MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #183
Nakład: 42473 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2013-05-28 do 2013-06-30

Spis treści:

Cytat tygodnia

Stalowa Wola celebruje COP, nie celebruje Powstania

"Jeśli chodzi o budowanie tożsamości na naszej tradycji, to osobiście stawiam na osiągnięcia nowoczesnej gospodarki, na śmiałe koncepcje, dobre zarządzanie, bo tym był Centralny Okręg Przemysłowy. W Polsce brakuje patriotyzmu gospodarczego: dobrej organizacji, nowoczesnych rozwiązań, no i sukcesów. Tożsamości narodu, który ma skutecznie konkurować z innymi, nie można budować na klęskach. A u nas niestety się to robi."
Andrzej Szlęzak, w latach 1990-2002 radny Stalowej Woli, od 2002 prezydent Stalowej WoliNowe teksty

O Bogach możliwych, niemożliwych i zbędnych - Ziemowit Ciuraj (30-06-2013)

Chciałbym przedstawić w tym kontekście problem niedostrzegany przez wierzących i chyba zaskakujący również dla wielu sceptyków, agnostyków i niewierzących, a mianowicie problem wielości możliwych jedynych Bogów (pisanych wielką literą) i trudności rozeznania się w tym poniekąd kłopotliwym bogactwie Wszechmocnych Stwórców.
Czytaj...

 

Ortaliony - Wojciech Szczęsny (30-06-2013)

Podszedł do mnie pan w moim mniej więcej wieku i z lekkim angielskim akcentem, lecz znakomitą polszczyzną, zaproponował jakieś broszurki. Podziękowałem serdecznie, mówiąc, że może przydadzą się innym w celu ich nawrócenia, bo dla mnie jest już za późno. Jakoś nawiązaliśmy jednak rozmowę i okazało się, że ów dżentelmen jest ortodoksyjnym kreacjonistą.
Czytaj...

 

Cienie pod grubą kreską - Andrzej Koraszewski (29-06-2013)

Oddzielenie grubą kreską przeszłości i budowanie stosunków z sąsiadami raczej na wymianie handlowej, otwartych granicach i wymianie kulturalnej niż na próbach wzajemnego podboju, poczuciu wyższości i pielęgnowaniu pamięci o krzywdach doznanych oraz negowaniu krzywd wyrządzonych, jest szansą innego życia dla kolejnych pokoleń.
Czytaj...

 

Granice paniki - Bjørn Lomborg (29-06-2013)

Cztery dziesięciolecia od Granic wzrostu pokazały, że potrzeba nam więcej wzrostu, nie zaś mniej. Rozszerzenie handlu z szacowanymi korzyściami ponad 100 bilionów dolarów rocznie pod koniec tego stulecia zrobiłoby tysiąckrotnie więcej dobra niż polityka dobrego samopoczucia wynikająca z szerzenia strachu. Wymaga to jednak porzucenia mentalności anty-wzrostowej i używania naszego olbrzymiego potencjału, by stworzyć jaśniejszą przyszłość.
Czytaj...

 

W odróżnieniu od Madonny Bliski Wschód nie jest “Materialistką” - Barry Rubin (28-06-2013)

Na Zachodzie przyjmuje się za rzecz oczywistą, iż Arabowie rozumieją, że rozwój materialny jest niezbędny dla postępu i siły społeczeństwa. Na przykład Tom Friedman omawiał raport ONZ Human Development napisany przez liberałów arabskich. Innymi słowy świat arabskojęzyczny kształtowany jest przez niemożność zrozumienia przez jego przywódców, że eksperci zachodni wiedzą dużo więcej o ich społeczeństwach niż oni sami. Ale to Tom Friedman nie rozumie Bliskiego Wschodu.
Czytaj...

 

Ankieta na temat relacji między PSR a "Racjonalistą" - Jacek Tabisz (28-06-2013)

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów zostało utworzone na bazie sympatyków portalu racjonalista.pl. Tym niemniej pojawiają się czasem w PSR głosy krytyczne wobec współpracy między PSR a "Racjonalistą", głównie na polu ujęcia spraw bliskowschodnich na łamach " Racjonalisty". Te głosy, choć nieliczne, bywają niekiedy bardzo donośne.
Czytaj...

 

Gatunkowy pacyfizm - Michał Michałowski (27-06-2013)

Jako weganin, po jak by to ująć - nowych narodzinach, poznałem wielu wegetarian, wegan oraz obrońców praw zwierząt. Z jednymi dyskutowałem dłużej, a z drugimi krócej i zauważyłem fakt, który przynajmniej mnie lekko zaniepokoił, a taki, że przy wszelkiej promocji zielonego stylu życia na główną scenę wysuwa się kwestia zdrowotna czyli skąd białko i kalorie, zaraz za nią wchodzi smak i poziom kuchni, a za kurtyną smutnie podpierają ścianę prawa oraz dobrostan zwierząt.
Czytaj...

 

Upaniszady i kiepskiej jakości apologeci hinduscy - R. Ranganath (24-06-2013)

Religijne elity nie odczuwają potrzeby angażowania się w debaty, jako że ich hegemonia nie jest zagrożona. Tak więc krytyka musi kierować się do innej klasy spośród wyznawców, która posługuje się błędnymi pojęciami, oskarżeniami i tupetem, by bronić irracjonalności inspirowanej przez religię.
Czytaj...

 

Droga dżihadu do Europy - Radosław S. Czarnecki (24-06-2013)

Jak to się stało, że Bałkany (a zwłaszcza niektóre regiony Bośni i Hercegowiny, Sandżaku - czyli pogranicze Serbii i Montenegro oraz Albania i Kosowo) zamieszkałe przez wyznawców islamu stały się bazą dla działań międzynarodówki dżihadystów wspomaganej finansowo przez ultra-konserwatywne kraje arabskie (głównie Arabię Saudyjską)?
Czytaj...

 

Skromna propozycja nowej kampanii “BDS “ - Geary (24-06-2013)

Jest kraj na Bliskim Wschodzie, który bardzo podkreśla, że jest demokracją i wyznaje zachodnie ideały dotyczące praw człowieka, i bez przerwy chwali się, jak bardzo różni go to od despotycznych sąsiadów arabskich. Ale tenże kraj na Bliskim Wschodzie od dziesięcioleci już okupuje ziemię jednego ze swoich sąsiadów i prowadzi podobną do apartheidu dyskryminację własnej mniejszości.
Czytaj...

 

Czy ludzie religijni żyją dłużej? - Nigel Barber (24-06-2013)

Czy religia jest takim dobrym eliksirem życia jak się wydaje? Powyższe pytanie można zadać na dwa sposoby. Po pierwsze, czy ludzie religijni żyją dłużej niż ich niereligijni współobywatele, albo, czy ludzie żyjący w krajach religijnych cieszą się dłuższym życiem niż w krajach laickich. Zaskakujące jest, że odpowiedzi na te pytania są bardzo rożne.
Czytaj...

 

Kiedy płoną związkowcy... - (23-06-2013)

"Nie boję się powiedzieć, że dzisiaj mamy sytuację, w której mamy do czynienia z gigantycznym sabotażem gospodarczym, w wykonaniu ministra transportu. Konstytucyjny minister sam ogłasza strajk na kolei w okresie Świąt, po to, aby zdenerwować klientów kolejowych". I jak na twardego humanistę przystało, sądzi że maszyny z przebiegiem się nie zużywają, lecz nabierają hartu ducha (wprowadzono bowiem zasadę, że "im tabor starszy, tym lepszy a zatem rzadziej przeglądany".
Czytaj...

 

Sen wiara – Bóg mara - Andrzej Koraszewski (23-06-2013)

Na portalu "Idziemy" gimnazjalistka pyta, co to znaczy "sen mara - Bóg wiara"? "Ciocia Ania" odpowiada: To znaczy, że jeśli się czegoś boisz, to wiara w Boga ci pomoże. Uczennica prawdopodobnie dręczona była w szkole żądaniem filozoficznej egzegezy starego ludowego przysłowia i gwałtownie poszukiwała pomocy, została jednak z jednym, mało przydatnym, do tego celu zdaniem.
Czytaj...

 

O rzeczywistym apartheidzie w Libanie i urojonym gdzie indziej - Khaled Abu Toameh (23-06-2013)

Mniej więcej trzy lata temu rząd libański zdecydował o nowelizacji obowiązującego prawa apartheidu, które odmawia Palestyńczykom prawa do pracy w aż 20 zawodach. Powiedziano wówczas Palestyńczykom, że będą mogli pracować w wielu zawodach, a nawet posiadać nieruchomości w Libanie. Obecnie jednak Palestyńczycy odkryli, że rząd libański, jak rządy większości krajów arabskich, kłamał.
Czytaj...

 

Afirmacja szumu w muzyce jako alternatywa dla systemu tonalnego - Wojciech Michalski (23-06-2013)

Gust muzyczny stał się przedmiotem wyraźnej stratyfikacji społecznej, a nawet radykalnych mechanizmów wykluczenia. Łatwo się o tym przekonać, przeglądając fora internetowe, chociażby na stronie last.fm, gdzie, w tym przypadku w shoutboxach, trwa nieustanna walka o dominację i próbę udowodnienia oponentom, że sympatyzują z wykonawcami, którzy w prywatnym mniemaniu agresorów, prezentują beznadziejny poziom.
Czytaj...

 

Czy można propagować ateizm? - Jacek Tabisz (22-06-2013)

Sądzę, że często powtarzany przez teistów argument o propagowaniu ateizmu nie jest prawdziwy. W zasadzie nie spotkałem ani jednego racjonalnego ateisty, który propagowałby ateizm. Mówienie o tym, że bogowie jakoś nie za bardzo mieszczą się w rzeczywistości nie jest bowiem wcale propagowaniem ateizmu. Jest stwierdzeniem pewnego faktu o tym, co nas otacza.
Czytaj...

 

David Brooks: Mózg nie jest umysłem - Jerry Coyne (22-06-2013)

Mózg jest umysłem w tym sensie, że umysł jest produktem mózgu i bez mózgu nie byłoby żadnego umysłu. Mózg jest w rzeczywistości cielesnym komputerem, który przyjmuje fizjologiczne i materialistyczne dane wejściowe i jako dane wyjściowe produkuje umysł. Może to brzmieć redukcjonistycznie i materialistycznie, ale tak się składa, że jest to prawdziwe. To jest, chyba że w naszych głowach siedzi duchowy homunkulus.
Czytaj...

 

Islam prowadzi wojnę – sam z sobą - Murtaz Haider (22-06-2013)

To wszystko zostało dokonane w imię islamu. Będzie to powtórzone wcześniej czy później. Niektórzy będą twierdzić, że nie jest to "prawdziwy" islam. Czy naprawdę ma jakiekolwiek znaczenie, jaki jest prawdziwy islam, skoro jego prawdziwi wyznawcy nie potrafią sprzeciwić się tym, którzy używają religii do popełniania ludobójstwa?
Czytaj...

 

Dokąd jedziemy? - Andrzej Koraszewski (21-06-2013)

Nikt nie może przewidzieć ani rozwoju sytuacji na świecie, ani rozwoju sytuacji w Polsce. Zbigniew Ziobro zapewnia, że Kaczyński nie będzie polskim Orbanem, ale chyba tylko dlatego, że sam ma apetyt na taką rolę. Jest to prawdopodobnie wynik oceny zmian postaw elektoratu i przekonanie, że ten elektorat czeka na swojego wodza.
Czytaj...

 

Doktryna Obamy - Barry Rubin (21-06-2013)

Wspieranie radykałów na Bliskim Wschodzie po 10 poprzednich niepowodzeniach Zachodu. Długa jest historia mocarstw zachodnich, które wierzyły, że potrafią manipulować lub pracować z radykalnymi arabskojęzycznymi państwami albo ruchami, by przerobić porządek lokalny. Wszystkie źle skończyły.
Czytaj...

 

Doradztwo religijne i religioznawcze VI - Lucjan Ferus (20-06-2013)

Niedawno usłyszałem opinię - i co ciekawe, wypowiadał ją człowiek wierzący, ale uważający się za 100% racjonalistę - że chrześcijaństwo z racji swej oryginalności (czyli odróżniania się od innych religii) jest religią objawioną. To właśnie ma świadczyć według niego za tym, iż mamy do czynienia z prawdziwą religią, a nie wymyśloną jak inne przez ludzi.
Czytaj...

 

Zemsta - Joanna Wilkońska (20-06-2013)

Widziałam niedawno film o zemście. Film południowo-koreański, toteż ascetyczny, surowy i brutalny. Musiał być brutalny, nawet gdyby nie był azjatycki. Niemniej wschodnia powściągliwość, powolność działań, wyciszone reakcje współgrały z tematem filmu, bo zemsta nie spieszy się. A im bardziej niespieszna jest, tym bardziej nabrzmiewa kalkulacją, przeradza się w okrucieństwo.
Czytaj...

 

Dwa teksty o ludziach i zwierzętach - Wojciech Szczęsny (19-06-2013)

Zbigniew Religa z całym spokojem stwierdzał, że wie, iż stoi nad grobem. Nie wierzy w przyszłe życie. Na pytanie dziennikarki co będzie po śmierci odpowiada: "nic" . Ja też tak myślę. Nie było mnie przed urodzeniem i nie będzie po śmierci. Tak jak nigdy nie było mnie i pewnie nie będzie powiedzmy w miejscowości Perth w Australii.
Czytaj...

 

Obejmowanie Greenpeace. Ignorowanie nauki - Matthew Lau (19-06-2013)

"Organizacja, którą pomogłem założyć i prowadzić w latach 1970 i 1980. jest dzisiaj wszystkim, tylko nie instytucją użyteczności publicznej. Od kiedy opuściłem Greenpeace, jej członkowie i większość tego ruchu przyjmowali politykę, która odzwierciedla ich niehumanitarne tendencje, ilustruje ich odrzucenie nauki i techniki i w rzeczywistości zwiększa ryzyko szkód dla ludzi i środowiska".
Czytaj...

 

Uświęcenie cierpienia w katolicyzmie - Miranda Celeste Hale (18-06-2013)

W samym sercu katolicyzmu znajduje się retoryka o uświęceniu cierpienia. Kościół katolicki twierdzi, że cierpienie (wszelkie cierpienie) jest czymś z gruntu dobrym. Twierdzę, że to założenie stanowi podstawę psychicznych, fizycznych, ekonomicznych i społeczno-kulturowych szkód wyrządzanych przez zwierzchników Kościoła katolickiego milionom jednostek i grup na przestrzeni całej historii tego Kościoła.
Czytaj...

 

Ateizacja? - obrona kościoła czy przygotowanie do ataku... - Grzegorz A. Kanik (18-06-2013)

Może i Kościół oraz kler może mieć jakieś obawy. Zwłaszcza jeżeli chodzi o dochody oraz pozycję społeczną i polityczną. Z drugiej strony, to nie tylko obrona, lecz również szansa na "nowe tereny" w zakresie życia społecznego i politycznego.
Czytaj...

 

O urojonym polskim piekiełku i prawdziwych problemach - Mariusz Agnosiewicz (17-06-2013)

Muszę przyznać, że sam byłem kiedyś zwolennikiem koncepcji "polskiego piekiełka", która jest urojonym wyjaśnieniem pewnych problemów społecznych naszego kraju. Nie wyjaśnia ona bowiem niczego a jest zaklęciem cementującym patologie (odbiera wiarę w sens szukania prawdziwych przyczyn problemu: wszak z piekłem się nie walczy). Koncepcja sugeruje, że swarliwość i patologiczny indywidualizm to nasze cechy narodowe. Nie wierzymy w piekło, nie ma powodów, by wierzyć w piekiełko, tym bardziej, że ta wiara rozmywa problemy zamiast je rozwiązywać.
Czytaj...

 

List do W.G. w sprawie „Kronosu” - Joanna Wilkońska (17-06-2013)

Cały dziennik rozpięty na tych właśnie płaszczyznach: zdrowie, finanse, erotyka - w równym, beznamiętnym, niemalże równoważnikowym stylu punktuje diagnozy chorób/ kuracje, starania wydawnicze/precyzyjną rejestrację wpływów pieniężnych, podboje miłosne/wzmianki imienne, częściej anonimowo (przygodne chicos, chicas).
Czytaj...

 

Polska a ziemie ruskie za dynastii Piastów - Bartłomiej Gajek (17-06-2013)

Sprawa ruska posiada jednak dość ważne znaczenie dla wewnętrznych dziejów Polski. Kapłani dostawali misję niesienia Dobrej Nowiny na wschód, przed rycerzami stawała szansa na urodzajną ziemię, a kupcy Polscy uzyskiwali nowe rynki i korzyści handlowe. Może gdyby nie niektórzy władcy na ziemiach polskich, jak np. Bezprym, to polityka zagraniczna i podboje wyglądałyby o wiele lepiej.
Czytaj...

 

Bo demonstrować trzeba umieć.... - Oskar Wiśniewski (16-06-2013)

Pochód robi się zielono- żółty. Zielone flagi z falangą są niesione przez łysawych chorążych, w nieśmiertelnych spodniach na szelkach i brązowych koszulach. No tak, przecież oni są tacy polscy. Jak się ma jednak wszechobecność flagi obcego państwa - Watykanu- do postulatów ponownego zdobycia niepodległości przez nasz kraj?
Czytaj...

 

Rabin Sacks jest niedouczonym głupcem - Jerry Coyne (16-06-2013)

Ten wymysł o "religijnej moralności" irytuje mnie bezgranicznie. Jest sprzeczny z wszystkimi faktami: ateiści są nie mniej moralni niż wierni, kraje ateistyczne nie są pełne barbarzyństwa, znacznie więcej więźniów w USA jest religijnych niż w ogólnej populacji i tak dalej. Świat zaś, stając się mniej religijny, staje się bardziej moralny. Nikt z odrobiną rozsądku nie uważa, że świat bez wiary byłby światem bez moralności.
Czytaj...

 

Paliwa niekopalne - Matt Ridley (16-06-2013)

Można znaleźć olbrzymie ilości hydratu metanu (znanego jako metanowy lód) pod dnem morskim w pobliżu krawędzi kontynentalnych. Niedawno Japończycy oznajmili o udanym projekcie pilotażowym wydobywania tego metanu jako źródła energii.
Czytaj...

 

Słupska pierestrojka i młode wilki PZPR - Jerzy Izdebski (15-06-2013)

W Gazecie Pomorskiej z marca 1989 na 1. stronie stawiano dramatyczny problem społeczny: 'Co wypełni pustkę po brazylijskim serialu?', który zaczynał się słowami: "Wszystko się kiedyś kończy - nawet najdłuższy w dziejach polskiej telewizji serial W kamiennym kręgu". Największym serialowym fenomenem socjologicznym PRL była emisja 15 odcinków Niewolnicy Isaury od lutego 1985 (już w 4. odcinku miał 84% widownię), który najprawdopodobniej miał niemały wpływ na wzrost marzeń ludności o lepszym świecie. Na zaproszenie polskich władz główni bohaterowie przybyli do Polski na tygodniowe tournee, odwiedzając Warszawę, Łódź, Skierniewice, Katowice, Sosnowiec, Kraków, a także szkoły, szpitale i zakłady pracy.
Czytaj...

 

Kordecki na wały, czyli stop ateizacji - Andrzej Koraszewski (15-06-2013)

Zostaliśmy docenieni. Na Jasnej Górze, pod auspicjami Królowej Korony Polskiej, zbiera się jutro (w niedzielę 16 czerwca) religijny sabat czarownic zwany "Ogólnopolskim Kongresem Katolików - Stop Ateizacji". Po ostatnich doniesieniach agentów oddelegowanych do śledzenia publikacji "Racjonalisty" Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski przy współpracy Tygodnika "Niedziela" oraz Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, podjął się trudu zorganizowania Kongresu, który zmienić ma bieg historii.
Czytaj...

 

Feminizm? O czym my właściwie rozmawiamy? - Anna Salman (15-06-2013)

Nie chcę tu się przedstawiać, jako krytyczka organizacji feministycznych, jednak widzę wyraźnie, że w Polsce chyba zabrakło odwagi, aby zdiagnozować dokładnie przyczyny upośledzenia kobiet w sferze publicznej. Jest to o tyle zrozumiałe, że źródłem przemocy wobec kobiet jest Kościół, przy czym jedyna osoba, która zdecydowała się mówić o tym publicznie - p. prof. Magdalena Środa, została nieomalże zlinczowana medialnie.
Czytaj...

 

Nauka a religia: porównanie postępów - Jerry Coyne (15-06-2013)

Jeśli religia rzeczywiście jest sposobem znajdywania prawdy o wszechświecie, jak twierdzi wielu jej wyznawców, powinien zachodzić postęp w jej rozumieniu swojego przedmiotu: boskości. Jago pokazuje jednak, że to się nie dzieje i że wszelki "postęp" jest po prostu zmianą doktryny kościelnej, by pasowała do zmieniającej się moralności świeckiej.
Czytaj...

 

Pokolenie wiary - (14-06-2013)

W czerwcu Islamski Dżihad zorganizował obóz letni "Pokolenie wiary" w Rafah dla chłopców w wieku 6 - 16 lat. Aktywności obozowe obejmowały rozmaite ćwiczenia militarne, takie jak "porywanie żołnierzy", strzelanie przy użyciu ostrej amunicji i pokonywanie torów przeszkód.
Czytaj...

 

Nekrofilia wśród żab tropikalnych - Jerry Coyne (14-06-2013)

Rhinella proboscidea, jest żabą amazońską, która angażuje się w coś nazywanego "eksplozywnym rozrodem". Przez dwa lub trzy dni kilkaset samców zbiera się w strumieniach lub stawach, rywalizując ze sobą o zapłodnienie samic. Pęd do pokrycia samicy i kopulowania z nią (samice składają skrzek, a samce pokrywają go spermą po wyłonieniu) jest tak szalony, że samice często toną.
Czytaj...

 

Koła historii. Kilka kartek z Głosu Polskiego. III - Jerzy Neuhoff (14-06-2013)

Nad powagą kościoła, mojem zdaniem, niechaj sam kościół czuwa. Wedle sumienia mego, rzeczą dotkliwszą od poniesionego przez kościół uszczerbku jest to krzywda, jaką poniósł katolicki lud wierzący; ten lud, za którego czczą formą zewnętrzną, niby za fetyszem, poprowadzono do urn wyborczych z listami ósemki; ten lud, którego zaufania, a raczej bezradności umysłowej tak czelnie nadużyto dlatego tylko, że od innych źródeł kultury odcięty, w instytucji kościelnej, w symbolach religji przywykł widzieć symbole wyższego życia i górniejszego swoich dusz dążenia.
Czytaj...

 

Uchodźcy, chłopiec do bicia i Anne Frank - Andrzej Koraszewski (13-06-2013)

Urodzona w 1943 roku na terenach obecnej Polski Erika Steinbach forsuje ideę zbudowania Centrum Przeciw Wypędzeniom. Idea piękna, ale są powody, aby podejrzewać niecne intencje. Ona sama powtarza, że najbardziej zależy jej na upamiętnieniu strasznego losu wszystkich ludzi, którzy w wyniku wojny stają się uchodźcami.
Czytaj...

 

Kartka z podróży - Joanna Wilkońska (13-06-2013)

Przyglądałam im się bezwstydnie, tym niemniej ukradkiem, obezwładniona posągową aurą i jakąś dystynkcją bijącą z tych przeciętnych kobiet. Może to duma z nich przeziera, pewność wyższości, siła wiary w jedynego prawdziwego Boga oraz szczególne posłannictwo kobiety, czy wręcz przeciwnie: skrywane poczucie odmienności, społecznego wykluczenia, nieoswojonej i niechcianej inności?
Czytaj...

 

Zieloni wojują krzyżem - Jerzy Izdebski (12-06-2013)

Do Kleszczewa zjechała dziś brygada Greenpic z ciężarówką krzyży. Nieopodal Kopalni Bełchatów wbili w ziemię 1000 krzyży z napisem "Węgiel zabija". Zdaniem ekopropagandystów Elektrownia Bełchatów tylko w 2010 zabiła tysiąc osób. Domagają się od polskich władz jak i zarządu PGE rezygnacji z budowy nowych bloków węglowych i inwestycji w OZE. Nikt głuptasom nie powiedział, że tam realizują technologię czystego węgla?
Czytaj...

 

Na czym naprawdę polega konflikt - Jerry Coyne (12-06-2013)

Dlaczego większość naukowców unika krytykowania religii, choć potępiają mentalność akceptującą siły nadnaturalne? Na początek zauważmy, że niektórzy badacze sami są tradycyjnie pobożni, trzymają się przepisów koszerności lub co niedziela przyjmują komunię. Przyznaję, że zawsze zaskakuje mnie, kiedy spotykam religijnego naukowca.
Czytaj...

 

Kolejna rocznica DNA, która opowiada inną historię niż podręczniki - Matthew Cobb (12-06-2013)

60 lat temu w dniach 5 - 11 czerwca 1953 r. odbyło się 18. doroczne sympozjum biologiczne Cold Spring Harbor Laboratory na Long Island w Nowym Jorku. Tematem były wirusy i prezentowane prace skupiały się na niedawnych odkryciach w badaniach nad "fagami" (od bakteriofagów), co stawało się wówczas wielką dziedziną badań.
Czytaj...

 

O pochodzeniu człowieka po katolicku - Andrzej Koraszewski (11-06-2013)

Michał Chaberek przywołuje świętego Augustyna, który "przedstawił sposób postępowania, który powinien być stosowany, kiedy chrześcijanie napotykają na konflikt między wiedzą naturalną, a Pismem Świętym." Augustyn nauczał: "Kiedy dochodzi do pozornego konfliktu między wiarą i nauką, pierwszym krokiem jest pokazanie, że teoria przyrodnicza jest zgodna z Pismem Świętym."
Czytaj...

 

Koła historii. Kilka kartek z Głosu Polskiego. II - Jerzy Neuhoff (11-06-2013)

9 lutego 1923 roku, gazety przyniosły sensacyjną wiadomość o zamordowaniu zwierzchnika polskiego kościoła prawosławnego, metropolity Jerzego. Zabójcą był również duchowny prawosławny, archimandryta Smaragd. Zabójstwo zostało dokonane, jak się później okazało, w obecności świadków, a jego sprawca bez oporu oddał się w ręce policji, tłumacząc swój czyn tym, że, jego zdaniem, metropolita ulegał wpływom rządu polskiego, zdradził prawosławie i spowodował usunięcie 3 biskupów z ich diecezji.
Czytaj...

 

Suplement do syryjskiego domina - Radosław S. Czarnecki (11-06-2013)

Jak podają media różnych opcji i z różnych krajów setki obywateli Starego Kontynentu (w tym konwertytów-Europejczyków) wyznawców islamu walczą po stronie syryjskich rebeliantów przeciwko reżimowi Baszara al-Assada. I to zasilają najczęściej te ugrupowania, które sympatyzują z Bractwem Muzułmańskim, miejscowymi organizacjach dżihadystów lub wręcz forpoczty al-Kaidy (która wykorzystuje syryjską wojnę domową do kolejnego odrodzenia i umocnienia się w krajach tego regionu).
Czytaj...

 

Życzenie śmierci VII. Węglowy Kuwejt Europy i jego wrogowie - Jerzy Izdebski (10-06-2013)

W 2008, jak ujął to specjalista rynku energetycznego Andrzej Szczęśniak, "Węglowy Kuwejt Europy staje się importerem". Po 5 latach górnicy zdołali odwrócić ten trend. W I kw. b.r. nastąpił wzrost eksportu polskiego węgla o 86%! Dla polskich mediów to żadna okazja do pochwały. Rzeczpospolita chwali za to wzrost górnictwa syberyjskiego: "Świetne wyniki rosyjskiego górnictwa", bo mu eksport urósł o całe 7%... Tyle samo warte są medialne opowieści o "trwale nierentownych" kopalniach polskich.
Czytaj...

 

Kto mieczem “de iure” wojuje - Burak Bekdil (10-06-2013)

Gdy piszę ten felieton, prawniczka i działaczka praw człowieka Canan Arin oczekuje na proces, który może zakończyć się dla niej karą pięciu lat więzienia, ponieważ przemawiając na konferencji o "nieletnich pannach młodych" skrytykowała Proroka Mahometa za poślubienie dziewięciolatki oraz prezydenta Abdullaha Güla za poślubienie piętnastolatki. Pani Arin została oskarżona o "uwłaczanie wartościom przyjętym przez całe społeczeństwo lub jego część" i za "obrazę prezydenta".
Czytaj...

 

Epistemologia zła - Eric S. MacDonald (10-06-2013)

Siły konserwatywne będą zawsze obecne w religii, ponieważ w ostatecznym rachunku one są siłą napędową religii. Jako instytucje społeczne, zależne w swoim poczuciu realności społecznej od liczby i witalności wyznawców, emocjonalna siła napędowa, która stoi za wiarą religijną, jest realną potęgą religii.
Czytaj...

 

Pochodzenie żółwia - Greg Mayer (09-06-2013)

Pochodzenie żółwi jest fascynującą i ważną dziedziną badań, choć na ogół nieco niedocenianą (Burke 2009). Jest ona ważna dlatego, że pancerz żółwia jest prawdopodobnie najbardziej innowacyjną i najbardziej przetworzoną strukturą szkieletową u wszystkich kręgowców. Na przykład w ewolucji człowieka nie ma niczego, co by temu dorównywało.
Czytaj...

 

Dlaczego całowanie się jest złe (ale gwałt może być całkiem w porządku) - Burak Bekdil (09-06-2013)

W zeszłym tygodniu, kiedy około 200 Turków przeprowadziło masowy protest całowania się na stacji metra w Ankarze w reakcji na publiczne ogłoszenie na tej stacji, wzywające pasażerów do "moralnego zachowania", konserwatywne grupy religijne zaatakowały ich maczetami, wykrzykując slogany religijne, i zraniły kilka protestujących osób.
Czytaj...

 

Dwa wyznania powodów niewiary - Andrzej Koraszewski (08-06-2013)

W marcu 1927 roku Bertrand Russell wygłosił wygład pod tytułem "Dlaczego nie jestem chrześcijaninem". Prawie 90 lat później ukazał się polski przekład książki Dlaczego nie jestem muzułmaninem amerykańskiego autora pochodzenia pakistańskiego, piszącego pod pseudonimem Ibn Warraq.
Czytaj...

 

TRIM21 stawia wiedzę o układzie odpornościowym na głowie - Matt Ridley (08-06-2013)

Do niedawna mądrością obiegową było, że organizm zwalcza infekcje na dwa różne sposoby. Pierwszym jest adaptacyjny układ odpornościowy, który działa poza komórką. Tworzy przeciwciała do przechwytywania konkretnych najeźdźców, przyczepiania się do nich i nie pozwalania na wejście do komórki. Druga linia obrony, wrodzony układ odpornościowy, działa wewnątrz komórki; jest jak rozległa sieć obrony powietrznej, strzelająca do wszystkich najeźdźców.
Czytaj...

 

Ghandi: Stopień rozwoju cywilizacji wyraża się stosunkiem człowieka do zwierząt - Joanna Wilkońska (08-06-2013)

Ghandi w swojej tezie odwołuje się implicite do pojęcia "barbarzyństwa", gdyż rozwój cywilizacyjny to nic innego jak długotrwały, złożony i wieloetapowy proces wychodzenia ze stanu pierwotnego "nieokrzesania" do stanu zrównoważonego panowania nad wytworzonymi przez siebie formami kultury.
Czytaj...

 

Wielki Wschód przeciwko Ciemnogrodowi - Mariusz Agnosiewicz (07-06-2013)

Papież Pius VII w bulli z 13 sierpnia 1814 Sollicitudo omnium ecclesiarum potępił wolnomularstwo i włączył walkę przeciw niemu do ogólnej kampanii sił Restauracji przeciwko postępowi. W 1817 ojcowie Reformaci zaczęli kolportować bezpłatnie literaturę antymasońską. W kościołach zaczęto wygłaszać liczne bojowe kazania przeciw masonerii. W licznych broszurach antywolnomularskich walkę z "sektą" masońską łączono z walką z polityką oświatową rządu.
Czytaj...

 

Liberalizm w Polsce według Wojciecha Sadurskiego - Piotr Napierała (07-06-2013)

Tytuł książki Sadurskiego z 2007 roku: Liberał po przejściach nawiązuje do marnej, zdaniem autora, kondycji liberalizmu w Rzeczpospolitej. Sadurski - prawnik, filozof, politolog, profesor Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, jest liberałem głównego nurtu zdystansowanym wobec neoliberalnej i neokonserwatywnej religii wolnego rynku i państwa minimum, i dostrzegającym potrzebę liberalnych rozwiązań także w życiu codziennym i stosunkach społecznych.
Czytaj...

 

Obejmowanie płonącego drzewa - Bjørn Lomborg (07-06-2013)

Musimy przeciwstawić się nonsensownemu pomysłowi z przetwarzaniem na energię biomasy. Tak, powinniśmy zamieniać odpadki na energię i mądrze zagospodarowywać odpady rolnicze. Ale właśnie zabieramy się za zmniejszanie bioróżnorodności, wyczerpywanie zasobów wodnych, podrażanie żywności i marnowanie miliardów dolarów - ścinając równocześnie drzewa i paląc je, co potencjalnie wzmaga emisję CO2.
Czytaj...

 

Propaganda antygórnicza i odnawialne źródła energii Ojca Dyrektora - Jerzy Izdebski (07-06-2013)

Dziś odbyła się wielka manifestacja w obronie kopalni Brzeszcze, w której udział wzięło ok. 8 tys. osób, z hasłami w stylu "Brzeszcze chcą żyć". Chodzi o trasę S1, która ma zostać poprowadzona ekologicznie, czyli przez pola wydobywcze. Przeciwko poprzednim protestowali ekolodzy. W kierunku urzędu miejskiego poleciały kamienie i jajka. Milicja pałowała, gazowała i aresztowała. Jednocześnie również dziś Grinpis opublikował broszurę propagandową "Węgiel zabija" i podżega do walki z polskim górnictwem.
Czytaj...

 

Faux pas na polu minowym - Ziemowit Ciuraj (06-06-2013)

Wychodzące z takiego fundamentu wiary, w którym leży pogrzebane dziecko złożone przez swojego ojca w ofierze Bogu (wiara w którego nazywana jest "łaską"), wysiłki duszpasterzy środowisk oddalonych od wiary muszą nasuwać pytanie o szczerość tych działań. Nie nazywam ich bezczelnością tylko dlatego, że swoistym ich "usprawiedliwieniem" jest odbierający wszelki trzeźwy osąd rzeczywistości fanatyzm religijny.
Czytaj...

 

Tydzień w obozie “czarownic” w Ghanie - Leo Igwe (06-06-2013)

Byłem na ceremonii pogrzebowej członka plemienia Kokomba we wsi Kpanjanba, niedaleko Gnani. Kokomba są jedną z głównych grup etnicznych w regionie północnym Ghany. Pogrzeby są ważnymi wydarzeniami kulturowymi u Kokombas. Prowadzą je wróżbiarze, znani lokalnie jako Ubua. Ich głównym zadaniem jest dowiedzenie się od przodków o przyczynach śmierci oraz tego, kto jest za nią odpowiedzialny.
Czytaj...

 

Ewolucja jest mądrzejsza od ciebie  - Jerry Coyne (05-06-2013)

Ta historia jest zdumiewająca i demonstruje stary banał ewolucyjny, przytoczony w tytule. Kiedy zwierzę staje się odporne na coś, czego używają ludzie, by je otruć, zazwyczaj ewoluuje mechanizm wykrywający truciznę i pozwalający na jej unikanie, albo staje się fizycznie na nią odporne (jak bakterie na insektycydy). Ale w wypadku niemieckich karaluchów (Blattella germanica) stało się coś sprytniejszego: ewolucja w jakiś sposób przeorganizowała ich układ smakowy, tak że glukoza, której ludzie używali jako składnika przyciągającego do trutki, jest teraz odbierana przez karaluchy jako coś gorzkiego i unikają jej.
Czytaj...

 

Jak wydać 75 miliardów dolarów, żeby naprawić świat - Bjørn Lomborg (05-06-2013)

Musimy zadać realistyczne pytanie: gdzie możemy za nasze pieniądze otrzymać najwięcej tego, co najbardziej pożądane? W ramach Copenhagen Consensus zapytałem 50 najlepszych ekonomistów świata, gdzie możemy uczynić najwięcej dobra. Przygotowali badania dotyczące niemal 40 propozycji inwestycji w dziedzinach od konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych do głodu, edukacji i globalnego ocieplenia. Zespoły, które pisały każdą z propozycji, identyfikowały koszty i korzyści najlepszych sposobów wydawania pieniędzy w danej dziedzinie.
Czytaj...

 

Wykład, którego nie było - Andrzej Koraszewski (04-06-2013)

Nowy Ateizm kojarzony jest przede wszystkim z postacią Richarda Dawkinsa, który od kilku dziesięcioleci jest rewelacyjnym propagatorem teorii ewolucji, bardzo, ale to bardzo nielubianym przez wielu publicystów chrześcijańskich, ale również przez wielu ludzi przyznających się do ateizmu, ale niechętnie patrzących na wyraźną prezentację konfliktu między nauką i religią.
Czytaj...

 

Dwa plus dwa - Joanna Wilkońska (04-06-2013)

Podobno wszyscy mamy jakieś zaburzenia osobowości. Brzmi poważnie, ale tylko na pozór. Wszystko zależy od stopnia i nasilenia. Znajoma psychiatra twierdzi, że nie jest to choroba psychiczna i jeśli nie uniemożliwia codziennego funkcjonowania, to nie ma się czym przejmować.
Czytaj...

 

Cena sprawiedliwości dla zgwałconej pakistańskiej dziewczynki  - Phyllis Chesler (04-06-2013)

Rząd amerykański właśnie włączył się w akcję przeciwko "zabójstwom honorowym". Popieram to przedsięwzięcie, bo od lat działam, zarówno na gruncie akademickim, jak i prawnym, dokumentując i sprzeciwiając się zabójstwom honorowym. Nieco mnie dziwi, że konsulat amerykański w Jerozolimie Wschodniej rozpoczął taką kampanię - ale tylko dla kobiet palestyńskich.
Czytaj...

 

Jasnowidzenie czy ciemnomyślenie? - Andrzej Gregosiewicz (03-06-2013)

Jako obywatel RP oraz płatnik podatków w tym kraju, zwracam się z uprzejmą prośbą do pp ministrów sprawiedliwości oraz finansów o interpretację załączonego niżej postanowienia prokuratury okręgowej w Katowicach. Mam niejasne przeczucie, że publiczne pieniądze marnowane są na praktykowanie średniowiecznych zabobonów, zaś kompetencje prokuratora mającego egzekwować przestrzegania prawa mogą nieco odbiegać od standardów uznawanych w XXI wieku.
Czytaj...

 

Kreacjoniści są wśród nas - Radosław S. Czarnecki (03-06-2013)

Wracając późnym popołudniem 18.05.2013 pociągiem z Krakowa, gdzie uczestniczyłem w obradach miejscowej "Kuźnicy" poświęconych kompromisowi jako podstawy demokracji i pluralizmu, w przedziale na odcinku Kraków Gł. - Katowice Gł. natknąłem się na polskich kreacjonistów. I to takich w stylu hard, tak klasycznych jak opisuje się tego typu mentalność i poglądy przy okazji enuncjacji oraz badań populacji amerykańskich ewangelikanów z tzw. "pasa biblijnego".
Czytaj...

 

Światło z Londynu - Sarah Honig (03-06-2013)

Dzięki najwyższemu rangą dyplomacie Jej Królewskiej Mości, który właśnie zaszczycił nas krótką wizytą, nie jesteśmy już pogrążeni w mrokach niewiedzy. Otworzył nam oczy i spowodował, że zobaczyliśmy światło z Londynu. Izrael, powiedział nam przez Sky News, stracił poparcie Wielkiej Brytanii i reszty Europy z powodu osiedli, których Wielka Brytania "nie aprobuje" i które "potępia".
Czytaj...

 

Musimy stanąć przed lustrem i zobaczyć największego wroga: ignorancję - Essam Heggy (02-06-2013)

Rewolucja egipska przyniosła ważną zmianę, ale ta zmiana nie jest całkowita, bo nie zdarzyła się jedna ważna rzecz. Nie chodzi o decyzje polityczne, ani o konstytucję. Ja w ogóle nie wierzę w politykę. Zasmucają mnie wszystkie te konflikty polityczne. Nie ma niczego takiego jak demokracja bez edukacji.
Czytaj...

 

Zamach stanu w PSR - Andrzej Koraszewski (02-06-2013)

Nie jestem obecnie członkiem stowarzyszenia, choć byłem wraz z Mariuszem Agnosiewiczem jednym z jego założycieli. Pamiętam dobrze, że zakładając PSR mieliśmy określoną wizję rozumienia pojęcia racjonalizm. Jest to przede wszystkim metoda myślenia oparta na empirii i na sceptycznym podejściu do wszelkich autorytetów. Ten racjonalizm jest jak amalgamat sprzężony z historią wolnej myśli, krytycznego podejścia do wszelkich religii, do myślenia magicznego, do pseudonauki i do ideologicznego fanatyzmu.
Czytaj...

 

W czarnych butach na piechotę z pakunkiem miłosierdzia - Julian Bartosz (02-06-2013)

Wartość książki niemieckiego watykanisty Juergena Erbachera o papieżu Franciszku ująć można w dwóch punktach: autorowi udało się zebrać w koherentną całość wszystkie owe docierające poprzez różnorakie media, często zaskakujące, nie raz zadziwiające informacje z curriculum vitae oraz o dotychczasowej duszpasterskiej karierze jezuity Jorge'a Mario Bergoglio i naszkicować jego portret.
Czytaj...

 

Wieści zza Spiżowej Bramy - Jerzy Neuhoff (02-06-2013)

Papież Franciszek coraz to zaskakuje świat, a najbardziej swoich współwyznawców, zdumiewającymi decyzjami; jedną z ostatnich, ogłoszoną mocno wytłuszczonym tytułem była "Papież Franciszek nie chce transmisji z jego porannych mszy". W pierwszej chwili pomyślałem, że chodzi o zdjęcie z anteny dotychczas prowadzonej transmisji, ale okazuje się, że chodzi tylko o niepodejmowanie kolejnej, tym razem z jego porannych mszy, o co prosił włoski tygodnik katolicki.
Czytaj...

 

Geopolityczne znaczenie Syberii - Witold Stanisław Michałowski (01-06-2013)

Prezydent Putin postawił sprawę jasno i uczciwie. Tępi i można mieć nadzieję będzie nadal tępił oligarchicznych złodziei a ludzie, którymi się otacza pragną przywrócić temu krajowi status neo-euroazjatyckiego imperium, ożywionego globalną misją. Wiele też zaś wskazuje na to, że unijno-europejski eksperyment wcześniej czy później dołączy do znanych w dziejach powszechnych nieudanych prób integracji tego kontynentu. Zdumienie budzi brak zainteresowania unijnych ekspertów możliwością eksploatacji złóż hydratów metanu znajdujących się pod dnami mórz i oceanów oraz ignorowanie oświadczeń niektórych krajów, że uważają za należące tylko do nich złoża węglowodorów znajdujące się pod lodową skorupą za kołem polarnym.
Czytaj...

 

Oczekiwania - Oskar Wiśniewski (01-06-2013)

Nie rozmawiałem z Żydami tak, jak z Palestyńczykami, nie rozmawiałem z muzułmańskimi kobietami. Nie pochwalam też części poglądów, które prezentowali ci, których spotkałem. Zastanawiam się tylko- czy ktokolwiek spoza tamtego kręgu kulturowego może zrozumieć choć trochę to, co się tam dzieje.
Czytaj...

 

Koła historii. Kilka kartek z Głosu Polskiego - Jerzy Neuhoff (31-05-2013)

Głos Polski z 1922: "Hierarchja kościoła katolickiego w naszem młodem państwie, w 3/4 swego składu personalnego, stanowi puściznę, przekazaną nam przez obce i wrogie monarchje". W 1925 bp Dubowski został odwołany do Watykanu z powodu ujawnienia dokumentów stwierdzających, że "za carskich czasów w korespondencji z władyką Eulogjuszem denuncjował swoich podwładnych kapłanów".
Czytaj...

 

Dogmat zawsze doprowadza do morderstwa. Jedynym rozwiązaniem jest sceptycyzm - Anthony C. Grayling (31-05-2013)

Chociaż obrońcy religii lubią przedstawiać wiarę jako źródło pokoju i przyjaźni i potępiają tych, którzy popełniają w jej imieniu potworne czyny, jako nieprawdziwych wiernych, codzienne wiadomości w mediach pokazują, jak dalekie jest to od prawdy. W rzeczywistości nieustanny potok złych wiadomości o przemocy wywołanej religią pokazuje, że im żarliwsza wiara religijna, tym większe prawdopodobieństwo, że ludzie będą zachowywać się w sposób nieracjonalny, antyspołeczny i pełen przemocy.
Czytaj...

 

Wirusy umysłu a krajowa energetyka - Jerzy Izdebski (30-05-2013)

Warszawskie Słoiki na tyle się rozpleniły, że cichaczem ustanowiły "nowy symbol Warszawy": trzy świecące wrednie słoiki. Za nami kolejny epizod bratobójczej wojny polsko-polskiej, której nikt by nie zauważył, gdyby nie ofiarność naszych panów dziennikarzy i pań dziennikarek wychodzących naprzeciw hasłu "Cała prawda całą dobę". Sponsorem był niemiecki energo-gigant. Dopiero na tym planie rozgrywają się rzeczy naprawdę ważne...
Czytaj...

 

Czy wolność akademicka daje profesorom prawo nauczania co tylko chcą? - Victor J. Stenger (28-05-2013)

Kiedy byłem na University of Hawaii, jeden z wykładowców prowadził kursy parapsychologii, na których twierdził, że "telepatia jest zdolnością udokumentowaną na całym świecie". Powiedział, że pomoże studentom w rozwinięciu zdolności parapsychicznych, żeby umożliwić im obronę przeciwko "umysłom inwazyjnym" i "ochronę w miejscach nawiedzonych". Sprawa trafiła do sądu
Czytaj...

 

Implikacje zmian klimatycznych - Matt Ridley (28-05-2013)

Wczoraj w prestiżowym piśmie "Nature Geoscience" opublikowano pracę zespołu międzynarodowego, kierowanego przez naukowców z Oksfordu. Zespół obejmuje 14 wiodących autorów mającego się niebawem ukazać raportu naukowego Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatycznej
Czytaj...

 
Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Libre
O co chodzi z kontem i jego opcjami?
Granice paniki, Nie mogę komentować
Białe plamy w nowych wątkach
Propozycja zmian w komentowaniu artykułów
Sposób punktowania wypowiedzi
Schizma wśród racjonalistów
Religie:
Preegzystencja w teologii Kościoła Mormonów
Ks. Dariusz Oko i światopoglądowy program PiS-u.
Puśćmy uczestników spotkania katolików Kantem.
"Ukrzyżujcie go wreszcie prawidłowo"
Zasadność twierdzeń o istnieniu bogów - dyskusja
Literatura na temat judaizmu
Islam
Apel z Medjugorie
O zwierzętach domowych
Trwam i kreacjonizm
Neopogaństwo i antyklerykalizm
Czym jest oświecenie umysłu?
Chrystofobia
Fenomen Matki Teresy
Filozofia i światopogląd:
filozofia, a fizyka i matematyka
projekty utopijne
Czym jest dla Was wolność ?
Olimpiada Filozoficzna
Filozofki
O nieskończoności i losowości
Theta Healing, co to, jak to, po co, czego się obawiać?
teo ateo.
Prawa zwierząt - dlaczego są potrzebne.
Czy antynatalizm jest racjonalny?
Prawo do wspomaganego samobójstwa
Poumierać bez sensu
Siła poglądów a logiczne myślenie
Geocentryzm vol. 2
Komunizm
Żądanie idealizmu, a życie
Kościół i antyklerykalizm:
Prałat i hipoteka
Szatan miota świętymi obrazami i to za przyzwoleniem księży
Etykiety piwa i energetyków obrażają uczucia religijne???
"Komisja bioetyczna" episkopatu strszy in vitro
Papieżyca Joanna ?
Episkopat o pedofilii
Kościół pozwala organizować imprezy w piątek
Wódz walczy o boga w konstytucji
Demotywatory
Katolicy przeciw ateizmowi na Jasnej Górze.
Kościół Katolicki vs religia chrześcijańska
Tv Trwam ciekawostka
Czemu?
Kościół katolicki w Polsce
Luksus według abp Michalika
W październiku Kościół oszaleje
"Świeckie" LO
Obywatelu: patrz gdzie parkujesz!!!
Petycja o stwierdzenie niezgodności Konkordatu z Konstytucją
Odwołanie księdza Lemańskiego
Kolejny ksiądz pedofil
Dziwisz na ambonie równy Chomeiniemu...
Abp Michalik kontratakuje
Niebędzie odszkodowań.
Dura lex sed lex. Kościół i jego powiewanie na wietrze.
Nauka:
O przyczynie bez przyczyny.
Białe dziury
Fascynacja nauką
Ludzkie geny jednak bez patentów.
Ewolucja systemów parlamentarnych
Oczyszczanie organizmu
MERS-CoV
Społeczeństwo i kraj:
Gigantomania "biednego" Rydzyka
To nie patologia (?)
Skatowała dziecko i jest teraz katechetką
Ekologia smoleńska
Prezes leniuszek?
Płynność rzeczywistości i beton historii
"Nasze matki, nasi ojcowie" - po emisji
Afera antybiotykowa
Rydzyk vs Sąd 1 : 0
Ochlokratyczne obalanie demokratycznie wybranych władz
Przeciwnicy Parady Równości w Warszawie
Standardy w policji
POczątek końca, czy koniec POczątku?
Unia jako chłopiec do bicia
Ewolucyjnie czy rewolucyjnie w TVP?
Uwaga: Ogólnopolski Kongres Katolików
Pornografia, a zmiany kulturowe.
Postawili sobie krzyż na osiedlu
Na ile jesteś Gowinem?
Jedna wielka atrapa czyli kilka słów o Polsce
Partia Libertariańska - czar pryska
O co chodzi z tą Warszawą?
( NIE) RUCH PALIKOTA
Czy zabije nas polityczna poprawność ?
"Misja" TVP
Wipler odszedł z PiS
Naczelna satanistka kraju?
Przewrażliwienie Sendeckiego, czyli poganie w natarciu.
Pomnik Jezusa, to maszynka do zarabiania pieniędzy
Co za kraj... czyli relacja z drogi
Słowo na dzień Bożego Ciała
Biskupi ostrzegają przed (obcymi) wróżkami...
Parasłużby parapaństwa.
Gdzie chciwość prowadzi czyli rytualna komisja
Dzietność i kryzys - czyli sytuacja i przyszłość Polski oraz Europy
Kolejny kościelny zakaz
List otwarty do posła Macieja Giertycha
Kultura:
Christopher Hitchens -"Śmiertelność". Moja reflksja.
Najlepsze polskie seriale.
ABC Racjonalisty:
Bóg = słowo pisane (ew. mówione)
Zwierzeta w rozrywce.
Definicja "Racjonalizmu"
Zmiana nazwy
Gospodarka i ekonomia:
Jak racjonalnie oszczędzać na emeryturę?
Skok na kasę, czyli łupienie OFE
Kilka punktów wspólnych
Elastyczny czas pracy
Przyczyny kryzysu w Europie
O wszystkim i o niczym:
Co było początkiem wszystkiego.
Dowód na istnienie Przyczyny Pierwszej.
Nowe teorie ewolucyjne kreacjonistów
Dlaczego warto zagłosować na PiS
Biorę ślub kościelny a jestem nie wierzący
Prawackie zabawy
Polona.pl wyszperane z biblioteczki babci
Co trzeba wiedzieć?
Legalizacja uboju rytualnego przełożona
Strach przed zależnością od kogoś - jak sobie z tym poradzić
Polski lek na ADHD
O co chodzi ludziom z Frondy?
zmiana klimatu a komary
Nie potrafimy się chwalić przed światem
Potężny cios w (pro)kościelną propagandę
List do wierzących...
Google delfijskie
Feminizm - tak dla zwykłego, szarego Kowalskiego
Richard Dawkins w Polsce - możliwe?
Sklep medyczny
Czy wierzycie w jakieś rzeczy nie do końca racjonalne?
George Carlin o religii
Jaka jest różnica między 'anty-' a '-fobią'?
Kreacjonistyczny podręcznik do biologii
Problem DDA a poszukiwanie "Boga, Bogów"
Newsweek vs Gazeta - jeden temat a wymowa inna
Polsat News - debile, czy propaganda?
Prędkość światła w komputerze
Nadzieja dla chorych na zespół Downa.
Ile jeszcze wisimy Kościołowi Katolickiemu?
Dyskusja z wierzącym kreacjonistą studentem fizyki
Świat:
Wendy Davis
Granice absurdu.
Całe życie wbrew sobie
Z serii "Ciekawostka na piątek"
W jakim kierunku rozwija się sytuacja w UK?
Konflikt w Syrii, a rozwój islamizmu za przyzwoleniem Zachodu.
Kara za bluźnierstwo

Strona główna Forum

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.