Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.558.067 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 246 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku.
Komentarze do strony Katolicki totalitaryzm

Dodaj swój komentarz…
agata
porównywanie wiary chrześcijańskiej do totalitaryzmu wydaj mi się co najmniej nie na miejscu. nie rozumiem, jak mozna pisać coś takiego? w ogole porównywać takie zło z takim dobrem.... idąc takim tokiem myślenia może i rodzine porównamy do "instytucji totalitarnej" ? przeciez jest władza-rodzice, podporządkowani jej ludzie-dzieci, w których życie ingeruje władza itp.. jak dla mnie to absurd
Autor: agata Dodano: 01-12-2005
Reklama
rudy102 - obiektywizm
WŁAŚNIE ROZBRAJA MNIE KOMENTARZ POWYŻEJ...TO JEST TYPOWE DLA CHRZEŚCIJAN- STAWIANIE SWOJEJ RELIGII PONAD WSZYSTKIMI INNYMI.CHRZEŚCIJAŃSTWO JEST TAKĄ SAMĄ RELIGIĄ JAK WSZYSTKIE INNE I PODLEGA TYM SAMYM PRAWOM, WYPACZENIOM ITP.U CHREZEŚCIJAN BUDDYZM, ISLAM ITP. SĄ ZŁE I MYLNE, ALE ZA TO ICH RELIGIA JEST OK.PRZECIEŻ TO WIERUTNA BZDURA.CHOĆBY DLATEGO, ŻE WŁAŚNIE TO CHRZEŚCIJAŃSTWO ZAPOŻYCZYŁO POŁOWĘ SWOJEJ NAUKI Z BUDDYZMU, HINDUIZMU ITP., KTÓRYMI POGARDZA.
Autor: rudy102 Dodano: 30-12-2005
Athei - Bardzo dobre porównanie
Jak autorka pierwszego komentarza może nazywać wyznawaną wiarę "dobrem"? (Co prawda rzeczowniki określające totalit. i chrześcijaństwo nie szły kolejno, ale podejrzewam, że to religia miała być tym "takim dobrem"). Co się dzieje w umysłach wiernych, że nie umieją traktować wyznania i wlokącej się za nim historii w sposób monolityczny? Wolą przymykać oczy na oczywiste rzezie, jakich dokonano na ludziach za przyzwoleniem i przy APROBACIE najwyższych władz kościelnych i nadal prawić o "takim dobru". Cóż z tego, że dzielą nas stulecia od palenia w majestacie Boga czarownic, czarowników i uczonych; od mordowania pogańskich Indian? Przecież kościół to kontynuacja, tym bardziej, że w dalszym ciągu trzyma się plemiennych nakazów. Jak to jest, że chrześcijanie nie wyciągają wniosków z tego, co widać jak na dłoni: kościół zmienia oblicza w zależności od epoki, raz Bóg był straszny, raz jest kochanym tatuśkiem, pierwsze miasta lokacyjne były dla kościoła zjawiskiem ohydnym i bezbożnym, dziś są normą. Dlaczego ta elastyczność "ducha" wiary, stojąca w skrajnej sprzeczności ze sztywnym trzymaniem się norm rodem ze struktur plemiennych nie budzi wątpliwości l
Autor: Athei Dodano: 17-11-2007
Chii - Zło i dobro   1 na 1
Czy zło może być dobrem, a dobro złem? Parafrazując ewangelię: "U Boga to niemożliwe, ale nie u ludzi! Bo u ludzi wszystko jest możliwe." Wystarczy, żeby zło sprzyjało czyjejś ideologii, a dobro od niej próbowało odwieść, zmienić ją, uelastycznić.

Gdyby władze (centralne i lokalne) Kościoła miały jakikolwiek własny pomysł na samodzielne wzbudzanie posłuszeństwa swoich wiernych, błyskawicznie odrzuciłyby Boga jako coś im już niepotrzebnego. Ale jak dotąd, muszą sięgać po poczucie lęku, winy i obowiązku, bo bez tego utraciłyby władzę nad umysłem wiernego.
Autor: Chii Dodano: 22-08-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365