Racjonalista - Strona głównaDo treści
Religia Korwina

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
09-09-2012 11:13Jacek Tabisz (30006 punktów)Religia Korwina
Ocena 26 na 30
Śledziłem ostatnio dyskusję na temat okropnej wypowiedzi Korwina Mikke na temat paraolimpiady. W dyskusji wzięły też udział osoby ewidentnie wierzące w Korwina. Starały się one dokonywać teologicznej wykładni jego słów. Złe elementy wypowiedzi Korwina stawały się w ich rozumieniu tajemniczymi metaforami, zaś całości przyświecało przekonanie, iż "Korwin ma zawsze rację". Kiedy nie można już było centralnie ubóstwić Korwina (przynajmniej oficjalnie, na oczach takich jak ja sceptyków) osoby wierzące w korwinizm zaczynały podważać znaczenia słów użytych przez tego szaleńca - rozmiękczyła się na przykład definicja słowa "niepełnosprawność". Cała dyskusja pokazała mi, jak łatwo odpowiednio podatny Homo sapiens może tworzyć nowe religie i jak bardzo ich potrzebuje. Innym wnioskiem była oczywiście niedorzeczność tychże. Łatwość, z jaką podły człowiek może stać się u swoich wyznawców świętym, herosem, czy nawet bogiem. Jezus, jeśli wogóle istniał, przechodził z pewnością podobny proces ubóstwienia.

Dziwi też popularność Korwina w sieci i w szkołach średnich. Być może wiara potrzebuje naiwności i prostego przekazu, pokazującego, iż świat jest znacznie prostszy niż jest w rzeczywistości. Proste reguły oczarowują chcących "wiedzieć" i mieć swoje "zdanie" już teraz, natychmiast... Ukazanie złożoności rzeczywistości może w tym momencie tylko rozczarować.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Dalej..
Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi astrotaurus
>Sam z siebie? Dzięki własnym mechanizmom wolnorynkowym i własnej myśli technicznej i ekonomicznej? Opowiedz coś więcej....

Samo z siebie nic się nie robi, po prostu ludzie są przedsiębiorczy. Wiesz że w Somalii powstały banki, w których transakcje odbywają się przez sieć telefonii komórkowej? Komórki stały się tam dość powszechne, bo służą im za karty płatnicze. Somalia radzi sobie bez 'oficjalnej' waluty, co prawda jakieś pieniądze somalijskie są w obiegu, ale ludzie rozliczają się w dolarach albo euro.

Powolutku rozwija się górnictwo, co prawda wciąż na małą skalę, ale się rozwija. Tak samo jak handel. Jednym z najpopularniejszych towarów importowych są chińskie panele słoneczne.

>I weź pod uwagę, że na pustyni każda roślinka to eksplozja biologiczna, druga to wzrost o 100%, trzecia już tylko o 50% - nie porównuj więc nieporównywalnego.

Wzrost PKB o kilka procent to nie jest żadna eksplozja. Szczególnie taki wzrost, który trwa już od kilku lat.

>Ależ daje, daje! Mrzonki. Idiotyzmy powyrywane z kontekstu realiów - o cudownym rozmnożeniu milionerów z pominięciem zdychania niemilionerów; o armiach zdobywców obrastających w dobrobyt z pominięciem armii pokonanych itp.

Są miejsca w których to działa a historia pokazuje, że działało w przeszłości. Natomiast socjaldemokracja przestaje działać, co mnie bardzo rozśmiesza, bo wszyscy zawzięcie próbują ją ratować.

>>W szkole marnują się pieniądze. Płaci się za uczenie wszystkich, korzysta z tego mniejszość.
>Ksiądz Swoboda pokazując święte obrazki nie jest zdolny do ich uzgodnienia z rzeczywistością, może ksiądz Selanos powie jak rozwiązać ten problem edukacyjny (czy raczej nieedukacyjny) wynikający z niedoskonałości poczynań ludzi? Konkretnie proszę: cel i metody dochodzenia do niego.

Ok, pójdę na kompromis. Zostawmy tylko publiczne podstawówki. Niech się uczą czytać, pisać i liczyć za cudze pieniądze. Ale nie dłużej niż cztery lata, reszta to marnotrawstwo.

Ludzie są niedoskonali, nie mam nic przeciwko, taka ludzka natura. Jednak kiedy czyjeś niedoskonałości uderzają w mój portfel, to jestem bardzo niezadowolony. Czuję się bezczelnie okradany.

Aha, tak na koniec. Mogę mówić tylko za siebie, ale zdaje się, że ani ja ani pan Swoboda nie popieramy JKM. Więc proszę sobie darować słowo 'ksiądz'.

Jak pan chce kogoś wyzywać od księży, to polecam Jozwiaka, on chce przechrzcić racjonalistę na kolejną przybudówkę socjalisty Palikota.

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi astrotaurus
>A czy ja coś innego powiedziałem? To nie jest twór naturalny oparty na własnych prawach wolnorynkowych. To twór sztuczny finansowany przez pieniądze z zewnątrz i ulgi podatkowe.

Jak można coś finansować poprzez ulgi podatkowe? Za to pieniądze z zewnątrz to normalność. Zresztą nie mówimy tylko o pieniądzach z zewnątrz, w tamtym mieście rozwijają się małe i średnie firmy zakładane przez lokalną ludność.

>Gdyby wszyscy na świecie tam się znaleźli sytuacja uległaby radykalnej zmianie - wróciłyby jednakowe warunki dla wszystkich tak jak było przed zamelinowaniem się wybrańców w enklawie.

Tam są jednakowe warunki dla wszystkich. To jest właśnie liberalizm gospodarczy.

>>Co jest oczywiście dobre, bo ludzie bogaci napędzają rynek towarów i usług luksusowych, co daje nam kolejne miejsca pracy.
>I faceci bez rodzin zajmujący te miejsca pracy mogą sobie pomieszkać w barakach i w barakach kupować mając pod bokiem apartamentowce i galerie handlowe, istny raj... Opamiętaj się!

Od czegoś trzeba zacząć. Jak tam przyjeżdżają bez grosza przy duszy, to pewnie mieszkają w barakach. Gdzie według ciebie mieszkali ludzie którzy z Europy przyjeżdżali kiedyś do USA? Nie mieli nawet baraków. Zarabiali pieniądze, odkładali je, potem sobie budowali dom. Albo kupowali, wszystko jedno.

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi astrotaurus
Generalnie, w ogóle i w szczególe, z całą pewnością mogę powiedzieć, że nie mam pojęcia o co Panu chodzi. Jeśli chodzi to ostatnie, to była to odpowiedź na czyiś post, więc proszę sobie przeczytać ten powyżej.

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Jacek Tabisz
Prawie tak brzydkie jak przedmieścia Katowic.

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Jacek Tabisz
>Do tego biedacy, którym coś odebrał na poły bezprawnie prywatny przedsiębiorca, albo inny VIP mogą domagać się swoich praw i czasem im się udaje.

A co mają robić biedni przedsiębiorcy na których w niektórych krajach nakłada się czasem po 50% podatków tylko dlatego, bo społeczeństwo nie może znieść faktu, że ten przedsiębiorca był bardziej zaradny, mądrzejszy od całej reszty? Innymi słowy, dlaczego społeczeństwo ma prawo udupić jednostkę bardziej wybitną?

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
>Z powodu wprowadzenia OFE, od 1999 roku wygenerowany został dług publiczny na kwotę około 270 mld zł, czyli ok. 43 proc. całego długu Skarbu Państwa. OFE przyczyniają się do wzrostu zadłużenia naszego kraju i stanowią jedno z kluczowych zagrożeń dla stabilności finansów publicznych.

OFE to tylko sposób na ratowanie systemu emerytalnego. Taka obwodnica do ładowania kasy ze skarbu państwa w system emerytalny, który przynosi same straty.

OFE, Zus i cała reszta są tak nota bene nielegalne. Tak twierdzi kodeks karny.

Cytat:
Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Fafciu
>>Jak to nie ma co się zrobić ze swoim położeniem. Nie ma odgórnie narzucanych przez państwo ograniczeń zmiany własnego położenia.
>Tak to jest, jak się myśli, że tylko państwo może człowieka zniewolić.

Każda inna forma zniewolenia jest nielegalna. Obecnie tylko w sprawie bycia zniewolonym przez państwo nie mam nic do powiedzenia.

#203
11-09-2012 18:10
 Ocena 3 na 3
i.o. (1269 punktów)Odp: Religia Korwina
Mnie jego popularność nie dziwi. Populizm i niepoprawność polityczna dość dobrze się sprzedają. Zwłaszcza wśród frustratów, zagniewanych młodocianych czy jakiś innych buntowników gotowych zmieniać świat.
W zupełności wystarczy wypowiadać na głos to co inni myślą, ale konformizm nie pozwala im mówić. Przy okazji tworzy się wizerunek niepokornego brnącego pod prąd rewolucjonisty, który nie idzie na kompromisy i niczego się nie boi. Do tego trzeba znaleźć przyczynę wszelkiego zła. Może to być Tusk, Balcerowicz, kościół, spiskowcy dziejów, kosmici, czy cokolwiek innego. Wreszcie może być to państwo. Państwo to wróg idealny, przecież nikt nie lubi płacić podatków, nikt nie lubi biurokracji, służb mundurowych a jak jeszcze powie się, że te pieniądze, dzięki którym obywatel żyłby niczym Carrington z Dynastii zostają przeznaczane na pomoc społeczną jakimś nierobom, kalekom i innym nieudacznikom, to pełen sukces jest.

Większość polityków na tej zasadzie zdobywa głosy wyborców. Korwin-Mikke jest za mało wyrachowany i dyplomatyczny w tym co mówi, dlatego postrzegany jest jako kuglarz i nie wygrywa wyborów. Inni są bardziej biegli w tej sztuce. Nie mniej jednak ma swoich zwolenników, bo udało mu się stworzyć wrażenie, że te jego poglądy to takie intelektualne, racjonalne i skrojone na miarę światłych umysłów. W pewnych kręgach to dobrze brzmi być zwolennikiem Korwina. A, że nawet wykształceni ludzie, często nie potrafią samodzielnie myśleć, wyciągać wniosków czy analizować tego co widzą, słyszą i czytają, to różne dziwne idee mają swoich zagorzałych wielbicieli, gotowych bronić je nawet za cenę ośmieszania się.

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Artur@R
>A propos, o których konkretnie państwach piszesz

Po tym jak USA zaczęły zbaczać ze ścieżki normalności która doprowadziła ten kraj na szczyt, jest po prostu ciężko o przykład.

>Już dawno powinieneś zamilknąć w tym temacie...ale kompromituj się dalej robisz to wzorcowo (modelowo rzekłbym ).

No wiesz, ja przynajmniej nie marnuję czasu na jakieś ironizowanie albo atakowanie rozmówcy.

>>Niech mi Pan wierzy, do nauki pisania, czytania i liczenia, nie potrzeba publicznej edukacji.<
>I niepotrzebnie się do tej publicznej pchałeś. Po co? Efektów nadzwyczajnych "u Cię" nie widać, niestety -czytanie ze zrozumieniem i liczenie marne, klikanie jako tako.

O, znowu atakujemy rozmówcę. Widzi pan, w Polsce mamy obowiązek edukacji. Pan sobie poczyta skąd się obowiązek edukacji wziął i dlaczego.

Zresztą, podpowiem. Poza chęcią nauczenie dzieci pisania i czytania, król pruski, Hohenzollern któryś-tam-z-kolei, chciał dzieci nauczyć kto jest najwspanialszym władcą, ojcem narodu i dlaczego jest to Hohenzollern.

>>To wszystko nie ważne, system emerytalny się stacza, bankrutuje, więc prędzej czy później zobaczy Pan, że to ja mam rację
>No przecież wiem, jak już pisałem..."to pewne jak Amen w pacierzu", jakże mógłbyś sie mylić?
>Obawiam się jednak, że możesz ich "bankructwa" nie doczekać, a ja to już raczej z pewnością.

Ale to już jest bankrut. Rok w rok przynosi miliardowe straty i istnieje dlatego, że państwo pompuje w tego potwora pieniądze. Dlatego czekam na bankructwo państwa, ale to trochę potrwa. Bo państwo będzie nakładało większe podatki, po to żeby zdobyć pieniądze, żeby utrzymywać system emerytalny. Wysokie podatki hamują rozwój gospodarczy, co sprawia że można zedrzeć mniej pieniędzy, więc trzeba podnosić podatki jeszcze bardziej. Taka pętla śmiechu, jak popatrzy się z dystansem.

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Miroslaw Rybka
>Oczywiście, że nigdzie. Pewnie mi mucha monitor zapaskudziła.

Cytat:
Norwegia radzi sobie fatalnie, jeśli wziąć pod uwagę potencjał


Tak tam jest napisane, pogrubienie moje. Czuje się altruistą, pomagam innym w czytaniu.

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Meretseger
>Dlaczego tylko inwalidzi?

Zdaje się, że Korwinowi chodzi o to, że paraolimpijczycy są wzorem dla inwalidów, pokazują że kalectwo można przezwyciężyć.

Zresztą, Korwin nikomu nic nie zakazuje. Na pewno nie zakazuje pokazywania paraolimpiady w telewizji, bo on jest przeciwko tej publicznej, o której decyduje władza...

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi baszarteg
>A tak,tak... nic tak nie imponuje młodzieży jak koleś rzucający wokoło debilami ,downami ,wypisujący o wieszaniu na latarniach jednych na kiszkach drugich Świat się w okresie młodzieńczym dosyć komplikuje ,jego złożoność potrafi zachwycać wielu, jednak wielu też po prostu męczy , pan pohukujący -o debilach ,downach to swojak pomagający zredukować lęki i wątpliwości jak pierwsze piwka pite ukradkiem.

Bo ja wiem, do mnie JKM trafia za każdym razem, jak mówi, że jak dojdzie do władzy to wszystkich innych polityków pozamyka. Mnie się to podoba, zamiast zła w ilościach setek kilku, będziemy mieć tylko jedno zło. Na pewno tańsze w utrzymaniu.

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi astrotaurus
I całe szczęście, że tam socjalizmu nie ma, bo wtedy to dopiero ludzie mieliby ciężko. Z pustego i Salomon nie naleje, a właśnie tego od tych biednych ludzi wymagałby socjalizm.

Miroslaw Rybka (2480 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Selanos
>>Oczywiście, że nigdzie. Pewnie mi mucha monitor zapaskudziła.
> Cytat:
Norwegia radzi sobie fatalnie, jeśli wziąć pod uwagę potencjał

>Tak tam jest napisane, pogrubienie moje. Czuje się altruistą, pomagam innym w czytaniu.
>
Rzeczywiście nie jest napisane, że Norwegia radzi sobie fatalnie.

br

julek (1527 punktów)Odp: Religia Korwina
Pojawiło się w tym wątku ponad 200 wypowiedzi a ja z "innej strony" zapytam /bo wielu tu znawców Korwina/, jaki jest jego pogląd na relacje nauka - religia. To nie na temat ? Jak to nie, w tytule wątku mamy i Korwina i religię Szukałem i nie znalazłem. Odpowiedz na postawione pytanie wiele by wyjaśniła. Pozdrawiam

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365