Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
186.991.596 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29027 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5268 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Wiara polega na żywieniu przekonania lub zaufania, że coś jest, było lub będzie faktem, lecz jeśli to coś jest niezrozumiałe, nie można być o tym przekonanym ani ufać, że jest to prawdą.
Komentarze do strony Rozświetlanie mroku

Dodaj swój komentarz…
bask - widmo Brockenu   2 na 2
Rożnorakie zjawiska (złudzenia) optyczne mogły być (i przypuszczam nadal są) interpretowane jako "nieziemskie", jako pojawienia się duchów czy też objawienia osób boskich.  Mam na myśli słoneczne halo, sun dogs czy też szczególnie moje ulubione, to jest. widmo Brockenu(od nazwy najwyższego szczytu w górach Harz). Kiedyś czytałem bardzo ciekawy tekst analizujący wizerunek matki boskiej kodeńskiej - wlaśnie poprzez parametry i cechy tej ułudy optycznej. W moim odczuciu nie tylko objawienie się matki boskiej kodeńskiej mogło zostać zainspirowane w ten sposób. Polecam przegląd fotografii obrazującej istotę zjawiska widma Brockenu, łatwy do znalezienia w "dziale" fotograficznym Google. Proszę zwrócić uwagę na sylwetki osób w tym zjawisku. Mają aureolę, rodzaj welonu i wogóle prezentują się tajemniczo i zjawiskowo.
Autor: bask  Dodano: 15-11-2011
Reklama
RyszardW   3 na 3
Widmo Brockenu spotkałem na szczycie Gerlacha. Postać (tak naprawdę mój własny cień) w powietrzu otoczona kolistą tęczą. Nie znając zjawiska człowiek religijny faktycznie może to wziąć za objawienie.
Autor: RyszardW  Dodano: 15-11-2011
MIXER - Ja też w naszej sypialni zauważyłem   4 na 4
Ja też po dłuższej nieobecności w domu po wejściu  niespodziewanie do sypialni zauważyłem dwie postaci w naszej sypialni. Znieruchomiałem. Stałem jak wyryty nie mogąc zrozumieć obrazu, który zastałem. Serce podskoczyło mi do gardła, nogi jak z waty. Nie mogłem zrobić ani kroku. Obraz był dla  mnie olbrzymim szokiem, przerażeniem, zaskoczeniem. Stałem jak wryty. No, niestety to nie była zjawy, duchy, omamy, przywidzenia.
-O Matko Bosko ! - krzyknąłem i w tym momencie te postaci zauważyły, że oprócz nich w sypialni jestem też ja. Po tym okrzyku te postaci szybko zaczęły się ubierać i zmykać z sypialni.
Dzisiaj już jestem sam w swojej sypialni. Rozwód trwał krótko. Powrót do rzeczywistości też.
Autor: MIXER  Dodano: 15-11-2011
KORIUS   1 na 1
Tak to wygląda, w nocy wszystkie koty są czarne. Człowiek jako ssak dzienny i tak ma wszczepiony przez ewolucję lęk przed ciemnością, całkiem racjonalny. Nie widac zbliżających się i czających się drapieżników. Dodatkowe obarczanie w dzieciństwie opowieściami o duchach, czarownicach i demonach to kretyństwo i brak odpowiedzialności dorosłych. Dla dziecka to często cała masa lęków, nieprzespanych nocy, a nwet trwałych zmian w psychice.
Autor: KORIUS  Dodano: 16-11-2011
miech06 - Przymusowa opieka   2 na 2
Skojarzenie opieki instytucji religijnych z opieką mafii nad wyraz sugestywne. Zwłaszcza, gdzy przeniesiemy się parę wieków wstecz w czasie, lub jeszcze dziś parę tysięcy kilometrów w przestrzeni. Ten sam mechanizm niesprawdzalnej obietnicy, za to nieuchronnego przymusu.
Autor: miech06  Dodano: 16-11-2011
mieczysławski - ludzka twarz na marsie
Pierwsze zdjęcia Marsa zawierały "ludzką twarz" i powstał film SF. Następne dokładniejsze pokazały, że jest to naturalny twór geologiczny.Ludzki umysł jest ułomny i iluzjoniści potrafią to wykorzystać tworząc niesamowite zapierające oddech seanse. Jak to zrobione ? Przejżenie takich sztuczek to ciężkie wyzwanie.Można odwołać się do genetycznego dziedzictwa - nasi przodkowie byli wyczuleni na cień drapieżnika lub wroga, takie zachowanie dawało większą przeżywalność - lepiej kilka razy przestraszyć się niepotrzebnie, niż jeden zamało.
Autor: mieczysławski  Dodano: 16-11-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365