MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie # 60
Nakład: 3294 (odbiorców mailingu)

Spis treści:

Cytat tygodnia

Eksport wartości?

"Słyszę czasami, że Polska ma do zaoferowania Zachodowi jakieś wartości moralne. Osobiście, jako mieszkaniec Zachodu, nie skorzystam. Jako przybysz z owej Polski czuję się trochę zażenowany. Na Zachodzie jest nie tylko więcej żywności i więcej dobrych towarów technicznych, więcej jest również miłości bliźniego."

Andrzej Koraszewski (b.emigrant), "W grzechu poczęci", 1996


Aktualności i ogłoszenia

Konto Racjonalisty!

W ramach współpracy z naszym providerem, firmą 2CD Multimedia, mamy przyjemność zaoferować czytelnikom Racjonalisty ofertę specjalną – Konto Racjonalisty. Za pomocą formularza zawartego na naszej stronie, masz możliwość rejestracji własnego konta w domenie racjonalista.pl! Twoje konto e-mail będzie miało wybraną przez Ciebie nazwę w postaci nazwa@racjonalista.pl. Użytkownicy serwisu Racjonalista posiadający konto w domenie racjonalista.pl będą mieli rozszerzony zakres możliwości i przywilejów. Posiadanie Konta Racjonalisty uprawnia do 5% zniżki w Księgarni Racjonalisty. Zobacz parametry konta i formularz rejestracyjny. Załóż Konto Racjonalisty

Zarobki księży

Portal zajmujący się analizą dochodów poszczególnych zawodów opublikował tekst dotyczący zarobków księży:

A. Kunysz, Sedlak&Sedlak, Ile zarabiają księża, Wynagrodzenia.pl

Jest to tekst bardzo ciekawy, jednak chciałbym sprostować pewną informację. Poza Katolicką Agencją Informacyjną, Polityka i Wprost autorka powołuje się także na moje analizy pisząc:

Wszystkie powyżej wymienione dochody (iura stolae - przyp. MA) trafiają bezpośrednio do kieszeni duchownego, lub zostają uprzednio podzielone na kilku księży, ale istotne jest to, że są one przeznaczane na samo wynagrodzenie. Jak wiadomo księżą nie muszą utrzymywać swych rodzin, wynajmować mieszkań itp., jednym słowem nie mają tylu wydatków co ich parafianie. Kwota ich przychodu jest więc faktycznie sporo większa niż wynagrodzenie przeciętnego parafianina. Dzieląc tę szacunkową kwotę (uzyskaną na podst. danych opublikowanych przez e-kai - przyp. MA) na 12 miesięcy i odejmując od tego comiesięczne składki, podatki itp. jakie ksiądz zapłacić musi z własnej kieszeni, (ok. 352 zł) otrzymujemy miesięczne wynagrodzenie księdza w wysokości 5564 zł. 
Warto przypomnieć, że według badań CBOS z czerwca 2004, zarobki księży zostały uznane przez Polaków za mocno zawyżone (tj. za wysokie - przyp. MA). Polacy wycenili je wówczas na 5026 zł, a więc mniej niż mogą one wynosić w rzeczywistości. Z kolei wg danych z serwisu racjonalista.pl, zebranych przez Mariusza Agnosiewicza, budżet parafii wygląda nieco inaczej, choć znowu przeszkodą w rzetelnych rachunkach jest brak danych. Agnosiewicz powołuje się na relacje księży, którzy zdecydowali się odtajnić swoje dochody oraz na artykuły o finansach kościoła publikowane przez "Politykę" i "Przegląd" (w latach od 1999 do 2001 r.). Wg tych źródeł, pieniądze z publicznej kasy otrzymują np. księżą rozdający opłatki w szpitalach, kapelani w wojsku oraz w więzieniach, policji, straży granicznej, straży pożarnej itp. Na podstawie tych danych, Agnosiewicz szacuje roczne wpływy do kasy parafialnej na ok. 320 - 400 tys. zł (pomijając przy tym inwestycje oraz drobną przedsiębiorczość duchownych). Przyjmując, że w parafii służy 4 księży, ich dochód miesięczny sięga 6,7 - 8,3 tys. 

W istocie jednak moje szacunki, choć dokonywane wcześniej niż data publikacji e-kai czy szacunków społecznych, są zbliżone do tego co wynika z analizy danych opublikowanych przez e-kai, gdyż przecież kwota ok. 7-8 tys. zł na jednego duchownego jest podana przed analizą kosztów, czyli jest przychodem, a nie dochodem czy wynagrodzeniem. Czytając także dalszą część mojego opracowania możemy ustalić (oszacować!) zarobek plebana na ok. 5 tys. Ale są to bardzo ostrożne szacunki, co zresztą wynika z analizy przesłanek jakie wyszczególniam w moim opracowaniu jako podstawa tych szacunków (nie tylko Polityka i Przegląd!, ważnym źródłem są także publikacje lokalne, parafialne, nieznane szerokiemu ogółowi). Po tej publikacji doprecyzowałem mój tekst (oczywiście bez zmieniania danych, zmianie uległy tylko wyjaśnienia i konkluzje ogólne).

Sformułowałem tam również cztery grzechy główne Kościoła w zakresie finansowania:
1. Tajność, niejawność, nieprzejrzystość, nikły stopień formalizacji i rachunkowości;
2. Status ekonomiczny zawodu duchownego nieetycznie nieadekwatny do "statutu firmy";
3. Zbyt niski zakres i wielkość partycypacji w ciężarach publicznych z osiąganych przychodów w stosunku do reszty podmiotów społecznych;
4. Zbyt wysoki zakres ulg, preferencji, zwolnień czy wreszcie: dofinansowania ze środków publicznych w stosunku do reszty podmiotów społecznych.

Polecam ten tekst po doprecyzowaniu: Szacunkowy budżet parafialny

Przytoczę również konkluzję publicystki Sedlak&Sedlak, gdyż prawdopodobnie nie wszyscy, którzy byliby tym zainteresowani zapoznają się z tą publikacją, gdyż jest ona płatna (tak samo jak i inne teksty portalu Wynagrodzenia.pl, notabene liczymy, że nasi Czytelnicy docenią charakter Racjonalisty w tym kontekście, zwłaszcza w odniesieniu do tego, że i tak publikujemy znacznie więcej tekstów niż inne serwisy internetowe):

W jaki sposób można wyliczyć średnie zarobki księdza? Chyba jest to możliwe tylko lokalnie - wierni wiedzą najlepiej, ile przeznaczają na kościół w swojej parafii, ile zwyczajowo wynosi iura stolae oraz intencje. Określenie średniej pensji księdza byłoby znacznie łatwiejsze, gdyby rozliczenia z wiernymi były dokonywane nie tylko "na wiarę" w uczciwość księdza. W tej kwestii polski Kościół może śmiało brać przykład z innych krajów Europy oraz z USA, gdzie podstawą zaufania wiernych w dobra administrację kościelną jest wiarygodne sprawozdanie finansowe.

Antymasońska głupota

Poznańscy radni, w szczególności z LPR, ośmieszyli się antymasońską nagonką na prof. Cegielskiego. O sprawie tej pisaliśmy w naszych wiadomościach, komentował to również A. Koraszewski w jednym z poniższych tekstów. Inną stroną tej sprawy jest duży wzrost zainteresowania wolnomularstwem, co w naszym serwisie uwidoczniło się biciem rekordów poczytności naszych tekstów dot. masonerii nienotowanych dotąd. Dzięki tej sprawie, podobnie jak wcześniej dzięki książce Dana Browna, wiele nowych osób trafiło do Racjonalisty, za co radnym serdeczne dzięki. Mamy nadzieję, że ta żenująca sprawa zostanie pomyślnie dla prof. Cegielskiego zakończona oraz że dzięki niej Polacy poprawią swoje wykoślawione przez środowiska religijne postrzeganie wolnomularstwa. Tygodnik Wprost wyraził zainteresowanie publikacją jednego z naszych tekstów o wolnomularstwie. Jest wszelako jeden problem: nie mogę skontaktować się z autorem. Pana Krackiego proszę o pilny kontakt.

Rekord pobity

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że rosnąca popularność serwisu Racjonalista.pl owocuje stałym wzrostem liczby odwiedzin, która 19 października 2004r. przekroczyła 10 tys. wizyt jednego dnia. A nasz licznik już wkrótce osiągnie 2 miliony. Jest to o tyle interesujące, że od przekroczenia 1 miliona nie minęło jeszcze 5 miesięcy. Racjonalista staje się tym samym najbardziej znaczącym serwisem światopoglądowym w polskim internecie. Jeśli weźmiemy pod uwagę zakres tematów tu poruszanych, nasz sukces jest w pełni zrozumiały.

Nowe teksty i publicyści

Korzystając z udzielonej nam zgody na publikowanie prac prof. Andrzeja Nowickiego prezentujemy jego opracowania dotyczące historii ateizmu oraz ciekawą wypowiedź dotyczącą pożytków i przyjemności płynących z nauki języków obcych.

Do naszego grona dołączyli nowi autorzy: prof. Bronisław Misztal z Katolickiego Uniwersytetu Ameryki w Waszyngtonie napisał bardzo ciekawy tekst nt. problemów współczesnej Polski. Przy okazji zapraszamy na promocję książki Aktualność Wolności (Aletheia 2004) pod redakcją Bronisława Misztala i Marka Przychodzenia (który również publikował w Racjonaliście) oraz panel dyskusyjny nt. współczesnych koncepcji liberalnych - Kraków, 15. 11. 2004, godz. 18.00, miejsce: Klub Pod Jaszczurami.

Inni nowi autorzy: Piotr Patucha (ukończył filozofię na UŚl.) pisze o koncepcji wychowania u Sokratesa. Maciej Sosnowski - aktor i publicysta, który debiutuje u nas opisując swoje refleksje na temat życia, przemijania, tego co zostaje i co z tego wynika; Wojciech Hawryluk amatorsko zajmuje się aktorstwem i reżyserią, zamieścił u nas swoje trzy dramaty; Piotr Jarco - doktorant w Katedrze Socjologii - podaje swoją interpretację powodów i konsekwencji Powstania Warszawskiego. Witamy także w naszym gronie Alicję Frydę, która zamieściła w Racjonaliście tekst My wszyscy z plebsu! porównując w nim społeczeństwa polskie i amerykańskie. Przeczytajmy do jakich wniosków dochodzi i skonfrontujmy je z tym co możemy przeczytać w tekstach Krzysztofa Szymborskiego, Andrzeja Koraszewskiego czy Jana M. Fijora. Możemy też zapoznać się z pierwszym w Racjonaliście tekstem Adama Rajskiego omawiającym postać Mariana Batko, który zginął śmiercią męczeńską poprzedzającą taką samą śmierć Maksymiliana Kolbego. 

Dzięki osobistemu zaangażowaniu pani Małgorzaty Koraszewskiej mamy przyjemność namawiać czytelników do lektury dwóch niepublikowanych wcześniej w naszym kraju tekstów Richarda Dawkinsa, pochodzących z jego najnowszej książki: A Devil's Chaplain.

Szczególnie gorąco polecamy dwie nowe E-książki Racjonalisty: Madonna Taneczna, Andrzeja Koraszewskiego - jednego z czołowych publicystów Racjonalisty ostatnich tygodni; oraz ABSOLUT - odniesienie urojone, prof. Bernarda Korzeniewskiego z UJ, w której autor zajmuje się analizą znaczenia i sensu pojęć i ich sieci, ostatecznie dochodząc do wniosku, że istnienia prawdy absolutnej nie sposób pogodzić z wiedzą o świecie. Co ciekawe, nie jest to konkluzja przygnębiająca.

Sonda - wyniki

Zakończyliśmy zbieranie głosów w sondzie: "Religia w szkole/ przedszkolu". Wyniki sondy:
669 -> pomyłka
767 -> indoktrynacja
129 -> demoralizacja
324 -> wygoda
246 -> fakt bez znaczenia
potwierdzają nasze przypuszczenia, że większość czytelników Racjonalisty to ludzie niechętnie patrzący na uczenie w budynkach szkolnych dogmatów wiary. Z wypowiedzi czytelników na forum można się też dowiedzieć, że prawo, które religię wprowadziło do szkół nie jest w pełni realizowane, tzn. zdarza się, że nauczyciele bez konsultacji z rodzicami wychodzą z założenia, że dzieci na religię będą chodzić, nie respektują oni w ten sposób prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami - niesie to istotne konsekwencje zwłaszcza w przypadku dzieci młodszych. Sprawa jest godna szerszej uwagi serwisu.
Zapraszamy do wzięcia udziału w naszej kolejnej sondzie.

Racjonalista poszukuje grafika! Zgłoś swoją kandydaturę: info@racjonalista.pl 

Mając nadzieję, że podobnie jak dla twórców serwisu, tak i dla jego Czytelników czytanie jest czynnością, która nigdy się nie nudzi proponujemy zapoznanie się z naszymi najnowszymi propozycjami. [AS, MA]


Nowe teksty

Polska plemienna - Bronisław Misztal (02-11-2004)

Życie społeczności rządzonej logiką plemienną jest przypadkowe, działania gospodarcze mają charakter rabunkowy, decyzje szefostwa - woluntarne, a więc kierowane sytuacyjnymi a nie strategicznymi względami, zaś polityka znajduje się w rękach strażników i szamanów
Czytaj...

 

Sokratejska filozofia wychowania - Piotr Patucha (02-11-2004)

Można Sokratesa przesadnie chwalić, jak czynił to Platon, lub przesadnie ganić jak to czynił Nietzsche. Jednak jest faktem, że jest on stałym punktem odniesienia dla każdego, kto podejmuje namysł nad wartościami oraz rozwojem duchowym jednostki
Czytaj...

 

Dolly i świątobliwa ciemnota - Richard Dawkins (01-11-2004)

Religijne lobby, rzecznicy "tradycji", cieszą się uprzywilejowanym dostępem nie tylko do mediów, ale również do wpływowych gremiów społecznych. Być może powinniśmy raczej słuchać tych, których słowa rzeczywiście stanowią podstawę do tego, by brać je pod rozwagę
Czytaj...

 

Kłamstwo użyteczne - Andrzej Rusław Nowicki (01-11-2004)

Opowiadania o bogach to dla Platona "kłamstwo użyteczne". Według Platona należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest wiele mitów fałszywych, a mimo to należy kształcić młodzież z pomocą tych fałszywych mitów.
Czytaj...

 

Dusza dziecka - Krzysztof Szymborski (01-11-2004)

Jeśli jako dorośli przejawiamy skłonność do przesądów, mistycyzmu, irracjonalizmu, a także do posłuszeństwa wobec silniejszych, to wszystkie te neoteniczne cechy pozostają reliktami naszego dzieciństwa. Neotenia może rzucić światło na zagadkę ludzkiej natury
Czytaj...

 

Antropocentryzm i cnota wiedzy - Krzysztof Morcinek (01-11-2004)

Dobra materialne są pomocne w drodze rozwoju, ale wiedza jest najwyższą cnotą, bo tylko od jej stanu i stopnia jej interpretacji możemy poznać siebie i drugiego człowieka.
Czytaj...

 

Świecki święty - Adam Rajski (01-11-2004)

W 1941r. w obozie koncentracyjnym nauczyciel oddał życie za ucznia. Trzy miesiące później w tym samym obozie jego gest powtórzył o.Kolbe. Kościół zadbał o to, aby tylko jeden z nich zyskał sławę. Ten który nosił sutannę. Pamiętajmy o zmarłych, o świeckich bohaterach
Czytaj...

 

Z jedną nogą w niebie... - Andrzej Koraszewski (31-10-2004)

Kapłani zajmują się czymś, co w ekonomii nazywa się "trading in futures", czyli przyjmowaniem przedpłat w ciemno na dostawę towaru w przyszłości. Jak długo istnieje popyt na to, a handel przynosi zyski, w świetle ekonomii działanie ich jest racjonalne!
Czytaj...

 

Biologia moralności - Krzysztof Szymborski (30-10-2004)

W 1975r. G.Price'a popełnił samobójstwo przecinając sobie żyły nożyczkami, ponieważ nie mógł pogodzić się z ideą, że postępując altruistycznie jesteśmy obiektami przebiegłej manipulacji naszych "samolubnych genów", których celem jest jedynie ich własna reprodukcja
Czytaj...

 

My wszyscy z plebsu! - Alicja Fryda (30-10-2004)

Moi ulubieni plebejusze mieszkają w USA. Nic w sobie ze szlachectwa nie mają. Na całe szczęście. Myślą, że wszystko zależy od nich. Zawsze jest OK. Polski cham oczywiście czuje się panem hrabią. Coś tam słyszał o przedmurzu, pracą się brzydzi
Czytaj...

 

Ateizm Krytiasza - Andrzej Rusław Nowicki (30-10-2004)

Pierwszym myślicielem, który odsłonił społeczną funkcję religii, był arystokrata ateński, uczeń Sokratesa, Krytiasz (ok. 455-403). U niego po raz pierwszy religia została właśnie uznana za wymysł polityków, służący do umacniania praw państwowych
Czytaj...

 

Meksykańskie sukcesy Blajera - Jan M. Fijor (30-10-2004)

Meksyk, mimo wielu problemów, bije nas na głowę tak pod względem gospodarczym jak i kulturowym. Każde dziecko w Birmie czy Beninie zna obrazy Rivery, potrafi rozpoznać meksykańskie rytmy, podczas gdy Polska kojarzy im się co najwyżej z polką lub kozakami
Czytaj...

 

Respektowanie wartości chrześcijańskich - Andrzej Koraszewski (28-10-2004)

Nie ma wątpliwości, że wolność jest pod pewnym względem trudniejsza niż niewola. Wolność wymaga umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji... - Na marginesie "pogoni za masonem" poznańskich rajców i odwołania prof. Cegielskiego
Czytaj...

 

Kultura Indusu i mity indyjskie - Joanna Żak-Bucholc (27-10-2004)

Cywilizacja Indusu. Od cywilizacji Indusu do mitologii Indii. Wielkie Boginie i elementy matriarchalne. Asurowie i inni. Motyw Skandy. Motyw Kali i Mahiszy. Miasta cywilizacji Indusu w opowieściach mitycznych. Daksza i gwiazdozbiór Mrigasirsza
Czytaj...

 

O śmierci - Maciej Sosnowski (27-10-2004)

Wybór towaru w sklepie "Dobra nowina" jest olśniewająco szeroki. Do wszystkich i do każdego z osobna mogą trafić słowa pociechy, obietnicy, podtrzymywane niezachwianą wiarą we wspaniałe jutro "gdzieś tam"...
Czytaj...

 

Madonna Taneczna - Mariusz Agnosiewicz (26-10-2004)

Jestem księdzem. Mam 34 lata... Polska oczyma młodego księdza, w którym resztki idealizmu przeplatają się rozterkami i ludzkimi problemami. Kryzys wiary w Boga splata się tu z kryzysem wiary w człowieka i Polskę w węzeł gordyjski... Rozsupłasz go?
Czytaj...

 

Starożytne procesy o ateizm - Andrzej Rusław Nowicki (26-10-2004)

Uprawianie filozoficznej krytyki religii nie było w starożytnej Grecji zajęciem bezpiecznym. Nie było wprawdzie potężnej scentralizowanej instytucji kościelnej, ale wniesione do sądu oskarżenie o "bezbożność" mogło zakończyć się wydaniem wyroku śmierci.
Czytaj...

 

O.J. Simpson przeciwko genetyce molekularnej - Krzysztof Szymborski (26-10-2004)

Głośna sprawa O.J.Simpsona, czarnego futbolisty oskarżonego o poderżnięcie gardła swej białej żonie, przerodziła się w wielki telewizyjny cyrk. Proces był poszlakowy. Koronne i niezbite dowody winy miały być dostarczone przez genetykę molekularną.
Czytaj...

 

Płoną lasy nie tylko w Kalifornii - Jan M. Fijor (26-10-2004)

Z problemami leśnictwa zetknąłem się nieco bliżej rok temu, gdy o mały włos a dostałbym grzywnę za wejście do własnego lasu. Zostałem zatrzymany przez służbę nadleśnictwa w momencie, gdy zbierałem do wora pozostawione w moim lesie po jakimś pikniku śmieci
Czytaj...

 

Królestwo - Wojciech Hawryluk (26-10-2004)

"Królestwo" jest poetycką wizją narodzin świata, człowieka, religii, sztuki... Całą tę historię cywilizacji umieściłem w scenerii, która może kojarzyć się z ostatnim, współczesnym okresem dziejów świata.
Czytaj...

 

Jezus ewangelii a Pawłowy Chrystus wiary - Jerzy Sędziak (26-10-2004)

O Jezusie Paweł ma do powiedzenia niewielki akapicik. Gdzie w jego listach jest choć jedna wzmianka o Maryi, o Betlejem, choćby jeden przykład cudu dokonanego przez Jezusa? Czy te wszystkie liczne cuda, których Jezus dokonał za życia nie interesowały go?
Czytaj...

 

Dzieci gorszych szans - Andrzej Koraszewski (24-10-2004)

Tygodnik "Polityka" opublikował swego czasu wstrząsający raport o polskim państwie opiekuńczym. Mamy w Polsce do czynienia z bardzo rozpowszechnioną mentalnością, czy jak kto woli kulturą życia na cudzy koszt
Czytaj...

 

W poszukiwaniu racji Powstania Warszawskiego - Piotr Jarco (24-10-2004)

Mickiewicz i jemu podobni na wiele pokoleń ogłupili elity polskie i pozbawili je umiejętności logicznego myślenia. Romantyzm był fatum dla Polski. Idiotyczna pogarda dla "mędrca szkiełka i oka" i kult uczuć stały się przykazaniem dla patriotyzmu
Czytaj...

 

Goodbye Jackowo! - Jan M. Fijor (24-10-2004)

Sprzątanie, drobne prace budowlane, opieka nad dziećmi - takie były początki większości polskich emigrantów w Chicago. "W Chicago nadchodzi era Polaków" - pisał przed laty popularny Chicagowianin, kapitan Tadeusz Kutek. Wszystko wskazuje na to, że miał, rację
Czytaj...

 

Morderstwo po amerykańsku - Krzysztof Szymborski (24-10-2004)

Dlaczego ludzie się mordują? Czy skłonność do przemocy jest naszą cechą wrodzoną, czy wynikiem niewłaściwego wychowania? Czy można realnie liczyć na to, że uda nam się kiedyś stworzyć społeczeństwo żyjące w całkowitym pokoju i harmonii?
Czytaj...

 

Mobbing - Jan M. Fijor (24-10-2004)

Terminem robiącym ostatnio w Polsce karierę stał się mobbing. Na złe traktowanie pracownika może sobie pozwolić wyłącznie pracodawca, który z tego tytułu nie poniesie żadnych konsekwencji. Takim pracodawcą jest wyłącznie państwo!
Czytaj...

 

Zostać milionerem... - Jan M. Fijor (24-10-2004)

Niespełna 4% Amerykanów uważa, iż miliona dolarów można się dorobić własną pracą. Pomyśleć, że mówimy o kraju, w którym każdego dnia przybywa ponad 200 milionerów, o kraju, w którym 82 proc. milionerów dorobiło się majątku własnymi siłami
Czytaj...

 

Zamęt - Wojciech Hawryluk (24-10-2004)

Ty oczywiście pragnąłbyś, aby gdzieś nad tobą wojowały o ciebie: diabełek z jednej strony, a z drugiej - aniołek. Ty chciałbyś być elementem, może nawet mało znaczącym, ale jednak elementem jakiegoś wielkiego, mistycznego planu... oto człowiek postawiony przed Wyborem
Czytaj...

 

Czym jest prawda? - Richard Dawkins (22-10-2004)

Czy to, że imponują nam badania naukowe jest tylko naszym zachodnim skrzywieniem? No cóż, przyznajmy tu rację i zacznijmy myśleć socjologicznie, demokratycznie i feministycznie! czyli o niedowarzonej filozofii paradującej pod nazwą kulturowego relatywizmu
Czytaj...

 

Religia jako opium - Andrzej Rusław Nowicki (21-10-2004)

Religia wyrasta z takiej sytuacji, która bez złudzeń obejść się nie może; nie mogąc w pełni rozwinąć własnego człowieczeństwa człowiek potrzebuje złudzenia, pociechy, "opium"; nie mogąc zdobyć rzeczywistego szczęścia, człowiek sięga po szczęście urojone
Czytaj...

 

Raj - Wojciech Hawryluk (21-10-2004)

Spieraliśmy się ostatnio o to, czy kwestia szczęścia winna być najważniejszą wartością dla naszego światopoglądu. Do czego takie myślenie może zaprowadzić? Oto dramatyczna ilustracja tego zagadnienia, w której idealizm zderza się z (nową) rzeczywistością
Czytaj...

 

Chemia miłości - Krzysztof Szymborski (21-10-2004)

Nadmiar sceptycznej refleksji zepsuć może najgłębsze romantyczne uczucie, toteż chyba mało kto żałował, że przez stulecia uczeni, których fascynacja zjawiskami natury zdawała się nie mieć granic, wykazywali zadziwiającą powściągliwość w badaniach fenomenu miłości
Czytaj...

 

Lenin na Galapagos - Jan M. Fijor (21-10-2004)

Ekwadorem rządzi 100 rodzin. I ta setka robi co zechce. Ekwador to kraj socjalistyczny i jak większość krajów socjalistycznych, jest "prywatną" własnością państwową, która elicie zapewnia monopol, utrwalając ich wyłączną władzę.
Czytaj...

 

Wielka konwergencja - Richard Dawkins (19-10-2004)

Ponoć nauka i religia zbliżają się do siebie. To blaga! - pisze najsłynniejszy ewolucjonista w książce "Kapelan diabła", którą publikujemy pierwsi w Polsce. "Nadszedł czas, aby ludzie rozumu, będący przeciwieństwem ludzi wiary, wstali i powiedzieli: Dosyć!" - pisze Autor.
Czytaj...

 

Amerykański przykład - Andrzej Koraszewski (19-10-2004)

Różnica między jakimkolwiek parlamentem europejskim, a amerykańskim Kongresem jest zasadnicza - w Ameryce prawo stanowią demokratycznie wybrani prawnicy, w Europie prawnicy borykają się z interpretacją praw stanowionych przez przypadkowych dyletantów.
Czytaj...

 

Wielka trójca idei - Krzysztof Szymborski (19-10-2004)

Marks, Freud i Darwin. Jednym z najbardziej interesujących zjawisk umysłowych ostatniego dziesięciolecia XXw. jest zmierzch świetności tych dwu pierwszych i powolna, choć nieubłagana ekspansja idei Darwina w domenę nauk społecznych i psychologii
Czytaj...

 

W majestacie bezprawia - Jan M. Fijor (19-10-2004)

Autonomia amerykańskich sędziów nie ma sobie równych i jest niekiedy porównywalna ze swobodą działania funkcjonariuszy reżymów opresyjno-dyktatorskich. Sędziowie ci, wyposażeni w równie suwerenną ławę przysięgłych mogą przeforsować najbardziej nawet absurdalne wyroki
Czytaj...

 

Języki obce jako okno na inne kultury - Andrzej Rusław Nowicki (19-10-2004)

Łacina na trzy alfy. Greka u Witwickiego. Niemiecki, gotyk i hitlerowskie patrole. Rosyjski, cyrylica i bolszewickie barbarzyństwo. Włoski, faszystowskie radio i czytanie Dantego. Starochiński i maoistyczna rewolucja językowa.
Czytaj...

 

Konserwatyzm po angielsku - Andrzej Koraszewski (18-10-2004)

Konserwatyzm myli się wielu z bezmyślnym tradycjonalizmem, z przeciwstawianiem się każdej zmianie. Nic bardziej błędnego! Dziś potrzebujemy polityki opartej właśnie na myśli konserwatywnej. Angielski konserwatyzm jest tu znakomitym wzorem
Czytaj...

 

Poznawanie Trentowskiego - Andrzej Rusław Nowicki (18-10-2004)

Chciał stworzyć filozofię narodową. Rotteck - kim był dla Trentowskiego? Postulat radykalnego pluralizmu. Kontrowersyjny projekt reformy masonerii Trentowskiego. Czym zaszokował masonów?
Czytaj...

 

Na przekór obywatelowi! - Jan M. Fijor (18-10-2004)

O hamowaniu importu używanych samochodów, akcyzie na gaz, VAT na internet, zwyżce haraczu na ZUS i rozkułaczaniu czyli jakie motywy kierują mścicielami z ulicy Wiejskiej, albo: w co gra z nami władza?
Czytaj...

 

Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Agnieszka Dutka, Grzegorz Kozłowski


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota


Znalezione w sieci

Wzory na wiarę (18-10-2004)
Autor: JACEK KUBIAK
Źródło: Onet/Polityka
Religia zawsze spierała się z nauką. Dziś zwłaszcza o klonowanie.
Zgłoszone przez: Roman
Czytaj..

Godzina prawdy polskiego Kościoła (19-10-2004)
Autor: GRZEGORZ GÓRNY
Źródło: Onet/Przewodnik katolicki
Nie sprawdził się pesymistyczny scenariusz czarnowidzów, którzy zapowiadali po 1989 r. wyludnienie się polskich kościołów.
Zgłoszone przez: jeyes
Czytaj..

CZCICIELE OSŁA (21-10-2004)
Autor: Paweł Janiszewski
Źródło: Mówią Wieki
Jednym ze wstydliwych elementów rzeczywistości są pojawiające się na ścianach budynków graffiti, dzieła rąk anonimowych wandali. Nie są to tylko dowcipne wierszyki i miłosne deklaracje w stylu: kocham Jolkę, ale przede wszystkim wulgaryzmy, czasami o treści pornograficznej czy rasistowskiej. Jednak te kłopotliwe rysunki i napisy w pewnych okolicznościach mogą również być bezcennym źródłem historycznym.
Zgłoszone przez: petmar
Czytaj..

Bóg umiera w Europie (26-10-2004)
Autor: LOLA GALÁN
Źródło: Onet/Forum
W Hiszpanii katolicy domagają się prawa do wolnego seksu. W Niemczech - sprzedają puste świątynie na licytacjach. (...) Apokalipsa? Jeszcze nie, to dopiero początek kryzysu religijnego, który rozlewa się na cały kontynent.
Zgłoszone przez: Roman
Czytaj..

Pisane z Kijowa po nocy długich noży (26-10-2004)
Autor: Oksana Zabużko
Źródło: Krytyka Polityczna
Dramatyczny list ukraińskiej pisarki o równie dramatycznej sytuacji w kraju, gdzie toczy się wojna o demokrację. Apel do prasy zachodniej, a zarazem jej oskarżenie o kupowanie mitów "made in Russia".
Zgłoszone przez: Pola Tarasewicz
Czytaj..

Alleluja i na wizję (27-10-2004)
Autor: ANETA KYZIOŁ
Źródło: onet/Poltyka
O telewizji Trwam ojca Rydzyka można powiedzieć, że jakoś trwa. Po sukcesie Radia Maryja wydawało się, że ma zagwarantowane powodzenie. Tymczasem ciągle ogląda ją niewielu.
Zgłoszone przez: ephesis
Czytaj..

Dusza na szczudłach (27-10-2004)
Autor: MICHAEL SHERMER
Źródło: Świat Nauki
Dualistyczne przekonanie o odrębności ciała i duszy jest tak intuicyjne, że towarzyszy nam od najwcześniejszego dzieciństwa. Tyle że najprawdopodobniej jest ono mylne.
Zgłoszone przez: ephesis
Czytaj..

Cud na ulicy Nieprawdopodobnej (27-10-2004)
Autor: MICHAEL SHERMER
Źródło: Świat Nauki
Niezwykłe przypadki, których prawdopodobieństwo wynosi jeden do miliona, zgodnie z prawem wielkich liczb przydarzają się w USA 295 razy dziennie!
Zgłoszone przez: ephesis
Czytaj..

BEZ STRACHU PRZED NAUKĄ (27-10-2004)
Autor: SA
Źródło: Świat Nauki
O fizyce i społecznych problemach nauki mówi Lawrence M. Krauss
Zgłoszone przez: ephesis
Czytaj..

Zaklęte zwierciadło (27-10-2004)
Autor: MICHAEL SHERMER
Źródło: Świat Nauki
Francis Bacon i przedstawiciele psychologii doświadczalnej wykazują, dlaczego fakty naukowe same z siebie nie trafiają ludziom do przekonania.
Zgłoszone przez: ephesis
Czytaj..

Czy Einstein miał rację? (27-10-2004)
Autor: George Musser
Źródło: Świat Nauki
W przeciwieństwie do większości współczesnych mu fizyków Albert Einstein uważał, że mechanika kwantowa zostanie zastąpiona przez teorię klasyczną. Dzisiaj niektórzy fizycy skłonni są przyznać mu rację
Zgłoszone przez: ephesis
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...

 


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Etyka Zawodu Psychologa - pole kreacji
Spór
Gdzie to znaleźć ?
abp Falinski
Ankiety Racjonalisty
Chwila zastanowienia
Sens jest w bezsensie....
Kto pisze na Racjonaliscie i dlaczego?
Otwartość naukowa i badawcza kreacjonistów
Odp: Filmy ktore warto/trzeba zobaczyc.
człowiek
Łowca marzeń - samotny łowca
Apostazja
Odpowiedź
Polska monokultura
Kara śmierci
Duch
JERZY SĘDZIAK
Pytanie
Światopogląd rzecz nabyta...
Mam pytanie
Racjonalista: padł historyczny rekord
Kosciol to mafia
błogosławieństwo dla żołnierzy?
ile w tym prawdy?
Apel
Wypadek z łosiem
"Racjonalnie" o mleku
John Locke
Zakon Syjonu
Nadnaturalne zjawiska
Co myslicie o APP Racja
Jedność doświadczenia
Religia jako opium
Rozrodczość wspomagana
Dyskryminacja w szkole
Odp: Zakaz zabijania- dylematy moralne i filozoficzne
Określić się by odnaleźć miłość we własnej naturze?
Biologia zachowań
Życie dzieci w starożytności
Herbert Spencer ostrzega
Msza interaktywna
Kod Browna działa!
Jak powstalo życie?
Afera klerykalna w Polsacie
Odp: Wiadomości inaczej.
absurdy

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

http://www.therationalist.eu.org/
A European forum for reason and rationality.


Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...


News

Editor: Anna Słota
Read more...

Links

The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.