Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
176.977.551 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 1316 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) do jakiego stopnia [ludzie] gotowi są usprawiedliwiać zło ze względu na jakiekolwiek wartości ideologiczne? Ci, co sądzą, że granic takich nie da się określić, lub którzy po prostu nie godzą się na ich określenie, są - we właściwym sensie tego słowa - duchowymi spadkobiercami Hitlera.

Dodaj swój komentarz…
ktośtam - A mnie się zdaje
A mnie się zdaje, że kościół się nie wycofa, tylko stopniowo zfundamentalizuje. Co już widać na przykładzie Ameryki i tam istniejących kościołów protestanckich. Ponieważ jednak fundamentalizm jest swoistą barierą intelektualną, przy kościele zostanie niewielka grupka nic niemogących i sfrustrowanych katolibów. Oł jeah!
Autor: ktośtam Dodano: 12-02-2009
Reklama
Adrian Sztobryn - In Vitro
Zagadnienie przedstawione w ciekawy sposób, obiektywne - oby więcej takich artykułów na Racjonaliście! Przyjemnie się czytało.

Odnośnie treści. Nie rozumiem, dlaczego umożliwienie ludziom prokreacji, danie im szczęścia z powodu własnego dziecka, ma być złe. Sam dostrzegam degenerację genetyczną - to jest obserwowalne na każdym kroku. Mało które dziecko nie ma teraz alergii, lub innych chorób, jak np. celiakia. Jeśli chcemy coś z tym zrobić to są dwie możliwości - wyeliminować czynniki degenerujące, co jest niemal niemożliwe, lub walczyć za pomocą genetyki. Trzeba jednak pamiętać, że to co służy człowiekowi, może mu skutecznie zaszkodzić, nieodpowiednio wykorzystane. Można także adoptować dzieci - czekają na rodziców, a w Polsce wciąż są tereny które zamieszkują ludzie o bardzo niskiej świadomości seksualnej, reprodukujący się w dużych ilościach. Takim dzieciom, oddanym do adopcji, też należy dać szansę :)
Autor: Adrian Sztobryn  Dodano: 12-02-2009
MaP - ktośtam ma rację
Zgadzam się z ktośtam - właśnie ta druga droga jest obecnie forsowana przez B16, który chce unieważnić cały II sobór watykański i cofnąć Kościół katolicki do ery Piusa XII z jego noszeniem się w lektyce i Indeksem Ksiąg Zakazanych.

Ale mam inne pytanie - od kiedy to racjonalista.pl propaguje pomysły Macieja Giertycha "w temacie" estrogenów? Hormony są metabolizowane przez organizm kobiety i nie ma ich w moczu, chyba, że kobieta ma właśnie słaby metabolizm. A nawet to co - za przeproszeniem - wysika to jeden z setek hormonów które pochłaniamy np. w mięsie. Więc jeśli już ktoś "wynajduje" "hormonofobię" to powinien skupić się na wegetarianizmie, nie na antykoncepcji!
Autor: MaP  Dodano: 12-02-2009
rudyment - Kiedy pobłogosławi?
Pytanie niewłaściwie postawione. Powinno brzmieć: za ile?
Autor: rudyment Dodano: 12-02-2009
ktośtam - Estrogeny
@MaP:


Kij tam z Giertychem, niestety obecnie liczba substancji działających na ludzki organizm podobnie do estrogenów jest duża i ich stężenie w środowisku też. To efekt działania przemysłu, czytałem kiedyś że m.in. plastikowe folie mogą mieć taki wpływ.
Autor: ktośtam Dodano: 13-02-2009
blues
Usunąć trzeba przyczyny takiego stanu rzeczy a nie szukać nowych nie sprawdzonych na przestrzeni tysięcy lat sposobów
Autor: blues Dodano: 13-02-2009
Stan
Autor poswięcił wiele miejsca analizie punktu widzenia Kościoła i jego zarządu na sprawę. Rozumiem, ze z punktu widzenia Katolika w Polsce sprawy te mogą byc istotne i opisanie tego w szczegolach moze byc przydatne do zrozumienia stanu spraw. No i moze dochodzi do tego walor estetyczny.
Jako osoba nie związana z KK oraz z religią w szczególności nie moge sie oprzec wrazeniu, ze analizowanie w takich detalach sposobu myslenia (dodam, ze razaco niespojnego wewnetrznie) ludzi religijnych i teologow KK jest zwyczanie strata cennego czasu zycia Autora i czytelnikow. Sprawa jest wszak prosta: teologowie w rozumowaniu zaczynaja od konkluzji (bog, dusza, pieklo, anioly etc. istnieją, wplywaja i konstytuują elementy rzeczywistosci), zaś fakty sa na ogol niewygodne i nalezy je jakos "poupychac" lub wsunac pod dywan, aby nie psuly zaplanowanego z gory widoku. Jesli w dyskusji nie upora sie z najbardziej fundamentalnymi zalozeniami, ktore stanowia przeslanki do dalszych konkluzji, rozmowa i roztrzasanie argumentow i sledzenie rozumowania opartego na takich blednych przeslankach jest z gory narazone na fiasko.

Oczywiscie nie zamierzam pomniejszac tym samym jakosci pracy Autora, ani jego kunsztu. Chcialem tylko wspomniec o swojej impresji.
Autor: Stan Dodano: 13-02-2009
Rafał - źródło?
Powoływanie się na tekst zamieszczony WWW, które propaguje syndrom poaborcyjny jest co najmniej wątpliwe.
Autor: Rafał Dodano: 13-02-2009

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365