Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.311.817 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 586 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Myśl, myśl, myśl."
Komentarze do strony Filozofia

Dodaj swój komentarz…
kielnia - jestem zbitką świadomości
myśli które sie ciągle zbierają w mojej głowie zmieniają swe kształty barwy nastroje , znikają , pojawiają sie , wciąż te same ale nowe inne czyste i brudzą sie z zaprzeczeniami które tez znikają i pojawiają sie. filozofia .. jest moją najwiekszą paranoją ona mnie budzi i usypia . czasem ciężko mi żyć ze świadomością którą właśnie odkryłam i szukam zaprzeczeń by zyć z nią ??? życ ze świadomością i łączyć to z wyznawaną religią która nie zgadza sie z myślą. połaczyć fakty niezgodne ze sobą? odnajdywać połączeń myślowych kierujących myśli ku jednej spujnej... O FILOZOFIO !!! O JAH !!!
Autor: kielnia Dodano: 23-10-2008
Reklama
Grzegorz Sznajdrowski - inaczej
Temat możliwe, że już zapomniany. Ja jednak tytułem próby.
Dla mnie filozofia to umiejętność obserwowania, obserwowania i wreszcie: obserwowanie.
Różnica między osobami oświeconymi, a prymitywnymi polega na tym, że te pierwsze obserwują i zauważają jak jest, oraz stosują to co się sprawdza. Te drugie nie dostrzegają tego co mają przed oczami.
Kocham filozofię. Filozofia to wolność. Wolność jest równoznaczna z miłością. Zaprzeczenie powyższego równoznaczne jest z zaprzeczeniem naturze. Wolność jest naturalna, miłość jest naturalna, filozofia jest naturalna.
Autor: Grzegorz Sznajdrowski Dodano: 01-10-2008
Krzyszrof Hyżorek - Nauka
"Nauka – autonomiczna część kultury służąca wyjaśnieniu funkcjonowania świata, w którym żyje człowiek." Wikipedia
Nauka odpowiada na pytania podobnie jak filozofia. Oczywiście sama filozofia jest bez nauki tylko bezużytecznym pojęciem, ponieważ sama w sobie jest nieweryfikowalna. Nauka pozwala poznać nasz świat, natomiast filozofia zajmuje sie samym sensem wszelkich dążeń i istnień.
W rzeczywistości założenia filozofii mogą być błędne...
Autor: Krzyszrof Hyżorek Dodano: 30-04-2008
arystyp - Hmm
Mój komentarz odnosił się do pierwszej wypowiedzi, gdzie ktoś porównywał poznanie naukowe i filozoficzne, by przyznać wyższość temu pierwszemu. Właściwie niepotrzebnie się czepiłem, bo użytkownik ten nie sprecyzował nawet na jakie to pytania lepiej odpowiada "nauka", ale wyglądało jakby mu chodziło o wszystkie pytania. Odruchowo zaznaczyłem, że są pytania, i jest ich całkiem sporo, na które nauki (szczegółowe) nie odpowiadają, a które są równie ważne.
Autor: arystyp Dodano: 26-04-2008
barycki - do arystyp
„Artykułu nie doczytałem do końca i będę złośliwy - takie deklaracje i egzaltacje bardziej pasują mi do bloga.”

Zupełnie się z Panem zgadzam, ale takie samo wrażenie odniosłem czytając Pański tekst. Zadaje Pan tyle pytań z ciekawością dziecka, że wypadałoby przeczytać parę książek i przeprowadzić analizę, jak najbardziej naukową, problemów które Pana nurtują. Będzie Pan wtedy mniej ciekawy, ale za to bardziej rzeczowy.
Adam Barycki
Autor: barycki Dodano: 26-04-2008
michiko
Platon rzekł, że początkiem filozofii jest zdziwienie. Zdziwienie, które ma swój początek w umyśle człowieka wobec kryzysu egzystencjalnego. To nie filozofia sprawia, że autorka zastanawia się nad otaczającą ją rzeczywistością, tylko chęć zrozumienia siebie, odkrycia zasad funkcjonowania rzeczywistości, o ile takowe w ogóle istnieją itd. Filozofia jest potem.
Autor: michiko Dodano: 24-04-2008
Adrian Sadura
Ja szybko nauczyłem się, że swoją drogę wybieram sam, i nic nikomu do tego. W moim interesie jest pytać, radzić się, jestem przecież całkiem młody.. Ale to ja wybieram.

Bo czym innym jest poradzić się innych, jak widzą jakiś problem z ich perspektywy, a pozwolić się unieść z prądem tego jakże niemądrego świata.

Pozdrawiam
Autor: Adrian Sadura Dodano: 23-04-2008
palyk - Niestety.
Romantyczna wata słowna, niestety.
Autor: palyk Dodano: 23-04-2008
dzudzu
poetyckie takie... wyczuwam zmęczenie precyzyjnym systematyzowaniem świata, rozbijaniem na atomy i porządkowaniem; w tle bowiem czai się intuicja, że na styranego ducha ten wysiłek nie będzie (przynajmniej nie zawsze) balsamem.

spoko, mnie się podobało... w sam raz na rozważania egzystencjalne przy wódeczce.
Autor: dzudzu Dodano: 23-04-2008
arystyp - Hmm
Artykułu nie doczytałem do końca i będę złośliwy - takie deklaracje i egzaltacje bardziej pasują mi do bloga. A jeśli chodzi o porównanie filozofii i "nauki"... Nie słyszałem żeby był taki przedmiot jak "nauka", ale chętnie się dowiem jaki jest tej "nauki" przedmiot, metoda i cel. No i ciekawe jakie odpowiedzi daje "nauka" w takich kwestiach jak moralność czy estetyka, jakie osiągnięcia ma w analizie języka czy w wyjaśnianiu fenomenu ludzkiej świadomości? A także szczególnie mnie interesuje jaki ma "nauka" do zaproponowania pogląd na świat? Naukowy, oczywiście... Czyli jaki?
Autor: arystyp Dodano: 23-04-2008
@ffe? - Rozdroże
Zakosztowawszy dwu dróg poznania: filozoficznej i naukowej, przy tej drugiej pozostanę, jako że i pytań stawia więcej i odpowiada z większym sensem.
Autor: @ffe? Dodano: 22-04-2008

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365