gatunków, takich jak człowiek, szympans i goryl, na ogół stwierdzamy, że patrząc na przeciętną, ujawnia się wzór stopnia pokrewieństwa: ludzie i szympansy są bliżej spokrewnione ze sobą niż z gorylem, wskazując na późniejsze rozejście się między ludźmi i szympansami niż między ludźmi i gorylami. Jest tu problem z biologicznym paradygmatem zwanym niezależnym sortowaniem linii rodowych.
Czytaj...

 

Pomanifowe refleksje - Andrzej Wendrychowicz (13-03-2012)

Miłościwie nam panujący jest historykiem z wykształcenia i raczej na pewno zna historię Koloseum. A tu raptem okazuje się, że nie cały polski plebs jest zachwycony igrzyskami AD 2012. Wychodzą baby na ulice i nie dość, że wrzeszczą i wyklinają przeciw igrzyskom, to jeszcze zadzierają z największym sojusznikiem miłościwie panujących, z Kościołem. A swoją drogą, to umknęło mi, czy nowe stadiony już zostały pokropione?
Czytaj...

 

Film „Shaft”, a odkrycie seksualności Afroamerykanów - Julian Jeliński (13-03-2012)

Film "Shaft" ukazuje cielesność Czarnego w sposób, jaki w filmach do tej pory zarezerwowany był tylko dla białych. Ponadto pozytywnie wartościuje traktowanie kobiet z lekkim lekceważeniem, a jednak afektacją, kojarzone głównie z kinem gangsterskim czy też westernami (i tradycyjnie białymi bohaterami). Powinniśmy jednak pamiętać, iż bez Sindey'a Poitier i jego wybitnych kreacji filmowych przeskok dokonany w "Shafcie" nie byłby możliwy.
Czytaj...

 

Irlandzkie osiągnięcia Kongregacji Braci w Chrystusie - Andrzej Koraszewski (12-03-2012)

Książka Flynna jest opowieścią o chłopcu, który w wieku 11 lat trafia do "Szkoły Przemysłowej". Sąd skazuje go za kradzież roweru, historię licznych wcześniejszych kradzieży, notoryczne wagarowanie. Sędzina ogłasza wyrok:
Jamesie O'Neill, zostałeś uznany winnym wszystkich stawianych ci zarzutów. Skazuję cię na pobyt w Szkole Przemysłowej Świętego Józefa, gdzie pozostaniesz do czternastego roku życia.

Czytaj...

 

Niebezpieczny sojusz: faux liberałowie i islamiści - Omar Dakhane (12-03-2012)

Dla mnie, świeckiego muzułmanina, Araba, który przeżył całe życie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, poziom zbieżności skrajnej lewicy Zachodu z islamistami (którzy reprezentują ideologię skrajnej prawicy) jest zarówno zdumiewający, jak alarmujący. Jak to możliwe, że dwie grupy, które wydają się mieć całkowicie sprzeczne cele i ideologie, znalazły wspólną platformę?
Czytaj...

 

Miłość, Miłość, seks i zdrada w mediach społecznościowych - Maciej Twardowski (11-03-2012)

Portal dla rozwodników Divorce-online.co.uk przeprowadził w grudniu 2009 roku analizę 5000 pozwów rozwodowych. Słowo "Facebook" występowało w 20% z nich. Dwa lata później liczba ta wzrosła już do 33%. Według badania Megapanel z marca 2011 roku, z social media korzystają niemal wszyscy Internauci (aż 99,3%).
Czytaj...>

 

Zakwitły rośliny sprzed 30 tysięcy lat - Ed Yong (11-03-2012)

Nieprzerwane zimno, suche warunki, zamknięty świat, który zapewniał ochronę - to wszystko pozwoliło przetrwać owocom do naszych czasów. Ich reakcje chemiczne uległy znacznemu spowolnieniu w temperaturach poniżej zera. Ekstremalny wiek nie stanowił problemu. W takich warunkach także łożysko owocu pozostaje aktywne chemicznie oraz zawiera kilka substancji, które mogą zabezpieczyć tkankę przed zimnem.
Czytaj...

 

Prześladowania dzieci “czarownic i czarowników” przez chrześcijan - Jerry Coyne (11-03-2012)

Słyszeliście zapewne o wyjątkowo nikczemnym wpływie pewnych sekt chrześcijańskich w Afryce: połączyły one wcześniejsze zabobony z nowoczesnymi i wierzą, że niektórzy z ich członków są czarownikami i czarownicami. Często wskazuje się na dzieci, jako opętane i podczas prób "egzorcyzmowania" bije się je, torturuje, a także zabija.
Czytaj...

 

I Ty zostań papieżem - Jakub Zbądzki (10-03-2012)

Pamiętacie Eris, grecką boginię niezgody? Ta psotna kobietka rzuciła między ucztujące na weselu koleżanki jabłko przeznaczone dla najpiękniejszej z nich. Drobny spór pań doprowadził do wojny trojańskiej. Jak głosi legenda, owa urocza dama w zeszłym wieku objawiła się dwóm sympatycznym Amerykanom. Nieco później nadała im dumne tytuły "Strażników świętego Chao".
Czytaj...

 

RozkosznRozkoszna cena mitu - Andrzej Koraszewski (10-03-2012)

Żyjemy w świecie mitów i zapewne nie ma na planecie Ziemi nikogo, kto nie padłby ofiarą opowieści, która po dogłębnym zbadaniu rozpada się jak domek z kart. Czasem mit jest zaledwie trochę przesadzoną prawdą, co może mieć jednak istotne konsekwencje. Pamiętam jak kilka lat temu zaintrygowała mnie informacja, że doskonała jakość skrzypiec Stradivariusa może mieć związek z klimatem.
Czytaj...

 

Na początku był seks. Prehistoryczne źródła nowoczesnej seksualności - Grzegorz Andrzejczyk (10-03-2012)

Autorzy zestawiają Homo sapiens z innymi naczelnymi - rozpatrując jednocześnie podobieństwa i różnice w obrębie żyjących gatunków małp człekokształtnych - dla części czytelników to zestawienie - jak i jedno z przesłań książki - "Zapomnij o wszystkim, co słyszałeś o pochodzeniu od małp. Nie pochodzimy od małp. Jesteśmy małpami." - może być "antropocentrycznym bluźnierstwem", dla innych np. stwierdzeniem, za którym stoją badania naukowe.
Czytaj...

 

Ikona - Piotr Berndt (09-03-2012)

Wykreowana na dużym ekranie filmów noir postać "femme fatale", wyrażała wszystkie cechy i nastroje jakich obawiali się mężczyźni. Wyłoniła się ona z tego nowego ładu, reprezentując kobiety kroczące ku górze niczym nieskrępowane i wyzwolone. Nie dziwi więc, że gatunek ten wybrał okrągłe, hiper-kobiece kształty, przedstawiając je jako grzeszne syreny. Była to czysta kobiecość, wręcz demonizowana na ekranie. A która kobieta była bardziej urzekająca w latach pięćdziesiątych niż Marilyn Monroe?
Czytaj...

 

Bezwyznaniowość w Wielkiej Brytanii – trzy elementy pewnej układanki - Tom Rees (09-03-2012)

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w wielu innych krajach zachodnich, od pewnego czasu mamy do czynienia ze spadkiem ogólnej liczby osób wyznających jakąkolwiek religię. Jednakże w przebiegu tych przemian występują zagadkowe anomalie. Trzy elementy tej łamigłówki stały się ostatnio przedmiotem zainteresowania Davida Voasa, demografa z Instytutu Badań Społecznych i Ekonomicznych na Uniwersytecie Essex.
Czytaj...

 

Lepsze od tajemnic wiary - Jacek Tabisz (09-03-2012)

Metaforycznie można sobie wyobrazić scenę, w której wyznawca okłada swoją świętą księgą skały i stara się nią trafić w gwiazdy, wściekły na to, iż wszechświat i jego prawa mają czelność przeczyć rozmaitym arkom, żyjącym niedawno pierwszym ludziom, zupełnie chybionym rozważaniom Jezusa na temat zwierząt, śmiesznym nawet dla małych dzieci cudom. "Chcemy małego wszechświata!" - zdają się krzyczeć uzbrojeni w tą czy inną świętą księgę - "chcemy naszego małego boga z małego wszechświata!".
Czytaj...

 

Pocztówka na dzień kobiet - (08-03-2012)

Święto kobiet jest dobrą okazją dla pokazania fragmentów kazania wygłoszonego do kobiet przez Maulana Fazlullaha, który jest Emirem Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP) na dolinę Swat w pakistańskiej prowincji Chyber Pachtunchwa. Wideo z tym kazaniem trwa ponad 30 minut i nosi tytuł "Przemówienie Maulany Fazlullaha do kobiet okręgów Swat i Dir". Zostało opublikowane w "Shumoukh Al-Islam", 7 stycznia 2012r.
Czytaj...

 

Początek końca wiatru - Matt Ridley (08-03-2012)

Gdyby energia wiatrowa przynosiła efekty, już byśmy to widzieli. Jest odwrotnie, ludzie w Wielkiej Brytanii widzą to zupełnie wyraźnie, chociaż politycy często udają głuchych. Dobrą nowiną jest jednak to, że jak przypatrzeć się uważnie, to można zobaczyć, iż rządowi Davida Camerona powraca rozsądek w sprawie tego całego fiaska.
Czytaj...

 

Syria — gdzie są Amerykanie? - Abdulateef Al-Mulahim (08-03-2012)

Najtrudniejszym pytaniem stojącym przed politykami i analitykami jest to, co stanie się w Syrii po upadku Baszara Assada? Kraj może pogrążyć się w wojnie domowej. Syria jest bardzo skomplikowaną mieszanką ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym. Są tam muzułmanie sunniccy, Alawici, szyici i Kurdowie, są tam chrześcijanie i Ormianie. Sytuacja w Syrii jest krwawą lekcją dla ludzkości. Pokazuje szpetną stronę dyktatury.
Czytaj...

 

Religia zinstytucjonalizowana jako polityczna siła antyintelektualna - Piotr Napierała (07-03-2012)

Dzisiejsza moralność Zachodu jest przede wszystkim moralnością liberalną, czyli pochodzącą od głównego pnia myśli oświeceniowej (Locke, Voltaire, Hume, Kant), a po części także z jego demokratyzującego skrzydła (Spinoza, Paine), choć ta moralność jest stale atakowana przez konserwatywnych religiantów, anarchistów, postmodernistów, relatywistów i socjalistów.
Czytaj...

 

Elektrownie jądrowe są dobrymi sąsiadami - (07-03-2012)

Elektrownia jądrowa pracuje idealnie, procedury bezpieczeństwa działają, mimo to zawsze pozostaje ryzyko ataku terrorystycznego. Atak taki wydarzył się w 1982, kiedy francuska elektrownia w Creys-Malville została ostrzelana z granatnika przeciwczołgowego. Dwa z pięciu pocisków trafiły w cel. Nie wyrządziły większych szkód. Sprawca zrobił później karierę polityczną w Partii Zielonych. Wbrew czarnej propagandzie zagrożenia związane z elektrownią atomową są znikome - w rok po wypadku w Fukushimie.
Czytaj...

 

Tydzień Nienawiści - Andrzej Koraszewski (06-03-2012)

Rozpoczął się planowany na najbliższe trzy tygodnie Tydzień Nienawiści. Najbardziej orwellowska, a zarazem kafkowska impreza naszych czasów. Wbijając w Google hasło Apartheid Week otrzymujemy ponad osiemdziesiąt sześć milionów sześćset tysięcy wskazań. Można powiedzieć, że akcja "dwóch minut nienawiści" jest nadzwyczaj udana, angażując setki milionów mieszkańców naszego świata w wysiłek zmierzający do osiągnięcia stanu orgiastycznej nienawiści. Emmanuel Goldstein - Wróg Ludu wiecznie żywy.
Czytaj...

 

Rushdie: Długi cień fatwy - Sanal Edamaruku (06-03-2012)

Minęły już dwadzieścia trzy lata. 24 lutego 1989 r. irański ajatollah Chomeini wydał fatwę przeciwko Salmanowi Rushdiemu, autorowi Szatańskich wersetów. Nie było żadną nowością, że przywódca religijny wzywa do zamordowania pisarza, bo nie podobają mu się jego książki. A może dokładniej, bo niewyraźnie wyczuwa brak szacunku, choć nie zadaje sobie trudu przeczytania choćby jednej linijki.
Czytaj...

 

Bezcenne relikwie z Trewiru - Andrzej Wendrychowicz (06-03-2012)

W Trewirze przechowuje się dwie bezcenne relikwie religijne: kaftanik Jezusa Chrystusa i kalesony Karola Marksa. Za kilka tygodni do świętych relikwii mają ściągnąć setki tysięcy pielgrzymów. Fundacja Giordana Bruna organizuje w tym samym terminie serię różnych imprez pod ogólnym hasłem "Święty kaftanik - alternatywne pielgrzymowanie"
Czytaj...

 

Evidence-based medicine vs Magic-based medicine - (05-03-2012)

Dr Czelej: "Zetknąłem się z homeopatią po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych w Pd. Afryce, gdzie ze zdumieniem obserwowałem leczenie poważnych stanów chorobowych metodą homeopatyczną". Zdumienie było na miejscu. Na stronach Sense About Science, prof. Raymond Tallis opisuje katastrofalne skutki polityki zdrowotnej w RPA, w czasie, gdy prezydentem był Thabo Mbeki. Zmarło wtedy przedwcześnie 365 tysięcy pacjentów, u których stosowano "leki" homeopatyczne. Społeczeństwo RPA zaczyna powoli rozumieć, czym jest w istocie Voodoo-Based Medicine.
Czytaj...

 

Ateiści, do dzieła! - Jacek Tabisz (05-03-2012)

Część ateistów jest przede wszystkim kontestatorami. Doświadczeni w jak najbardziej słusznej krytyce uchodzących za "jedyną prawdę" zabobonów, niestety nie poprzestają na tym. Niekiedy może się wydawać, iż nic w ich opinii nie może być godne pochwały, że wobec niczego nie można żywić optymistycznych nadziei. Zdawać się może, że nie tylko teistyczne opary absurdów, ale cała rzeczywistość społeczna jest zła. Kontestatorzy są przekonani, iż nie można chwalić przyszłości, bowiem to hurraoptymizm, pesymizm jest zaś jedyną racjonalną postawą.
Czytaj...

 

Czy istnieją rasy ludzkie? - Jerry Coyne (05-03-2012)

Jednym z najbardziej drażliwych tematów w biologii ewolucyjnej człowieka - lub ogólnie w biologii człowieka - jest pytanie, czy istnieją rasy ludzkie. W starych, złych dniach uważano za oczywiste nie tylko, że odpowiedź jest twierdząca, ale że istnieje hierarchia ras (zawsze szeregowana przez białych biologów), z przedstawicielami rasy białej na szczycie, Azjatami nieco niżej i czarnymi nieodmiennie na dnie.
Czytaj...

 

Porównajmy Al-Assada do Izraela - Tariq Alhomayed (05-03-2012)

W artykule w wychodzącej w Londynie gazecie "Al-Sharq Al-Awsat", zatytułowanym "Porównajmy Al-Assada do Izraela", redaktor naczelny Tariq Alhomayed nazwał obecną sytuację w Syrii "sprawą arabską par excellence" i "problemem bez rozwiązania". Mówiąc "nasza demokracja jest zdeformowana, jak nasze republiki" porównał działania tyrańskiego reżimu Assada do Izraela, pisząc: "To tak, jakbyśmy my, Arabowie, mówili, że jeśli zabójcą jest Arab, to jest to coś, co możemy zaakceptować - ale jeśli jest to Izraelczyk, to musimy wszyscy działać jak jeden, żeby położyć temu kres!"
Czytaj...

 

Płetwal błękitny - jak spotkałem największe zwierzę, jakie kiedykolwiek istniało - Ed Yong (04-03-2012)

Nie można rozmawiać o płetwalach błękitnych bez uciekania się do litanii zapierających dech w piersiach statystyk (zobacz fakty dotyczące płetwali błękitnych poniżej). Trzydzieści metrów długości. 180 ton wagi. Może pochłonąć pół miliona kalorii za jednym otwarciem gęby. Serce wielkości małego samochodu. Główna arteria jest tak wielka, że mogłoby się w niej zmieścić dziecko.
Czytaj...

 

Dematerializacja i deflacja przyszłości - Matt Ridley (04-03-2012)

Wzrost ekonomiczny jest rodzajem deflacji. Jeśli na przykład koszt mocy obliczeniowej spada, to użytkownik mocy obliczeniowej uzyskuje więcej za mniej - i w ten sposób osiąga wyższy standard życia. Jedną z rzeczy, która umożliwia taką deflację, jest dematerializacja, redukcja ilości surowców potrzebnych do wyprodukowania towaru. Na przykład iPhone waży 1/100 i kosztuje 1/10 tego, ile ważył i kosztował komputer Osborne Executive w 1982 r., ale jego szybkość przetwarzania danych jest 150 razy większa i ma 100 tysięcy razy więcej pamięci.
Czytaj...

 

Refleksja po książce - Norbert Paprocki (03-03-2012)

Racjonalizm to dobra opcja dla tych wszystkich buntowników, którzy niestety nadal tylko Kościół kojarzą z ideami i moralnością- nie znają niczego poza tą zmurszałą instytucją zapchaną betonowym dogmatyzmem. To jakby ex-klienci banku, który był skorumpowany i zbankrutował, w związku z czym już nie ufają żadnym bankom, i nie włożą pieniędzy na lokatę z najlepszym możliwie oprocentowaniem. Wolą zachować parę groszy w skarpecie i niech tam rdzewieją.
Czytaj...

 

Pogrzeb z odgromnikiem - Marcin Kruk (02-03-2012)

Czy deprawowanie było sensem jego życia? Nigdy tego tak nie powiedział, a przecież przybyliśmy tu ze wszystkich stron świata, pożegnać tego, który nam mówił o chmurach, latawcach, butelkach lejdejskich, który chodził z nami oglądać gniazda łabędzi i wiercone w ramach pokuty otwory w cegłach starego kościoła.
Czytaj...

 

Ślepy wiedzie widzących. Głuchy nasłuchuje sygnału - Eric S. MacDonald (02-03-2012)

Sparaliżowani, spastyczni, niezdolni do mówienia, jedzenia lub pójścia do toalety, izolowani, samotni, często porzucenie przez współmałżonków, a potem zmuszeni do leżenia w łóżku dniami, tygodniami, miesiącami i latami, więźniowie we własnych ciałach, zniewoleni przez państwo. "Ale my żywimy za nich nadzieję - powiedział papież Wojtyła - kiedy oni nie mogą już dłużej mieć nadziei". Dziękuję, ale się obejdę!
Czytaj...

 

Utrwalając rasowe stereotypy  - Julian Jeliński (02-03-2012)

O znaczeniu ruchu abolicjonistycznego dla obalenia niewolnictwa w 1863 roku wspomina każda książka dotycząca historii Stanów Zjednoczonych. Zaznaczany w nich jest nie tylko wpływ ruchu i ale i rola, jaką odegrała literatura abolicjonistyczna w zmianie nastawienia amerykańskiego społeczeństwa. Książki abolicjonistów były powszechnie czytane i szeroko dyskutowane. Prezydent Lincoln nazwał nawet Harriet Beecher Stowe "małą kobietą, która wywołała dużą wojnę".
Czytaj...

 

Opercja od Haram do Halal - Azra Naseem (01-03-2012)

10 lutego "Gazeta Wyborcza" doniosła o przewrocie w raju. Raj to Malediwy. Partia Adhaalath, ogłosiła prezydenta Naszeeda haram (arabski - osoba lub rzecz niedozwolona w islamie, przeciwieństwem tego terminu jest halal- A.K.). Wydana w przeddzień zamachu broszura tej partii głosiła między innymi: "Żadne prawo sprzeczne z islamem nie może być uchwalone na Malediwach"; rząd uczył "dobrych rzeczy o Żydach".
Czytaj...

 

Dzień Przyszłości - Jacek Tabisz (01-03-2012)

Warto z uśmiechem i optymizmem patrzeć w nadchodzące czasy. One naprawdę na to zasługują! Żyje nam się tysiące razy lepiej niż 100, czy 300 lat temu. Nasze człowieczeństwo jest pełniejsze, mamy więcej możliwości dla jego ekspresji, a będziemy mieć ich jeszcze więcej. Ludzie religijni i parareligijni kraczą, że nowe czasy są zdehumanizowane, że jesteśmy coraz bardziej samotni. Cóż - codziennie mam kontakt z przyjaciółmi z Indii, zaś telefon komórkowy sprawia, iż moja lepsza połowa ma ze mną stały kontakt, którego nie miałaby, gdybym pracował na przykład w XIX wiecznej fabryce 14 godzin dziennie
Czytaj...

 

Czy nadchodzi nowy kult? - Andrzej Tomana (01-03-2012)

W Gazecie Wyborczej ukazał się wywiad z prof. Teresą Smolińską pod elektryzującym tytułem "Przedślubny kult penisa ogarnia Polskę". Pani Profesor - folklorystka i kulturoznawca - opisuje nowe zwyczaje przedślubne na Opolszczyźnie, którym towarzyszą różne gadżety kojarzące się z penisem. Pani profesor niby nie jest tym oburzona, raczej zniesmaczona, ale ubolewa, że "odsakralizowała się obrzędowość weselna".
Czytaj...

 

Plastyczna matnia Terry'ego Gilliama - Piotr Berndt (01-03-2012)

Adaptacja powieści "Lęk i odraza w Las Vegas" Huntera S. Thompsona jest dziełem dość tajemniczym i daje również możliwość innego spojrzenia na jej interpretacje. Pokazuje jak rzeczywistość lubi rządzić się logiką koszmaru sennego. Książka ukazała się w 1972 roku w okresie schyłku ruchu hippisowskiego i wojny w Wietnamie. Autor wychwytuje i opisuje w niej moment przełomu.
Czytaj...

 

John Gray twierdzi, że recenzuje de Bottona, ale naprawdę recenzuje ateizm - Jerry Coyne (29-02-2012)

Przynajmniej tuzin czytelników zwróciło mi uwagę na recenzję Johna Grey'a w "The New Statesman" z nowej książki Alaina de Bottona Religion for Atheists: A Non-Believer's Guide to the Uses of Religion. De Botton, jak pamiętacie, jest tym facetem, który chce, by humaniści i ateiści przyjęli zewnętrzne oznaki religii - cotygodniowe spotkania, kazania, święta i tym podobne - żeby zaspokoić naszą głęboką potrzebę rytuału społecznego.
Czytaj...

 

Wasz Bóg jest moim Bogiem - Sam Harris (29-02-2012)

Gubernator Mitt Romney wciąż musi przekonać konserwatystów religijnych ze swojej partii, że jest odpowiednim kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Moim zdaniem przekonałby zagorzałych republikanów i zabezpieczył swoją nominację, gdyby przed prawyborami w Karolinie Południowej wygłosił następujące przemówienie.
Czytaj...

 
Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Ateistyczny metal
Wolność sumienia i wyznania, a symbole religijne
Obraza uczuć religijnych poprzez działalność artystyczną
PSR Wrocław 17.III Kino Racjonalisty: Fanaa
PSR Wrocław 15.III dyskusja: Piękno wszechświata
Pierwsze spotkanie Racjonalistów w Poznaniu - 17.03.2012 r.
Test Wiedzy o Mózgu
Tydzień Mózgu 2012 w Sanoku
Kawiarnia Naukowa
8 Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej 19-25 marca
PSR Wrocław 8.III Wykład: Feminizm Racjonalny
Petycja w sprawie powszechnej edukacji muzycznej
Dzień Mózgu 2012 w Gdańsku
Kraków: debata "Feministki i cała reszta"
PSR Wrocław 3.III Kino Racjonalisty: A.I.


Księgarnia Racjonalisty

Nowości:

Po roku przerwy, wydawca dodrukował Sztuczki umysłu Derrena Browna (książka pod patronatem Racjonalisty)

Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Brak powiadomień
Ignorowanie wypowiedzi użytkownika
Serwis na e-czytnikach
Brak powiadomień o minusach
Religie:
Co półtorej duszy to nie jedna!
Kolejny religijny wariat
Religijne mechanizmy zabezpieczeń
Ateiści bez rozwodów
Nie udzielił komunii lesbijce
Filozofia i światopogląd:
Chrzest
Ulepszone interfejsy mózg-komputer
Moja hipnoteza
Sens życia
Kościół i antyklerykalizm:
Nietakt...?
rekolekcje zamiast szkoły
Co to jest: moralne zadość uczynienie?
Rząd: 0,3 proc. podatku na Kościoły i związki wyznaniowe
Znowu argument większości...
Jaki Kościół jest biedny i jaki dobry - propaganda w TVP
Początek końca religii w szkołach?
Tupet
Cud Maturalny
Uczucie ateisty
Nauka:
Wykłady Dnia Mózgu 2012 w Gdańsku
Czy wzrost człowieka - około 1,7 m - jest optymalny?
Słońce się kurczy
Materiały wideo z 4. Tygodnia Mózgu w Poznaniu
Ciekawostka o zamarzaniu cieczy
Astronomowie odkryją życie biologiczne w kosmosie jeśli jest niedaleko
Wiek Ziemi?
Kontrolowany delayed quantum erasure - jak to jest z tą kauzalnością?
Społeczeństwo i kraj:
KSIĄŻECZKA OPŁAT za lokal mieszkalny
Przewaga USA
eksperyment
nie ma żartów
Nie przekażę mojego 0,3% podatku na KRK
Minister edukacji przypomina!
Równość to wartość ?
Krzyżyki na stadiony!
Droga po trupach
Magdalena Środa
deregulacja czy "rozregulacja"?
Kiedy takie debaty w Polsce. Kiedy takie plakaty (czy Bóg istnieje?)
w sprawie soli
Michalski vs Rybiński
Molestowanie religijne w czasie rekolekcji - czy to legalne?
Dlaczego od razu zabić?
Auta elektryczne a spadek czytelnictwa
Prezydent Palikot ? Nie chciałbym.
Podłość?
Późniejsze emerytury
Bóg czuwa nad swoim plemieniem...
I znowu żałoba....
Religijny apartheid w WB.
pani ministra
Kultura:
"Nikt nic nie czyta..."-czyli o młodzieży słów kilka
Religie w bibliotekach
Projekty BOINC:
Radioactive@Home
ABC Racjonalisty:
"Pamięć i tożsamość" jako lektura
Problem z etyką w Liceum
W świecie absurdu
Belgia - 42% ateiści. 3% - praktykujący katolicy
Gospodarka i ekonomia:
Czy Holandia zrywa z narkotykami?
Struktura budżetu 2012
O wszystkim i o niczym:
Lista zasług Terlikowskiego
Dowcip tygodnia
Szkolne kółko racjonalisty/dyskusyjne?
Koronka do Miłosierdzia Bożego [yyy...]
Manuskrypt Voynicha
Dobry zwyczaj - nie pożyczaj
Myślenie bez wokalizacji
Racjonalność a świat zewnetrzny
Odlicz krew od dochodu
Z porannej poczty
Czym obrzezanie dziewcząt różni się od obrzezania chłopców?
Ukamienowni przez Policję Moralności
Ruch lewicowych liberałów o zielonym zabarwieniu
Pogrzeb humanistyczny - porada
Lokal na spotkanie Racjonalistów w Poznaniu - co polecacie?
Inna demonstracja muzułmanów
USA mają prawo zabijać niewinnych
Kolizja drogowa - kto zawinił?
Czy zdziczałe psy powinno się odławiać?
Skradzione serce
Jakość życia
Jak prawo jazdy zmienia kierowcę
Dinozaury na Arce Noego
Dziennikarska moralność- a la française
Śmieszne filmiki w Internecie
Dobra nowina
JUST BIEBER
wykluczenie czy może coś innego?
Skala wszechświata

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.