Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.215.863 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 418 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
W żadnej najsłuszniejszej sprawie nie warto popadać w fundamentalizm. (..) Zasady nieugięte, twarde, niepodlegające korekcie, nienadające się zmiękczyć - to przeważnie nie są zasady mądre.

Dodaj swój komentarz…
Oskar Trzmiel - do autora
Panie doktorze, biorąc pod uwagę dynamikę trendu wertykalnego pojmowania człowieka w KK, który Pan opisuje, jaka według Pana jest jego żywotność i potencjał dominowania nauczania KK? Kiedy można się spodziewać kolejnej odwilży w rodzaju Vaticanum II? I skąd mogłaby przyjść? Czy KK musi zostać zmuszony do prawdziwego otwarcia na dialog i upodmiotowienia człowieka zmianami cywilizacyjnymi czy wydarzeniami kalibru II Wojny Światowej, czy też może z Pana obserwacji KK wynika, że są w nim jeszcze środowiska/kraje/ośrodki teologiczne/zakony itp., które przechowują tą postawę otwarcia na dialog i uprawniania człowieka do suwerennego poszukiwania drogi i filozofii życiowej? Czy z KK i wewnątrz KK da się dyskutować w przewidywalnej przyszłości?
Autor: Oskar Trzmiel  Dodano: 03-04-2011
Reklama
Czarnecki Radosław - Jestem pesymistą
Z Kk w obecnej chwili nie da się na te tematy dyskutować (o zmianach nawet nie wspominając). O tym decydują jak mówił W.I.Lenin - "kadry". A one w Kk dziś są takie jakie je przez prawie 3dekady pontyfikatu ukształtował JP II. Potencjał na pewno jest, tam też są ludzie samodzielnie myślący, widzący zmiany zachodzące wokoło, ale jak na razie struktura osobowa (i mentalna) hierarchii Kk nie zapowiada jakichkolwiek zmian.
Pozdrawiam.
Pesymistyczny - w tej materii - R.S.Czarnecki
Autor: Czarnecki Radosław  Dodano: 03-04-2011
Jacek Tabisz - złudzenie dobrych intencji   1 na 1
Kościół istnieje od jakichś 1700 lat i ma spore doświadczenie w zachowywaniu własnej ciągłości. Moim zdaniem II Sobór Watykański był związany z haniebną rolą KK podczas II Wojny Swiatowej, kiedy to otwarcie, w imię Chrystusa wspierano masowych morderców w Niemczech, Chorwacji, Hiszpanii etc. Symbioza z faszyzmem i przyjaźń z nazizmem okazały się fiaskiem, należało zatem zmienić wizerunek i temu głównie, moim zdaniem, służył II Sobór Watykański. Myślę, że zwrot ku konserwatyzmowi był całkowicie zamierzony, albowiem otwartość religii misyjnej na inne idee i religie jest tworem surrealistycznym.  
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 03-04-2011
kobieta - Zlota Regula FN
Ostatnio przeczytalam dwie ciekawe ksiazki brytyjskiej pisarki i teolozki (bylej zakonnicy) Karen Armstrong: Historia o Bogu, Narodziny religii swiata (Historien om Gud, Världsreligionernas födelse)

Wg. pisarki struktury religii oraz wszelkiego rodzaju przemocy i gwaltu maja ta sama sekciarska strukture, ten sam hierarchiczny porzadek, ta sama ekstaze i martyrologie. W porzadek tej struktury autorka wpisuje takze polityczno-ekonomiczny terror jaki stosowalo chrzescijanstwo w imie dobrego Boga w stosunku do muzulmanow - dominuje USA. "Islam byl dlugo i zle traktowany z roznych stron". Swiat potrzebuje debat wokol wszystkich religii, zeby sobie uswiadomic jakie konsekwencje wynikly z interpretacji ich przeslan. Innej drogi ludzkosc tym razem nie ma - mowi autorka.

Od Konfucjusza do Muhammeda, od Buddy do Jezusa ksztaltowala sie zlota regula FN "Nie czyn drugiemu co tobie niemile" prawie nie stosowana przez wyznawcow chrzescijanstwa, wiec dlaczego inni maja ja stosowac.
"Pomysl kto dzierzyl wladze w naszym swiecie i zyskal na tym najwiecej?, a znajdziesz odpowiedz na nurtujace ludzkosc pytania" 
www.charterforcompassion.org
Autor: kobieta  Dodano: 05-04-2011
Jacek Tabisz
Reguła 'kochaj bliźniego jak siebie samego a boga bardziej' brzmi ładnie, ale jest zbrodnicza. Wielu inkwizytorow staralo się o żywot wieczny swoich ofiar
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 07-04-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365