 |
Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 18-10-2011 12:02 | jark44 (619 punktów) | Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy
7 na 7 | dla moralności i etyki dla postawy wypływającej z wartości chrześcijańskich.
Otwieram ten wątek, bowiem zauważyłem, że w obecnej gorącej dyskusji strona katolicka twierdzi, że nie ma innego spójnego systemu etycznego i wzorca dla postaw moralnych jak tylko ta, która wypływa z nauki i tradycji chrześcijańskiej.
Jak opisać krótko taki system wartości dla współczesnej Polski (świata, Europy), który jasno pokaże, że alternatywa tkwi w historii Europy starożytnej, ludów pogańskich (Germanowie, Słowianie, Celtowie) no i oczywiście tradycji chrześcijańskiej.
Zwrócić należałoby uwagę na to, że chrześcijaństwo nie stworzyło dzisiejszej etyki i moralności. Jest jedynie spadkobiercą tych poprzednich. Obecny zaś system moralny został poza tym ubogacony dorobkiem nowożytnej myśli humanistycznej itd.
Brak jest moim zdaniem wypracowanego "hasła" na odrzucenie innego hasła - "chrześcijańskia tradycja". Bez takiego "oręża" trudno rozmawia się z chrześcijanami, bo wymaga to dłuższego wywodu, a oni mają gotowca. Chrześcijaństwo po raz kolejny zamierza przywłaszczyć sobie cały dorobek kulturowy Europy.
Zapraszam do wyrażenie poglądów. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 #316 2 na 2 | perun (8610 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | Nie licz na odpowiedż i? wona?  Moje pytania na ten temat też pominął  |
#317 1 na 1 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | > Czy wzorem Germanów zezwolimy na małżeństwa kazirodcze?Mógłbyś szczegółowo objaśnić co rozumiesz przez zgodę? Dotyczy to jednego szczepu czy ogólnie Germanów? Chętnie bym się dowiedział z jakich źródeł zaczerpnąłeś to twierdzenie. |
#318 4 na 4 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | Opowieść tych księży zakończyła się płentą taką oto, że w ten wysoki postument uderzył piorun...>Dlaczego Kościoły mają piorunochrony? |
#319 3 na 3 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | |
#320 2 na 2 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | > Niewolnictwo jest, z tego co wiem, wbrew etyce chrześcijańskiej. Po prostu. Romanus Pontifex Dum Diversas Divino amore communitiBiskup Marcin, święty KK posiadał 20 000 niewolników.Niewolnicy byli regularnie zatrudniania na galerach floty papieskiej.Dzieci księży i zakonników oraz znajdy, stawały się niewolnikami zatrudnianymi w dobrach biskupich lub klasztornych.ST i NT zawierają wersety popierające niewolnictwo.Obowiązek pańszczyzny był zmodyfikowaną formą niewolnictwa. Nie istnieje żadna etyka chrześcijańska sensu stricto.Dekalog pochodzi z judaizmu, był zmieniany i dopasowywany do ksiąg Tanach.Rzekome przykazania boże dotyczyły wyłącznie ludu Izraela.Nowotestamentowe "nadstawianie drugiego policzka" jest utopią i nikt jej nie stosuje jako normy etycznej.Tzw. etyka chrześcijańska pochodzi z religii żydowskiej oraz z praw cesarstwa rzymskiego. Biskupi stali się po 381 urzędnikami cesarstwa i cała administracja kościelna została wzorowana na administracji cesarstwa.Diecezje były pierwotnie obszarami administracyjnymi w cesarstwie. W miarę rozwoju społeczeństw etyka chrześcijańska też była zmieniana i dopasowywana do wymogów czasu. Żaden katolik nie stosuje się do zakazu wielbienia obrazów choć jednoznacznie jest to zabronione przez Boga. Podnoszenie przez Kościoły wartości etyki chrześcijańskiej jest tylko argumentem za tym, żeby Kościoły nie ograniczały swej działalności do kultu religijnego ale pomagały rządzącym w ustalaniu prawa i kierowaniu państwem, zgodnie ze "sprawdzonymi i uniwersalnymi normami chrześcijaństwa". |
#321 1 na 1 | i.czaplicka (5782 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | Iwona. Z pajakiem to nie calkiem tak- jako dziecko lubilam wrzucac muchy w pajecze sieci, najfajniejsze byly krzyzaki. Ale o tym, ze szescionogi pajak wywrocilby cala systematyke, dowiedzialam sie z Verne"a. |
| perun (8610 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | > Iwona.Obstawiałem jeszcze Ilone, ale tak bardziej Iwone. Miło mi . Marek, ale chyba juz pisałem. > Z pajakiem to nie calkiem tak- jako dziecko lubilam wrzucac muchy w pajecze sieci, najfajniejsze byly krzyzaki. Ale o tym, ze szescionogi pajak wywrocilby cala systematyke, dowiedzialam sie z Verne"a. Ja jako dzieciak lubiłem wrzucać pająki do łóżka mojej młodszej siostry, która się ich bardzo bała.. i boi się do dziś nie wiem czemu  Szczerze pisząc to nie zastanawiałem sie wówczas ile mają nóg No noo w wieku 7 lat to ja dopiero uczyłem się czytać  A ''Dzieci ....'' czytałem jak miałem ze 12-13 lat. Szacun jak to mówi młodzież  |
#323 1 na 1 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | > W Indiach w dobrym tonie, w wyższych kastach oczywiście, było poślubić bratową, jeśli bratu się zmarło.Na bliskim wschodzie było to obowiązkiem.Mało tego.Kto zmarnował nasienie ten przypłacał rozrzutność własnym życiem.(1 Moj.38,8-10) Ta przypowieść o Onanie zaprzecza twierdzeniu,że chrześcijaństwo jest nieprzychylne kobietom.Gdy kolejni bracia umierali,co było bardzo prawdopodobne wobec wielu plag lub wojen jakie zalecał Jahwe swojemu wybranemu ludowi, najmłodszy z braci musiał wziąć staruszkę.Cała przyjemność była po stronie wielokrotnej szwagierki, a na koniec żony. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|