Racjonalista - Strona głównaDo treści
Religia Korwina

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
09-09-2012 11:13Jacek Tabisz (30006 punktów)Religia Korwina
Ocena 26 na 30
Śledziłem ostatnio dyskusję na temat okropnej wypowiedzi Korwina Mikke na temat paraolimpiady. W dyskusji wzięły też udział osoby ewidentnie wierzące w Korwina. Starały się one dokonywać teologicznej wykładni jego słów. Złe elementy wypowiedzi Korwina stawały się w ich rozumieniu tajemniczymi metaforami, zaś całości przyświecało przekonanie, iż "Korwin ma zawsze rację". Kiedy nie można już było centralnie ubóstwić Korwina (przynajmniej oficjalnie, na oczach takich jak ja sceptyków) osoby wierzące w korwinizm zaczynały podważać znaczenia słów użytych przez tego szaleńca - rozmiękczyła się na przykład definicja słowa "niepełnosprawność". Cała dyskusja pokazała mi, jak łatwo odpowiednio podatny Homo sapiens może tworzyć nowe religie i jak bardzo ich potrzebuje. Innym wnioskiem była oczywiście niedorzeczność tychże. Łatwość, z jaką podły człowiek może stać się u swoich wyznawców świętym, herosem, czy nawet bogiem. Jezus, jeśli wogóle istniał, przechodził z pewnością podobny proces ubóstwienia.

Dziwi też popularność Korwina w sieci i w szkołach średnich. Być może wiara potrzebuje naiwności i prostego przekazu, pokazującego, iż świat jest znacznie prostszy niż jest w rzeczywistości. Proste reguły oczarowują chcących "wiedzieć" i mieć swoje "zdanie" już teraz, natychmiast... Ukazanie złożoności rzeczywistości może w tym momencie tylko rozczarować.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Dalej..
#226
11-09-2012 23:17
 Ocena 1 na 1
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Selanos
.
>OFE to tylko sposób na ratowanie systemu emerytalnego.
Czytelnik 'Selanos' oddał na Ciebie głos negatywny
głosując na Forum na wypowiedź 'Odp: Religia Korwina'
Adres wypowiedzi: www.racjonalista.pl/forum.php/s,517983#w518403

Z wiarą nie ma dyskusji, a i czasu szkoda. Inteligentni, jak chcieli, to moje argumenty przyjęli, lub przedstawili własne.
Pana stać intelektualnie tylko na klikanie minusów. Przyjemnej zabawy, ale to nie mój poziom.

@@@
.

#227
11-09-2012 23:23
 Ocena 1 na 3
Artur@R (7115 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Selanos
> Proszę zauważyć, że czynię panu wielką łaskę odpowiadając na kolejny pana post<
O dzięki Ci Selanosie za Twą łaskę -jakże mnie ubogaciłeś słowy swym, których niegodzien jestem.
(przelew na konto uczynię wnet)
>Dałbym panu minusa, ale nie mogę. 10 na dobę, niestety.<
Nie szlochaj, nie szlochaj, wytrzyj nosek...jutro też jest dzień i kolejne 10 chwil szczęścia Cię czeka i tańczyć będziesz mógł przez cały dzionek na Katowickim rynku .

"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody."

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Jacek Tabisz
>Selanosie - bronisz utopii, a z argumentami krucho. Byłbyś bardziej przekonywujący, gdybyś wdał się w polemikę również z Borysem, bo chyba nie we wszystkim (mam nadzieję) się z nim zgadzasz?

Ja nie bronię utopii. Liberalizm to nie utopia. Nigdy nie twierdziłem, że to system bez wad. Po prostu uważam, że lepszego nie ma.

Nie, nie zgadzam się z Borysem we wszystkim.

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Artur@R
Dobra, dobra. Dla odmiany może Pan mi zrobi łaskę i odpowie na te części postów, na które pan nie odpowiedział wcześniej, twierdząc za to uparcie, że nie podaję argumentów.

Z przelewem może być ciężko, bo nie podałem Panu konta a że jestem w trakcie przenoszenia się do innego banku, to moglibyśmy załatwić sprawę przez przekaż pocztowy? Z góry dziękuję.

#230
11-09-2012 23:42
 Ocena 1 na 1
Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Artur@R
>Jak już zdecydujesz o wyjeździe, nie zapomnij uregulować rachunków (czyli oddać pieniędzy) za (chociaż) edukację i opiekę zdrowotną - "zainwestowałem" (z dużym ryzykiem w prawdzie i raz zmniejsza raz zwiększą ochotą) pieniądze w społeczeństwo i państwo, więc tak bezczelnie okradać się (Nas) nie pozwolę (tu by się przydał rym)

Oddałem z nawiązką. nawet dzisiaj, jak kupiłem sobie batonika za 1.80, to 23% z tego, to był VAT. Mało tego, każdy składnik z którego powstał ten batonik, był opodatkowany, tak samo jak pieniądze które zarobiłem. I tak dzień w dzień płacę, czy zarabiam, czy robię zakupy. A za opiekę zdrowotną to powinni mi oddać, bo płacę i nie korzystam. Prywatny dentysta, dermatolog, nawet rękę mi zszyli prywatnie. Dużo ładniej niż w publicznym, dwanaście szwów a blizna dość mała. A u lekarza pierwszego kontaktu nie byłem już od dawien dawna, zresztą nigdy tam często nie zaglądałem. I krew oddaje, też za darmo.

Także przy wyjeździe powinienem upomnieć się o zwrot. I o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu po przejściu przez publiczną edukację. Gimnazjum to był koszmar, byłem zamknięty w małym pomieszczeniu z innymi gimnazjalistami, to nie było bezpieczne.

Tak nota bene, znowu niczego twórczego Pan nie napisał. A tak się starałem, nawet poświęciłem pięć minut mojego życia na wyjaśnienia.

PS. I jakby co to...powodzenia i żegnam.

Kamień spadł mi z serca. Na stopę.

#231
11-09-2012 23:44
 0 na 2
Hotbit (1772 punktów)
(zablokowany)
Odp: Religia Korwina
Bardzo mnie rozczarowała ta wypowiedź p. Tabisza.

100% ad personam
0% ad rem

Przykre. Korwin w swoim tekście ''Paranoja...'' przytacza szereg argumentów, dlaczego nazywa to paranoją. Jest to podejście racjonalne. Dlatego słowa p. Tabisza '' Złe elementy wypowiedzi Korwina'' '' okropnej wypowiedzi Korwina Mikke'' domagają się wyjaśnienia. Stwierdzenie złe, okropne i już... to takie właśnie w stylu kapłana religii...

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Jacek Tabisz
>W tych państwach są niskie podatki? Nie ma sektora państwowego? Nie ma bezpłatnej edukacji? Nie ma policji?

Moja definicja państwa minimalnego to:
-niskie podatki
-wojsko i policja
-wymiar sprawiedliwości
-ewentualnie, gwoli kompromisu, edukacja, ale nie dla wszystkich. Ktoś przeszkadza i się nie uczy to wypad, żadnego przymusu.

#233
11-09-2012 23:53
 Ocena 4 na 4
Jacek Tabisz (30006 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Selanos
Ale wiesz, to, że ktoś w wieku 9 - 15 lat jest trudnym uczniem nie powinno oznaczać, że wypad. Trudny wiek, wiele się może zmienić. Natomiast student, jak się nie uczy, wypada z darmowej edukacji i dzisiaj.

Z pewnością też szkoda byłoby wyrzucać do kubła rozwój nauki, a tu bez państwa się nie obejdzie. Prywatni biznesmeni nie zrzucą się na satelity badające kosmos, czy wielkie akceleratory.

Dobrzy urzędnicy są bezcenni - żaden biznesmen, nawet jeśli ma bardzo dobre chęci, nie uniknie naiwności i braku wiedzy we wspieraniu wielkoskalowych przedsięwzięć.

Emerytury to wielkie osiągnięcie - dzięki temu nie mijamy ludzi konających na chodnikach. Z pewnością nie warto z tego osiągnięcia rezygnować, a nie każdy zacznie odkładać w banku za młodu. Raczej mniejszość. A nawet jeśli zaoszczędzi, to przecież każdy rodzić kocha swoje dzieci etc - oszczędności łatwo mogą zniknąć. Emerytura jest zabezpieczeniem mimo złych decyzji, które często popełniamy. Jednakże karą za te złe decyzje nie powinna być śmierć z głodu w czasie, gdy siły już nas opuszczą...

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Jacek Tabisz
>Ale wiesz, to, że ktoś w wieku 9 - 15 lat jest trudnym uczniem nie powinno oznaczać, że wypad. Trudny wiek, wiele się może zmienić.

Może tak się zdarzyć, ludzie się zmieniają. Tacy ludzie byliby świetnym przykładem tego, że młodzież nie powinna rezygnować z nauki, dobrze jest mieć taki przykład, bo lepiej uczyć się na cudzych błędach, niż na swoich.

A niewyedukowana siła robocza jest potrzebna w każdym kraju.

Kiedyś edukacja była przywilejem, z reguły, niestety tylko dla tych bogatych, ale w niektórych krajach były stypendia które umożliwiały młodzieży z biedniejszych rodzin na uczęszczania do (często prestiżowych) szkół. Takie stypendia byłyby jak znalazł, niech nauka będzie przywilejem i nagrodą. Dla tych chcących.


#235
12-09-2012 00:04
 Ocena 1 na 3
Artur@R (7115 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Selanos
>.. może Pan mi zrobi łaskę i odpowie na te części postów, na które pan nie odpowiedział<

Mógłbym, pytanie tylko po co?
Bo jak często i mądrze rzecze pan Andrzej Bogusławski:
"Z wiarą nie ma dyskusji a i czasu szkoda"
Mam zamiar bronić liberalizmu gospodarczego, bo nienawidzę ludzi, którzy zadłużają się moim kosztem.
Broń, walcz, nienawidź - na sztandarze sobie to "wyheftuj" i noś go wysoko - w imię "dobra waszego powszedniego i naszego szarego na wieki wieków. By człowiek - bogaty znaczył, a sprawiedliwość... była po waszej stronie" Selanosie

"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody."

#236
12-09-2012 00:04
 Ocena 2 na 2
Jacek Tabisz (30006 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Selanos
Wszystko wskazuje na to, że stypendiów było mało, zbyt mało. A niewykształcona siła robocza jest coraz mniej potrzebna. Nie uważam też, że 13 latek, który zaszalał, powinien być piętnowany na całe życie. Ty tak uważasz - ja się z tym nie zgadzam.

#237
12-09-2012 00:07
 Ocena 4 na 4
Jacek Tabisz (30006 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Selanos
Moim zdaniem rezygnacja z prawa do powszechnej edukacji i z emerytur, oraz z państwa wspierającego naukę i kulturę kreuje system znacznie gorszy od tego istniejącego.

#238
12-09-2012 00:13
 Ocena 3 na 3
Jacek Tabisz (30006 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Hotbit
Gdybyś miał wypadek, w skutek którego stałbyś się kaleką, zrozumiałbyś lepiej. Ale oczywiście nie życzę ci wypadku. Może empatia się rozwinie bez tego. Przydaje się, bo nie tylko pomaga zrozumieć innych ludzi, ale ogólnie rzeczywistość. W moim poście odniosłem się do poprzedniej dyskusji, gdzie wypowiedź Korwina została dość dokładnie omówiona, również przeze mnie.

#239
12-09-2012 00:20
 Ocena 2 na 2
Jacek Tabisz (30006 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Selanos
Dzięki temu, że państwo składa się z ludzi przynajmniej trochę wykształconych, że nie trzeba poruszać się w obstawie, aby nie zostać napadniętym przez bandytów, bogaci chcą płacić duże podatki, wiedząc, że działają w stabilnym kraju i w społeczeństwie kierującym się prawem. Wyobraź sobie, że obok każdego bogacza jest większy bogacz, który w warunkach wolnej amerykanki mógłby po prostu mu nie zapłacić. Konający z głodu, niewykształceni nędzarze, albo ludzie bezmyślni, bo zapracowani niemal na śmierć, wcale nie są dobrzy na pracowników.

Selanos (12869 punktów)Odp: Religia Korwina
W odpowiedzi Artur@R
Zacznij odróżniać poglądy gospodarcze od wszystkich innych. Korwin-Mikke jest ekonomicznym liberałem i z większością jego poglądów gospodarczych mogę się zgodzić. Natomiast reszta, jego światopogląd, to zupełnie inna sprawa. Zwolennicy Korwin-Mikkego zgadzają się z nim m.in. w kwestii aborcji. Ja się z tym nie zgadzam. Tak samo jak nie zgadzam się z jego poglądami nt. roli religii w państwie, albo tymi nt. kobiet.

Niemniej za same poglądy gospodarcze, mam zamiar chociażby cytować JK-M, jeżeli w kwestii gospodarki ma coś ciekawego do powiedzenia. Innych cytatów na pewno nie przytoczę.

Równie dobrze mógłbym podpiąć czyjeś poglądy socjaldemokratyczne pod nazwisko jakiegoś socjaldemokraty i nazwać to religią.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365