 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-09-2012 11:13 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Religia Korwina
26 na 30 | Śledziłem ostatnio dyskusję na temat okropnej wypowiedzi Korwina Mikke na temat paraolimpiady. W dyskusji wzięły też udział osoby ewidentnie wierzące w Korwina. Starały się one dokonywać teologicznej wykładni jego słów. Złe elementy wypowiedzi Korwina stawały się w ich rozumieniu tajemniczymi metaforami, zaś całości przyświecało przekonanie, iż "Korwin ma zawsze rację". Kiedy nie można już było centralnie ubóstwić Korwina (przynajmniej oficjalnie, na oczach takich jak ja sceptyków) osoby wierzące w korwinizm zaczynały podważać znaczenia słów użytych przez tego szaleńca - rozmiękczyła się na przykład definicja słowa "niepełnosprawność". Cała dyskusja pokazała mi, jak łatwo odpowiednio podatny Homo sapiens może tworzyć nowe religie i jak bardzo ich potrzebuje. Innym wnioskiem była oczywiście niedorzeczność tychże. Łatwość, z jaką podły człowiek może stać się u swoich wyznawców świętym, herosem, czy nawet bogiem. Jezus, jeśli wogóle istniał, przechodził z pewnością podobny proces ubóstwienia.
Dziwi też popularność Korwina w sieci i w szkołach średnich. Być może wiara potrzebuje naiwności i prostego przekazu, pokazującego, iż świat jest znacznie prostszy niż jest w rzeczywistości. Proste reguły oczarowują chcących "wiedzieć" i mieć swoje "zdanie" już teraz, natychmiast... Ukazanie złożoności rzeczywistości może w tym momencie tylko rozczarować. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Dalej..#106 1 na 1 | Selanos (12869 punktów) | Odp: Religia Korwina | > Bo kto mu zabroni? Koledzy?Prawo. |
#107 1 na 1 | Selanos (12869 punktów) | Odp: Religia Korwina | > >>>W kapitalizmie masz wolność i państwo nie stawia ci żadnych przeszkód.> >>Ta...> >Każdy niesie taki krzyż, na jaki sobie zasłużył. W tym przypadku jakiś worek.> >> Czym taki bezdomny sobie zasłużył na bezdomność?Powodów może być wiele, jednym z nich może być nieporadność życiowa. > Załóżmy, że to nie dlatego, bo chlał, tylko miał niezbyt wysokie zarobki, a tu nagle zmienił się właściciel jego mieszkania i na dzień dobry dowalił taki czynsz, że ten nie mógł go spłacić.To miał kiepską umowę wynajmu. No i brak alternatywy, lepiej zawczasu o jakiejś pomyśleć. > Życie kreśli takie scenariusze, wobec których wasze starannie wyheglowane teoryjki są bezradne.Ja nie mam żadnej przygotowanej, no jasne, są ludzie bezdomni, co z tego? W socjalizmie też są, daje im się zasiłki po to, żeby mieli tydzień picia więcej, większość z nich. > Zresztą, zgubiłeś sens całego tego paska. Ciężko jest być wolnym jak jest się bardzo biednym.Jest się wolnym. Jeżeli się jest biednym, to znaczy że się tej wolności nie potrafi wykorzystywać. > Ale jak ma jakieś pragnienia i bieda mu uniemożliwia realizację swojej woli? Co mnie obchodzi, że mam na wolnym rynku ogromny wybór, jak nie mam za co kupować? Co mnie obchodzi, że mogę konkurować z innymi podmiotami, jak nie mam na to środków?To Pana problem. Liberalizm daje wolność do bogacenia się, samorealizacji, daje wolność gospodarczą. Jest to system który sprzyja rozwojowi gospodarki dużo bardziej, niż socjalizm. Jak ktoś nie może czegośtam kupować, konkurować z innymi podmiotami, to niech coś zrobi żeby to zmienić. Ma już jeden konieczny czynnik: wolność. Resztę musi sam poszukać. |
| Satyr (4285 punktów) | Odp: Religia Korwina |
> Skandynawia.Brednie. Kraje skandynawskie są wyżej w rankingach wolności gospodarczej niż np. Polska, Włochy, Hiszpania itp. > I czemu "socjalistyczna" Norwegia ma PKB większe od USA?W 2008 roku eksport samego tylko gazu stanowił 24% tego PKB! Ponad 60 mld euro, tyle co budżet Polski, na 5 mln ludzi, czyli 8 razy mniej niż Polska. I to co roku! Odejmij im od PKB sam ten gaz, a lecą na łeb na szyję w rankingu. Norwegia nie ma też rozbudowanego rolnictwa, którego dotowanie jest problemem USA i krajów Unii Europejskiej. Pozdrawiam |
#109 10 na 10 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Religia Korwina | Bez państwa, bez urzędników, bez ludzi, którzy znają się na prawie, a nie na zarabianiu pieniędzy?? Z pewnością dziedziczni milionerzy zrzucą się też na policję, zamiast płacić za SWOICH, uzbrojonych strażników. |
#110 1 na 1 | Tarlop (218 punktów) | Odp: Religia Korwina | No pewnie dość kiepski, biorąc pod uwagę, że to państwowa szkoła. Jeśli mówimy o liceum, to skończyłem najlepsze na Mazowszu. |
| Tarlop (218 punktów) | Odp: Religia Korwina | Tak, tak. Obraz świata rządzonego przez kapitalistów wzięty z propagandowej ulotki międzynarodówki. Oczywiste jest, że by tak nie było. |
#112 4 na 4 | Artur@R (7115 punktów) | Odp: Religia Korwina | > No pewnie dość kiepski, biorąc pod uwagę, że to państwowa szkoła.<Oj biedactwo, państwo zmarnowało jego talent, nie pozwoliło zdobyć wiedzy i broniło do niej dostępu wszelkimi sposobami - w księgarniach książki na talony były, a biblioteki otoczone przez Policje i Tajnych Agentów tyrana Tuska albo inszego. Nic tylko współczuć. Ale, że Szanowni Rodzice się nie poznali na Twoim talencie i do prywatnego College-u w GB lub USA nie posłali to już trudno mi zrozumieć. 
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody." |
#113 2 na 2 | Fafciu (953 punktów) | Odp: Religia Korwina | > Powodów może być wiele, jednym z nich może być nieporadność życiowa.A jak ma ktoś po prostu pecha? > Jest się wolnym. Jeżeli się jest biednym, to znaczy że się tej wolności nie potrafi wykorzystywać.> To Pana problem. Liberalizm daje wolność do bogacenia się, samorealizacji, daje wolność gospodarczą. Jest to system który sprzyja rozwojowi gospodarki dużo bardziej, niż socjalizm. Jak ktoś nie może czegośtam kupować, konkurować z innymi podmiotami, to niech coś zrobi żeby to zmienić. Ma już jeden konieczny czynnik: wolność. Resztę musi sam poszukać.Co to za wolność, jak nie ma za bardzo co zrobić ze swoim położeniem? Nie jestem idealistą tylko materialistą i obchodzi mnie to co ma miejsce w rzeczywistości empirycznej, czyli nie interesuje mnie to, że w teorii "mam wolność". Bo w teorii Związek Radziecki miał wyjątkowo demokratyczną konstytucję i były tam gwarantowane takie rzeczy jak np. prawo do wypoczynku. A wiadomo jak to wszystko wyglądało. |
#114 1 na 1 | Tarlop (218 punktów) | Odp: Religia Korwina | Niesamowite. Jakieś projekcje treści. Gdzieś narzekam, że uniemożliwiono mi rozwój? |
#115 2 na 2 | Borys Swoboda (1408 punktów) | Odp: Religia Korwina | > >To znaczy, że pod złą umową się podpisał. Proste.> I znowuż- liberalne teorie swoje, empiria swoje. Zakładasz, że zawsze jest super wolny rynek z multum możliwości i wszyscy są doskonale poinformowani.Nie, wcale nie zakładam, że wszyscy są poinformowani. Asymetria informacji też jest normalna i państwo wcale jej nie usuwa, a wręcz pogłębia jej skutki. Według Hayeka jest to wręcz główna przyczyna beznadziejności państwa. A możliwości- człowiek bez większego trudu jest w stanie utrzymać swoją konsumpcję na poziomie jaskiniowca. To jest podstawa, reszta to cywilizacyjny "bonus", zdobyty dzięki temu, że ludzie ze sobą dobrowolnie współpracują. > Ale gospodarka to wytwór samego człowieka i to da się zmienić. Konieczności oddychania nie. I nieprawda, że trzeba być produktywnym, bo jest wielu ludzi, którzy nic produktywnego w zasadzie nie robią, np. rentierzy, a pieniądze dostają.Powiedziałem, że jest to konieczność nieusuwalna, ale nie nieprzemieszczalna. Można ją przenieść albo dobrowolnie (ktoś kogoś utrzymuje, przekazuje pieniądze w spadku bądź darowiźnie,) albo przymusowo- czyli po prostu redystrybucja. Rentierzy byli produktywni, gdy zdobywali kapitał. |
#116 6 na 6 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Religia Korwina |
> A kapitalizm laissez-faire, taki prawdziwy i konsekwentny, to nawet nie Chile, a... Somalia. Nie ma regulacji, nie ma "socjalizmu", nie ma niczego  Niestety wiara upośledza zdolności poznawcze i wierzący zapatrzony w swoje bzdety nie jest w stanie rozejrzeć się wokół i ogarnąć całościowym spojrzeniem tak innych religii jak i rzeczywistości. Takie Somalie czy fawele i inne slumsy wolne od wielu ograniczeń powinny być wedle wolnorynkowych oszołomów gwiazdami zarannymi gdzie lęgną się najdoskonalsze systemy , a cuś - kurde - nie wychodzi....
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#117 4 na 4 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Religia Korwina |
> >Cały kapitalizm się na tym opiera.> Nie, jeżeli nie robię tego dla samej kasy, tylko dla dóbr konsumpcyjnych, które mogę za nie kupić.Ale jak, proszę księdza, zrobić, żeby to działało? Skoro kasa jest podstawowym dobrem konsumpcyjnym, za które można posiąść wiele innych dóbr konsumpcyjnych, a także niekonsumpcyjnych prowadzących do zwiększenia ilości owego podstawowego dobra konsumpcyjnego? Mógłby ksiądz przedstawić jakiś zarys planu wprowadzania swego system religijnego na realnym świecie czy jednak w istniejącym przypadkowym społeczeństwie to tylko bzdety bez pokrycia?
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#118 6 na 8 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Religia Korwina |
> Właściwie to odkąd w Somalii "nie ma niczego", ten kraj zaczął się powolutku rozwijać.Sam z siebie? Dzięki własnym mechanizmom wolnorynkowym i własnej myśli technicznej i ekonomicznej? Opowiedz coś więcej.... I weź pod uwagę, że na pustyni każda roślinka to eksplozja biologiczna, druga to wzrost o 100%, trzecia już tylko o 50% - nie porównuj więc nieporównywalnego. > Korwin nie pasuje do definicji religii, bo Korwin nic nie obiecuje, czy raczej nic nie daje. Wręcz przeciwnie, on chce zlikwidować państwo-niańkę, co dla większość obywateli byłoby tragedią, bo homo sovieticus bez niańki jest jak trzylatek pozostawiony sam na sam z kuchenką gazową.Ależ daje, daje! Mrzonki. Idiotyzmy powyrywane z kontekstu realiów - o cudownym rozmnożeniu milionerów z pominięciem zdychania niemilionerów; o armiach zdobywców obrastających w dobrobyt z pominięciem armii pokonanych itp. > W szkole marnują się pieniądze. Płaci się za uczenie wszystkich, korzysta z tego mniejszość.Ksiądz Swoboda pokazując święte obrazki nie jest zdolny do ich uzgodnienia z rzeczywistością, może ksiądz Selanos powie jak rozwiązać ten problem edukacyjny (czy raczej nieedukacyjny) wynikający z niedoskonałości poczynań ludzi? Konkretnie proszę: cel i metody dochodzenia do niego.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#119 1 na 1 Romański (2650 punktów) (zablokowany) | Odp: Religia Korwina | > Jeszcze tylko jedno pytanie- jaką ty teorię wartości wyznajesz? Ma jakąś nazwę? Dałbyś linka albo polecił książkę, chętnie sobie o niej poczytam.Karol Marks "Kapitał".
Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński |
#120 2 na 2 Romański (2650 punktów) (zablokowany) | Odp: Religia Korwina | > Nie, jeżeli nie robię tego dla samej kasy, tylko dla dóbr konsumpcyjnych, które mogę za nie kupić.To polecam przeczytać "Ogólną teorię zatrudnienia, procentu i pieniądza" Keynesa (niedawno wznowiona przez PWN) gdzie autor bardzo zgrabnie (zdecydowanie bardziej elegancko niż ja bym potrafił) tłumaczy, dlaczego w kapitalizmie pieniądz staje się super-dobrem, jaki uniwersalny ekwiwalent wymiany. Starania o pozyskanie możliwie dużej sumy nadwyżki pieniądza jest racjonalne z perspektywy zaspokojenia jednostkowych potrzeb. Pozdrawiam i zachęcam do lektury czegoś więcej niż czytanki ASE.
Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|