Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
166.258.979 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7331 tekstów. Zajęłyby one 28936 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 493 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Postawa eksperymentalna różni się znacząco od postawy 'zdroworozsądkowej'. Zakłada bowiem, że w każdej chwili możemy odkryć nowe informacje, które znacząco zmienią nasz model świata. Tymczasem tzw. 'zdrowy rozsądek' opiera się na założeniu, że już wiemy wystarczająco dużo na temat natury świata, by tylko w ostateczności delikatnie modyfikować naszą wiedzę."

Dodaj swój komentarz…
CHOLEWA - Słowa , słowa , słowa...
i wiele nieprawdy . Rządzenie niewiele ma wspólnego z paradygmatami naukowymi . Nie lubię gdy za dużo cytuje się wypowiedzi innych twórców . L. Kołakowskiemu przyznaję rzadko rację, ale tym razem tak w odniesieniu do systemu ustrojowego jakim jest socjalizm z wolnym rynkiem i absolutnym rozdziałem państwa od Kościoła . A od siebie dodam jesli chodzi o edukację : nauka etyki niezależnej od jakiejkolwiek religii a jedynie z uniwersalnymi prawami człowieka . W sferze kultury preferuję oryginalną Filozofię Kultury prof. A. Nowickiego. Autor ulega mistyce podobnej wśród naukowców np. fizyków , próbujących stałe fizyczne sprowadzić do bezwymiarowej subtelnej struktury materii . Wskali społeczności światowej erupcje konfliktów były , są i będą.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 18-06-2009
Reklama
Krystus - Stanowczo za długi artykuł
Prawa człowieka 1 i 2 generacji, o których jest w artykule, są ze sobą sprzeczne, więc nie rozumiem jak można je przyrównywać do wspólnej nazwy.
...a określanie ich mianem 'negatywnych' i 'pozytywnych' sugeruje wyższość jednych z nich. (osobiście uważam, że powinno być raczej odwrotnie)
Autor: Krystus  Dodano: 19-06-2009
PaB - uniwersalne???
Przepraszam, "uniwersalność" praw człowieka na czym się opiera? Bo sugeruję, że na, nomen omen, pobożnych życzeniach. Mamy już na pęczki "uniwersalnych" religii. Obejdzie się bez jeszcze jednej.
Autor: PaB Dodano: 19-06-2009
kobieta - Jadro i skorupka kultury
Kultura zawiera niezmienne jadro = reguly i normy zwiazane z moralnoscia, honorem czlowieka, oraz zewnetrzna kulturowa skorupke, ktora nieustannie podlega procesowi przemian np. tradycja, jezyk, moda, jedzenie itd.
Jadro - mozna powiedziec - zawiera bardziej uniwersalne wartosci. Ale przy analizie zjawiska kulturowego jadra w spoleczenstwie wielokulturowym, zauwaza sie jednak w pojeciach tych kultur minimalne roznice. Dlatego integracja nie musi oznaczac odrzucenia wszystkich elementow wlasnej kultury, tylko akceptacje nowej z zachowaniem pewnych czesci kultury pochodzenia. Prawa Czlowieka powinny stanowic "jadro praw czlowieka" w globalnym wymiarze. Tak mi sie wydaje.
Pzdr
Autor: kobieta  Dodano: 19-06-2009

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365