Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
182.542.739 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7342 tekstów. Zajęłyby one 28978 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3255 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Obcując z potworami, uważaj abyś nie stał się jednym z nich. Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w ciebie.

Dodaj swój komentarz…
Andrzej Koraszewski - katolicyzm i protestantyzm
Bardzo intresujący artykuł, wydaje się jednak, że warto wyraźniej oddzielić katolicki tradycjonalizm i protestancki konserwatyzm. Reformacja dokonała głębokich zmian społecznych, powodując znaczne ograniczenie przywilejów monarchii i arystokracji, umożliwiając udział we władzy mieszczaństwa, a nawet (głównie w Skandynawii) chłopstwa. W efekcie w dzisiejszej Europie Zachodniej najbardziej demokratycznymi państwami są protestanckie monarchie (kraje skandynawskie, Wielka Brytania, Holandia, Belgia). W krajach tych obserwuje się największe poszanowanie swobód jednostkowych. Alexis de Toqueville ze zdumieniem przyglądał się scenie brytyjskiej i zdolności uniknięcia rewolucji przez umiejętność (arystokracji) częściowej rezygnacji ze swoich przywilejów i szacunek dla "warstw niższych".
Katolicki konserwatyzm, który wolałbym określać mianem tradycjonalizmu, to bezkompromisowa obrona przywilejów grupowych, która w efekcie prowadzi do nagromadzenia się nastrojów rewolucyjnych i do zmian społecznych przez gwałtowne wybuchy, wojny domowe, rewolucje.
Konserwatyzm protestancki jest cały czas otwarty na zmianę, tradycjonalizm katolicki jest cały czas zajęty obroną straconych pozycji. Brytyjscy konserwatyści byli w większości przeciwnikami niewolnictwa, polscy zwolennikami pańszczyzny, brytyjscy promowali oświatę ludu, polscy ją blokowali. Konserwatyzm to raczej ruch polityczny niż filozofia i z tego punktu widzenia warto go oglądać od strony praktycznej. (Polecam mowy parlamentarne Burke'a, mówią o nim więcej niż jego próby zdefiniowania konserwatyzmu.)
Autor: Andrzej Koraszewski Dodano: 30-03-2006
Reklama
NARODOWY SOCJALISTA - Narodowy Socjalizm
Narodowy Socjalizm wyrósł nie jako z konserwatyzmu,ale zarówno tzw. "Zachód" jak i tzw. "Wschód" nie były w stanie pojąć jego wielkości i uniwersalności.Po to właśnie w roku 1941 został zawarty sojusz pomiędzy nimi sojusz,który doprowadził do likwidacji jedynie słusznej ideologii!Mowa tu o kapitalistach amerykańskich,brytyjskich i francuskich oraz o komunistach radzieckich.To ci nędzni bandyci zgładzili narodowo socjalistyczną koncepcję państwa i społeczństwa,ponieważ zauważyli, ze ich utopijne ideologie są słabe w porównaniu z narodowo socjalistyczną ideologią!Jednak pewnego dnia komuniści i kapitaliści zostaną unicestwieni,poniewaz zwolenników Narodowego Socjalizmu jest z każdym dniem więcej i w końcu na Świecie zapanuje narodowo socjalistyczny światopogląd,a wtedy ŻYDZI "ostaną za swoje" i na Świecie nareszcie będzie harmonia oraz pokój między ludzmi.SIEG HEIL!
Autor: NARODOWY SOCJALISTA Dodano: 09-05-2007

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365