Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.566.608 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5652 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu"

Dodaj swój komentarz…
Erasmus - Panta rhei !
Panie Mariuszu. Ten wywiad z Panią Profesor, to "miód" na mój intelekt. Czytałem myśli Pani Profesor w różnych miejscach (wydawnictwach), i zawsze z nimi płynę... To niesamowita kobieta, jaden z moich najbardziej ulubionych filozofów. Gratuluję wywiadu, proszę o jeszcze!
Autor: Erasmus Dodano: 12-04-2008
Reklama
kognitywista - nic dodać, nic ująć
Szokująco przejrzysta argumentacja i doskonale precyzyjne wyjaśnienia ... wydaje się, że nie do odparcia dla każdego myślącego ... obojętne jakiego światopoglądu by nie był. Argumentów tej klasy nie da się odeprzeć ... można je tylko w całości odrzucić, na zasadzie dziecinnego: "nie  bo nie" ... Czekamy na nowe pozycje książkowe Pani Profesor !
Autor: kognitywista Dodano: 19-08-2009
teanostic
Czytałem z przyjemnością :) pozdrawiam
Autor: teanostic  Dodano: 07-12-2010
Hipek - empirycznie puste?
Twierdzenie, że pojęcie Boga nie ma sensowności empirycznej świadczy o niepospolitej ignorancji twierdzącego. Weźmy taki przykład: Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy, miał życie wieczne.
Krótko mówiąc, wierząc w to, co mówi Kościół - z którym Chrystus jest przez wszystkie dni aż do skończenia świata- mamy szansę trafić do nieba. Jest to oczywiście możliwe przez to, że Kościół przekazuje niesprzeczne zasady- taka jest zaś natura Trójcy.
Autor: Hipek  Dodano: 21-07-2011
Fearge
Ateizm w przeciwieństwie do teizmu. jest intelektualnie uczciwy. Nie ma to jednak nic wspólnego z możliwością bądź jej brakiem sfalsyfikowania idei boga. Problem leży gdzie indziej, a mianowicie w fakcie, że nasze poznanie rzeczywistości stanowi system zamknięty. Racjonalizm opiera się na wierze w dwa podstawowe aksjomaty:
A) rzeczywistość, której doświadczamy jest realna i poznawalna
B) człowiek zdolny jest do jej poznania

Oznacza to ni mniej ni więcej, że wierzymy, iż nasze doświadczenia są realne. Tak skonstruowana rzeczywistość stanowi system zamknięty, a my, jako jego element, nie jesteśmy w stanie orzekać o tym, co istnieje poza nim, ani w ogóle stwierdzić czy istnieje cokolwiek.
Ateizm, który można w tym przypadku traktować równoważnie z racjonalizmem, taki stan rzeczy akceptuje. Faktem jest więc, że wiara w rozum pozostaje wiarą. Stąd, pozornie wydawać się może, że wiara religijna jest jej równoważna. Jest to jednak błąd, ponieważ teizm również pozostaje w obrębie owego systemu zamkniętego, ale w sposób kompletnie nieuzasadniony uznaje, że możliwe jest orzekanie o tym, co jest poza nim.
Równoważnikiem ateizmu nie jest więc teizm, ale postawa mówiąca, że w ogóle nie jesteśmy zdolni do poznawania rzeczywistości.
Autor: Fearge  Dodano: 13-08-2021

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365