Racjonalista - Strona głównaDo treści
System prodemograficzny

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
29-08-2011 12:19sceptymucha (moderator, 11470 punktów)System prodemograficzny
Ocena 7 na 7
Witam!
Wątek powstał jako kontynuacja rozmowy z mbieleckim. Od problemów aborcyjnych przeszliśmy do kwestii, jak dbać o przyrost naturalny. W końcu głupio rozmawiać o aborcji, gdy dla dorosłych ludzi nie ma pracy, nie mówiąc o tym, że nie ma pieniędzy na domy dziecka, czy dożywianie biedniejszych. Jeśli chcemy zachęcać do rodzenia dzieci, to powinny one przychodzić na świat, w którym godnie będą mogły żyć i gdzie będzie dla nich miejsce.
Padła pierwsza propozycja, jak zachęcić do robienia i wychowywania dzieci: Podatek dochodowy zależny od dochodu liczonego na członka rodziny.
Zapraszam do dyskusji, czy warto coś zmieniać w kierunku prodemograficznym. Może nie warto? Jeśli warto, to co należałoby zrobić.

Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dalej..
#196
31-08-2011 08:53
 Ocena 1 na 1
perun (8610 punktów)Odp: System prodemograficzny
W odpowiedzi Meretseger

>To żadna, nomen omen, sztuka. Mam kuzyna, strasznie wierzącego, z dziewiątką dzieci, najstarszy syn już trzydziestkę przekroczył.
Dla mnie to sztuka z tego powodu , że mamusia w szkole biologii uczyła . Ale widać wiara była u niej silniejsza niż nauka Była...i qrna jest

#197
31-08-2011 08:55
 Ocena 1 na 1
perun (8610 punktów)Odp: System prodemograficzny
W odpowiedzi Konowal

>>
>dałbym dziewięć plusów ale tylko jednego mogę
Reszta tych plusów mnie sie nie należy Konował , ja mam tylko jedną ,,sztuke,,

MarcinK (9189 punktów)Odp: System prodemograficzny
W odpowiedzi Konowal

>nie nowatorski - państwo minimum przewija się ciągle w rozwiązaniach ekonomiczno społecznych.

Nowatorski jest Twój - powtarzać mi się nie chce.

>ad1. Masz wolny wybór - chcesz być singlem to droga otwarta

A jaki to ma związek z tematem?

#199
31-08-2011 09:12
 Ocena 1 na 1
Meretseger (61860 punktów)Odp: System prodemograficzny
W odpowiedzi perun
Ja tam zawsze powtarzam: jeśli ktoś chce, lubi i może mieć dużo dzieci, to niech ma, bez względu na to, w co wierzy albo i nie. Po Tobie widać, że Twoja rodzina to nie patologia, więc ukłony dla Mamusi.

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

#200
31-08-2011 09:33
 Ocena 3 na 3
Meretseger (61860 punktów)Odp: System prodemograficzny
W odpowiedzi Konowal
Do tego siła akurat niepotrzebna, tylko odrobina dobrych chęci...

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

#201
31-08-2011 10:43
 Ocena 1 na 1
mbielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: System prodemograficzny

>Zapraszam do dyskusji, czy warto coś zmieniać w kierunku prodemograficznym. Może nie warto? Jeśli
>warto, to co należałoby zrobić.

Nie tylko warto, ale jest to konieczne, żeby uniknąć katastrofy (gospodarczej i politycznej) w Polsce. Zaprojektowanie odpowiedniej terapii wymaga najpierw trafnej diagnozy - oto przewidywania rozwoju sytuacji demograficznej:

ZMIANY SYTUACJI DEMOGRAFICZNEJ W POLSCE

Populacja ogółem (w mln):

2007 38,116
2010 38,092
2020 37,830
2030 36,796
2040 34,956
2050 32,462

-w tym w wieku produkcyjnym:
2007 24,545
2010 24,571
2020 22,503
2030 21,254
2040 19,694
2050 16,634

źródło: do 2035r. - Prognoza demograficzna Główny Urząd Statystyczny, 2008r., od 2036r. - prognoza sporządzona w Departamencie Statystyki ZUS w oparciu o prognozę GUS do 2035r.

Konowal (6291 punktów)Odp: System prodemograficzny
W odpowiedzi Meretseger
>Do tego siła akurat niepotrzebna, tylko odrobina dobrych chęci...
to co mam dzieciaka na siłę od cyca odrywać i karmić butelką żeby pokazać chęci ???

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#203
31-08-2011 14:23
 Ocena 3 na 3
Meretseger (61860 punktów)Odp: System prodemograficzny
W odpowiedzi Konowal
Doskonale rozumiesz, co napisałam. Dlaczego zatem udajesz, że nie?
EOT.

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

#204
31-08-2011 14:30
 Ocena 2 na 2
Chlodwig (10939 punktów)Odp: System prodemograficzny
W odpowiedzi processor
A czy państwo nie dokonuje selekcji wśród ludzi pragnących adoptować dziecko? Dlaczego jedna selekcja jest dobra, a inna zła?

#205
31-08-2011 14:44
 Ocena 2 na 2
Chlodwig (10939 punktów)Odp: System prodemograficzny
W odpowiedzi Konowal
>Nie widzę przyszłości państwa "singli" w żadnym wymiarze.
Dlaczego?

mbielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: System prodemograficzny
>Zapraszam do dyskusji, czy warto coś zmieniać w kierunku prodemograficznym. Może nie warto? Jeśli
>warto, to co należałoby zrobić.

Wpływ na sytuację demograficzną mają dwa obszary:
1) ekonomia
2) moralność.

ad 1) W tym obszarze kluczowe jest stworzenie takiego systemu, żeby rodzice mieli poczucie, że własną pracą są w stanie utrzymać siebie i swoje dzieci. Nie chodziłoby zatem o rozwiązania z zakresu opieki społecznej (zasiłki), lecz raczej o sprawiedliwe, prorodzinne rozwiązania podatkowe. Najważniejszy jest podatek dochodowy od osób fizycznych - podstawą wyliczania takiego podatku powinien być dochód na jednego członka rodziny; istnieją ekonomiczne oszacowania, które pokazują, że wprowadzenie takiego systemu w Polsce byłoby realne. Pozytywny efekt miałoby także zmniejszenie stawki VAT od produktów i usług związanych z dziećmi.

#207
31-08-2011 16:29
 Ocena 6 na 6
Meretseger (61860 punktów)Odp: System prodemograficzny
W odpowiedzi mbielecki
Podoba mi się pomysł zmniejszenia (bądź nawet zniesienia) VAT na towary i usługi związane z dziećmi.
Ale co ma do demografii moralność? Uznamy, że moralne jest posiadanie czworga dzieci, a niemoralne posiadanie jednego? Jak to sobie wyobrażasz?

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

mbielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: System prodemograficzny
W odpowiedzi Meretseger
>Ale co ma do demografii moralność? Uznamy, że moralne jest posiadanie czworga dzieci, a niemoralne posiadanie jednego? Jak to sobie wyobrażasz?

Nie, chodzi tu o wartości moralne funkcjonujące powszechnie w społeczeństwie - w zależności od tego, jakie wartości dominują, może to mieć pozytywny albo negatywny wpływ na sytuację demograficzną.

Konowal (6291 punktów)Odp: System prodemograficzny
W odpowiedzi Meretseger
>Doskonale rozumiesz, co napisałam. Dlaczego zatem udajesz, że nie?
>EOT.
Ty też doskonale rozumiesz co napisałem więc o co Ci chodzi. Ja jestem za ewolucyjnym a nie rewolucyjnym charakterem zmian.


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

Konowal (6291 punktów)Odp: System prodemograficzny
W odpowiedzi Chlodwig
>>Nie widzę przyszłości państwa "singli" w żadnym wymiarze.
>Dlaczego?
>
Ponieważ nie stworzą oni społeczeństwa obywatelskiego , bez którego nie istnieją państwa. Kto weźmie na siebie odpowiedzialność za państwo ? - singiel? - jak on za drugą osobę nie za bardzo może ją wsiąść.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365