 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-09-2012 11:13 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Religia Korwina
26 na 30 | Śledziłem ostatnio dyskusję na temat okropnej wypowiedzi Korwina Mikke na temat paraolimpiady. W dyskusji wzięły też udział osoby ewidentnie wierzące w Korwina. Starały się one dokonywać teologicznej wykładni jego słów. Złe elementy wypowiedzi Korwina stawały się w ich rozumieniu tajemniczymi metaforami, zaś całości przyświecało przekonanie, iż "Korwin ma zawsze rację". Kiedy nie można już było centralnie ubóstwić Korwina (przynajmniej oficjalnie, na oczach takich jak ja sceptyków) osoby wierzące w korwinizm zaczynały podważać znaczenia słów użytych przez tego szaleńca - rozmiękczyła się na przykład definicja słowa "niepełnosprawność". Cała dyskusja pokazała mi, jak łatwo odpowiednio podatny Homo sapiens może tworzyć nowe religie i jak bardzo ich potrzebuje. Innym wnioskiem była oczywiście niedorzeczność tychże. Łatwość, z jaką podły człowiek może stać się u swoich wyznawców świętym, herosem, czy nawet bogiem. Jezus, jeśli wogóle istniał, przechodził z pewnością podobny proces ubóstwienia.
Dziwi też popularność Korwina w sieci i w szkołach średnich. Być może wiara potrzebuje naiwności i prostego przekazu, pokazującego, iż świat jest znacznie prostszy niż jest w rzeczywistości. Proste reguły oczarowują chcących "wiedzieć" i mieć swoje "zdanie" już teraz, natychmiast... Ukazanie złożoności rzeczywistości może w tym momencie tylko rozczarować. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Dalej..#91 12 na 12 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Religia Korwina | > mówią, że mają problemy z kobietamiTo mnie akurat nie dziwi, jeśli pogląd na kobiety od swojego guru przejęli... |
#92 10 na 10 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Religia Korwina | . > Oskarżenia wolnorynkowców o religijność wynikają po prostu z niezrozumienia ich rozumowania.Biedne wolnorynkowce nikt ich nie może nadążyć za ich rozumowaniem. A może po prostu warto poszukać, gdzie w cywilizowanych państwach zaistniał "wolny rynek" bez żadnego interwencjonizmu i ile dobrego danej społeczności przyniósł? To dokładnie jak z komunizmem, gdyby udało się wprowadzić "prawdziwy wolny rynek", czy "prawdziwy komunizm", to mielibyśmy raj na ziemi, ale źli niewierni jak mogą tak przeszkadzają. Neoliberalizm bazuje na ludzkiej chciwości, a ta nigdy nie odpuści i gdy będzie mogła więcej zawłaszczyć, to zawłaszczy. Zawłaszczał, ile mógł, kler, zawłaszczali komunistyczni sekretarze, a kapitaliści będą "wolny rynek" szanowali? To po prostu czysta ideologiczna głupota lub głęboka i ślepa wiara. > Równie dobrze można oskarżać ewolucjonistów o wiarę w "ślepego zegarmistrza".Wszystkich można o różne rzeczy oskarżać, ale trzeba choć racjonalne argumenty przedstawić. Nie mówiąc już o dowodach. Proszę sobie tu poczytać ile bezpodstawnych oskarżeń Pan Borys Swobodaprzedstawia pod adresem wszystkich pozwalających sobie na inne od niego myślenie oraz ocenie całej rzeczywistości niezgodnie z jego ideologią zbudowanej. > Dziękuję, tu kończę, bo nie chcę przez następne kilkanaście postów brać udziału w obrzucaniu się oskarżeniami o religijność.Mądry zamiar. Żaden wierzący nie uwierzy, iż to on nie ma racji. Pan też nie. > To jest chore.Dokładnie Pan ma rację. Podporządkowanie myślenia religii/ideologii zawsze jest chore. @@@ . |
#93 4 na 4 | Fafciu (953 punktów) | Odp: Religia Korwina | > >>W kapitalizmie masz wolność i państwo nie stawia ci żadnych przeszkód.> >Ta...> Każdy niesie taki krzyż, na jaki sobie zasłużył. W tym przypadku jakiś worek.> Czym taki bezdomny sobie zasłużył na bezdomność? Załóżmy, że to nie dlatego, bo chlał, tylko miał niezbyt wysokie zarobki, a tu nagle zmienił się właściciel jego mieszkania i na dzień dobry dowalił taki czynsz, że ten nie mógł go spłacić. Życie kreśli takie scenariusze, wobec których wasze starannie wyheglowane teoryjki są bezradne. Zresztą, zgubiłeś sens całego tego paska. Ciężko jest być wolnym jak jest się bardzo biednym. No chyba, że ktoś jest ascetą czy kimś takim i sobie taki styl życia wybrał. Ale jak ma jakieś pragnienia i bieda mu uniemożliwia realizację swojej woli? Co mnie obchodzi, że mam na wolnym rynku ogromny wybór, jak nie mam za co kupować? Co mnie obchodzi, że mogę konkurować z innymi podmiotami, jak nie mam na to środków? |
#94 -5 na 9 | Borys Swoboda (1408 punktów) | Odp: Religia Korwina | > Czym taki bezdomny sobie zasłużył na bezdomność? Załóżmy, że to nie dlatego, bo chlał, tylko miał niezbyt wysokie zarobki, a tu nagle zmienił się właściciel jego mieszkania i na dzień dobry dowalił taki czynsz, że ten nie mógł go spłacić. Życie kreśli takie scenariusze, wobec których wasze starannie wyheglowane teoryjki są bezradne.To znaczy, że pod złą umową się podpisał. Proste. > Zresztą, zgubiłeś sens całego tego paska. Ciężko jest być wolnym jak jest się bardzo biednym. No chyba, że ktoś jest ascetą czy kimś takim i sobie taki styl życia wybrał. Ale jak ma jakieś pragnienia i bieda mu uniemożliwia realizację swojej woli? Co mnie obchodzi, że mam na wolnym rynku ogromny wybór, jak nie mam za co kupować? Co mnie obchodzi, że mogę konkurować z innymi podmiotami, jak nie mam na to środków?Przykro mi, rzeczywistość jest taka, że trzeba być produktywnym, by przeżyć. To jest nieusuwalna konieczność. Ten argument przypomina skargę na to, że musisz oddychać. CO?! JA MUSZĘ ODDYCHAĆ?! OGRANICZASZ MOJĄ WOLNOŚĆ!!!!111oneoneone JAK MOŻNA BYĆ WOLNYM, NIE MOGĄC ODDYCHAĆ POD WODĄ?!!1 |
#95 5 na 7 | Artur@R (7115 punktów) | Odp: Religia Korwina | > Nie znaczy. Dobra znaczy optymalna. Durniowi niepotrzebna jest żadna szkoła.<Skończyłeś jakąś? Jeśli tak, to niestety poziom, jak widać, był kiepściutki. I nasuwające się po przeczytaniu Twoich wpisów, podstawowe pytanie - Kto Cię tam wpuścił?!
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody." |
#96 10 na 10 | Fafciu (953 punktów) | Odp: Religia Korwina | > To znaczy, że pod złą umową się podpisał. Proste.I znowuż- liberalne teorie swoje, empiria swoje. Zakładasz, że zawsze jest super wolny rynek z multum możliwości i wszyscy są doskonale poinformowani. A, ofiary reżimu sowieckiego też się pod złą umową widocznie podpisały, skoro nie uciekły w porę za granicę ;> > Przykro mi, rzeczywistość jest taka, że trzeba być produktywnym, by przeżyć. To jest nieusuwalna konieczność. Ten argument przypomina skargę, że musisz oddychać. CO?! JA MUSZĘ ODDYCHAĆ?! OGRANICZASZ MOJĄ WOLNOŚĆ!!!!111oneoneone JAK MOŻNA BYĆ WOLNYM, NIE MOGĄC ODDYCHAĆ POD WODĄ?!!1> Ale gospodarka to wytwór samego człowieka i to da się zmienić. Konieczności oddychania nie. I nieprawda, że trzeba być produktywnym, bo jest wielu ludzi, którzy nic produktywnego w zasadzie nie robią, np. rentierzy, a pieniądze dostają. I w ogóle oceniasz zbyt pochopnie, to że ktoś jest biedny nie znaczy że nie jest produktywny. Wielu biedaków nie jest mniej produktywnych od tych, co żyją z jakiś sreber rodowych. I nie krzycz. |
#97 7 na 7 | Sylwek (15472 punktów) | Odp: Religia Korwina |
> Za to marksizm, keynesizm i reszta teorii etatystycznych jest analogiczna do kreacjonizmu. W końcu to w tych teoriach ekonomicznych jest miejsce na Wielkiego Kreatora- czyli rząd.Ale wiesz, Rząd i państwa, w przeciwieństwie do Boga i zastępów niebieskich naprawdę istnieją, trzeba mocnego, fideistycznego oderwania od rzeczywistości by ignorować ten fakt. Dlatego neoliberalizm to religijna bajęda, jakich wiele. |
#98 10 na 10 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Religia Korwina | Nie mówimy o durniach, ale o biedakach. Często też bywa, że czyjś talent okazuje się w toku nauczania. Pierwsze klasy podstawówki idą marnie, później koleś wyrasta na geniusza. W twoim systemie byłby stróżem albo śmieciarzem jakiegoś dziedzica fortuny. |
#99 1 na 1 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | Odp: Religia Korwina | Nie podlegam polskiemu prawu spadkowemu. A ponadto uważam fiskusa za rozbójnika. Sz.P. może oczywiście mieć inne zdanie. |
#100 2 na 2 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Religia Korwina | A jeśli twoje dziecko jest niezbyt uzdolnione, a obok żyje ubogi młody geniusz? Który, gdyby się rozwinął, zmieniłby życie na lepsze milionom ludzi? |
| Rafał Poniecki (7132 punktów) | Odp: Religia Korwina | > .> >Nieruchomości można wcześniej spieniężyć.> A pieniądze uprać, jak czynią to gangsteryi wyjdę na swoje - do jasnej cholery. > @@@> .Uczciwie zarobionych pieniędzy nie trzeba prać. Schowanie ich przed bandytą jest legalne. |
#102 3 na 3 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: Religia Korwina | > Nie podlegam polskiemu prawu spadkowemu. A ponadto uważam fiskusa za rozbójnika. Sz.P. może oczywiście mieć inne zdanie.Jak nie podlegasz polskiemu to się lepiej zorientuj w tym Twoim. W każdym ustroju sprawa dziedziczenia długów jest jakoś rozwiązana. "Praktyk" było reakcją na "teoretyk" boć się mi jaskrawo nasunęło. Może być Sz.P., jak tam wolisz, ale lepsze byłoby na "ty". Szkoda klawiatury. |
#103 6 na 6 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Religia Korwina | Bogaty w strukturach feudalnych, które postulujesz, będzie mógł sobie zmienić umowę w dowolnym momencie. Bo kto mu zabroni? Koledzy? |
| Rafał Poniecki (7132 punktów) | Odp: Religia Korwina | > >Pierwsze klasy podstawówki idą marnie, później koleś wyrasta na geniusza. <<Geniusza można rozpoznać na samym początku. Będąc już na Twoim podwórku, genialnego muzyka nie wyłoni się w oparciu o testy z matematyki, albo zdolności językowych. Ale wierzę, że kiedyś jeśli nawet nie wprowadzi się elastycznego systemu edukacji, który zapewniał by każdemu rozwój w kierunku, do którego jest najlepiej predysponowany, to przynajmniej wybitnym jednostkom nie będzie się rzucało kłód pod nogi każąc wkuwać coś, co im nigdy przydatne nie będzie. I oni też powinni być sponsorowani przez państwo, które w ostatecznym rozliczeniu najwięcej korzysta. |
| Rafał Poniecki (7132 punktów) | Odp: Religia Korwina | > >Jak nie podlegasz polskiemu to się lepiej zorientuj w tym Twoim. <<Robię to, ze szczególnym uwzględnieniem luk prawnych, bo ściganym być nie zamierzam. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|