Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.943.077 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 479 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Dość dobrze znam - i to nie tylko w literackim wydaniu - chrześcijańską mitologię i nie znajduję tam niczego dobrego czy pięknego. Czytałem lepsze.

Dodaj swój komentarz…
okragly - republika bananowa   2 na 4
USA to w 100% przybysze, ludzie z całego świata, będzie im dużo łatwiej niż Rzymowi, stworzyć coś nowego, ponad amerykę

ale, jej ograniczeniem jest tędencja do wyzyskiwania podleglych sobie, niewolnictwo, do tworzenia republik bananowych, cała Ameryka Łacińska i Południowa to kraje zależne, tak jak i my, niewolnicy (my na szczescie jestesmy za daleko i u nas nie rosną banbany)
Autor: okragly  Dodano: 03-10-2022
Reklama
galvani - republika bananowa 2
yes, yes tędencja!
Autor: galvani  Dodano: 04-10-2022
Hamerlik Konopka - bez wpływu nie może decyzji  0 na 2
Skoro te procesy są poza czyjąkolwiek kontrolą, to nikt w tej sprawie nie ma żadnego wyboru. Można się tylko temu przyglądać, jak procesom na Słońcu. Indywidualne emocje i myśli nic w tej sprawie nie znaczą, być może znaczą w niej coś emocje i myśli zbiorowe.
Autor: Hamerlik Konopka  Dodano: 10-10-2022
Konowal - Myślę że za duże uproszczenie   2 na 2
choć pewne podobieństwo jest - ciekawe jest zatem gdzie powstanie Bizancjum :-)
Autor: Konowal  Dodano: 09-11-2022
maurice_ - Niepotrzebny wtręt  -1 na 1
Porównywanie USA do Rzymu starożytnego to jedynie chwyt retoryczny; kunsztowny ale niepotrzebny. Nie jest to uprawnione pod żadnym względem i - moim zdaniem - zaciemnia tylko obraz sytuacji.
Autor: maurice_  Dodano: 28-11-2022
skorpion13   1 na 1
A jakież to korzyści odniosła Polska drogi autorze z owego pomieszkiwania w jankeskiej sempiternie? Jakoś nie widzę poza zadłużeniem kraju żadnych ,,korzyści''. Produkcja niemal wszystkiego została zastąpiona importem, państwowy - a więc polski - właściciel przedsiębiorstw - zagranicznym. Zyski zniknęły jako sen złoty, pozostały za to koszty infrastrukturalne. Zachodni kapitaliści wyprowadzają wszystko co się da zyski, podatków nie płacą dzięki twórczej księgowości (ma się rozumieć umocowanej w traktatach unijnych) a wymagają jeszcze ułatwień... Zyskali jedynie Niemcy, Amerykanie i Francuzi. Polska stała się zwyczajną kolonią w środku Europy.
Autor: skorpion13  Dodano: 09-01-2023
Zwycięstwo Doskonałe - Zwycięstwo Doskonałe
Propozycja jest prosta, jej wykonanie w praktyce to mission impossible. Moglibyśmy wszyscy solidarnie opuścić ziemię. Co ci zależy? Czy tak dużo masz do stracenia skoro wiemy, że i tak wszyscy musimy umrzeć? Miałoby to spektakularne zalety. Wszyscy starzy i schorowani przerywają swoją gehennę. Młodzi nie doświadczą starzenia i chorowania. To koniec wszelkiej rywalizacji na wszystkich poziomach. To koniec wszelkich problemów i zmagań. Koniec wojen, katastrof i maltretowania, fizycznego i psychicznego. Nikt z nikim się nie rozstaje bo wszyscy odchodzimy razem i już o nikogo nie musimy się martwić bo nikogo tutaj nie zostawiamy. Wszyscy zjednoczeni i solidarni odchodzimy stąd nie pozostawiając tutaj najmniejszego życia w postaci materialnej. W ten sposób już nikt nigdy nie doświadczy na ziemi nic złego. Nigdy! Co jest ważniejszego? To może być najlepsza inwestycja ludzkości, inwestycja w bezcielesność. Potencjalnie absolutnie wszyscy wygrywamy, od bezdomnego do miliardera, wygrywa nawet komar. W najgorszym razie po prostu przestaniemy istnieć nieco wcześniej, co to za wielka różnica z perspektywy wieczności? W najlepszym razie wszyscy osiągamy legendarny raj w postaci czystej świadomości co najprawdopodobniej oznacza najwyższą błogość. A na ziemi święty spokój, na zawsze.
Autor: Zwycięstwo Doskonałe  Dodano: 27-02-2023
Klopton - Inne zdanie.
USA nigdy nie było narodem jednolitym etnicznie, a o samą "czystość krwi" dbają tylko elity i arystokratyczne/bogate rodziny. Zwracanie uwagi na kolor skóry to cały czas rasizm, niezależnie od tego czy się akcentuje to pozytywnie czy negatywnie, skóra, orientacja seksualna, płeć zasłania człowieka a w przestrzeni publicznej jest nieistotna, USA więc (czy też kolektywnie zachód) nie pozbyło się starych szowinistycznych, ksenofobicznych i rasistowskich uprzedzeń ani trochę, wręcz przeciwnie, podciągnięto to na wyższy, bardziej wysublimowany poziom bezczelności, bo teraz pan już biczem nie bije, teraz udziela łaski, czyli pozwala na to i tamto ze względu na te uprzedzenia za które kiedyś zabraniał.
Cały zabieg służy raczej próbie zachowania spokoju i gaszeniu nastrojów rewolucyjnych bo USA jak i cały Zachód już niedługo ogłoszą bankrut i będzie dość nieciekawie na świecie. Biedni będą jeszcze biedniejsi więc już teraz się ich głaska aby nie puścili wszystkiego z dymem.
Autor: Klopton  Dodano: 08-03-2023
ala ma kota - Do Zwycięstwo Doskonałe
Do Zwycięstwo Doskonałe   Nie jest to łatwo zrobić we właściwej kolejności. Można odnieść wrażenie, że są tacy, co chcieliby zgarnąć wszelkie dobra materialne i intelektualne, zatrzymać je sobie i robić pozostałym ludziom wieczne piekło na Ziemi.
Autor: ala ma kota  Dodano: 18-03-2023
Ewa Łyszczek - Do Maurice
To może nie być jedynie chwyt retoryczny. To kwestia duchowości. Duchowości łacińskiej, latyńskiej www.racjonalista.pl/forum.php/s,901774
Autor: Ewa Łyszczek  Dodano: 25-04-2023
Ewa Łyszczek (informatyk od trzech lat b - ludzie Zachodu, zrobiliście sobie totalne kuku
Zrozumcie, ludzie Zachodu, zrobiliście sobie (a przy okazji całemu światu) totalne kuku na levelu ezoterycznym. Posługując się tymi metodami (tj. huhu-kompetencjami) w sposób niewłaściwy. Przez ostatnie kilka tysięcy lat. Rozwój technicznych metod komunikacji oraz sformalizowanych służb specjalnych był po to, by wam to wytłumaczyć. Dobitnie, wyraźnie, bo zachowywaliście się, jakbyście nie byli w stanie tego pojąć. To dlatego trzeba zlikwidować obecną cywilizację (zanieczyszczenie środowiska, cierpienie wynikające z animowania działań zbrojnych i innych procesów jak głód, niewydolny system ekonomiczny itp. są tylko najbardziej widocznymi tego objawami).
Autor: Ewa Łyszczek (informatyk od trzech lat b  Dodano: 09-06-2023
Miliardy Ludzi - nie nabierają się na narracje
Miliardy ludzi na całym świecie, niezbędnych do podtrzymywaia cywilizacji łacińskiej (w tym współczesnej cywilizacji globalnej), umieją sprawdzić swoimi huhu-kompetencjami, co kto robi huhu-metodami. I kto na tym zyskuje (choćby spokojne, dostatnie, znośne życie). I nie nabierają się ani na wokalizacje, czyli wypowiadane słowa (a tym bardziej na wokalizacje w masmediach jak TV i radio), ani na podsłuchane myśli, czyjeś lub temu komuś przez kogoś nasyłane (jak nabierają się Trapiści). Tak, tak, to dlatego Kościół Rzymsko-Katolicki nie lubił UBecji - bo część z nich była nauczona huhu-kompetencji potrzebnych by rozeznać sytuację i nie pozwalała zakonom, biskupom i świeckim bosiować po ludziach (tj. dokuczać ludziom huhu-metodami, ograbiać, niszczyć i na tym zyskiwać).
Autor: Miliardy Ludzi  Dodano: 14-06-2023
aymhcr
Porównywanie Stanów Zjednoczonych do starożytnego Rzymu to fantazyjna, ale zbędna figura retoryczna. Moim zdaniem jest to całkowicie bezpodstawne i służy po prostu zaciemnieniu rzeczy. krunkerio.io
Autor: aymhcr  Dodano: 01-08-2023
James Christensen
Some states may require a minimum for a quorum; check with your Secretary of State to find out your state’s requirements.
snake-game.io
Autor: James Christensen  Dodano: 08-08-2023
Aboody1950 - Great
Czy jesteś gotowy na podróż w Ukończysz zadanie czy nie? https://avatargame.online
Autor: Aboody1950  Dodano: 08-08-2023
rosydam
Stanowiąc kraj z dużą ilością imigrantów z różnych części świata, USA jest niezwykle różnorodne kulturowo i etnicznie. To przynosi ze sobą ogromne bogactwo w postaci różnorodnych tradycji, języków i perspektyw.
onlyupgame.org
Autor: rosydam  Dodano: 22-08-2023
Czy kogoś kto wyjada innym ludziom można
oj oj oj
Autor: Czy kogoś kto wyjada innym ludziom można  Dodano: 02-09-2023
sofiaadams - Irish Sea moss
Well the people who are curious about problem so do not worry it will be better for you jamaicanroots.ca/product/irish-moss/
Autor: sofiaadams  Dodano: 08-09-2023
timothyferriss
backpack battles is a unique and innovative auto battler game that takes the classic concept of inventory management and turns it into an exciting and strategic competitive experience.
Autor: timothyferriss  Dodano: 21-11-2023
Rg12 - Amerykański liberalizm 1
W Imperium Rzymskim poganie tolerowali religie różnych mniejszości, różne ludy miały swoich pogańskich bogów i Rzymianie mówili żeby wprowadzili swoich bogów do Panteonu i czcili swoich bogów. Za czasów imperium dalej był podział imperium na różne regiony z różnymi grupami etnicznymi które były od siebie względnie odizolowane, masowa imigracja to element dopiero późniejszego, końcowego etapu historii Rzymu. Więc imigracja to mógł być symptom, a nie przyczyna, przyczyną mogła być ogólnie pojęta dekadencja.

Spadek spójności społecznej wywołany przez imigrację może mieć wpływ, ludzie nie będą skłonni walczyć i umierać za inne grupy etniczne/rasy, a elity mogą przestac obchodzić przeciętni mieszkańcy imperium, jeśli to jest główny powód upadku imperiów to każde imperium jest skazane na upadek, dość wygodne uzasadnienie bo każde imperium jest multietniczne, i zawsze w końcu kiedyś upadnie.

Jednak nie powiedział bym, że dzisiejszy "fenomenon amerykański" jest po prostu powtórzeniem historii, po pierwsze dzisiejszy amerykański liberalizm charakteryzuje silny moralizm, jest to próba narzucenia swoich wartości moralnych, a więc i kulturowych, reszcie świata.
Autor: Rg12  Dodano: 22-12-2023
Rg12 - Amerykański liberalizm 2
Można by się tutaj dopatrywać podobieństw z chrześcijaństwem w Starożytnym Rzymie, jednak jest to coś nowego, na wczesne chrześcijaństwo miało jednak duży wpływ pogaństwo, to co przez długi czas mieliśmy, aż możnaby powiedzieć do reformacji, to nie było "czyste" chrześcijaństwo, to było chrześcijaństwo na które duży wpływ miała grecka kultura (podobnie jak wpłynęła ona na żydów), grecka pogańska filozofię i kultura tamtego okresu której częścią było pogaństwo. "Innowacja" amerykańska polega głównie na radykalnym uniwersalizmie gdzie każda kultura musi przyjąć wartości liberalne, przekształceniu swojego poczucia winy z powodu niewolnictwa na chęć "naprawienia" świata przez rozpowszechnianie współczesnego liberalizmu (wcześniej również były podobne tendencje jak doktryna democratic peace, musi nastać globalna demokratyczna rewolucja i wszystkie kraje muszą zaakceptować demokrację), i formowanie poparcia elity rządzącej na gruncie apelu do mniejszości takich jak mniejszości orientacji seksualnej, etniczne etc poprzez identity politics.
Autor: Rg12  Dodano: 22-12-2023
Rg12 - Amerykański liberalizm 3
Jest to radykalizacja modelu formowania elity rządzącej na gruncie sojuszu "wysokich" elementów społeczeństwa (elita) i "niskich", najlepiej tych które uważają, że bez pomocy elity rządzącej, rządu, będą marginalizowane i ostracyzowane, a jeszcze lepiej jak przekona się te mniejszości, że poparcie elity rządzącej to ich jedyne zbawienie.

Z powodu tej liberalnej supremacji kulturowej raczej nie należy pozytywnie patrzeć na ten "fenomen amerykański", co jest ważniejsze w tożsamości etnicznej, kultura czy biologia? Jeśli to kultura, to akceptacja narzuconego Amerykańskiego liberalizmu, i ostatecznie odrzucenie własnej kultury oznacza koniec narodu. A jeśli to biologia to i tak nie można zaprzeczyć pewnego wpływu kultury. Być może w pełni zamerykanizowany naród polski to dalej naród polski, ale dlaczego wspierać homogenizację i negację własnej kultury, która zresztą jest rezultatem tych samych procesów historycznych które skutkowały różnicowaniem i wyłonieniem się polskiej etniczności jako konkretnej grupy związanej z konkretną ziemią? Jeśli chcemy siły geopolitycznej możemy zresztą pójść na przykład w stronę Chin.
Autor: Rg12  Dodano: 22-12-2023
Rg12 - Amerykański liberalizm 4
Jeśli chodzi o zaakceptowanie wpływu amerykańskiego jako obrona przed wpływami niemieckimi czy rosyjskimi, to polacy i tak mają awersję do tych wpływów, amerykanizacja z drugiej strony może doprowadzić nie tylko do zniszczenia kultury, ale również po prostu do zaakceptowania masowej imigracji.

Być może dzisiejszemu imperium amerykańskiemu jednak bliżej do nowej Kartaginy zamiast nowego Rzymu, Rzym był postrzegany jako archetyp cywilizacji, Kartagina jako jej negacja, "wróg cywilizacji".
Autor: Rg12  Dodano: 22-12-2023
lilycollins34 - Slope online
The comparison of the modern American Empire with Carthage is interesting. Carthage was a powerful trading empire but was also considered a threat to Mediterranean civilization. America is also a powerful slopeonline.io economic empire but is also considered a threat to other cultures.
Autor: lilycollins34  Dodano: 30-12-2023
brainycheep - nice
In Geometry Dash Lite, it's your job to move a geometric icon past various obstacles in order to finish each level. geometrydashlite.net
Autor: brainycheep  Dodano: 16-01-2024
adam32
Protect your digital data from malware, viruses, adware, trojan and spyware threats by using most powerful TotalAV Antivirus software. This tool is completely professional and 100% secure. It is an highly advanced antivirus software designed to protect your data of Windows, Mac, Android and iOS. The software provide real time protection while your device access any file. It is also helpful to block pesky ads that invades your screen.
www.stillbonsoftware.com/totalav/
Autor: adam32  Dodano: 02-02-2024
ureindex
Fantasy is hardly an escape from reality. It's a way of understanding it
geometry-dashgame.com
Autor: ureindex  Dodano: 12-06-2024
Samuel34
Are you ready to create your cookie kingdom? cookieclickergame.io
Autor: Samuel34  Dodano: 20-06-2024
fnaf12
Excellent article! I want everyone to realize how valuable the information in your essay is. Regarding this subject, your viewpoints are similar to mine. Because I am aware, I will visit your blog daily. fallguys3.com
Autor: fnaf12  Dodano: przedwczoraj

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365