Do treści
Światopogląd
Religie i sekty
Biblia
Kościół i Katolicyzm
Filozofia
Nauka
Społeczeństwo
Prawo
Państwo i polityka
Kultura
Felietony i eseje
Literatura
Ludzie, cytaty
Tematy różnorodne
Znalezione w sieci
Współpraca
Pytania i odpowiedzi
Listy od czytelników
Fundusz Racjonalisty
Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.865.350 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało
dla nas 7364 tekstów.
Zajęłyby one 29017 stron A4
Wyszukaj na stronach:
Kryteria szczegółowe
Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..
Ostatnie wątki Forum
:
(EU) 2023/988 wynaturzone zło - b..
Jak zapobiec krzywdzeniu zwierząt..
Leszek Sykulski: Strategia realiz..
wysiadam
Miejsce, które daje świetny przeg..
Wygodna i nowoczesna platforma do..
łono
metody studiowania matematyki
Ulubiony oksymoron
Ogłoszenia
:
the topic of customer communications manage..
Czy ktoś może polecić jakiś sprawdzony edyt..
casino
Szukam rekomendacji na temat blogów poświęc..
Dodaj ogłoszenie..
Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
Oddano 730 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Cezary Lusiński -
Parnell. Droga Irlandczyków do demokracji parlamentarnej
Michel Henry -
Narkotyki: dlaczego legalizacja jest nieuchronna?
Znajdź książkę..
Złota myśl Racjonalisty:
Od dawna zresztą wiadomo, że tam, gdzie królują
Prawdziwe Wartości
, zwykłym wiedzie się znacznie gorzej.
Jan Woleński
Komentarze do strony
Polskie tradycje religijne i polityczne
Dodaj swój komentarz…
ciekawski - Logiki! Logiki!
Z artykułu jasno wynika, że za antyniemieckie i antyrosyjskie fobie Kaczyńskich odpowiedzialny jest kult Serapisa i Izydy. Święty Paweł napisał 4 ewangelie, a dzięki koczowniczej wizji świata obywatele krajów zachodnioeuropejskich myślą racjonalnie.
Ten tekst nie jest nawet pod psem. Jest pod kotem.
Egipskim, porządnie zmumifikowanym.
Autor:
ciekawski
Dodano:
04-06-2008
Reklama
camel - do ciekawskiego
Jak udało ci się wyciągnąć takie wnioski? Wezwanie o więcej logiki radzę Ci najpierw zastosować na sobie. A może to tylko zamroczenie katolika, któremu objawiono prawdę: bozia nie istnieje!?
Tekst jest nieco chaotyczny, lecz potrzebny, bo może stanowić przyczynek dla dalszych poszukiwań.
Autor:
camel
Dodano:
04-06-2008
earthalgeroth - chaotycznie
No niestety. Artykuł jest bardzo chaotycznie napisany, nie ma w nim spójności.
Autor:
earthalgeroth
Dodano:
04-06-2008
renard
Czy mi się wydaje, czy skrytykowanie każdego tekstu na tym portalu kończy się oskarżeniem o bycie katolikiem?
Pozwolę sobie zauważyć, że katolikiem nie jestem - nawet nie katoliczką - a tekst jest do kosza. Ewangelie przypisywane św. Pawłowi?? Brak dowodów pozachrześcijańskich na istnienie Jezusa... A mi się zdawało, że jakieś tam dowody owszem, są, ale odsyłam do kogoś lepiej obcykanego albo do Wikipedii.
Ładnych tu czasami widać racjonalistów....
Autor:
renard
Dodano:
04-06-2008
earthalgeroth - wiki
No, akurat Wikipedia nie jest zbyt wiarygodnym źródłem informacji jeśli chodzi o takie tematy. Prawdę powiedziawszy zastanawiam się skąd w zasadzie można czerpać rzeczywiście wiarygodne informacje na TE tematy.
Autor:
earthalgeroth
Dodano:
04-06-2008
Stanisław Hałewer - Brawo Autor!
Na wstępie rada: ignorujmy TROLLI.
Artykuł niezwykle interesujący. Oczywiście mogą być rozbieżności zdań co do pewnych faktów historycznych sprzed dwóch tysiącleci. Należy jednak pamiętać o małej dostępności źródeł, z jednej strony i o celowym fałszowaniu dokumentów historycznych przez Kościół. Gdyby Autor rozwinął liczne wątki, które podjął, nie spotkałby się z bzdurnym zarzutem chaotyczności, a artykuł byłby dłuższy i jeszcze ciekawszy.
Autor:
Stanisław Hałewer
Dodano:
05-06-2008
jet - a mnie sie bardzo podobalo
Świetny artykuł!
Jeśli chodzi o historyczność Chrystusa to ja pytałem na forach historycznych. Odpisywano mi, że autorowie podający "dowody" na istnienie Jezusa albo nie są wiarygodni, albo piszą o "kimś tam" a reszta dopowiadała sobie że to o "niego" chodzi.
Jestem Polakiem i wiem (niestety) jak wygląda sytuacja państwo-kościół w Ojczyźnie jednak zawsze zastanawiałem się jak to jest w tych bardziej oświeconych krajach. Może ktoś podjąłby się i opisał jak to jest np. we Francji. Od jakiegoś czasu mieszkam w Wielkiej Brytanii, jednak nie orientuję się zbytnio w tutejszej polityce (niestety). Czasem się zastanawiam że może nie mnie, ale mojemu (hipotetycznemu) dziecku-ateiście byłoby bardzo trudno żyć w Polsce. Raz mój wujek się ze mną spierał że w Polsce ludzie są tolerancyjni, więc postanowiłem to sprawdzić. Zawołaliśmy jego 9-letnią córeczkę i spytaliśmy czy zna ucznia, który nie uczęszcza na katechezę? Nie. A co by pomyślała gdyby się taki znalazł? Że jest głupi.
Na tym chyba skończę mój skromny komentarz.
Pozdrawiam
Autor:
jet
Dodano:
05-06-2008
kobieta - bardzo ciekawy tekst
Jestem pewna, ze po przeczytaniu tego tekstu polski kler odrzuci opowiesci dawnych ludow i nawroci sie na polacyzm.
Pozdrawiam
Autor:
kobieta
Dodano:
05-06-2008
@ffe? - inspiracja
Oryginalne i dające do myślenia ujęcie tematu.
Autor:
@ffe?
Dodano:
07-06-2008
rosolzkury
Sam artykuł jest strasznie chaotycznie, napisany dobór argumentacji czy tezy postawione rozbawiły mnie. Trochę to wygląda jak taka "oczywista- oczywistość" szkoda że samego tytułu w artykule prawie nie ma a i stylistyka pozostawia wiele do życzenia.
To co Pan napisał to nie jest definicja religii wg.Durkheima.
"Z dostępnych historycznych danych wynika, iż chrześcijaństwo stworzył Święty Paweł"- to ja się pytam z jakich?
"Przypisywane mu ewangelie tworzą podstawowy zręb chrześcijaństwa-nie mam pojęcia skąd Pan to wynalazł- ja sie pytam kto mianowicie przypisuje mu ewangelie?
Jezus nie istniał? To w takim wypadku Homer, Euklides i Pitagoras też nie istnieli. A o Jezusie piali choćby Piliniusz Młodszy, Józef Flawiusz,Swetoniusz, Tacyt, "Didache"-anonimowe dzieło z I wieku, Klemens Rzymski,źródła z II w. od pism chrześcijańskich, poprzez antyczne do żydowskich.
Cóż mit australijskich aborygenów o Djanggawul mówi, że Djanggawul wprowadził zwyczaj obrzezania- czy to znaczy ze Żydzi go przejęli. Motyw podobieństwa stworzenia do Stwórcy można odnaleźć wśród Indian Arikara,Bagobowie.Podobne, powstałe dwa tysiące lat przed Chrystusem motywy mieli Maorysi w Nowej Zelandii.
Autor:
rosolzkury
Dodano:
07-06-2008
Adam - teorie....
snucie teorii to może i ciekawe intelektualne zajęcie, ale potrzeba trochę zdrowego rozsądku. Twierdzenie że współczesne antytolerancyjne nastroje biorą się z tradycji osiadłego trybu życia to jakiś absurd, bo co z przeszłościa? Polska była kiedyś ostoją dla Żydów, których przeganiali ludzie z zachodniej bardziej "nomadycznej" społeczności! Hitler pojawił się w Niemczech, we Francji całkiem dobrze ma się LePen. Charakter rodzimego katolicyzmu ma raczej źródła w naszej całkiem niedawnej przeszłości (zabory, zacofanie, 40 lat komunizmu) i słabego poziomu edukacji w ogóle. W sumie oczywiście są podobieństwa pomiędzy religami które biorą się raczej z natury ludzkiej: potrzeba kochanej matki dla zrównoważenia srogiego ojca, potrzeba celebrities tj. świętych (moga być święci, a może być Piłsudzki lub Beckham).
Autor:
Adam
Dodano:
09-06-2008
Horatio Ratio - :-)Tezy autora są komiczne...
Autor tego artykułu wykazał się wprawdzie brakiem wiedzy historycznej i zdrowego rozsądku, ale w zamian popisał się wyjątkową kreatywnością w tworzeniu fantasycznych teorii. Stwierdzenie, że chrześcijaństwo jest syntezą wierzeń staroegipskich oraz judaizmu, nie jest oryginalne, ale jest wyłącznie spekulacją niektórych badaczy religii (zwłaszcza XIX-wiecznych) i nie ma żadnego potwiedzenia w materiałach historycznych (M. Bułhakow w zabawny sposób zobrazował tego rodzaju spekulacje w "Mistrzu i Małgorzacie"). Poza tym, jeżeli najważniejsze elementy chrześcijaństwa są kalką tych wierzeń, to jakim cudem wyparło kult Izydy czy Sarapisa, które przecież znikneły bez śladu? Tak na marginesie - Izyda nie była matką Ozyrysa, tylko jego siostrą i żoną (w dalszej części autor się poprawia i podaje Horusa jako syna Izydy).
Stwierdzenie, że Jerozolima była zbyt małym ośrodkiem, aby mogły w nim powstać nowe idee, trąci zupełnym brakiem rajonalizmu. Równie dobrze można by stwierdzić że Kant nie mógł stworzyć swojej "Krytyki czystego rozumu" w prowincjonalnym Królewcu, więc tak naprawdę działał w kosmopolitycznym Paryżu albo przynajmniej w Berlinie.
Autor:
Horatio Ratio
Dodano:
02-07-2008
pakowalski - Poplątanie...
Ech... Zacznnę od tego, że sam chętnie doszukuję się śladów pogaństwa wokół -- takich jak 1 listopada, czy puste miejsce przy wigilijnym stole. To prawda, że w Polsce chrześcijaństwo spotkało się z miejscowymi wierzeniami i to co dzisiaj znamy jako ludowy katolicyzm nosi wiele jego śladów. Ale, gdzie tu miejsce na Egipt?
Z tym Egiptem jest problem. Czytałem wpierw glosę, z którą się chętnie zgadzałem, tu jednak zgodzić się trudno. Nie widzę niczego, co przemawiałoby za hipotezą aleksandryjską, a taki wymóg stawia 'brzytwa Ockhama'. Musimy bowiem mieć powód, by zanegować wersję oficjalną, zapisaną w tradycji. Co zaś z tego, że chrześcijaństwo nosi ślady bliskowschodniego synkretyzmu (głównie jednak powiązań z myślą grecką), skoro on nie ograniczał się on do samej tylko Aleksandrii a obejmował cały Bliski Wschód... Sama Septuaginta na jakiej bazowało wczesne chrześcijaństwo to za mało.
Kolejna rzecz to obraz naszych słowiańskich przodków. Co to za nomadzi w kraju zarośniętym puszczami, gdzie najlepsze drogi to rzeki? Co to za spotkania z Celtami (których dawno już w Polsce nie było), czy budowniczymi Biskupna (j.w.)? Słowianie być może spotkali resztki Gotów i Wandali. To wszystko.
Autor:
pakowalski
Dodano:
10-07-2008
PIotrek - az dziw bierze
Nie lubie krytykowac, ale .... przeczytalem artykul i mocno sie zawiodlem na poziomie szcegolnie merytorycznym. Rodzi sie jedno pytanie: co dla autora jest wiarygodnym zrodlem historycznym a co nie. Dlaczego np. przekaz ewangelistow nie jest, ale przekaz mitologi juz jest? jakies ufo! I bije zupelny brak wiedzy o wierze katolickiej. Tylko moze wspomne, ze istnieje swieto zmarlych w KK.
Autor:
PIotrek
Dodano:
11-07-2008
pakowalski - Święto Zmarłych
Piotrku:
Sam autora krytykowałem, ale z kultem zmarłych w Polsce ma rację. Święto Zmarłych? (Czyli 'zaduszki'.) Nie tłumaczy ono naszej specyfiki jaką jest masowość odwiedzin grobów, często wielokrotnie w ciągu jednego dnia; tak jak kult relikwii nie tłumaczy propozycji 'krojenia' Jana Pawła II; a umoralniające historyjki o wracających z Sybiru powstańcach nie wyjaśniają pustego miejsca przy wigilijnym stole. W tym wszystkim z tradycji przebijają relikty myślenia pogańskiego. Można by powiedzieć, że w Polsce, tak jak i w innych krajach (Ameryka Łacińska, Afryka, Chiny) nastąpiło w pewnym momencie stopnie tradycji pogańskich z chrześcijańskimi. (Ale nie odkrycie egipskiego dziedzictwa... Co oczywiście nie kłóci się z tym, że i wczesne chrześcijaństwo przyjmowało wpływy pogańskie, w tym egipskie.) Tyle, że u innych to wyraźnie widzimy, u siebie nie boimy się spojrzeć i nazwać to publicznie po imieniu.
Autor:
pakowalski
Dodano:
11-07-2008
Pokazuj komentarze
od najnowszego
Aby dodać komentarz, należy się zalogować
Zaloguj jako
:
Hasło
:
Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a -
załóż konto..
Reklama
[
Regulamin publikacji
] [
Bannery
] [
Mapa portalu
] [
Reklama
] [
Sklep
] [
Zarejestruj się
] [
Kontakt
]
Racjonalista
©
Copyright
2000-2018 (e-mail:
redakcja
|
administrator
)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365